ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.01.2009
    DIN: hunedoara
    ÎNSCRIS: 13.01.09
    SEP-2006

Insoritul Agadir

Boney M - "Ride To Agadir"

A trecut ceva vreme de la excursia in Agadir, dar voi incerca sa descriu cat mai exact experienta mea. In luna septembrie era foarte cald in Maroc si datorita umezelii aerului caldura era mai puternic resimtita.

Cazarea se face in acest sat de vacanta la vile cu arhitectura orientala, serviciile sunt de calitate. Beneficiaza de piscina, bar la piscina, restaurant, sala de fitness, masaj.

Maroc este recunoscut ca avand foarte multe zile cu soare, iar in sejurul meu chiar am avut parte de el. Atlanticul avea apa foarte calda si era o placere sa inoti in el.

Trimis de thanas* in 13.01.09 11:30:30

VIZUALIZĂRI: 5639 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (thanas*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Villagio Valtur
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS -50 PMA (din 1 vot)

thanas* [13.01.09 13:11:54] »

Cand m-am gandit la faptul ca merg intr-o tara araba, primul lucru care m-a ingrijorat a fost siguranta. In oras era plin de politisti pe jos sau in masini pe squaruri, si am inteles ca in Maroc hotii sunt aspru pedepsiti (normal pentru o ara care vrea sa faca turism - si care are venituri mari din aceata activitate). Oamenii sunt prietenosi, ne intrebau din ce tara suntem, cand auzeau de Romania incepeau sa zica de Hagi si Ceausescu (ce mai, emblemele noastre). Nu prea mai intalnisera romani. O alta distractie a lor era sa negocieze cu baiatul ce insotea fete cumpararea la schimb cu camile. In fine, le place sa povesteasca si de aia si negociaza in suk (piata locala). Ghidul marocan ne spunea ca desi au supermarketuri, prefera sa cumpere din suk pentru ca asa mai sta cu Ahmed, Kaled sau cum ii mai cheama la ceai (cel de menta proaspata e extraordinar, te racoreste pe caldura aia chiar daca il bei cald) si povestesc. Este o natie care socializeaza mult si bravo lor.

thanas* [13.01.09 13:16:45] »

Vedeti si voi cata verdeata in acest resort...ei, cand ieseai afara lucrurile se schimbau. In Agadir erau parcuri si pamieri de-a lungul drumului care aveau irigatie la radacina, dar in afara peisajul era desertic, cu putina vegetatie uscata. Am facut o excursie cu ATV prin desert, pe dune, apoi pe plaja. A meritat toti banii. Mergea dracia aia pe plaja goala de parca era nebuna (90 km/h). Am facut cateva ture, dupa care am oprit la un fel de bar din desert unde am fost serviti cu ceai de menta verde si diferite dulceturi (foarte gustoase).

thanas* [13.01.09 13:21:10] »

O imagine pe care am vazut-o si in Romania: pe un deal colibe de pamant saracacioase cu antene de satelit (toate!!!). Trebuie sa fie la curent oamenii. Am facut 2 excursii: in Essaouira si Marakesh. Orase interesante, spectacole cu cobre, cetati, palate, miros de peste, arome specifice...folosesc niste condimente foarte aromate, mi se impregnase mirosul lor in haine, in memorie, parca nu mai scapam de el.

deliaemilia* [14.02.09 15:59:18] »

Merita sa mergi?E interesant? Mai frumos ca in Turcia?

thanas* [18.02.09 19:31:18] »

Nu am fost in Turcia ca sa pot face o comparatie. Resortul la care am fost eu in Maroc este super. In plus Marocul are orase interesante ca Marakesh, Casablanca, Essaouira.

Keyla [18.02.09 22:29:53] »

Merita cu siguranta! Am vizitat Marocul cu 13 ani in urma si mi-a placut enorm! Intr-adevar Essaouira, Agadir, Tanger, dar mai ales Casablanca si Marakesh merita vizitate, insa pentru asta ar trebui sa faci un tur al Marocului.

In Turcia merg de vreo 4 ani, insa nu ies din resort (am facut doar vreo 3 excursii) si nu m-a impresionat prea mult ceea ce am vazut in Antalya - la Istambul nu am fost, am auzit ca e frumos si merita vizitat.

Despre hotelurile din Maroc nu stiu sa iti povestesc, le-am vazut doar din exterior si pareau ok, nu stiu cum sint serviciile - eu am stat la niste prieteni. Oricum, mi-a placut mult mai mult Marocul decat Turcia.

MirelaL [14.03.09 18:04:47] »

thanas

Cat costa un sejur in Maroc unde ai fost tu?

vi_chy* [27.04.09 16:31:47] »

Marocul nu se poate compara cu Turcia. Dupa parerea mea in Turcia doar Istanbulul merita vizitat in schimb in Maroc sunt multe orase care nu ar trebui sa scape turistului care merge. De la fes la rabat, de la agadir la casablanca si nu in ultimul rand la binecunoscutul si faimosul marakesh.

O alta lume, o alta civilizatie, o alta istorie. Pentru mine circuitul in Maroc a fost o adevarata incantare. Si daca vrei, totusi, poti face o comparatie doar intre Agadir si antalya. Sa nu te astepti sa gasesti in agadir serviciile pe care le gasesti in antalya. Singurul hotel de 4 stele care a corespuns cat de cat standardelor a fost in Marakesh si asta datorita faptului ca era nou, doar dat in folosinta. A, si a mai fost cel din fes de 5 stele care era chiar frumusel. Din pacate nu mai stiu denumirile.

Eu am fost in acest circuit de revelionul 2007-2008 si a costat aproape 1400 euro, 10 zile, in care am avut inclus mic-dejunurile, cinele si cina de revelion.

Mi-ar placea sa petrec 10 zile la agadir, dar din pacate agentiile noaste inca nu au chartere in aceasta directie si ca sa iti faci pe cont propriu costurile sunt destul de ridicate.

Parerea mea sincera e ca aceasta tara merita vazuta mai ales daca va place cat de cat cultura si stilul oriental.

simistef [29.07.09 11:30:31] »

Am vazut ca in luna septembrie temperaturile nu sar de 26 de grade, dar umiditatea este foarte mare.

Cat de insuportabila este caldura? Se simte ca in Bucuresti la 40 de grade?

Multumesc.

stoidan [16.08.09 14:28:07] »

poti da un sfat sau o legatura cu agentia prin care ai plecat?

thanas* [18.08.09 17:59:35] »

@simistef

Temperatura mi s-a parut uriasa cand am coborat din avion, dar in zilele urmatoare m-am acomodat.

@stoidan

Am mers cu *********** din Bucuresti [webmaster12: numele agentiei se poate furniza doar prin rubrica de mesaje private]

Cristian_h* [17.12.09 19:48:45] »

credeam ca stiu toate melodiile celor de la Boney M

dar nu este asa ce ziceti de Ride to Agadir

webmasterXY* [17.12.09 19:57:21] »

thanas, Cristian a ales pentru impresiile tale Boney M. Daca nu ti se pare inspirata alegerea da un semn.

mirceap [07.04.10 20:34:16] »

Vreau sa merg la mijlocul lunii iulie iulie in Agadir vreao 10 zile cu familie.Am gasit o legatura destul de buna din Budapesta( sunt din vestul tarii).Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi privind Agadir?Cazare am gasit pe site-urile germane destul de tentante.Care sunt conditiile,preturile prin oras,in general atmosfera acolo?

deliaemilia* [07.04.10 20:49:44] »

Nu am fost la Agadir. Daca vrei impresii din Ialia, la dispozitia ta.

stoidan [08.04.10 09:25:50] »

salut

trimite-mi te rog mesaj privat cu numele agentiei

multumesc

idamihaela [09.03.12 12:16:23] »

Puteti ajunge f usor si relativ ieftin in maroc. Inainte zbura Easyjet din madrid si te costa undeva la 22 euro pana in marrakesh. Au scos aceste curse (sunt valabile pana la 24 martie).

Va recomand un traseu simplu si, in plus, nu avem de stat in aeroporturi. Buc-Pisa cu wizz (sambata), apoi pisa-marrakesh (ryanair pleaca la 15 si ceva... deci aveti 2 ore intre zboruri), iar pt retur puteti incerca o intoarcere pe milano bergamo tot cu ryan si apoi prindeti zborul de seara milano-buc cu wizz. Se poate iesi pana in 80 euro.

Mult mai simplu poate fi cu buc-madrid- (marrakesh/nador/tangier) -bucuresti... dar, asa cum stiti, zborurile spre si din spania sunt f scumpe.

Uneori exista promotii pe ryanair din paris si puteti zbura cu 20 euro dus intors pana in maroc.

Cazarea va recomand cu caldura sa incercati la galahotels (e probata compania - am luat noi prin ei hotel de 4 stele in centrul istoric al napoli cu 78 euro camera pt 3 nopti), unde, daca platiti din timp... puteti lua la aproape jum de pret. Mai mult decat atat, puteti opta si pt HB sau AI, ceea ce alte site-uri de booking nu ofera.

Cristian_h*, deliaemilia*, idamihaela, Keyla, mirceap, MirelaL, simistef, stoidan, thanas*, vi_chy*

• pagină generată în 0.059563875198364 sec