ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.10.2010
DIN: Pucioasa
ÎNSCRIS: 26.03.09
OCT-2010

Bucătarie tradiţională românească la Valea Mariei

the source of secrets - instrumental

Când am făcut rezervarea pentru minivacanţa de la pensiunea "Valea Mariei" nu am ştiut cât de important este să ai timp frumos, să ai parte de soare, să nu fie ceaţă sau să plouă. Şi îmi dau seama cât de norocosi am fost că ne-am bucurat de cel mai frumos apus de soare văzut pană acum. Acolo soarele are o altă stralucire, o altă dimensiune şi o altă culoare.

Urcând pe Transalpina am descoperit împăraţia munţilor, unde drumul şerpuieşte ameţitor în stânga şi-n dreapta şi unde natura ne arată o privelişte ce-ţi taie respiraţia. Facem popasuri din ce in ce mai dese să fotografiem şi să admiram munţii cu vârfurile semeţe: în dreapta - vârful Păpusa şi-n stânga - vârfulParângu Mare. Acolo sus, în albastrul cerului ai impresia că dacă întinzi mana prinzi norul în palmă, iar soarele se pregăteşte să te-atingă cu razele-i roşietice. Am respirat cu nesaţ aerul tare de munte şi am admirat minute în şir spectacolul naturii.

În acest tăram de poveste se află pensiunea "Valea Mariei" unde am ajuns aşadar încantaţi, anticipând că sejurul nostru o să fie o reuşită.

Ne-au întâmpinat vesele gazdele, cărora le mulţumim pentru vacanţa perfectă pe care am avut-o.

Camerele repartizate au fost la etajul al doilea, nr. 9 si nr. 10 (am avut două premii câstigate şi vă multumesc), noi alegând camera nr. 10.

Deoarece s-a scris suficient de mult despre condiţiile de cazare de la această pensiune (care sunt excelente), în continuare o să vă descriu preparatele culinare pe care le-am savurat in restaurant.

Restaurantul şi mancarea de la "Valea Mariei"

În primul rând am facut cunoştinţă cu Mioara, fata care a înlocuit-o pe Alina pentru o perioadă, şi cu tanti Ani, responsabila cu bucatele alese pe care le-am consumat timp de câteva zile.

Dimineaţa am avut bufet suedez cu salam, kaiser, muşchi, brânză, caşcaval, măsline, castraveţi şi rosii, ouă fierte sau la cerere ouă ochiuri sau omletă. În fiecare dimineaţă tanti Ani ne-a pregătit salată de icre proaspată, cu ceapă, o bunătate (dispărea imediat de pe mese). Dulceţurile preparate in bucătaria proprie - in fiecare zi câte doua feluri (de căpşuni, piersici, mure, sau zmeură) le-am încercat pe rând cu unt si pâine. Intr-o dimineaţă ne-a facut gogosele crocante, în altă zi am găsit prajitură "tăvălită". Tot la micul dejun, se putea servi lapte, cappucino, ciocolată caldă sau ceaiuri. Puteam să comandăm cafea la bar, dar era cu plata, 4 lei. Micul dejun avea pretul de 15 lei.

La prânz, am avut parte de cele mai bune ciorbiţe mâncate pană acum: ciorbă de burta, de perişoare, supă de pui cu tăiţei de casa şi supă cu găluşti. Acestea se găseau in meniul zilei sau se puteau comanda separat, făra felul doi şi fără desert. Dacă se serveau separat aveau pretul de 6-7 lei. Vă recomand supă ţărănească de pui cu tăiţei de casă. În meniu mai existau: ciorbiţa de văcută şi ciorbă de fasole cu afumătură.

În meniul zilei, la felul doi, noi am mâncat: şniţel de pui cu piure de cartofi şi murături asortate, intr-o zi, şi fasole cu ciolan afumat şi murături, în altă zi. (porţia de fasole fiind mare şi avand bucaţi de carne, cât pentru două persoane). Murăturile sunt făcute in bucătăria de la pensiune şi nu ştiu cum vă plac vouă, dar acestea sunt excelente: un pic dulcege şi „crocante”. Cea mai bună a fost conopida, pe care am cerut-o de mai multe ori, înlocuind salata de varză sau salata de vară, asortată.

La desert, tanti Ani ne-a răsfăţat cu prăjitură cu branză, în prima zi, cu pandişpan cu dulceaţă de piersici, în altă zi, şi cu prăjitură "tăvălită" - adică pandişpan însiropat şi dat prin nucă de cocos, în ultima zi.

Meniul zilei dacă conţinea şi desert avea preţul de 25 lei, sau fără desert era la preţul de 23 lei.

În prima seară, în meniul zilei am avut de ales între tochitura gorjenească şi ficăţei prăjiţi cu mămăligută. Toţi am ales tochitura care a fost delicioasă, o porţie generoasă pe care n-am reuşit să o terminăm...

În cea de-a doua seară, în meniul zilei, am avut ceafă de porc cu cartofi prăjiţi şi salată de varză şi dat fiind faptul că nu toţi mâncăm porc, fiecare dintre noi a ales din meniul restaurantului diferit. Astfel, soţul şi-a ales o porţie de pulpe de pui dezosate la grătar cu cartofi ţărăneşti şi murături, fina şi-a luat mămăligută cu branză şi smântână, eu mi-am luat rulou din piept de pui cu caşcaval şi şuncă cu cartofi ţărănesti, finul preferând meniul serii.

În cea de-a treia zi, după o excursie in oraşul lui Brancuşi, Targu Jiu, şi in defileul Jiului la Mânăstirea Lainici, am venit înfometaţi şi ne-am ales toţi meniul cinei: piept de pui la grătar cu piure si murături.

Surpriza culinară am avut-o in ultima seară (ştiind că nu au peşte in bucătarie): păstrav la grătar cu mămăliguţă şi mujdei de usturoi.

La cină se putea servi meniul stabilit cu desert, la pretul de 22 lei, sau se putea comanda orice din meniul restaurantului.

Dacă aveam consumat meniul complet pe parcursul unei zile aveam reducere de 10 la suta din nota de plată (la mâncare, nu şi la băuturi).

Desertul de la cină, diferea de cel de la prânz şi în decursul celor patru zile, am savurat: negresă cu bezea, clătite cu dulceaţă, clătite cu ciocolată şi m-am bucurat că am gustat îngheţata de casă, marca „Valea Mariei”, aceasta fiind de cacao, cu nuci şi frişcă.

Finii nostri au împlinit 5 ani de căsătorie cu două zile înainte de sosirea noastră la Rânca, aşa că m-am gandit să le fac un cadou-surpriză, un tort făcut de tanti Ani. Şi intr-adevăr, ne-am bucurat, in fiecare zi am savurat câte o felie din el, acesta fiind cu cremă de ciocolată şi nuci, învelit cu frişcă şi însiropat cu rom.

În meniu, la capitolul băuturi există o listă întreagă de siropuri (mi-am propus să le incerc pe toate pe parcursul şederii mele acolo). Aşadar, am gustat zilnic, pe rând, din siropul de muguri de brad, de zmeură, de căpşuni şi de afine (9 lei carafa de un litru). La cină, fetele ne-am răsfăţat cu câte o vişinată sau o afinată, băieţii preferând ţuica de prune. Într-una din seri, am vrut să ne încălzim şi am băut o ţuică fiartă, iar în ultima zi, ne-am luat câte o ceşcuţă cu vin fiert.

Serviciile şi servirea de la restaurant au fost ireprosabile. Nu stăteam să aşteptăm mai mult de zece minute pentru a servi masa şi atmosfera era caldă, plăcută, cu muzică veche, pe gustul nostru.

Îmi pare rău că nu am cunoscut decat un user al site-lui AFA, celelalte cupluri cazate in pensiune fiind rude sau prieteni ai celor care au câştigat premii.

În ultima zi, când ne-am trezit, am constatat că era ceaţa. Nu ne venea sa credem! Ceaţa densă pusese stăpanire pe împărăţia munţilor şi nu vedeai nimic...

Am luat ultimul mic dejun şi cu regret că plecăm, ne-am luam rămas bun de la gazdele noastre, cu promisiunea că vom reveni şi cu fetele noastre.

Trimis de corinne in 21.10.10 19:19:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA.

VIZUALIZĂRI: 4686 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Va prezint pensiunea Valea Mariei si un apus superb de soare

[21.10.10 19:38:51]

Daca pui si poze cu bunatatile de acolo... , faci o crima!

Abia astept sa le gust si eu! Ce imi recomanzi mai mult?

ascent
    [21.10.10 22:50:21]

Un vot cu SB din partea mea si abia astept sa vad pozele! Sa stii ca si noi am ajuns la Valea Mariei, dar inca nu am scris despre acest lucru... urmeaza...

bessondm
    [21.10.10 23:53:43]

Felicitari, foarte atent descrise bunatatile din bucatarie. A mers mai rapid masina la vale spre Novaci?

[22.10.10 07:04:29]

am atasat aceasta melodie, nu pot decat sa sper ca o sa placa!

sandu.53
    [22.10.10 08:14:10]

am citit atatea lucruri frumoase despre pensiune incat completarea ta gastronomica o face parca si mai atractiva! noroc cu sala de gimnastica! felicitari un review foarte util!

deliutza27
    [22.10.10 10:01:51]

Am citit azi-noapte review-ul, dar am amanat punctele binemeritate pentru ca am vrut neaparat sa vad si pozele.

Ceea ce ai descris tu, a fost un ultim amanunt pe care il asteptam, inainte sa merg si eu acolo. Initial as fi vrut sa mergem saptamana asta, dar d-nul Adelin ne-a sugerat sa mai amanam o saptamana pentru ca d-na Ani are liber. Vai bine am facut! Cand vad bucatele alea, imi lasa gura apa!

aida.alecu*
    [22.10.10 11:55:45]

Yammy... numai bunatati... Felicitari pt rw si pentru foto! Abia astept sa ajung si eu acolo sa prin soarele in mana! (Sper sa nu avem ceata! : D)

[22.10.10 13:31:07]

Iertati-mi curiozitatea, stimati telespectatori. Ce ati vazut asa spectaculos in farfurii? Niste mancare, nici macar aranjate cum trebuie. Pentru piureul de la poza 16, sotia mea nu primea nici PMA standard.

corinneAUTOR REVIEW
    [22.10.10 14:17:21]

@magdalena

Iti recomand tochitura gorjeneasca, mie mi-a placut cel mai mult. Cand ma gandesc la ea si acum inghit in sec...

Dintre dulciuri, noua ne-a placut tortul, care se face la comanda...

@ascent

Astept sa-ti citesc impresiile despre pensiunea Valea Mariei, chiar daca s-a scris mult despre ea, niciodata nu-i suficient.

Parerile sunt subiective si deci trebuiesc citite!

@bessondm

merge mai rapid, daca nu este ceata

@sandu. 53

Abia astept sa ne spui cum s-a simtit nepoata la pensiune (am inteles ca ai trimis-o in locul tau!)

@deliutza27

Ce sa-ti doresc? Sa ai vreme buna sa te bucuri de apusul de soare de la Ranca si sa te bucuri de bucatele alese de la pensiune!

@aida. alecu

Imi pare rau ca nu ai fost cu mine acolo sa prinzi acel soare - rosu si ca nu am facut cunostinta! Vreme buna si distractie placuta!

@santana

Nu iti cere nimeni puncte, daca nu-ti place treci mai departe... Telespectatorii se uita la televizor iar sotia ta se pare ca nu are aprecierea cuvenita!

Mancarea de la pensiunea Valea Mariei este apreciata pentru cum este facuta si din ce este facuta , cu produse proaspete si dietetice, nu cum este aranjata in farfurie .

adynutza26
    [22.10.10 15:27:31]

Ca sa fiu carcotasa, ori farfuriile sunt foarte mari, ori portiile sunt cam mici. Mie mi-ar ajunge, dar cred ca sotul meu s-ar ridica nesatul... Si are cam 85 kg, deci nu supraponderal... Oricum, sunt curioasa cum este aici nu pentru mancare, ci pentru cadru natural!

georgiana
    [22.10.10 15:57:34]

@Santana,

Ai cursuri de bucatar cumva? Sau... de actorie?

Nu de alta, dar sa stim pe viitor

cc_iordachescu
    [22.10.10 16:07:37]

@corinne - am înţeles eu greşit sau nu aţi încercat şi ciorba de fasole cu afumătură? Dacă am înţeles bine, atunci este neapărat să mai mergeţi o dată că nu ştiţi ce a-ţi pierdut, este o nebunie!

[22.10.10 17:10:17]

@corinne

am crezut ca ai simtul umorului, de acolo si remarca mea. nu incerca subtilitati d-astea pentru ca (n-o sa-ti vina sa crezi!) chiar te-am votat.

@georgiana

... nu de alta, dar sa stim pe viitor

sa stim ce? Ei bine, eu nu traiesc din voturile nimanui.

Ce rele sunteti!

liviadavidescu
    [22.10.10 17:56:50]

@santana,

Nu o lua ca pe o rautate... orice gospodina se solidarizeza cu alta cand e vorba de o critica la adresa unei mancari... E un subiect foarte sensibil, pentru toate femeile care petrec aproape un sfert sau o treime din viata lor in bucatarie... bucatarind deci peentru intraga familie, zi de zi.

De aici a fost reactia la piureul de cartofi... inofensiv si banal... criticat bietul de el... in gluma...

Eu il voi incerca saptamana viitoare... te incumeti?

Daca nu, promit sa iti dau detalii...dar ma tenteaza mai mult mamaliga cu branza sau tochitura..Piureu pot face si eu...acasa...mamaliga...niciodata.

Apropo, mie imi plac review-urile tale..indiferent daca iti place sau nu (vizual ) piureul de la Valea Mariei...

georgiana
    [22.10.10 18:08:39]

@santana,

Eu cred ca tu nu ai umor.

Daca te uiti bine, eu am pus la sfarsit, semnul unui zambet. Adica... ti-l daruiam ,pentru ca tie ma adresam !

Si am primit in schimb....un ''un compliment'' :

''ce rele suteti''!

Multumesc frumos.

Nu-ti mai imagina lucruri care nu sunt, nimeni nu traieste pentru voturi, cum ai afirmat mai sus, avem alte cauze mai nobile!

deliutza27
    [22.10.10 18:16:46]

@ santana - sa nu fie cu suparare, dar nici eu personal nu am considerat ecoul tau ca fiind o gluma. Iar cand ai spus "stimati telespectatori" (nu prea am inteles eu de ce telespectatori, cuvant care nu are nici o legatura cu AFA, dupa parerea mea), am dedus ca te adresezi tuturor celor care scrisesera pana atunci ecouri, deci si mie, asa ca sunt si eu in masura sa-ti raspund.

In primul rand, aruncand o scurta privire la titlul review-ului, se vede din start mesajul pe care vrea sa-l transmita corinne. E un review mai deosebit, axat mai mult pe ceea ce ofera restaurantul pensiunii, atat de des vizitate de utilizatorii AFA.

In al doilea rand, intr-adevar, in poze nu se vad nicaieri picturi in farfurie, iar asta impreuna cu toate laudele aduse la adresa d-nei Ani, bucatareasa, de foarte multi vizitatori ai pensiunii imi intareste convingerea ca acolo se gateste "ca acasa" nu ca intr-un restaurant de fite, chiar daca este o pensiune de 4 stele. Ceea ce este de laudat, nu de condamnat. Daca era o bucatareasa slaba, iar mancarea nu era buna, sunt convinsa ca familia Maria ar fi ales alta varianta. Si intr-un restaurant, bucatarul este cel care aduce clientii - ma refer aici strict la restaurant, nu si la pensiunea in sine.

