ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2010
DE Paty
ÎNSCRIS: 19.09.10
JUL-2010

O optiune potrivita pentru cei aflati in tranzit prin Deva

Am ajuns la Pensiunea Olimpia in vara acestui an, cand ne-am propus sa facem un circuit prin Apuseni. Am avut la dispozitie 4 zile, incluzand zilele de plecare, respectiv sosire in Bucuresti, punctul cel mai indepartat al calatoriei noastre fiind Tebea. (Bucuresti-Curtea de Arges-Balea-Sambata de Sus-Deva-Brad-Tebea-retur pe Valea Oltului. Obiectivele multe, timpul scurt, chiar si in conditiile in care ne-am fi putut teleporta dintr-un loc in altul, ne fac ca acum, la o privire retrospectiva, sa realizam ca decizia noastra a fost una cel putin temerara, daca nu inconstienta. Sau hai sa-i spunem mai bine "neavizata".

Pe langa timpul scurt, am avut si un buget restrans, iar atunci cand nu pleci de acasa cu o destinatie fixa si cu cardurile burdusite, parca devii si mai strans la punga.

Asa se face ca, la sosirea in Deva, am inceput sa cautam o varianta de cazare cat mai ieftina. In oras, cel putin pentru un nou-venit, posibilitatile de cazare se reduc la cele cateva hoteluri, ale caror preturi pe noapte depaseau 120 de lei. Nesatisfacator. Undeva, pe un banner, am remarcat la un moment dat reclama la o pensiune care se lauda cu tarife de 100 de lei pe noapte. Am hotarat sa o luam intr-acolo, dupa ce, in prealabil, am verificat prin telefon disponibilitatea camerelor si faptul ca preturile din reclama erau de actualitate.

Pensiunea Olimpia se afla undeva la iesirea din Deva. Este situata chiar la sosea, dar nu iese cu nimic in evidenta - o vila roz, cu doua etaje si mansarda. (Cat despre privelistea de vis pe care o invoca site-ul pensiunii... pe o parte vezi soseaua, cu o benzinarie in fata cladirii, putin pe diagonala, iar pe partea cealalta vezi curtea din spate si gradina, dincolo de care se zareste un deal, undeva in departare).

Cu parcarea e foarte complicat. Daca nu vreti sa va lasati masina in strada, trebuie sa fiti niste soferi destul de abili, pentru ca cei 10 cm stanga/10 cm dreapta (cu bordura inclusa) pe care vi-i lasa aleea de acces in curte nu va permit prea mult loc de intors. Gazda noastra pretindea ca dispune de 7 locuri de parcare. Nu zic ca nu e asa, dar in conditiile unei ocupari de 100%, cei 7 soferi trebuie sa se puna clar de acord in privinta ordinii in care pleaca!

Dincolo de aceste mici probleme, pe interior pensiunea e chiar curata si destul de cocheta. Are camere de doua si trei stele (presupun ca a noastra, cea la 100 de ron, avea doua, pentru ca aveam grup sanitar comun cu alte doua camere, dintre care numai una era ocupata; o oarecare intimitate exista, pentru ca in cele trei camere si in baie se intra dintr-un holisor izolat printr-o usa de coridorul si scara ce asigura legatura cu restul pensiunii). Camera noastra era undeva la mansarda (imi aduc foarte bine aminte, pentru ca dadeam mai mereu cu capul de tavanul inclinat). Pat matrimonial, televizor, frigider, wireless foarte bun... Poate ca ar fi fost de preferat o mocheta in locul parchetului laminat - chiar daca nu e la fel de usor de intretinut, ar fi ascuns mult mai bine firisoarele de praf, care pe parchet sunt mult mai vizibile.

Baia este destul de spatioasa (cea comuna, cel putin, pentru ca pe aceea am vazut-o), curata, aerisita, parfumata.

Personalul este amabil si saritor, iar comunicarea cu clientii este foarte buna.

In pensiune sunt acceptate animalele de companie. Gazdele insesi au un catelus simpatic si cu foarte multa personalitate.

Un alt capitol care aduce puncte in plus pensiunii este micul dejun tip bufet suedez, inclus in pretul cazarii. Este foarte variat (lucru mai rar intalnit la pensiunile cu clienti putini, care se tem de risipa inutila), iar produsele sunt proaspete si de calitate. De admirat a fost si atitudinea gazdei, care aparea in bucatarie doar pentru a umple platourile, dupa care se retragea discret, lasandu-si clientii sa manance si sa discute in voie.

Nu am poze ale pensiunii pe care sa le incarc pe site. Ar fi fost utile, cu atat mai mult cu cat nu mai exista review-uri legate de aceasta unitate. Dar am petrecut acolo o singura noapte, in conditiile in care am ajuns destul de tarziu si am plecat destul de devreme. Chiar nu m-am gandit sa mai fac si poze. Am cautat totusi site-ul pensiunii, pe care l-am mentionat aici. Nu este foarte detaliat, dar sper sa va fie de ajutor si review-ul meu, si informatiile de acolo, in luarea unei decizii. Una peste alta, eu zic ca merita, raportul pret-calitate (comparativ cu ce ofera zona) nefiind de ignorat. Bafta multa la parcare!

Trimis de Paty in 31.10.10 19:05:56

VIZUALIZĂRI: 1905 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Paty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 6 voturi)

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Olimpia: