ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.10.2010
ÎNSCRIS: 13.02.10
OCT-2010

la PMM* = 72 USD

Ceasul elvetian, sau cum arata un hotel PICKALBATROS

De cum am terminat formalitatile in aeroportul Hurghada, am fost intampinati de oamenii Tour Operatorului (pacat ca nu-i pot spune numele, caci este excelent organizat), indreptati la autocarul nr 10, unde ghidul egiptean - vorbea romaneste -ne-a inmanat tabelul cu excursiile efectuate de TO, excelent structurat... in limba romana. Dupa 15 min eram la Jungle, unde receptia este de-a dreptul fastuoasa, un baiat ne-a luat bagajele, iar receptionerul (luase cei 10 $ din pasaportul meu) si imi spunea cu un zambet larg '' de lux room, normal Romania. Zambitorul Ahmed ne-a inmanat cartela camerei laolalta cu 3 carduri de prosoape; apoi ne-a trimis dupa Bell boy-ul, cel cu bagajele pt a ne arata camera. Camera... , de fapt un bungalow cu o camera mare, un patio cu 2 paturi pt copii, iar daca trageai glasswand-ul, ce sa vezi... o superba piscina numai pt 6-7 bungalow-uri vecine, cu baldachine (4) si sezlonguri cu umbrelute, avand sus la umbreluta, un spot (toate functionau), pt cititorii romantici.

Resortul Jungle Aqua Park, face parte din lantul, elvetian stiu eu, PICKALBATROS, lant hotelier ce detine foarte multe capacitati turistice, in Hurghada si Sharm. Contine un Aqua Park foarte mare, dupa parerea mea, mai bine gandit decat cel de la Otopeni- Bucuresti, doua mini aqua park-uri pt copii (excelente), o piscina principala, de fapt un lac intins pe o distanta de aprox 1.5 km. , de la un capat la celalalt al resortului, doua mini-amfiteatre pt spectacole si cinematograf; baruri vreo 5, berea si vinul numai din sticla, sucurile la dozator, dar si la sticle de 1 litru (sprite, coca-cola, fanta, etc). Cinci restaurante tematice, Tangine (marocan), Zum Kaiser (german), Mediteraneo, Tarzan, Viking (preparate pe baza de peste si fructe de mare). La toate aceste restaurante accesul era liber, nu ca la domni turci, cu o singura programare pt un restaurant, si ala, A La Carte; adica All Inclusive pe bune. Apa din piscine era recirculata permanent, iar seara se aprideau, sub apa spoturi ce faceau o adevarata feerie pe multitudinea de insulite, legate cu podete de lemn, unele de altele. Insulitele aduceau a peisaj din jungla, avand si cateva statui simpatice de hipopotami, girafe si rinoceri.

Servirea la masa si la bar impecabila, nu se forma coada niciodate, nu aveai timp sa ceri caci barmanul te intreba el primul, in timp ce umpleau paharele intrebau pe urmatorul client.

Resortul avea nemti si rusi cam fifty-fifty, romani nu am intanlit. Nemti erau OK, dar lipsiti de maniere, si arestau colacele de la Aqua Park, exact cum scriu turistii britanici pe Trip Advisor. Despre rusi, o descriere de la un barman egiptean: "they are like animals".

Una peste alta, un lux exceptional la un Hotel care merita 6* nu 4*.

Trimis de costin1968 in 19.10.10 20:14:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 4851 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costin1968); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Receptia Jungle.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2900 PMA (din 1 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 72.00 USD pe cameră

[19.10.10 22:15:17]

Interesanta locatie... resortul pare din descrierea ta unul net superior celor 4* pe care le are, deci este demn de luat in seama. Cat despre pret... mai mult decat rezonabil!

Felicitari pentru vacanta reusita si pentru modul in care ai reusit sa pui in valoare acest resort din Hurghada mai putin cunoscut noua.

Asteptam cu interes si cateva fotografii, care sa ne convinga ca trebuie sa mergem acolo!

400 PMA, date cu mare drag.

[20.10.10 07:57:50]

Buna, o sa plecam si noi pe 30 octombrie si as vrea sa aflu cam ce temperaturi erau in apa si pe uscat.

