ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.01.2009

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Pensiunea Transilvania - o experienta NEGATIVA.

Am inchiriat Pensiunea Transilvania, pe o perioada de 4 zile intre 28 decembrie 2008 si 02 ianuarie 2009 am achitat 2800 euro pe 4 nopti de cazare, 6 camere si un living cu bucatarie aflate la etajul 1, fara mancare inclusa. Pensiunea este frumoasa ca si constructie, este recent renovata insa doar atat.

DE CE NU RECOMAND ACEASTA PENSIUNE:

1. Nu are receptie, in holul de jos era un afis mare in care scria ca este obligatoriu sa te descalti, si sa folosesti papucii de casa, explicatia proprietarilor a fost ca au lacuit parchetul

2. Au un gratar din tabla la 50 ron care la primul foc s-a deformat si a cazut toata carnea de pe el, proprietarii nu iti asigura nici macar niste lemne pentru foc.

3. Proprietarii stau la parter si au copil mic, cum dansezi in living, care este situat deasupra camerei lor, cum vin si te verifica.

4. In noaptea de revelion am chemat un cuplu in vizita la noi. Proprietarii au tinut invitatii la usa 20 de minute, cu pretextul ca nu au ce cauta la noi..[?!!] Abia intr-un final au fost lasati pana la ora 2 noaptea, desi noi inchiriasem toata Vila cu suma de 2800 Euro pe perioada de 4 zile.Cand le-am spus ca am inchiriat toata vila si conform contractului putem aduce pe cine vrem si putem fi cati vrem, ne-au amenintat ca cheama politia si ca ei au copil mic si ne-au stricat distractia.

5. S-au spart 2 pahare si la plecare au vrut 50 ron, ca au zis ca nu gasesc tot setul.

6. Au refuzat sa ne dea factura fiscala.

7. In camere nu s-a facut curat pe parcursul celor 4 zile, nu au schimbat nici un cearsaf, la camera 5 miroase execrabil in camera de la sistemul de scurgere.

8. Nu au un sistem audio acolo, nu au internet, [tv] cablu in camere se vede sub orice critica.

9. Frigiderul din bucatarie este defect, usa nu se inchide.

10. In general proprietarii nu sunt [amabili/]primitori, [sunt] antisociali, iti urmaresc orice miscare. De evitat!!!

Trimis de verycreative.eu in 10.01.09 04:37:47

VIZUALIZĂRI: 3734 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (verycreative.eu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 100 PMA (din 1 vot)

[17.02.09 21:42:26]

Eu va inteleg nemultumirea, dar cand ati fost si ati negociat pretul, nu v-ati uitat sa vedeti dotarile: sistem audio, internet, verificat cablu tv si discutat si despre factura, in ziua de azi nu trebuie avut incredere in nimeni, mai ales hotelierii, ei sunt pusi pe tepe la ordinea zilei.

dandy_pete*
[13.11.09 14:33:01]

[in cele de mai jos, dandy_pete se refera la dreptul la replica al proprietarului vilei, sters pentru jigniri multiple - nota webmaster]

Super bun ce scrie mai sus... sunt cu totul de acord.

Mie mi s-a intamplat ca un grup dinasta sa deranjeze toata pensiunea cand nu era nicio sarbatoare. Dar pt. ca ei erau mai multi decat noi astilalti, nu am avut ce face si in noaptea de vineri spre sambata n-a inchis nimeni nici un ochi. Proprietarii nici nu erau acolo in noaptea aceea. Dar i-au atentionat a doua zi pe cheflii care au petrecut mai usurel in noaptea urmatoare.

Miss Butterfly
[13.11.09 14:51:50]

[si MissButterfly se refera, mai jos, la acelas dreptul la replica al proprietarului vilei, sters pentru jigniri multiple - nota webmaster]

@bia_vila_trans

Imaginea pensiunii/vilei dumneavoastra nu este distorsionata numai datorita impresiilor postate de turistii X si Y (care denigreaza si contesta serviciile prestate, dar si atitudinea "tinerilor proprietari"), ci si de raspunsurile, manifestarile si modul in care abordati o astfel de problema; o atitudine de acest tip ridica cateva semne de intrebare... Ar fi fost de preferat ca aceste seturi de impresii sa fie considerate drept feedback-uri, pe care luandu-le in considerare sa va imbunatatiti serviciile si sa incercati sa creati confortul de care, probabil, unii dintre turistii "ce v-au trecut pragul" nu au avut parte...

P. S. Sunt convinsa ca veti gasi un mod de promovare a pensiunii dvs. mult mai adecvat decat cel abordat anterior...

[13.11.09 16:53:01]

bia_vila_trans: asa cum excelent a subliniat MissButterfly mai sus, v-ati facut, si in opinia mea, un mare deserviciu adoptand un asemenea ton in dreptul la replica postat mai sus.

Nu pun deloc in discutie daca aveti dreptate sau nu, nu am de unde sa stiu acest lucru. Insa chiar daca ati avea 100% dreptate, NU acesta este tonul pe care ar trebui sa-l folositi. Exprimati-va punctul de vedere asupra modului cum s-au intamplat lucrurile FARA sa va luati la harta cu clientul - nu veti obtine niciodata nimic daca faceti astfel.

Revenind la dreptul dvs la replica: asemenea jigniri, pe alocuri grosolane, NU sunt tolerate pe acest site si oricine le adopta suporta consecintele.

In mod normal, ar trebui sa va sterg postul si sa suspend temporar contul (masurile uzuale in astfel de cazuri). Am decis sa va sterg dreptul la replica (in mod evident datorita jignirilor pe care le contine). Nu va suspend contul, insa doar pentru a va da posibilitatea sa va rescrieti acest drept la replica respectand conditiile de publicare pe acest site - FARA JIGNIRI. Va avertizez ca daca nu veti tine cont de aceasta cerinta, cele scrise vor fi sterse din nou si contul dvs suspendat.

[13.11.09 17:23:16]

bia to webmaster

Buna,

Multumesc pentru atentionari o sa incerc sa fiu mai diplomata in limbaj sa vad daca o sa am dreptul la replica.

Multumesc

P. s. oare si irina si dandy sunt proprietari? oare cati propietari mai sunt?

[13.11.09 17:33:44]

Scrie dreptul la replica! In opinia mea (si am spus-o MEREU) : e NECESAR, INTOTDEAUNA sa auzi si punctul de vedere al celeilalte parti implicate inainte de a-ti face o parere categorica.

Sunt sigur ca e interesul TUTUROR de pe acest site sa stim/auzim, pe cat se poate, cum se vad aceleasi lucruri din partea cealalta a "tejghelei/pultului"

De exemplu, si eu sunt absolut de acord cu acel Regulament - il consider un lucru care protejeaza impotriva abuzurilor. De orice fel.

[13.11.09 17:45:43]

Bianca catre verycreative. eu

Buna ziua,

Iau aceasta postare a dumneavoastra ca un motiv bun sa va faceti reclama la site-ul dumneavoastra (ex. numele pe care il folositi k logare in acest site, oare nu ati putea sa va numiti ex. marian. bacau de ce oare verycreative. eu??? ).

Va ofer mai jos cateva detalii poate va sunt de folos:

1. vila nu este renovata, ci nou construita (2004)

2. exista receptie la intrare in vila partea dreapta

3. gratarul acela nu face 50 lei, in privinta carnii nu stiu ce s-a intamplat, iar proprietarii nu sunt obligatii sa va ofere lemne de foc.

4. la inchirierea unei locatii se precizeaza cate camere si locuri disponibile are vila, in cazul dumneavoastra nu se putea platii pentru 12 persoane si acolo sa locuiasca 20 persoane - decat eventual cu acordul proprietarilor

5. este normal ca tot ce se distruge sa fie despagubit, nu credeti asta?

6. a fost eliberata factura fiscala, se poate dovedi, intreaba-ti unul dintre amicii tai cu care v-ati certat pe perioada sejurului

7. nu s-a solicitat curatirea vreunei camere, dar consider ca ar trebui sa solicitati asta, in vila noasta se schimba lenjeria la 2 zile sau la cerere.

8. nu stiu la ce sistem audio te referi atata timp cat vila nu este prevazuta cu restaurant; exista internet wireless, cablul este rds, nu raspund de calitatea semnalului.

9. Frigiderul functioneaza perfect, sunt indignata ca faceti afirmatii nefondate.

10. poate ca nu reusim sa fim pe placul tuturor dar in 5 ani experienta nu am avut asemenea probleme.

p.s. iti multumesc pentru aprecieri si comentarii dar ar fi bine sa vii cu argumente solide si sper ca ti-a iesit treaba cu reclama...

o zii faina!!!

[13.11.09 17:50:53]

bianca catre webmaster

Iti multumesc pentru dreptul la replica si sper ca in viitor sa nu ne antepronuntam.

O zii faina!!!

[13.11.09 18:01:06]

bianca: am o idee -- mai nastrusnica, poate.

Cea mai buna metoda prin care sa va probati/sustineti spusele ar fi sa oferiti unor utilizatori ai site-ului posibilitatea petrecerii unui sejur la voi si sa-i lasati pe EI sa evalueze cine are (mai multa) dreptate, voi sau verycreative. Ce spui?

Ati putea face asta inscriindu-va pe lista celor care ofera premii, in ianuarie, cu ocazia aniversarii a doi ani de existenta AmFostAcolo. ro. Vezi aici detalii

Subliniez: nu e nicidecum o cerinta, ci o sugestie pe care o vad in interesul VOSTRU, in primul rand.

Miss Butterfly
[13.11.09 18:14:24]

@ webmaster: cred ca acesta este cel mai bun mod in care se va putea contura o idee cat de cat impartiala cu privire la conditiile pensiunii,etc. Anyway... adevarul trebuie sa fie undeva la intersectia punctelor de vedere ale celor doua parti implicate...Poate ca (cu siguranta?!?) viitorii turisti ne vor lamuri

[13.11.09 19:02:46]

Lasand de-o parte tot ce s-a intamplat, mai ales ca nu stiu cum s-au derulat prb la aceasta pensiune, faza cu curatenia se face la cerere, e de domeniul absurdului!

Cum adica, daca platesc niste bani ptr cazare, ma astept sa faci curat, in baie, camera, praf, aspirat, ridicat gunoi, macar astea esentiale, schimbat prosoape si hartie, etc, nu credeti ca asa e corect si civilizat? se pare ca nu prea stiti treaba cu civilizatia, credeti ca oricine detine o vila poate face turism? Dati o fuga pana in Austria, e la o aruncatura de bat, si stati la o pensiune modesta sa vedeti cum sunteti tratata, si sunt sigur ca va va placea, asa ca revizuiti-va ''regulamentul de ordine interioara'' si apoi altfel vor sta lucrurile. Sunt atat de multe vile si pensiuni, incat multe se vor duce..., pe principiul ''selectiei naturale'', vedeti ca nimeni nu mai scoate banu' asa usor, nici sa-l faca, nici sa-l cheltuiasca, asa ca dvs veti pierde, cei cu atitudine ca a dvs. Va doresc numai de bine!

[13.11.09 19:29:42]

bianca pentru dj bobo

Buna djbobo, multumesc pentru comentariu si aprecieri; in legatura cu "regulamentul de ordine interioara" in ce fel sa il revizuesc? Este foarte permisiv crede-ma.

In legatura cu Austria tare mult mi-as dori sa vad cum te trateaza proprietarii dupa ce faci petrecere pana la 06 dimineata, scoti mobilierul din pensiunea respectiva si iti faci propria ta lege in respectiva pensiune. Tu daca ai fost in Austria ai deranjat pe cineva din respectiva statiune?

Va rog cautati in dex definitia cuvantului "pensiune": pensiuni, s. f. 1. Întreținere constând din locuință și masă (sau numai din masă) pe care cineva o primește cu regularitate în schimbul unei sume de bani dinainte stabilite;

Si apropo djbobo, locatia nu are restaurant, este normal si firesc sa nu deranjezi dupa o anumita ora, macar aici putem fi de acord...

O seara superba!

[13.11.09 19:35:38]

djbobo: trebuie sa te invit si pe tine, preventiv daca vrei, sa respecti regulile: fara jigniri. In general nu am obiectii fata de postul tau, in ansamblul sau - o singura si scurta propozitie nu mi se pare okey (si ma gandesc sa o elimin).

geni
[13.11.09 19:56:46]

pt. bianca

senzatia mea este ca nu ai inteles deloc despre ce este vorba. Toti cei care ti-au dat cate un sfat nu au facut-o cu rea intentie si cu siguranta au fost oaspetii cel putin unei pensiuni.

Nu este un lucru deloc rau sa inveti din greseli cu conditia sa mai si admiti ca nu esti perfect (a).

Cu o astfel de atitudine nu reusesti deloc sa convingi, ba dimpotriva: sunt sigura ca voi ocoli pensiunea ta. (nu cred ca esti in masura sa trimiti pe nimeni la dex-nici macar nu-i civilizat sa faci asta). Trebuie doar sa ne respecti parerile. (evident altele decat ale tale).

Cateodata mai aminteste-ti expresia: "clientul nostru, stapanul nostru" (chiar daca nu esti convinsa, te va ajuta-"turismul" se face pt. bani)

Numai bine!

[13.11.09 20:00:32]

webmaster, intentia mea nu a fost de-a jigni pe nimeni, cum am mentionat, nu cunosc situatia exacta, am facut comentariul doar din prisma curateniei, iar daca s-a parut a fi o jignire, te rog elimin-o, si-mi cer scuze.

Totusi, simt un ''iz'' de ironie in postul doamnei bia.

[13.11.09 20:22:28]

bianca catre djbobo

RE: nu sunt deloc ironica si crede-ma ca am invatat cate ceva azi de pe acest site. Ma bucur ca putem comunica in mod civilizat si sa schimbam pareri constructive.

O seara faina!

[13.11.09 20:27:15]

... dezavantajele inerente ale comunicarii in scris versus cea fata-in-fata: e greu sa sesizezi intotdeauna corect nuantele. [valabil in toate cazurile, inclusiv in exprimarea subsemnatului].

Totusi, nuantele se pot clarifica prin precizari suplimentare si din acest punct de vedere apreciez drept sincere si bine-intentionate ambele astfel de "suplimentari" - atat pe cele ale lui djbobo, cat si pe cele ale biancai.

florin.craciun
[17.11.09 16:34:42]

Cu parere de rau o spun dar... (si per ca termenul sa nu fie prea dur), Bianca ai facut o fixatie ptr lemnele de foc oferite ptr gratar (mi-ai reprosat si mie acelasi lucru). E adevarat ca nu sunteti obligati sa le asigurati, dar crede-ma ca multi le ofera fara sa-ti scoata ochii dupa. Ba mai mult, eu cred ca-s multi care au fost macar odata prin Maramures care iti pot spune cum au fost primiti. Sincer multi proprietari de pensiuni din Valea Prahovei, Rucar, Bran etc au de invatat de la maramureseni (n-o lua personal).

Mai multa receptivitate la nemultumurile celor ce v-au trecut pragul, va ajuta mai mult decat atitudinea pe care o adoptati (replici acide si ironice).

Numai bine!

roxxie
[29.11.09 01:50:40]

Pt webmaster

Buna. Doresc sa multumesc administratorului acestui site pt acest minunat loc in care putem afla atatea informatii utile si benefice pt noi turistii. Marturisesc ca nu am fost la aceasta pensiune, iar dupa nenumaratele review-uri postate de gazde nici nu stiu daca voi alege aceasta vila vreodata. Mie imi place foarte mult sa merg in week-end sau in vacanta in tara, atat la munte cat si la mare.

Sunt de acord ca daca vrei calitate trebuie platit pretul corect al pietii, dar de banii aceia vreau ca si conditiile sa se ridice la anumite standarde. Asemenea conditii le-am intalnit la hotel Splendid din Mamaia de 4 stele unde am platit un pret destul de mare dar a fost excelent din toate punctele de vedere. Nu vreau sa fac reclama acestui hotel. Puteti citi un review complet la sectiunea pt mamaia, si puteti vedea si poze.

In niciun caz nu doresc sa ma trezesc cu proprietarii peste mine, sa nu am caldura, sa aiba o atitudine ostila dupa ce platesc sa spunem 3000 Euro pt 4 nopti.

Doamna Bia, noi mergem la Durau la o pensiune micuta de ani de zile unde platim in jur de 70 ron pe noapte si proprietarul e extrem de amabil, ne da lemne pt gratar mereu, toata vesela, da ne spala si vasele si duce gunoiul, pur si simplu din amabilitate.

Inca o data, multumim webmaster pt ca ne dai posibilitatea sa putem face schimb de informatii si totodata pt faptul ca verifici fiecare impresie in parte, pt ca nu vrem sa-si bata nimeni joc de noi in concediu pe banii nostri.

bia_vila_trans, dandy_pete*, Djbobo*, florin.craciun, geni, Miss Butterfly, roxxie, verycreative.eu
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Transilvania Lodge: