ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.10.2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător
Foarte nemulțumit

Lacul Vidra - un loc minunat

Anul acesta in august am decis sa vizitam din nou Lacul Vidra si statiunea Voineasa cu speranta ca poate s-a mai imbunatatit ceva fata de anul 2009. Zona este minunata, un loc feeric. Pacat ca in zona nu se afla pensiuni mai multe si ca anumite "foste" unitati de cazare ale sindicalistilor sunt lasate in paragina oferind un peisaj dezolant. Insa locul isi merita cu prisosinta catalogarea ca unul dintre cele mai frumoase din tara. La Vilele Vidra se poate sta comod insa mobilierul vechi si mirosul de mucegai din camera te face sa te simti ca in lumea a -3-a. Va atasez poze cu minunatul peisaj.

Trimis de Tempo in 25.10.10 15:22:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VIDRA & OBÂRȘIA LOTRULUI. A mai fost în/la: peste tot

VIZUALIZĂRI: 5395 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Tempo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Lacul Vidra
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 1 PMA (din 1 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

celeste [25.10.10 16:08:22] »

Din pacate atat Vidra cat si Voineasa au ajuns in paragina... eu am fost pe aici in 2007 si am ramas stupefiata de ce am gasit... pacat de peisaje care sunt minunate. Chiar acum 1 ora dadea la televizor la "Romania te iubesc" un reportaj despre aceste doua statiuni.

webmasterXY* [25.10.10 16:19:46] »

Foarte putine informatii turistice... Nu pot lasa PMA standard acestui articol. Dar se pot reda, in cazul ca autorul revine cu mai multe amanunte. (Macar era apa calda, caldura? etc.)

Visan125 [01.11.10 11:00:06] »

In anul 2008 am vizitat "statiunea" Vidra. Beneficiind de un cadru natural deosebit privelistea este incantatoare. Mana omului insa si-a pus amprenta asupra unor constructii pe care, cu ochii mintii ne la imaginam ca fiind odata (dar din pacate... alta data) frumoase. Pe promontoriu, langa lac strajuieste un hotel impresionant prin dimensiuni dar mai ales prin gradul avansat de devastare. Putin mai departe, erau niste vile, care inspirau incredere de la oarecare distanta. Ne-am luat inima in dinti si cu o binevenita precautie am pasit pragul uneia. Am ramas cu totii foarte incantati de cat de repede am gasit drumul spre grupul sanitar din restaurant si cat de sprinteni am putut fi si pe drumul spre iesirea din vila. Nu... Nu va ganditi la prostii. Grupul sanitar era curatel. De la intrarea in vila insa, ne-a pleznit insa un miros de ranced incat deplasarea prin interior s-a facut in ritm super-alert. Am renuntat la intentia noastra de a petrece 2 zile la Vidra si ne-am intors trecand prin, din pacate, fosta statiune Voineasa pe Valea Oltului. Prin urmare Vidra ramane din punctul meu de vedere un loc ideal pentru camping pentru cort.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]

celeste, Visan125