Si inca o intrebare daca nu te superi: cum v-ati descurcat cu mincarea, in special pt. copil? De fapt, ce a zis copilul, i-a placut? Avem si noi un baietel de 7 ani si in principiu pt. el mergem. Multumesc frumos si iti doresc cit mai multe vacante reusite.

[20.10.10 08:39:55]

Multumesc marcy,

Pretul include transportul cu Tarom, aspect f. important dupa parerea mea, zborul a fost in conditii excelente, piloti extraordinari, servirea excelenta, mare diferenta fata de low-cost.

In privinta stelelor, erau date ca in Elvetia, mi s-a confirmat la fata locului (stiam de pe AFA si alte site-uri), diferenta enorma (la aceleasi stele), intre PICKALBATROS si resorturile cu management local, deci ATENTIE! In Egipt de la satisfactie (mare) la dezamagire (la fel de mare), nu e dacat un pas.

Lumi
    [20.10.10 09:07:45]

Ne spui te rog frumos cateva cuvinte si despre plaja si despre mare?

Aveau plaja mare sau mica, suficiente umbrele si sezlonguri, daca intrarea in apa este lina sau cu pietre?

Multumesc

[20.10.10 10:18:34]

costin 1968 in ceea ce priveste clasificarea hotelurilor in Egipt, ai foarte mare dreptate! Intr-adevar de la dezamagire maxima la extaz nu e decat un pas... Dar, consider ca daca iti faci temele bine inainte de a face rezervarea hotelului (cum a fost si cazul tau), astfel de neplaceri pot fi foarte usor evitate. Si in cazul meu, alegerea pe care am facut-o a fost perfecta, Steigenberger fiind un lant hotelier german de inalta clasa, rigurozitatea germana simtind-o la fiecare pas (in sensul bun!!!). La intoarcerea din vacanta, in avion, am auzit povesti incredibile... oameni a caror vacanta s-a transformat in cosmar si care erau socati de ceea ce li se intamplase... pacat ca pentru ei Egiptul a ramas echivalentul mizeriei si a calitatii umane execrabile.

Egiptul e fascinant in opinia mea, reclama aceea tv fiind foarte graitoare: locul de unde incepe totul!

[20.10.10 19:31:31]

Draga getty,

La Hotelul unde am stat varietatea, calitatea, as putea spune spectacolul restaurantelor este de o calitate cu totul deosebita. Fiica mea are 10 ani (ucigator de mofturoasa la mancare), si a fost... coplesita! Mancaruri ce acopereau zeci de stiluri gastronomice, fructe tropicale la discretie, dulciuri pe alese si de o deosebita calitate,snack-baruri (pizza calda , facuta cum vrea copilul), iar piscinele si Aqua park-urile de copii excelente. Dar revenim la cheia succesului in turismul Egiptean, adica locatia; descrierea mea este sincera, dar nu se potriveste cu orice locatie de acolo (vezi mai sus).

Din toata inima vacanta placuta.

[20.10.10 20:20:46]

Draga marcy,

In fata Hotelului era statia de vehicule electrice, BEACH SHUTLLE, unde din 15 in 15 minute te transportau gratuit, la plaja, in dreptul Hotelului DANA BEACH. Intrare lina in mare, apa extrem de sarata, sezlonguri si umbrelute... , nu suntem in Bulgaria sau chiar Turcia, si ma rog, Grecia, sau oriunde in alta parte, deci acolo, sute de sezlonguri libere.

Pietre? Nu precum in Croatia, dar nici ca la Mamaia.

Apropos , am fost si pe vestita Insula a Paradisului aici in Egipt, am mai fost si in alte parti (Nisipurile de Aur?) , dar nisip ca in Mamaia nu am vazut nicaieri, dar lasa ca ma duc in Mexic (sic!) si testez si acolo,e adevarat ca nici Hotel ca Vega din Mamaia nu am vazut pe nicaieri pe unde am fost.

P. S. Am ramas dator cu temperatura, 37-38, si chiar 42 pe 09 Octombrie.

[20.10.10 20:47:45]

Am uitat de restaurantul Asian, era si cel cu cladirea cea mai impozanta, reper inalt in uriasul Resort.

[20.10.10 21:29:32]

costin1968 cand pleci in Mexic?

Stau in mare cumpana si eu intre Mexic si Republica Dominicana si cred ca prima pe lista va fi Dominicana, asta prin februarie... Deocamdata tatonez terenul agentiilor din Spania, Belgia si Germania si chiar am gasit niste super preturi. Daca esti interesat de Mexic da-mi un semn pe privat sa-ti dau cateva linkuri ale agentiilor.

Vacante minunate cu mult, mult soare chiar si in plina iarna!

[21.10.10 07:56:28]

Multumesc marcy,

Intentionez sa plec in Mexic, cel devreme, la anu', in toamna, daca nu, cu siguranta in 2012 (sa vad si cum e treaba cu calendarul Maya, la fata locului).

[21.10.10 08:10:42]

Multumesc din suflet pentru informatii. Ca sa zic asa, mi-ai dat numai vesti bune si in privinta mincarii si in privinta temperaturilor.

[21.10.10 13:33:19]

Buna asta cu calendarul Maya... apocalipsa o simtim aproape zilnic in viata de zi cu zi... sincer nu cred in astfel de preziceri gen 21 dec 2012.

Probabil ca nu vom sti niciodata ce, cum si cand... de aceea eu sunt adepta lozincii ,,traieste clipa''!

Vacante minunate cu si fara mayasi!

[21.10.10 19:00:45]

Multumesc,

Noi romanii simtim o Apocalipsa poetica fata de egiptenii de rand, dar mai am multe de povestit, si deci va rog sa ne revedem si la review-urile mele urmatoare, vor fi Piramide (de 7000 de ani Atractia Turistica nr 1 a lumii),

Safarii, Snorkeling... , ma rog stia Napoleon de unde incepe aventura.

[26.10.10 07:24:34]

Buna, te mai deranjez cu o intrebare: e adevarat faza cu paharele de unica folosinta reutilizate? Am citit in mai multe review-uri de chestia asta si m-am cam ingrijorat.

Si se mai pling unii turisti de faptul ca au avut probleme cu stomacul in Egipt. Voi sper ca n-ati patit nimic, nu?

Multumesc frumos.

[26.10.10 08:28:00]

Draga getty,

Nu ma deranjezi, te rog sa-mi pui cat mai multe intrebari, chiar imi face placere sa raspund.

Asa cum mie mi-au folosit raspunsurile colegilor nostri, asa sper sa-ti foloseasca si tie, raspunsurile mele.

La Jungle, nu am vazut sa se refoloseasca paharele de unica folosinta, stateau foarte bine la capitolul curatenie si igiena. N-am avut probleme cu mancarea, deranjamente sau intoxicatii (Doamne Fereste!). Este totodata adevarat ca, in autocar, in drum spre Piramide, autocar numai cu romani, am auzit relatari despre lipsa de igiena si curatenie de la diferite hoteluri; am observat ca toate aspectele negative veneau de la resorturi ce nu apartineau, nici unul macar, lanturilor hoteliere straine din Egipt (PickAlbatros, Steinberger, etc).

Apropos de excursii, atentie mare la mancare ce o veti servi prin excursii, sa nu fiti pacaliti de calitatea si curatenia de la Jungle, si astfel sa patiti ceva. In general in Egipt este mizerie, Cairo fiind in frunte si din acest punct de vedere (luati pliculete cu Smecta). Lipsa de precipitatii si de curatenie aduce si pericolul contactarii unor eczeme, herpes etc. Sa aveti tot timpul la indemana servetele umede, aveti copil, deci sfatul meu este sa luati si Nidoflor, sau alt unguent. Inainte sa plecati in excursie cereti la receptie pachetele cu mancare si apa plata, va vor fi acordate gratuit.

In concluzie pericolul nu este la Hotel, ci pe drum, in excursii. La intoarcere din excursii puteti lua masa in Resort "Late Dinner", pana la orele 24:00 (nu in toate restaurantele sunt, parca doua, ce au Late Dinner), dar ar fi bine sa stiti dinainte, ca sa nu cautati, obositi, la orele 23:30, care din restaurante servesc masa tarzie.

Daca imi permiteti, va mai dau un sfat desprins din experienta din Hotel, abordati cu incredere (in engleza, asta e!), chelnerii, receptionerii, etc daca cereti cu fermitate politicoasa va vor servi negresit si vor face tot ce vreti, daca sunteti timizi va veti pierde in noianul de turisti. Chelnerii sunt ocupati, dar sunt educati sa nu refuze. Sa aveti la voi marunt (5 Lire=1 $. 7Lire=1 Euro), scimbati in Hotel (casa de schimb deschisa zilnic, dupa ora 18:00!). Dati bacsis de maxim 1o Lire la chelneri, barmani, oameni de serviciu, etc si asta o data la 2-3 zile.

La Receptie cand luati camera dati 10-15 $ si cereti foarte siguri si seriosi o camera lux, nu radeti la glumele lor, au un stil parsiv de a afla disponibilitatea turistilor de a da bacsis, si in general de a cheltui bani (e valabil si pt negustori ambulanti sau nu). Fiti seriosi si foarte fermi.

Desi ahtiati dupa bani, pot fi prietenosi daca va vad politicosi si respectuosi (dar neaparat seriosi), isi deschid sufletul si va dau sfaturi bune, acest lucru fiind valabil pt negustorii de excursii ce va bazaie la sezlong, la piscina etc, nu-i refuzati pe toti, incercati sa fiti prietenosi si sa va simtiti bine expermentand un "human touch". Desi sunt agasanti, puteti obtine reduceri mari din negocierea cu ei. In general femeile ar trebui sa negocieze cu ei, pe barbati ii pacalesc mult mai usor, cu femeile sunt descumpaniti, pt ca nu sunt deloc obisnuiti ca femeile sunt oameni, si pot avea Skills-uri ca barbatii, ei, de fapt, le socotesc in camile (sic!).

[26.10.10 09:01:36]

Poate ma vinde sotul pe vreo 1000 de camile! Glumesc.

Super sfaturi si ponturi. Noi mergem prima data in Egipt si nu am nici un fel de idee cum sint. Si turcii sint agasanti, dar nu exagerat. Din pacate, copilul fiind cam mititel, nu ne riscam in excursie la piramide sau la Luxor. Am inteles ca cea de la la insula Giftun si cea cu submarinul sint mai usor de efectuat. Multumesc inca o data pt. tot.

[26.10.10 15:05:50]

Sotul va fi, poate, fericit, dar tu NU!

Am fost si eu in Turcia, categoric sunt mai insistenti arabii. Una din metodele lor, nefolosita de turci, cam marsave de altfel, este aceea de a-ti oferii maruntisuri, diferite suveniruri, gratis, tu multumesti, ei cu un zambet larg pluseaza cu alte obiecte, spun, apoi: "dai si tu cat vrei, sa am amintire de la tine", atunci le oferi o suma acolo, 2-3 dolari, si atunci se transforma in isterici si urla ca vor bani, nu firfirici; NU LASA OBIECTE IN MANA LOR, CA DE EXEMPLU CAMERA FOTO CAND ITI PROPUN SA VA FACA POZE, RISTI SA NU TI-O INAPOIEZE DECAT DACA LE CONVINE BACSISUL.

Intr-adevar excursia la Piramide este foarte obositoare, dar incercati sa dormiti in Autocar daca totusi va duceti, astfel mai rezolvati cu oboseala. Celelalte excursii chiar merita si pot fi facute cu copilul (vezi si review meu Teroristi (romani) relaxandu-se... ), am fost si la Snorkeling (Excursia celor 4 Insule) si la Piramide, unde fii-mea (10 ani) a dormit tot timpul pe drumul cu Autocarul ne avand deci, probleme cu oboseala; dar pt Piramide trebuie sa va treziti la ora 01 noaptea.

[26.10.10 16:55:53]

Mai am o intrebare. Echipamentul de snorkeling, adica ochelarii si ce mai trebuie le-ati avut voi de acasa sau le-ati cumparat de acolo? Multumesc inca o data si scuze de deranj. Si eu am auzit ca au o problema legata de tratamentul aplicat doamnelor, chestie de traditie si de mentalitate, cred.

[26.10.10 19:50:31]

NU MA DERANJEZI! Ma deranjezi daca nu ma intrebi.

Echipamentul de Snorkeling l-am cumparat de acolo, desi stiam ca iti este oferit gratuit de organizatorii partidelor de snorkeling, dar n-am vrut sa folosesc (mai pe romaneste sa bag in gura), ceva folosit de sute de insi inainte. In concluzie le-am cumparat de la un magazin din Resort, unde ne imprietenisem cu vanzatorul, un crestin copt (coptii cam 25 milioane, un sfert din populatia Egiptului, considerati a fi urmasii vechilor egipteni, de religie ortodoxa ca si noi). Am reusit ca Iosef sa ne vanda ochelari si tubul, doua perechi din silicon, profesioniste le zicea Iosef, la 18 $ (eu si fiica-mea), sotia nu vroia sa intre la snorkeling, a spus ca se bronzeaze si face poze, pana la urma a facut si ea, si bine a facut, este o experienta "lifetime', dar trebuie sa stii, cat de cat sa innoti, si sa faci abstractie de apa extrem de sarata, apa sarata care te tine la suprafata si daca esti mai slab innotator. In privinta labelor de scafandru, mai bine fara, mai mult va incurca, eu nu le-am luat, dar Anna (fii-mea) nu s-a lasat si a facut snorkeling numai cu ele.

Daca cumva o sa va ofere DVD si CD-uri la sfarsitul excursiei, la pretul de 30$ toate 4,2-DVD si 2-CD, nu le refuzati, va ve-ti vedea filmati sub apa langa pesti colorati, recifuri senzationale de corali, poze superbe pe Insule si minunate nuante ale marii; plus un CD de prezentare a Egiptului si un altul cu Muzeul de Egiptologie din Cairo, unde nu se filmeaza sau fotografiaza, nici macar contra cost. Am uitat sa va spun ca excursiile mai mici (adica nu cele la Piramide, Luxor...) mai bine cu particularii decat cu TOUROPERATOR, dar negociati fara frica, o sa obtineti preturi foarte bune.

[26.10.10 19:56:21]

Multumesc inca o data. Nici nu stii ce bine-mi prind sfaturile tale. Daca mai am vreo intrebare sa stii ca o sa te "deranjez".

[26.10.10 22:13:52]

Draga getty,

In privinta atitudinii fata de europence, caci fata de ale lor cred ca e destul de clar, ai de grija ca sunt la fel de ahtiati dupa femei, la fel ca dupa bani. Nu se sfiesc sa-ti faca avansuri nici daca stai cu 5 copii si sotul la masa. Dar daca ii ignori inceteaza imediat, nu sunt brute, si mai ales nu consuma... alcool, deci nu devin periculosi, pana la urma atitudinea lor se va transforma, cu timpul, intr-o amintire-compliment.

Un alt aspect demn de subliniat este dimensiunea culturala a turismului in Egipt. Nu ma refer aici la Piramide, Temple... neaparat, ci la oameni, la intrepatrunderea de civilizatii si istorie. Turismul in Egipt nu e numai mancare, bautura, comparatii cu hotelurile din alte destinatii, ma rog.Egiptul este mai mult decat atat. In Egipt ai ocazia sa vezi cu ochii tai urme, umane , urme ale unei Istorii stravechi, si sa simti chestia asta. De exemplu ne -am simtit extraordinar in compania crestinilor copti (nu sunt arabi sunt maialbi), si intanliti doar in Resort cei doi , in Cairo sunt milioane, ca si in restul Egiptului.Este un model si modul de convietuire cu musulmanii, toti se considera in primul rand egipteni, si dupa aceea ca apartin la doua religii diferite, si poate ca nu sunt atat de diferite!.Copti reprezinta o Civilizatie veche de cel putin 10 000 de ani, dar ei stiau de Romania si romani si ziceau foarte incantati "romani ortodoxi, ca si noi ". Cand l-am intrebat pe un tip ,vanzator la un magazin din Resort, vazandu-i ecusonul din piept, unde citisem numele "IOSEF... ", i-am zis: "tu esti crestin, nu? ", m-a intrebat mai intai de unde sunt, am zis Romania, si atunci mi-a aratat, foarte mandru, Crucea ce o purta la piept: "Ortodox ca si voi".

De fapt Egiptul detine unele din cele mai vechi si vestite Manastiri Crestine, si locurile unde a fost SFANTA FAMILIE, in Refugiul Ei in Egipt.

[27.10.10 07:24:38]

Multumesc pentru scurta lectie de istorie. Din pacate, excursia aceasta nu se vrea una cultural-istorica, ci una pur turistica tip plaja, mare, tobogane...

Poate la anul vom lua un sejur de 14 zile si vom avea timp sa ne si culturalizam. Am citit si eu Manuscrisele de la Qumran si Evangheliile gnostice de la Nag Hammadi si as fi vrut sa aprofundez, dar anul acesta nu se poate.

Multumesc inca o data.

[27.10.10 14:52:06]

N-am vrut sa dau lectii de Istorie, am incercat sa arat aspecte ale Egiptului, aspecte cultural-istorice care nu se intanlesc in alte parti.

Sunt constient ca voi va duceti in primul rand pt cel mic. El va fi Printul Egiptului.

Apropos de cel mic, in Resort sunt afisate programele celor doua cinematografe in aer liber, unde in fiecare seara sunt filme de copii (in general) si spectacole in unele zile, urmariti panourile informative de langa restaurante.

[01.11.10 20:58:58]

Bine ca ai revenit, Costin1968!

Citind review-urile, impartite cu generozitate in patru parti (e posibil sa fie mai multe! ?) am ajuns la concluzia ca e mai bine sa stau acasa. (Adica, in Europa!). De aici si urarea de bun (re) venit printre noi.

N-ai amintit nimic despre avion si, ca sa fiu sincera, mi-ar placea sa aflu cate motoare a avut si cum arata pilotul (era brunet, vorbea in limba romana, spunea bancuri, ma rog, cat mai multe amanunte - asta farmecul unei naratiuni!). ...

Precizez ca mi-au placut (mai mult!) raspunsurile la ecouri (erau precise si la obiect!), originale si cu suflet elaborate. Ele m-au lamurit pe deplin.

Si totusi, de ce ti-as placut sejurul? Ca te vad amintind de nisipul de la Mamaia

[01.11.10 21:28:46]

Multumesc! Bine v-am gasit!

Incep cu nisipul din Mamaia. Ce vroiam eu sa subliniez, era contrastul intre dotarile naturale ale Vaterlandului si folosirea lor cu mare inabilitate turisica de catre noi, romanii. Nu imi era dor de nisipul de la Mamaia (am si fost la viata mea, de vreo 10 ori, in celebra statiune "greedy", ma gandeam cum sta irosit celebrul nisip...). In afara de desert si piramide, si pt cunoscatori, Istorie si Cultura (antica), amaratii aia de egipteni nu au NIMIC. De fapt, pardon, au talent la turism.

Ce mi-a placut? Piramidele, Oamenii (nu si negustorii ambulanti, dar erau de inteles), organizarea desavarsita a TourOperatorului. Si in mod deosebit, Resortul, sincer dupa Complexul asta Hotelier, intins pe o lungime cam un sfert din Mamaia, mai-sus mentionata, pus la punct de elvetienii de la PicKAlbatros, destinatiile balcanice, bineinteles pe unde am fost eu, normal, imi par patetice. Prost e altceva, ca nu imi vine sa ma intorc prin imperiul lui "Haide bre", ma duce gandul la Mexic, m-am spurcat la destinatii exotice; ma cred si specialist in snorkeling... , glumeam acum, fato.

Daca vrei sa le faci cadou la ai tai o ferma de camile, du-te in Egipt, dau aia pe tine 500 de camile, si parca esti doctorita, te umpli si de bani. Pe fii-mea mi-au oferit 150 de camile, si sa le-o dau peste 10 ani. Eu le-am oferit altceva si le dadeam eu... 4 camile, cel putin...

ancamariagadea*
    [01.11.10 21:42:01]

De fapt, pardon, au talent la turism.

Bravo lor! Uite ca "amaratii" aia ne dau lectii la turism, de departe!

[01.11.10 21:45:28]

Imi pare rau ca ne pui pe acelasi taler cu bietele ierbivore rumegatoare... Adica, ma gandesc ca ai dreptate si, dupa cum stau lucrurile pe aici, este posibil sa ajungem sa mancam iarba... Apropos, cate cocoase si ce varsta aveau camilele despre care amintesti? Ca sa stiu cand ajung pregatita pentru schimb ... (in caz de disperare - 2012)... daca nu stii raspunsul precis, cauta sa te informezi. Si alta data sa faci review-ul mai cuprinzator!

Ca daca stiam ca intru in detalii comerciale, ma duceam la Money Channel...

[01.11.10 21:59:21]

Scuza-ma, dar acolo comparatia cu ierbivorele, e un imens compliment. Cand te gandesti ca viata lor, a arabilor, a depins de camile si in multe locuri de la ei, depinde inca, astfel de comparatii cad intr-o alta lumina.

Vroiam sa fac un compliment, un compliment adus de acolo...

[02.11.10 02:55:49]

Ai reusit. Sunt incantata. N-am pus la suflet pentru ca apreciez flexibilitatea unor barbati, mai ales cand e vorba sa complimenteze o femeie. Si ma gandesc ca stau bine, pentru ca daca mergeai in India, la intoarcere, imi spuneai ca sunt o vaca...

Oare, daca m-as fi intorseu din India, ca sa te complimentez, la intoarcere cum ti-as fi spus? ...

[02.11.10 07:47:45]

B... ? Medelin?

Uite o idee, India, dar cred ca metropolana egipteana, Cairo in speta, este farmacie pe langa Bombay...

P. S. Avionul era un Boeing 737-100, doua motoare, pilotul era grizonat (la dus), avea mustata, Otopeniul nu este Gara (Aero) Baneasa, te urci in avion direct din sala de asteptare, la sosire te ia cu autobuzul, insa. Stewarzii si servire, impecabili, una peste alta sunt mandru de Tarom. La intoarcere, pe "Henri Coanda", ma uitam pe geamul hubloului daca am aterizat sau suntem inca in aer... asta in conditii de ploaie si ceata.

[02.11.10 08:26:45]

Sunt mandra de tine! Mai ales dupa ce am aflat ca esti mandru de TAROM.....

Multumesc pentru informatie.

[02.11.10 12:15:49]

Haideti sa nu divagam si sa ramanem on-topic.

[07.01.11 18:52:36]

La multi ani! Iti doresc sanatate, fericire si cit mai multe vacante reusite. Si neaparat cu povestirile aferente, sa citeasca si cetatenii pe unde ai mai umblat.

[07.01.11 19:40:37]

Aaaa! ce dulce esti!

O vacanta de a mea nu se termina cand plec de acolo, ci dupa ce citesc Review-uri, Review-uri ca ale tale.

Sanatate si Dumnezeu sa va insoteasca peste tot pe unde va duceti.

De la cetatean la cetatean se face... raiul... pe pamant.

mirea
    [11.04.12 12:19:05]

Buna,

Ma numesc Adriana si in urma review-ului transmis de tine pt acest hotel, ne-am hotarat si noi sa mergem in aceasta vara, motiv pt care am rugamintea sa imi spui cu ce agentie ati plecat voi la momentul respectiv.

In speranta unui raspuns.

Multumesc.

[16.04.12 18:42:23]

@mirea: Draga mea,

Iti pot raspunde pe "privat", conform regulament site-ului, dar pt aceasta trebuie sa-ti setezi "da" la optiunea "primire mesaje personale..." din user cardul tau... Te astept!

mirea
    [18.04.12 12:52:14]

@costin1968: Buna,

Multumesc pt raspuns.

Am activat optiunea si astept un raspuns de la tine.

O zi placuta!

Aeerdna*, costin1968, getty75, Lumi, marcy74, mirea