ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.10.2010
DIN: PLOIEŞTI
ÎNSCRIS: 13.07.10
OCT-2010

ARTICOL ARHIVAT

Ce stie taranul ce e ciocolata! ? ! ?

"Ce stie taranul ce e ciocolata, mananca hartia si-arunca bucara! " asa ziceam de cei ce nu se pricepeau la ceva si-asa m-am simtit si eu pe 22 octombrie cand am fost dusi cu scoala la Targul de Turism de la Bucuresti!

Dar sa incep cu inceputul de la scoala postliceala ni se spusese ca TREBUIE sa mergem la Targul de Turism la Romexpo fiindca anul acesta va trebui sa facem si sa sustinem un proiect de atestat. OK, am zis si iata-ne la ora 8.30 plecand spre Targul de Turism al Romaniei, in traseu aveam inclus si o vizita la Muzeul National Cotroceni pentru care se facuse programare cu o saptamana inainte si la cinema la un film 3D. Noi ultimul an de Postliceala si clasele de a XII si aXIII ani terminali! un autocar (tip britanic) supraetajat si trei microbuze. M-am simtit ca aia micii la etajul autocarului, am inceput tot felul de glume cu colegii mei si uite ca am ajuns la targ.

Ora 9.47 intram la targ animatie... "canci" din parti aflam ca targul se deschide la ora 10.00. Intram primii si incepem sa vizitam!!! Ce sa vizitezi TOTI isi aranjau "tarabele" atunci. Ceva animatie am gasit de abia la Africa de Sud unde o mascota a Campionatului Mondial de Fotbal o vuvuzela si-un african, FOARTE african, erau principala atractie. NORMAL ca am luat cu totii vuvuzela la rand si-am suflat in ea insa doar africanului ii ieseau sunetele de ziceai ca-i pe "amprenta ADN" reglata vuvuzela. La o pensiune faceau reclama doua persoane FOARTE cunoscute mie: tobosarul si strajerul de la Cetatea Medievala Sighisoara despre care deja am scris aici!!! Am adunat ca disperatii pliante, carti, brosuri, afise, calendare, ghiduri, oferte, TOT CE ERA GRATIS (de ca fomistii) si ne-am indreptat catre autocar. Pot sa spun ca editia diin aceasta toamna a Targului de Turism a fost una din cele mai slabe din ultimii ani. Firme FOARTE putine, multe tari aveau DOAR un stand la nivel de consulat sau ambasada, ce mai incolo si-n coace am fost foarte deceptionat.

A urmat vizita la Muzeul National Cotroceni! Aici la intrare este ca la aeroport fara lichide, metale, bagaje, haine groase. Aparatele foto au ramas TOATE la intrare si am intrat in muzeu, ghidul o doamna oarte pregatita, dar cam "intepata" ne-a raspuns la orice intrebare pusa. La intrarea in muzeu ne-au dat papucii... !!! Adica la fiecare cate o pereche de papuci care se puneau peste incaltamintea noastra pentru protejarea muzeului. Muzeul este SUPERB va recomand cu caldura sa-l vizitati (ma oftic ca nu am putut face poze) mai ales daca sunteti din Bucuresti (acumii inteleg pe @ionescunic, @magdalena, @Diaura si ceilalti bucuresteni de aici de pe AFA!!!

Peste drum de Muzeul National Cotroceni se afla Gradina botanica, multi dintre noi am fi renuntat la film pentru o vizita aici mai ales ca vremea era insorita si destul de cald pentru aceasta perioada a anului. Insa nimeni nu s-a incumetat sa ne abatem de la planul initial si-am mers la film!!! La Afi Palace Cotroceni!!!

Eu am crezut pana atunci ca am mai fost la mall dar acest centru comercial mi-a daramat TOATE standardele de pana atunci, ce vazusem eu pana atunci erau (in comparatie cu Afi Palace Cotroceni) niste buticuri de cartier. Am intrat la film 3D rula atunci un film "step Up" parca ii zicea, o porcarie de film ca scenariu dar niste efecte 3D de te fereai instantaneu cand vedeai ca vine spre tine ceva sau cineva!!! Sunet soround tot ce trebuia daca era si un pic de scenariu era PERFECT!!! Oricum e ULTIMA oara cand merg la film cu colegii mei, niste tacaniti toti din sala auzeai numai "Pup-o ba! " sau "Ce ba aveti si voi cinema 3D la Matita? ". Ma faucsem mic nu erau cu mine dar in sala 75% eram DOAR noi. Am mers dupa aceea prin Afi Palace si ma plimbam pe scarile rulante ca aia micii ce NU mai vazusera asa ceva pana atunci. Am mancat cateo pizza (la naiba DOAR 10 lei) si eu bineinteles mi-am luat 1 PEPSI de 0,5 pe care-am dat 5 lei cu toate ca luasem de acasa 2 bidoane de 2 L. cu 4,5 lei bucata, dar asta era de la Afi Palace.

Fiind vineri seara si inceput de eekend la intoarcere am prins un trafic de sa-ti iei copiii la bataie abia dupa Balotesti s-a mai relaxat traficul vreo... 3 Km. pana la unu accident dupa care a inceput acelasi trafic de mizerie pana la noi la Ploiesti.

Va spun sincer NU stiu daca asta este un review insa stiu SIGUR ca asta a fost cea mai tare excursie pe 2010!!! Asa ca va recomand sa va faceti si voi putin timp pentru o vizita in Bucuresti, orasul arata din ce in ce mai bine si mai european!!!

Trimis de RobertCodescu in 30.10.10 11:43:29

VIZUALIZĂRI: 2444 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O editie nationala a ... Targului International de Turism !!!

RobertCodescu [30.10.10 12:09:37] »

aha sa nu uit: Muzeul National Cotroceni are site oficial click aici pentru poze si detalii!!!

ionescunic [30.10.10 13:19:25] »

Am fost si eu la targul de turism, adevarat foarte slab, Grecia era prezenta doar cu doua standuri micute din care unul era al lui Nikos de la Platamonas, care era prezent acolo si mi-a indesat oferta lui repede. In rest vant mult si praf de criza acuta, foarte slab, mai slab si ca targul de la Parlament, care si ala a fost foarte slab. Clienti deloc, numai firme de turism si alea slab prezente.

RobertCodescu [30.10.10 15:32:30] »

@ionescunic chiar si targul de primavara a fost MULT MAI BUN decat ceea ce a fost anul acesta!!! Cum a zis nnnoroc cu Afi Palace si cu Cotroceniul ca era un fiasco total aceasta excursie!!!

sandu.53 [31.10.10 19:56:18] »

pacat ca a fost un targ atat de slab... cam cat a costat biletul de intrare? in alti ani erau si tombole cu premii in baza biletelor... dar totusi se pare ca te-ai simtit bine la Bucuresti asa ca nu putem decat sa ne bucuram un pic si noi cei din Bucuresti!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [31.10.10 20:21:05] »

biletul a fost fix 5 lei, dar nu mi-am scos banii! în primăvară, am plecat cu câteva hărţi excelente (pentru Bulgaria şi Grecia), câteva DVDuri de promovare. nu mai spun de oferte "early booking" (de care nu puteam oricum beneficia, dar na! erau acolo).

acum? ZERO barat! nici măcar prospecte nu erau (mă refer la unele cât de cât utile, nu la maculatură).

RobertCodescu [31.10.10 20:44:05] »

@sandu. 53 biletul a intrat in costul excursiei mai putin cel de la Muzeul Cotroceni si de la film!!!

@Dragos ai MARE dreptate asta primavara au fost niste oferte de-ti puneai semne de intrebare: 99 EURO* 13 zile hotel 3* + demipensiune in Albena!!!

ninaa [07.11.10 17:43:02] »

Draga Robert, eu stau la cateva statii de tramvai de Afi Palace si merg saptamanal la cumparaturi acolo, ba la Real, ba la Miniblu, ba la intalnirea lunara a revistei Baby si mi-a devenit atat de familiar ca n-am avut timp niciodata sa ma minunez cat de mare e, ce scari rulante are, vezi ce inseamna puterea obisnuintei? Mi-a placut in schimb cat de incantat ai fost tu de el, asa ca ai puncte de la mine! Si apropo, biserica de peste drum de Afi este in curtea unei unitati militare - cea de la garda nationala si am vazut cum se ridica pe zi ce trece din caramizi de la demolari, dar uite ce frumusete au inaltat soldatii!

RobertCodescu [07.11.10 20:23:13] »

MULTUMESC MULT @ninaa pentru apreciere si pentru vot te mai astept p-acilea pe la reviewurile mele!!!

lavylus [02.12.10 00:17:13] »

Am oferit si eu un vot pentru review-ul d-voastra m-a amuzat numai cand l-am vazut si se potriveste manusa pentru tot ce ai scris! O seara buna!

RobertCodescu [03.12.10 18:03:20] »

MULTUMESC de vot @lavylus si ma bucur ca ti-a placut reviewul scris de mine!!!

lavylus, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Bucureşti: