ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2010
ÎNSCRIS: 21.10.10
MAY-2010

Mica Odessa

In luna mai am ajuns si la Odessa, sunt foarte fascinat de vizitarea tarilor din vechiul spatiu ex- sovietic. Deasemenea imi place sa vizitez tarile din orientul apropiat si indepartat. Cu ajutorul luI Dumnezeu o parte din ele am reusit sa le vad. Dar sa ne intoarcem la Mica Odessa care este cam cat Bucurestiul deci nu chiar atat de micuta.

Calatoria a inceput cu ceva nervi la punctele de granita cu republica Moldova si mai ales Ukraina unde vamesii ne-au cam tinut per total la dus si intors 5 ore pentru cate o stampila pusa la fiecare drum. La dus am completat si un formular destul de ciudat pe care l-am predat la intoarcere, era un fel de buletin al nostru pe timpul sederii, pasapoartele au fost oprite la hotel pana in ziua plecarii.

Odessa este un oras foarte frumos si plin de istorie. Legat de istorie am vizitat si celebrele catacombe din timpul celui de-al doilea razboi mondial unde armata rosie a cam avut de furca cu noi, aici ghidul local a fost destul de acid la adresa noastra a romanilor. Ei ne percep ca fiind un popor care in timpul razboiului am fost cotropitori pe meleagurile lor. Lasam istoria deoparte, adevarul ca, de fiecare data este undeva la mijloc.

Cazarea a fost excelenta pentru pretul cerut, camera de trei stele la noi patru la ei, micuta dar curata. Mancarea in regim bufet suedez, doar mic dejun buna si la discretie.

Am stat la hotelul Chernoye More New un hotel cochet si nou. In spatele hotelului se afla celebrul Privoz un fel de Obor al Bucurestiului dar mult mai mare si diversificat. Nu puteam sa nu vizitam Privozul cu imensele hale de carne, branza si peste. Desi la prima vedere igiena nu era foarte prezenta va spun sincer ca, in nici una din hale nu mirosea urat.

Sunt foarte multe lucruri de vazut in Odessa pe care am incercat in cele patru zile sa le vedem, categoric voi face si pe cont propriu o vizita un pic mai mare a orasului pentru a putea vedea mult mai multe locuri. In cele cateva zile am reusit sa coboram, si sa urcam (la urcare am folosit funicularul, lenea pusese stapanire pe picioarele noastre) celebrele trepte Potemkin unde au avut loc si cateva secvente din celebrul film Crucisatorul Potemkin.

Deasemenea am vizitat o parte din portul turistic unde acosteaza unele dintre cele mai mari nave de croaziera din lume. Incinta garii portuare era foarte curata si frumos amenajata ata la exterior cat si la interior. Si gara feroviara are o arhitectura frumoasa, am vizitat o sala de asteptare presupun ca, de clasa 1 unde stateai frumos pe niste canapele de piele in asteptarea trenului. Oare in Gara de Nord or exista astfel de sali?

Primaria are deasemenea o arhitectura superba iar in fata sa este statuia poetului Aleksandr Puskin. Orasul este destul de nou a fost intemeiat de imparateasa Rusiei Ecaterina cea Mare care de altfel este si simbolul orasului.

Teatrul de Opera si Balet merita vizitat am avut ocazia sa participam la un spectacol grandios, eu unul nu pot spune ca, sunt un fan al acestei forme de arta dar nu am avut nici cea mai mica urma de regret ca, am vizionat spectacolul. Arhitectura teatrului este grandioasa si impunatoare. Piata pietonala nu trebuie ratata sunt foarte multe terase si magazine unde se poate manca si face cumparaturi. Sunt destule magazine si restaurante pentru toate gusturile si buzunarele. Daca ati ajuns pana aici incercati coniacul Shustov, dar atentie cate sticle cumparati, la iesirea din Ukraina nu ai voie decat un litru de alcool sa scoti cel putin eu asa stiu. Suveniruri frumoase si ieftine pot fi cumparate din parcul din jurul catedralei care deasemenea trebuie vizitata.

Programul a fost foarte lejer cu mult timp liber pentru vizitare si cumparaturi. In ultima seara am fost si la un spectacol la celebrul delfinariu care ne-a incantat privirile si sufletele. Spectacolul a fost diversificat existand si dresuri de foci, fachiri, pe langa inteligentii si suavii delfini. In ziua plecarii am vizitat si Cetatea Alba loc de care ne leaga si pe noi multe lucruri, in perioada 1392-1484 s-a aflat sub suveranitatea moldovenilor.

Ce ar mai fi de spus, merita vazut si acest colt de lume sunt aproximativ 550 km. din Bucuresti, deci nu foarte departe, singura problema ar mai fi si drumurile mult mai proaste decat la noi, benzina mai ieftina dar atentie in cazul unui accident rutier Doamne fereste nu parasiti locul accidentului pana la venirea politiei care daca nu ma insel se numeste tot miltie. Voi reveni cu poze cat de curand.

Trimis de ceasornicarul in 24.10.10 13:22:42

VIZUALIZĂRI: 4373 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ceasornicarul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2900 PMA (din 1 vot)

[24.10.10 13:41:37]

@ceasornicarul, te-as ruga ca pe viitor editarea titlurilor sa nu o mai faci exclusiv cu majuscule asa cum s-a intamplat la ultimele tale reviewuri.

Pe de alta parte poate ne povestesti cate ceva si despre hotel intr-un review separat, cred ca ar fi foarte util/apreciat.

[24.10.10 15:36:58]

am atasat aceasta coloana sonora sper sa placa!

ceasornicarulAUTOR REVIEW
[24.10.10 16:30:45]

frumoasa melodia

tac pac
[24.10.10 23:21:18]

Si eu am stat la hotelul Chernoye More. Nu ti-a batut nimeni la usa, sa te intrebe daca nu vrei ,,companie''?

tac pac
[24.10.10 23:25:43]

A, scuze, ... nu am observat ,,Cuplu fara copii''.

ileanaxperta*
[25.10.10 14:48:54]

Ma bucur sa-ti dau eu SB pentru impresiile privind Odessa, despre care am scris si eu aici: click aici

Mi-a placut acest oras ucrainean. Si noi am stat la vama o groaza, atat la venire cat si la plecare. Si, culmea, ca la moldoveni, dupa lungi asteptari, mi-au luat pasaportul unde o aveam pe fiica mea pe el, aveam si imputernicirea de la sot, m-a dat jos din autocar, m-au dus la seful vamii si mi-au puricat actele de parca cine stie ce pericol public eram eu. Mi-au gasit vezi doamne, dupa ei, un nod in pasaport, cum ca ar fi expirat timbrul cu poza fiica-mii, ca ar fi valabil doar 3 ani. Dar eu i-am explicat frumos, calm, chiar daca aveam nervii intinsi cu placa bunului meu simt, ca atata timp cat pasaportul este valabil 5 ani jumate si inca eram in termen, care era problema?? Doar asa, sa faca ei pe nebunii... caci dupa verificare, bineinteles ca mi-au dat pasaportul si am plecat mai departe. Si cand te gandesti ca pe teritoriul lor calcam doar vreo 400-500 m? !... Si noi am completat acel formular...

Tot la hotelul Chernoye More New am fost cazate si am fost foarte multumite. Orasul ofera multe posibilitati de vizitare a multor obiective turistice, multe locuri de distractie (noi am fost la spectacolul de la delfinariul Nemo, superb, am facut poze si cu minunatii delfini, contra sumei de 50 grivne). Merita o vizita aici, chiar si vara, caci am vazut plajele lor generoase cu atatea hoteluri frumoase, cel putin asa aratau pe din afara. Cred ca am fost cu aceeasi agentie de turism din Bucuresti, specializata pe partea aceasta a Europei. Am fost multumite de prestatia ei. Si iti astept cu nerabdare si pozele...

ceasornicarulAUTOR REVIEW
[25.10.10 16:08:18]

Iti multumesc pentru aprecieri, intr-adevar a fost frumos, pozele sunt postate pe celalalt review in care am facut o descriere a hotelului

ceasornicarul, ileanaxperta*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind Odessa: