ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.10.2010
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 11.08.10
OCT-2010

Un loc deosebit

Domeniul Dracula este numele oficial al complexului si mult mai potrivit pentru ca ofera 3 unitati de cazare distincte: Pensiunea Dracula, Hanul Dracula si Centrul Ecvestru.

Am stat in Centrul Ecvestru acum in octombrie, si desi cele 3 zile petrecute aici au fost mai mult mohorate si cu o ploaie marunta aproape continuu, a fost o experienta de neuitat. Am remarcat personalul foarte amabil, profesionist, si prompt. Peisajul si zona sunt superbe iar jocul de culori din aceasta perioada face ca totul sa para desprins dintr-o poveste. Nu in ultimul rand insa, calitatea exceptionala a restaurantului te poate face sa uiti de unele mici neajunsuri legate de vreme sau cazare.

Amplasare:

Centrul Ecvestru este situat in partea din spate a complexului, accesul facandu-se pe o alee cu pietris care porneste din parcarea pensiunii. Pensiunea si Centrul Ecvestru sunt mai aproape de drumul national, la intrarea in Dane spe partea stanga cum se vine de la Sighisoara. Accesul catre Han se face pe un drum pietruit putin mai inaintea pensiunii, tot pe partea stanga, insa este situat la cativa kilometri de drumul national.

Parcarea Centrului Ecvestru este destul de mare, si este gratuita.

Camera:

Este destul de mare, ai loc suficient, foarte curat, finisajele sunt de buna calitate insa cam "spartane“ – dar la urma urmei este centru ecvestru . In camere nu se fumeaza. Camerele de la etaj au balcon, dotate cu 2 scaune si masa (din plastic). Accesul in camera se face pe baza de cheie, si fiecare camera are si denumire pe langa numarul obisnuit.

Mobilierul este „spartan“ dar ok. Totul este foarte curat.

In camera in care am stat nu este minibar si nici frigider, aer conditionat si internet, lucruri pe care le consider un minus destul de important.

Camera in care am stat avea 2 paturi – cam inguste , la fel si patura, dar salteaua si perna foarte comoda.

Baia este cu dus, la fel si aici finisajele sunt de calitate buna, sapun, sampon, uscator de par, prosoape de 2 dimensiuni - schimbate zilnic.

Pe toata durata sejurului am remarcat un miros destul de ciudat atat in camera cat si pe holuri, am considerat ca este din cauza grajdurilor care se afla chiar in spatele acestei cladiri.

Restaurant:

Micul dejun - inclus - este bufet suedez, nu foarte bogat, insa cuprinde cam tot ce trebuie - oua fierte sau ochiuri, omleta, crenvusti, salam, sunca, branzeturi, unt, gem, ceai, cafea, suc, apa, etc. In restaurantul unde se serveste micul dejun nu se fumeaza.

Pranzul si cina se pot servi in regim a la carte, portiile sunt foarte mari si felurile pe care le poti comanda variate. Restaurantul este cu specific romanesc. Preturile sunt rezonabile iar personalul extrem de politicos si amabil. Exista zone fumatori sau nu.

Distractie:

Ca si distractie, in afara de piscina – este in aer liber si nu se mai poate folosi - mai exista un loc de joaca pentru copii, teren de fotbal, masa de tenis. Pentru pasionati si nu numai este calaritul propriu-zis (inclusiv in manejul acoperit), ingrijitul cailor, poneilor, mersul cu trasura si vizitarea fermei sau a stanei (amplasata la Han) sau vizitarea mini-gradinei zoologice.

Deci, per ansamblu: este o locatie buna, potrivit pentru un sejur cu familia, iar restaurantul il recomand din plin pentru a fi incercat.

Trimis de C.Todi in 21.10.10 21:25:52

VIZUALIZĂRI: 3019 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (C.Todi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 baia destul de micuta dar ok, avea si banderole cu "dezinfectat" la sosirea noastra.

RobertCodescu
[21.10.10 22:40:18]

WOW! O alternativa foarte buna la vizitarea Sighisoarei asa ca 400 PMA de la mine e inevitabil!!!

any*
[22.10.10 14:10:45]

Am fost acolo, si o sa mai merg, e frumos, un loc minunat...

un vot mare si din partea mea...

valimi
[22.10.10 20:52:03]

Grozav loc pentru a petrece o vacanta reusita, noi am fost anul trecut si am mancat acolo, apoi am facut o plimbare prin complex... e ceva ce nu prea vezi in Romania.

Felicitari si puncte de la mine!

[22.10.10 21:12:33]

multumesc pentru aprecieri si voturi

intr-adevar locul este superb si surprinzator... preturile sunt mai mult decat acceptabile. Am pus pe lista viitoarelor destinatii cand vom lua si copii, suntem siguri ca vor fi incantanti.

magdalena
[22.10.10 21:51:45]

Ce inseamna preturi rezonabile? Cazarea cat a costat?

Din descrierea ta se pare ca merita...

[22.10.10 22:46:20]

@magdalena

camera la centrul ecvestru costa 160 lei / zi cu mic dejun inclus (pentru 2 persoane) - iar pretul pentru mancare difera in functie de preferintele culinare

webmaster20*
[23.10.10 08:55:58]

Adaugat tariful de cazare in caseta tehnica. Multumim pentru completari.

TORA INGRID
[24.10.10 17:13:55]

Poti sa oferi mai multe informatii despre Centrul Ecvestru, ma intereseaza partea cu caii, ceva despre tarife, program, daca au si echipament sau trebuie sa vin cu al meu, etc. avand in vedere ca e aproape de Sibiu (ma rog, distantele sunt relative) week-endul urmator vreau sa dau o fuga acolo.

Util si frumos review.

[24.10.10 21:11:42]

@ TORA INGRID

din pacate nu pot oferi mai multe detalii sau tarife pentru ca nu am incercat aceste servicii. Din ceea ce am vazut insa acolo ofera lectii atat pentru incepatori cat si pentru avansati, circuite calare, iar pentru copii calarie ponei, etc. in aer liber sau in manej acoperit. Caii aratau splendid, foarte bine ingrijiti. La grajduri am vazut ca aveau sei, scarite, hamuri, etc. si pentru clientii care luau lectii de calarie calul era adus echipat complet.

any*, C.Todi, magdalena, TORA INGRID, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Dracula & Centrul Ecvestru [Daneş]: