ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.10.2010
OCT-2010
2 AD. + 1 COPII

VALEA MARIEI-Povestea merge mai departe

Hi-Q-Buna Dimineata

Am sa dau cateva explicatii. Suna frumos- primul premiul castigat de mine, in viata mea este un sejur la Ranca. Telefoanele incep sa sune, in cateva minute ma lamuresc ca este adevarat. Imi amenint sotul cu divortul daca pierd premiul din cauza programului lui incarcat. Specific ca acest premiu este castigat in urma primului meu review pe AFA, review scris in scop informativ-turistic, in nici un caz pentru premii. Pe aceasta cale multumesc tuturor celor care m-au votat si multumesc AFA.

Prima saptamana din octombrie avea sa imi aduca, cateva zile binemeritate de odihna. Suntem incantati de tot ce citim, suntem incantati de inaltimi si de Transalpina. Urmeza doar sa ajungem. Si ajungem undeva in jurul orei 15. Poate pentru ca eram un pic livida la fata cand am ajuns sus, era sa pierdem straduta spre stanga, spre Valea Mariei, dar bucatarul buclucas ne arata directia. La receptie nimeni. Intram in restaurant, vreo 3-4 cupluri servesc masa de pranz, dupa salutul de “Buna Ziua”, toti ma privesc si zambesc calduros, parca ne cunosteam de-o viata. Din secunda doi m-am simtit ca acasa, sigur toti erau din AFA. Alina, ne invita sa luam loc in restaurant pana se elibereaza un pic de treburi. Avem timp sa admiram restaurantul, mobilierul frumos scluptat si decoratiunile din fier. Totul este primitor si curat. In 15 min. ne cazam la camera cu numarul 2. Prima impresie este ceva de genul “Aaaa, ce camera frumoasa si mare! ” Cred ca este cea mai mare camera din pensiune, ca lungime, tinand cont ca, pensiunea este construita in trepte. Este cald si bine. Dupa ce am servit masa, ciorba de burta, pulpe cu cartofi trasi in usturoi - de care copilul meu s-a indragostit – si clatite cu dulceata de afine si de piersici, am inspectat un pic imprejurimile. Copiii au dat buzna in tobogane, s-au zdruncinat in balansoar, au topai de bucurie cu tot cu ploaia marunta si rece ce ne uda, dar noi in ciuda ploii si a surorii ceata, ne-am bucurat de tot ce am gasit.

Camera: spatioasa, curata, moderna, aerisita.

Baia: moderna, curata, utilata cu tot ce trebuie, apa calda non-stop.

Pensiunea: eleganta, foarte bine pozitionata, cred ca are cea mai mare suprafata de parcare din statiune si are cele mai multe facilitati (locuri de joaca, locuri de odihna, o terasa, care probabil pe vreme buna este plina), un teren de sport in constructie, o pastravarie in constructie, masa de ping-pong (2 buc), si sala de fitness.

Restaurantul: cochet, intim, curat, cu o priveliste superba asupra muntilor, asta dupa AFA, deoarece eu nu am vazut decat ceata.

Bucataria: excelenta, gustoasa, portii de mancare potrivite, preturi corecte.

Servicii: Alina, o dulce si nu se supara cand eram mai suciti la mancare, mai ales copiii, doamna Ani nu am vazut-o decat un pic, dar mi s-a parut o persoana foarte curata si zambitoare, toate atuurile pt. o bucatareasa profesionista, proprietarul-o persoana vesela, vorbareata si deschisa, doamna care era la curatenie- foarte amabila si binevoitoare, dar in schimb era foarte racita si am avut placerea sa-i dau niste medicamentatie si nu in ultimul rand fochistul casei, om bun la multe, pe care barbatii nostri l-au cunoscut mai in amanunt. Eu am ce am cu papanasii si cum nu erau trecuti in meniu, am rugat-o pe doamna Ani sa ne faca si ne-am lins pe degete toata seara.

Ne-am rasfatat cu toate bunatatile facute in restaurant de mana bucataresei si ne-am incalzit cu vinurile roze si alb, excelente

Acum despre statiune:

Dupa ce am facut cunostinta cu pensiunea si personalul, am zis sa ne mai dezmortim articulatiile si am urcat in statiune. Juniorul, fiind incepator in ale muntelui, vroia sa vada tot ce misca si nu misca. Statiune pustie, in ea doar noi, cainii si cativa muncitori. Pensiuni mici si mari, hoteluri mici si mari, pustii deasemenea, unele dintre ele scoase la vanzare, le zaream printro ceata groasa si o ploaia mocaneasca care parca nu se mai termina. Greu la deal cu boii mici si a naibii ceata parca nu mai disparea. Cu chiu cu vai reusim sa vedem cat de cat statiunea si zarim un panou care face reclama la sportul de vara tubing. Copii sunt in al noualea cer si noi deasemenea. In spatele hotelului Onix, reusim sa gasim pista de tubing la care nu era nimeni. Un muncitor ne-a indrumat spre proprietarul pistei si am reusit sa-l convingem sa facem si noi cateva ture. Distractie la maxim pt. o jumatate de ora. Colacii unsi cu grasime aluneca pe pista uda cu o viteza proportionala cu greutatea. Adulti si copii ne-am distram pe cinste. Pista de tubing este pe partia de schi, care in sezon de iarna este plina. Bineinteles ca am urcat si pe Transalpina cat am vazut cu ochii (cu masina), undeva la cota 2000, pe un platou. Am stat, am admirat, am sperat ca se mai opreste ploaia si se mai imprastie ceata. Ne-am putut numai inchipui ce am fi putut sa vedem de acolo si in clipa aceea am luat decizia sa ne mai intoarcem si la vara si tot la Valea Mariei. Ma gandeam eu asa, oare in 5-10 ani o sa ne mai permitem sa venim aici? Ce preturi oare vor exploda si pe aici ca si in Poiana sau alte statiuni? Deocamdata este criza si se vede si in Ranca, foarte multe constructii neterminate sau scoase la vanzare. Nu stiu daca va aduc ceva nou, dar vreau sa va arat ca si daca vremea nu este prielnica putem face altceva. Am jucat si tenis, ne-am si prosti pe aparate, am stat si la un pahar de vorba, ne-am plimbat, ne-am odihnit iar in ultima zi am vizitat ce am putut sa vizitam. Am sa dau nota 10 pt. pensiune si personal iar pt. statiune un pic mai putin, ca nu ne-a lasat sa o vedem in toata splendoarea ei, dar la vara promit sa savurez si natura si ce omul a facut din ea.

Trimis de anadragusin in 19.10.10 06:02:24

VIZUALIZĂRI: 1513 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anadragusin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Am ajuns la Valea Mariei, parcarea si debarcarea
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

mariana.olaru [19.10.10 09:06:16] »

Chiar nu credeam că se mai poate scrie ceva interesant și original despre pensiunea Valea Mariei. Mi-ai dovedit că m-am înșelat!

Alina Morar [19.10.10 09:30:27] »

Da... frumos... Vad ca si voi ati stat mai putin prin zona. Si eu daca ar fi sa ma duc, nu as avea timp sa stau mai mult.

Dar stii pentru ce m-as duce? Pentru pista de tubing . Am vazut in Austria, dar mi-a fost frica sa ma dau.

Ti-am adus si un SB.

mirelutza [19.10.10 11:44:04] »

Bravo ana, ma bucur ca ai avut un sejur reusit... noi am fost asa incantati ca in primavara revenim... ; un vot cu aplauze de la mine.

balasa violeta [19.10.10 13:20:16] »

Frumos! Parca as mai trage o fuga...

magdalena [19.10.10 15:00:57] »

Noroc cu sala de fitness! Pe ceata aia, nici ca iti vine sa iesi undeva...

sandu.53 [19.10.10 19:23:40] »

foarte frumos scris review-ul tau... isi merita punctele! chiar acum am vorbit cu nepoata mea aflata la Valea Mariei si imi spune ca intr-adevar totul, absolut totul este asa cum e descris in review-uri... adica de nota 10! pacat ca vremea si ceata in special nu permite vizualizarea peisajelor cel putin in aceste zile!

myosothis [19.10.10 20:17:10] »

Te-am votat, felicitari pentru un review asa de amplu si la obiect.

Sunt convinsa ca in cativa ani Ranca va deveni ceva gen Poiana, moderna, asfaltata 100%, cu alei, parcuri, magazine parcuri de distractie, parcari, tot felul de masini de fitze si multe alte facilitati, dar aglomerata, galagioasa, plina de cocalari si lume pestrita. Atunci in mod sigur va disparea linistea de acum, tulburata doar de fosnetul brazilor si de trilurile pasarilor, ne va fi dor de cainii vagabonzi, de Transalpina pustie, strabatuta din cand in cand de cate un camion cu lemne, de drumurile noroiase sau prafuite, dar pe care de cufunzi spre oaze de liniste si aer curat, nepoluat!

Sper din tot sufletul sa ma insel, dar cine stie? !

webmaster13 [19.10.10 20:19:42] »

Sper sa placa melodia atasata!

raoulp55 [19.10.10 22:48:03] »

Daca ai sti de cand vreau sa ajung in Parang... Ai facut un prim pas in imaginatia mea si crede-ma, la vara pe vreme buna voi merge acolo... mai ales ca avem o verisoara in Tg Jiu ce trebuie vizitata...

anadragusin [19.10.10 23:42:33] »

Multumesc @all!!! Webmaster13, melodia este excelenta, este in spiritul zilelor petrecute la Ranca. Multumesc mult.

corinne [20.10.10 20:11:41] »

Imi pare rau ca nu ati avut parte de vreme buna, dar se vede ca optimismul si voia buna v-a insotit in vacanta de la Ranca!

Saptamana trecuta am fost si eu acolo si am vazut cel mai frumos apus de soare de la munte!

Imi pare rau ca nu am incercat pista de tubing si ca nu am inchiriat biciclete de la pensiune...

Deasemeanea n-am stiut ca tanti Ani face papanasi asa de buni ( ce bine arata !), ca o puneam la treaba... dar am gustat din inghetata si clatitele marca "Valea Mariei" !

Felicitari pentru impresiile traite la cote inalte !

Alina Morar, anadragusin, balasa violeta, corinne, magdalena, mirelutza, myosothis, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Valea Mariei [Rânca]: