ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.10.2010
ÎNSCRIS: 29.11.09

Si daca ploua...

nicu alifantis - Ploua infernal

Si daca ploua...

Si daca afara ploua si e ceata
nu fii trist! exact precum viata
de soare te vei bucura,
chiar daca de pe cer lipsea.

Caci lipsa lui cand n-o dorim,
ne face tot mai mult sa il iubim;
cati se vor bucura de soarele de sus,
daca n-ar fi si zile cand el e tot apus?!

Ca soarele sunt multe-n asta viata,
cand le avem, de multe nu ne pasa,
doar cand "apun" nitel sau pe vecie,
le ducem dorul sau durerea ne sfasie.

Adesea noi ne pierdem in tot ce e prozaic,
esenta o lipim pe un perete de mozaic,
caci mozaic sunt multe-n viata noastra
iar faiantarii... in oglinda sunt in fata voastra!

Iubiti ce-aveti, de tot va bucurati!
Traiti prezentul, trecutul nu il regretati!
Iubiti, calatoriti, nu mai traiti in viitor!
Veni-va ceasul cand de tot ne va fi dor...

Dedic aceasta poezie tuturor celor care au fost la Pensiunea Valea Mariei din Ranca si ale caror impresii m-au inspirat!

Trimis de valeamariei in 27.10.10 23:10:14

VIZUALIZĂRI: 1914 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

ileanaxperta*
[27.10.10 23:30:40]

Sunt prima care a premiat acest review inedit si foarte inspirat. Si totodata sunt si cea care s-a bucurat prima de castigarea unui premiu la pensiunea Valea Mariei si nici in ziua de astazi nu am reusit sa-l onorez. Ce pacat si ce pierdere pentru mine. Dar asta este viata, ii dam inainte si incercam sa ne realizam in viata un mozaic cat mai placut. Sa ne bucuram mereu de ceea ce avem si sa luptam cinstit si corect pentru a avea intotdeauna ce ne dorim. Si asa este, sa traim clipa, prezentul, sa invatam din trecut si sa privim increzatori in viitor. Felicitari!!!

myosothis
[28.10.10 01:23:01]

Premiul II, excelenta versuirea si un raspuns potrivit review-ului meu, pentru ca, pana la urma, "tout est bien quand finit bien"!

Felicitari!

magdalena
[28.10.10 08:34:20]

Si celor care urmeaza sa mearga nu??

observator
[28.10.10 09:34:29]

e superba poezia!

[28.10.10 09:52:21]

fara intentia de a necaji pe cineva anume sau de a face diferente, am spus ce-am simtit, atat in poezie cat si in dedicatie!

celor care nu au fost pana acum la pensiune, precum si tuturor celor care scriu pe acest site si care vor mai scrie, le dedic altceva:

o melodie pe versuri scrise de unul dintre cei mai mari poeti ai nostri si care a avut trei iubite in viata sa pe care le-a iubit mult, dar si trei mari iubiri: poezia, femeile si bautura

una dintre ele nu prea face bine organismului...

[28.10.10 11:22:14]

iata si melodia solicitata.

anadragusin
[28.10.10 16:24:30]

Cred ca sunt una dintre persoanele care au inspirat versurile gazdei deoarece vremea a fost tare potrivnica cu noi. Sa fac si eu niste versuri in conformitate cu vremea avuta:

Chiar daca afara a fost frig si a fost ceata,

Iar ploaia ne-a batut mereu in fata,

Am fost acolo unde am dorit,

La Ranca, sus am poposit.

Si am gustat din toate cele,

Si-am ras cu gura pana la urechi,

M-am odihnit ca sa ma tie,

Pana la anu’ ce-o sa vie.

La anu’ cand ma voi intoarce,

In plina vara vreau sa fie,

Voi merge sus la 2000,

Si-oi povesti ce va mai fi...

Multumesc pe aceasta cale gazdei care a facut posibil placutul sejur la Valea Mariei si tuturor membrilor AFA.

leone
[28.10.10 18:43:28]

multumesc " Valea Mariei"... ! multumesc pt gandul cel bun... Mie imi rasuna si astazi versurile lui Omar Khayyam, pe care le-ai recitat alaturi de magnificul vin roze... Acesta a fost adevaratul cadou pe care l-am primit si pt care iti multumesc! (poate ca de aceea si Cerul ne-a iubit atat de mult in scurtul popas pe crestele milenare... nu stiu... poate!). Asa ca... recunosc inclinatia catre poezie a acestui Om de suflet... Felicitari si succes in toate!

recul*
[28.10.10 20:17:05]

Caci lipsa lui cand ne-o dorim

aaaaa... e ceva ce nu inteleg eu? sau e licenta poetica?

[28.10.10 21:09:29]

n-am prea inteles semnificatia intrebarii lui @recul

incerc totusi un raspuns:

exista momente in viata cand sub influenta unor trairi interioare am reusit sa scriu cateva poezii, prin care am incercat sa transmit anumite sentimente, idei, stari mai complexe, incercand sa pun accent pe profunzimea lucrurilor dar desigur sa le imbrac si in vers (rima)

e adevarat ca au fost si unele poezii mai banale al caror scop a fost doar de a descrie in rima unele aspecte cotidiene, amuzante, cum ar fi de ex aceasta:

click aici

recul*
[28.10.10 21:55:15]

@valeamariei

in primul rand te asigur ca nu ai de ce sa fii suparat pe mine, nu am pus nici macar un miligram de rautate sau ironie!!!

in al doilea rand, ce nu am inteles: ne dorim LIPSA soarelui sau prezenta lui? adica n-ar fi trebuit sa sune ceva de genul:

ca-n lipsa lui, noi il dorim...

si sa stii ca poezia e chiar foarte draguta!

[29.10.10 00:08:59]

da, este o greseala si-ti multumesc pentru remarca!

s-a strecurat un "e" din viteza

intentia de a scrie a fost "caci lipsa lui cand n-o dorim"

pentru ca se aplica doar atunci cand nu dorim lipsa lui, nu si cand ne dorim efectiv lipsa lui, adica noaptea cand ne odihnim in adevaratul sens al cuvantui si cand e normal sa fie apus;

rog un web de garda la ora asta sa corecteze!

in legatura cu supararea si rautatea, nu-ti face probleme, pur si simplu nu am inteles sensul si daca nu am inteles clar, am incercat sa intuiesc unul;

de ce sa ma supar, ca ai analizat cu bune intentii si mai ales cu atentie versurile? !

ar fi culmea!

Si-apoi ca sa mai destindem atmosfera si sa iesim nitel din filosofie, trebuie sa recunoastem ca nici eu nu sunt Eminescu nici tu Maiorescu si nici alte interese...ca-ntre cei doi, nu sunt la mijloc, asa-i? !

[29.10.10 06:35:24]

Corectat!

[09.12.10 11:16:06]

Mutat la "Filozofari de suflet" (rubrica nepunctabila)

anadragusin, ileanaxperta*, leone, magdalena, myosothis, observator, recul*, valeamariei
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):