@ liviadavidescu - si eu am programata vizita mea la Valea Mariei tot pe saptamana viitoare. Sper sa ne vedem cu bine si sa ne cunoastem

[22.10.10 19:13:40]

Ma simt incoltit, fratilor! Sau stimati telespectatori, care este un simplu apelativ. Nu despicati firul in paispe! Nu stiu cui sa ma mai adresez acum - plus ca ma agaseaza la televizor o stire cu doi magraoni anchetati pentru nu stiu ce legaturi cu clanurile mafiote - pt. ca am un simplu leptop care n-are maus si mi-e destul de greu sa "urc" iar pagina. Spun doar atat: mie nu mi-a placut piureul (la vedere) si gata!

@ Livia Davidescu, ma incumet, dar astept sa ninga suficient incat sa-mi car si schiurle dupa mine.

@ georgiana

N-am stiut ca semnul ala inseamna ceva.

Atunci si eu tuturor

aLeXa10
    [22.10.10 20:37:05]

Foarte frumos, felicitari!

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [22.10.10 21:34:08]

@corinne

Felicitari pentru un review atat de apetisant!

Ma bucur ca la Valea Mariei v-ati relaxat

Si-n acelasi timp v-ati si distrat

Iar finilor le-ati facut un cadou minunat.

Dar cel mai mult m-au impresionat

Bucatele alese ce le-ati degustat

Si mie apa-n gura mi-au lasat

Si noi, in luna mai, am avut placerea sa fim oaspetii acestei pensiuni, dar din pacate nu am reusit sa incercam toate bunatatile marca ,,doamna Ani'' sau marca ,,Valea Mariei'', deoarece ,,datoria ne-a chemat'' si n-am putut sa beneficiem din plin de tot sejurul.

Cu cea mai mare sinceritate si eu am apreciat clatitele grozave si inghetata absolut delicioasa.

Datorita review-ului tau am reusit sa degust macar virtual toate preparatele cu care v-ati rasfatat acolo

P. S. Acum dau fuga in bucatarie sa prepar niste clatite la armata mea de baieti

Cat ceea ce priveste apusul de soare, intr-adevar este ceva de vis... Asa cum am povestit si eu aici, apusul soarelui la Ranca este... inedit.

recul*
    [22.10.10 21:49:20]

@santana

esti halit! in locul tau as pune deja grau la fiert...

si sa stii ca doar la telefon romanii se saluta in ultima vreme cu expresia buna ziua dumneavoastra si ascultatorilor dumneavoastra!! in rest... se stie! ganduri bune!!

Ellada_sagapo
    [23.10.10 00:24:18]

Delicioase poze, trebuie sa ajung si eu acolo!

Cred ca iarna este un peisaj de vis!

Felicitari si multumesc pentru preturi! ~

alinutzza140*
    [23.10.10 13:09:53]

Corrine bine ai revenit. Delicios rew. tau. Scuze ca l-am vazut cam tarziu. Oricum un vot nu vine niciodata prea tarziu.

vladex
    [25.10.10 09:36:29]

@santana- Chiar ca esti halit. Nici pe mine nu m-au impresionat foarte tare "bucatele alese", dar nu am vrut sa intru in polemica cu doamnele Acum vad ca esti incoltit rau de tot si din solidaritate masculina, risc. Te sustin. )))

[26.10.10 23:31:11]

@deliutza si @liviadavidescu, se pare ca ne intalnim saptamana viitoare la un piure!

corinneAUTOR REVIEW
    [26.10.10 23:37:50]

@Delitza este deja acolo! Nu stiu de @liviadavidescu cand este programata dar din discutiile de mai sus cred ca se bucura deja de opitalitatea de la pensiunea Valea Mariei.

Si iti recomand cu incredere piureul de la restaurantul Valea Mariei in defavoarea cartofilor prajiti .

[01.11.10 08:09:14]

Multumesc pentru recomandari! Astazi voi incerca niste bunatati descrise...

18 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    adynutza26, aida.alecu*, aLeXa10, alinutzza140*, ascent, bessondm, corinne, dananecula, deliutza27, Ellada_sagapo, georgiana, liviadavidescu, magdalena, observator, recul*, sandu.53, santana*, vladex
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Valea Mariei [Rânca]: