ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.10.2010
ÎNSCRIS: 12.03.10
OCT-2010
single

25 Octombrie - Ziua Armatei

Eu sunt unul dintre fericitii care au reusit sa "fenteze" sistemul si sa ocolesc incorporarea in armata, scapand doar cu statutul de recrut capatat in clasa a XII- a, la liceu.

O singura data, dupa terminarea facultatii, am primit ordinul de incorporare, doar reusisem si eu sa ma angajez intr-o functie corespunzatoare profesiei, mutandu-ma la Slobozia, la judet, de'. M-am dus si eu la Director si m-am caciulit, recomandandu-i sa nu se lipseasca asa de usor de un asemenea exemplar de mare viitor si sa-mi scrie o scrisorica prin care sa recomande Comandantului de la CMJ sa ma scuteasca de data asta si s-o lase pe alta data, cand voi gasi alte motive. Scrie omul tidula catre Comandant, ii povesteste acolo ca doar mi-am gasit si eu locul in institutie si e nevoie mare de mine, fiind o perioada foarte aglomerata. Imi mai da si o alta hartie, in plic, si ma trimite la comandant.

Ma prezint eu la dom' Comnadant, un nene de treaba, brunet si mustacios, care, dupa scurta mea prezentare imi cere hartiile de la sef. Citeste intai recomandarea mea, o pune pe masa fara sa schiteze nici un gest sau sa se invredniceasca sa ma priveasca. Desface si plicul de la seful meu, citeste, rade, se ridica imi intinde mana, ma saluta si ma pofteste afara.

Ajuns din nou la institutia unde lucram, ma duc la directorul meu si ii povestesc exact ce s-a intamplat. Rade si el si imi marturiseste ca abia cand m-am dus eu sa-i spun de necazul meu si-a amintit ca ii venise si baiatului sau de-o seama cu mine (leat, cum se zice in armata) ordinul de incorporare, iar in plic era o scrisoare prin care il ruga pe Comandant, bun prieten al sau, sa ne lase in pace, si pe mine si pe fiu-sau, ca suntem baieti insurati, cu serviciu si viitorul inainte.

Astfel am scapat eu de armata, ca baiatul directorului nu cred ca a avea prea mari emotii. De atunci, nu a fost zi a armatei sa nu ma duc la sarbatorirea Zilei Armatei, asa, in semn de respect si ca sa nu am remuscari, macar atat sa fac si eu pentru aceasta institutie.

Nici inainte de aceste intamplari nu prea ratam ocazia de a participa la serbarile de Ziua Armatei si mai ales de Ziua Aviatiei, deoarece tatal meu a lucrat pana la pensionare la unitatea militara de aviatie de la Baraganu, si a surubarit la MIG-uri.

Anul acesta, surprinzator, nimeni nu ne-a chemat pe noi cei cativa insi mai tineri din cadrul institutiei sa participam la depunerea de coroane cu ocazia Zilei Armatei. Stiind ca sarbatorirea evenimentului se va consuma la Monumentul eroilor din Parcul Tineretului din Slobozia, monument infatisandu-l pe "Colonel Popescu", m-am prezentat regulamentar sa nu ratez nimic, impreuna cu cativa colegi, la ora 11.00 AM.

Totul s-a petrecut conform ordinei si disciplinei militare, dupa ce s-a asteptat adunarea tuturor reprezentantilor armelor din judet, tuturor autoritatilor locale si, bineinteles, a soborului nelipsit de preoti, s-a trecut la ceremonia propriu-zisa. Dupa cateva discursuri somnolente ale reprezentantilor conducerii judetului, au urmat depanarea catorva amintiri tulburi de catre veterani, despre evenimentele a caror desfasurare se sarbatorea, si anume eliberarea teritoriului Romanei de sub ocupatie germana, acum 66 de ani. Mi-a parut sincer rau ca aceste amintiri atat de interesante nu erau povestite cu calm si relaxat de catre acesti oameni care au trait asemenea grozavii, ci erau strigate sub imperiul emotiilor si nevoii de epatare instituite in mintea veteranilor in toata perioada si mai groaznica ce a urmat razboiului.

A urmat slujba de pomenire a eroilor cazuti pentru Patrie in Al Doilea Razboi Mondial, slujba oficiata de un numar record de preoti ce au descins inaintea inceperii ceremoniei de la catedrala aflata in apropiere. A durat ceva slujba asta, soldatii veniti sa defileze cam incepusear sa se cam rezeme in pusti.

Imediat dupa slujba a urmat cuvantarea mai-marilor Armatei din Judetul Ialomita, printre care cu regret am constatat ca nu se mai afla si mustacioasul care m-a lasat recrut.

Depunerea de coroane de catre reprezentantii autoritatilor locale si institutiilor publice s-a desfasurat conform planului minutios intocmit in prealabil, fiind urmata de punctul culminant al ceremoniei, defilarea militara pe ritmurile cantate de fanfara. Au fost trecute in revista cate un pluton din fiecare arma cu reprezentare in judet, un moment solemn, ce pe mine ma impresioneaza de fiecare data. Probabil pentru ca nu am avut vreodata "placerea" de a bate pas de defilare.

S-au asezat fiecare la locurile prestabilite, intr-o ordine impecabila, urmand un alt moment important al paradei militare, cel al salutului Prefectului. "Buna Ziua" au tunat bravii ostasi.

Ma bucur ca si anul acesta am reusit sa ajung la ceremoniile de Ziua Armatei si toata viata voi fi recunoscator unor oameni ca aceasta este singura legatura dintre mine si Armata.

Trimis de valimi in 26.10.10 13:36:08

VIZUALIZĂRI: 1925 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valimi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 25 Octombrie, Ziua Armatei - Parcul Tineretului, locul ceremoniei
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 1 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

ninaa
[27.10.10 10:15:11]

Mda, cam saracacioase toate evenimentele de anul acesta. Am inteles ca nici la Bucuresti n-a mai fost ce era odata. Felicitari pt rw si pt faptul ca ti-ai facut putin timp sa ajungi acolo.

[28.10.10 09:13:57]

Am citit acest reveiw ca urmare a unei sesizari primite. L-am mai citit o data, mi-a placut modul cum am fost scris, insa nu reusesc sa identific suficienta utilitate turistica care sa justifice primirea "votului site-ului".

Personal sunt convins ca munca depusa la el si valoarea intrinseca a textului este deja rasplatita prin voturile primite din partea utilizatorilor, insa apreciez ca review-ul nu se incadreaza in obiectivul pentru care se acorda votul site-ului - acela de a incuraja utilizatorii sa scrie despre subiecte utile din punctul de vedere al calatorului/vizitatorului, astfel ca acest vot trebuie retras.

Punctele PMA standard sunt retrase. As vrea ca aceasta masura sa fie si un semnal - rog sa-mi semnalati orice alte reveiws-uri asemnanatoare care vor mai fi eventual scrise pe viitor.

[08.12.10 15:07:01]

mutat in noua rubrica "Evenimente si locuri de interes turistic restrans" (nepunctabila)

• Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Slobozia și împrejurimi: