ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2010
MAR-2008

Nici nemulțumit, nici mulțumit

ARTICOL ARHIVAT

O pensiune... ,,mioritică"

În primăvara anului 2008, prin martie, împreună cu un grup mare de prieteni, numai familii cu şi fără copii, ne-am propus să facem o ieşire la munte să ne mai vedem la faţă şi cu ocazia asta să facem şi o petrecere. După îndelungi căutări pe internet, ne-am hotărât pentru o descindere la Moeciu. Pensiunea era greu de stabilit pentru că noi aveam multe pretenţii, îndreptăţite având în vedere că eram aşa mulţi, că aveam şi copii cu noi şi că intenţionam să facem şi o petrecere.

După îndelungi negocieri şi scotociri, am ales pensiunea ,,REGINA MUNŢILOR”, situată în Moeciu de sus, undeva pe partea dreaptă cum te duci către munte.

Am plecat de vineri în ideea de a petrece două nopţi acolo. Drumul până acolo e destul de bun, în zona Moeciu de jos şoseaua fiind chiar foarte bună şi se menţine bună şi în dreptul Cheilor Grădiştei după care începe să se degradeze. În Moeciu de sus, drumul este bun la intrare apoi devine doar practicabil iar la ieşire către rezervaţia Munţilor Bucegi e cam prost din punct de vedere calitativ.

Pensiunea Regina Munţilor face parte dintr-un complex cu 3 vile. Mă voi referi doar la vila în care am avut rezervare. Aceasta oferă pentru cazare 11 camere duble, 2 camere triple, şi un apartament cu 4 locuri, în total 32 de locuri şi s-a potrivit foarte bine grupului nostru destul de numeros. Camerele, de mărime medie, au baie proprie, televizor şi sunt mobilate simplu dar plăcut cu strictul necesar. Totul este curat şi din punctul ăsta de vedere am fost mulţumiţi.

La parter pensiunea are un restaurant decorat în stil tradiţional românesc. Inclusiv barul este aranjat în acest mod cu mult lemn în culori naturale şi elemente vopsite maro. Sala cu mese este mare, mesele şi scaunele sunt făcute din lemn masiv, semiprelucrat de culoare naturală. Poţi organiza o petrecere destul de mare acolo – poţi face chiar şi o horă sănătoasă şi nu trebuie să scoţi mesele din cameră.

Bucătăria este suficient de mare şi utilată complet cu toate cele necesare pregătitului şi servitului mesei. În funcţie de cum stabileşti cu proprietarii, te poţi gospodării singur sau poţi lăsa prepararea tuturor meselor în seama pensiunii. Noi am ales să ne preparăm singuri mesele, mai puţin o masă de prânz. Astfel am avut acces total la bucătărie unde ne-am pregătit o grămadă de bunătăţi.

Masa de prânz preparată prin grija angajaţilor pensiunii, am primit-o sâmbătă, aşa cum am stabilit. Ne-a fost preparată în bucătăria unei alte vile din complex şi ne-a fost servită la Regina Munţilor. Slăbuţ. Nu am fost mulţumiţi. Ciorba de burtă, foarte apoasă, nu a avut gust. Felul doi, o friptură de pui cu puţină garnitură, totul făcut în grabă. Dezamăgitor... N-a meritat.

Pensiunea are şi un foişor mare, chiar lingă, în partea stângă. Noi am fost direct interesaţi de acest foişor pentru că doream să petrecem clipe frumoase afară, seara la grătar şi existenţa unui foişor a fost una din condiţiile de alegere a pensiunii. Am şi întrebat proprietarii la telefon în mod expres despre foişor. Ne-au asigurat că există şi avem acces total dar spre surpriza noastră, accesul a fost egal cu zero. Foişorul era folosit pe post de depozit de lemne şi alte multe materiale de prin gospodărie. Şi mie nu îmi plac minciunile...

În faţa vilei este parcarea. Mare. Suficientă pentru maşinile tuturor celor cazaţi acolo. Din păcate nu este asfaltată sau betonată astfel încât dacă plouă sau dacă zăpada se topeşte aşa cum era când am fost noi, parcarea devine cam mocirloasă.

Zona e frumoasă. Cred că foarte mulţi cunosc Moeciu, localitate străjuită de coline verzi (în sezonul cald) mai mult sau mai puţin împădurite care cresc în altitudine cu cât te apropii de ieşirea din staţiune către rezervaţie şi care creează un peisaj plăcut şi atractiv. Rezervaţia, total împădurită este străbătură de râul Moeciu. Urmând cursul râului şi indicatoarele turistice, se poate urca în zonele înalte ale Munţilor Bucegi (ex. : către Varful Omu si Padina). Oricum muntele se vede excelent din staţiune şi foarte bine de la pensiunea Regina Munţilor. Când am fost noi acolo zăpada domina nu numai înălţimile, astfel încât privelişta era minunată. O să vă convingeţi din fotografii.

Obiectivele turistice la care puteţi avea acces plecând din Moeciu dacă sunteţi cu maşina, ar fi: Castelul Bran, Cetatea Râşnovului, Peştera Dâmbovicioarei, Cheile Râşnoavei, Rezervaţia biologică Chişătoarea, Plaiul Foii, dar pentru acestea aveţi nevoie de mai mult timp.

În concluzie pensiunea este clasificată 3 margarete dar în realitate ar fi de două. Oferă o cazare bună şi este potrivită mai ales pentru grupuri mari. E indicat să fie închiriată toată de un singur grup. Se pot organiza şi petreceri sănătoase acolo, pentru că e loc destul în restaurant. Nu vă recomand mâncarea preparată de ei. Mai bine vă gospodăriţi singuri şi sigur nu veţi fi dezamăgiţi. Evitaţi astfel un motiv de cârcotit.

Trimis de bose in 17.10.10 12:49:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOIECIU.

VIZUALIZĂRI: 4072 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bose); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea Regina Munţilor la început de primăvară. În partea stângă este foişorul, pe vremea aia depozit de tot felul de materiale. În faţă, parcarea suficient de mare pentru 15 maşini dar cam mocirloasă. Zona înconjurătoare foarte frumoasă.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

[17.10.10 14:08:46]

Peste cateva zile, "clanul" bubumaia (varianta restransa) vrea sa iasa la munte. Asa ca, in perioada asta, ne mobilizam sa aflam informatii despre zona in care ai fost tu. Am trecut de opinia unui prieten ("sper ca nu la Bran-Moeciu", mi-a zis el... da' clanul acolo vrea) si am facut deja o lista. Regina Muntilor nu e pe ea, ceea ce, dupa ce am citi review-ul tau, nu pare sa fie o pierdere.

Dupa ce am terminat de citit am vazut ca iesirea voastra s-a produs in 2008. Si nu e mentionat nici pretul, Ai, cumva, detalii mai proaspete despre locatia asta?

Multumesc!

[17.10.10 15:23:43]

Nu mai tin minte cit am platit atunci pentru ca am platit la gramada şi am fost multi. Acum camera costa 90 lei pe noapte.

Dacă mă întrebi pe mine eu zic să renunţi la Moeciu. Caută să mergi în altă zonă. Acum depinde şi ce vrei să faci. Dacă vreţi să stati prin zona cabanei să vă odihniţi şi să mâncaţi bine, merge să cauţi cazare pe acolo, dar dacă vrei mai mult atunci treaba se schimbă. Oricum aveţi grijă la ATV-uri... că ,,au voie" să circule peste tot şi întotdeauna ,,au prioritate"!!!

Şi apoi... noroi + ATV... CE DĂ? Că e clar că e noroi pe acolo acum cu ploile. Ca să nu mai vorbesc de ZGOMOTUL pe care trebuie să-l suporţi... că doar eşti la munte!

Eu unul... AM ÎNŢELES... Moeciu - NU E DE MINE!

P.S.

Am înţeles că foişorul este funcţional acum şi dacă nu îţi propui să mănânci de la ei şi te autogospodăreşti, atunci e OK.

Îţi doresc inspiraţie la ales şi distracţie plăcută!

[17.10.10 15:31:09]

@bose, multumiri pentru precizari. Cativa juniori din grup n-au vazut Castelul Bran si nici cetatea Rasnovului. Cam asta ar fi targetul, ca sa zic asa. In plus, e o zona in care, suficient de des, la sfarsit de saptamana se tot organizeaza prin zona cate-un targ ori ceva evenimente traditionale.

Intre noi fie vorba, eu as trandavi, dar sunt minoritar... fir-ar sa fie!!

[17.10.10 17:01:10]

Atunci spor la excursionit că se pare că programul e stabilit şi e ceva de umblat. Acum să vedem ce zice şi vremea. Noi am lăsat-o moale cu ,,ieşirile"... poate venirea zăpezii să ne urnească iar şi neapărat o ,,criză" mai mică...

Apropos de iesirea voastră, dacă tot mergeţi la Moeciu, poate ar fi mai bine la Moeciu de jos... măcar e drumul mai bun... şi parcă ATV - uri mai puţine, chiar dacă zona nu e aşa spectaculoasă...

santana*
[17.10.10 17:16:03]

Sfatul meu este sa evitati sa mergeti pe la Paraul Rece, in situatia in care alegeti DN1. Drumul a rams la fel ca acum cativa ani. Acum 10 minute am venit din Moeciu si chiar mi-a parut rau (pentru masina) ca nu am luat-o pe Rasnov-Brasov-Ploiesti. Chiar daca ocolesti 20 de km se merita traseul. In rest, concediu placut!

[17.10.10 19:11:13]

@bose, stam doua-trei zile. O scoatem noi la capat

@santana, multumesc pentru sfat. Am mai trecut si asta vara pe-acolo, si eu am plans de mila amortizoarelor (le-am schimbat pe fata). Aveam eu un feeling ca nu s-a deranjat nimeni sa astupe gropile...

Alina Morar
[17.10.10 22:13:50]

Se mai intampla si din astea. Ce frumos era, asa-i, daca aveati posibilitatea sa va chefuiti putin si pe langa gratar. Asta e atractia si distractia cand mergi, mai ales in grup.

[17.10.10 22:39:32]

Am făcut şi grătar dar neavând un loc special unde să putem sta şi petrece lângă foc, ne-am sacrificat câţiva băieţi, nucleul dur (pionii principali ai distacţiilor), şi am pregătit afară, fripturile pentru seara cea mai importantă. Bineânţeles că am fost acompaniaţi de ceva întăritor de prune, aşa cum îi stă bine grataragiului pe timp de restrişte (a se citi pe frig de iarnă târzie la munte)...

mirelutza
[17.10.10 23:48:57]

Eu sunt indragostita de Pensiunea "Pui de Urs" (tot in Moeciu de Sus) la care mergem de 3 ani consecutiv si nu-mi trebuie alta... desi sunt omul care iubeste locatiile noi si greu ma adaptez doar intr-un singur loc; dar cum sunt si exceptii, pensiunea de care vorbeam (postata impresie prin primavara) imi ofera tot ce am nevoie... inclusiv pranzuri de nota 10. Un SB de la mine pentru cum ai scris dar si pentru ca m-ai convins sa-mi vad mai departe de pensiunea pe care o cunosteam!

[18.10.10 19:27:41]

Mulţumesc pentru aprecieri! Cred că vara, dacă mergi să faci trasee în munţii Bucegi, merge să stai în Moeciu. Merită şi dacă te duci să petreci, să te aduni cu un grup de prieteni, să stai să te odihneşti, să mănânci bucate tradiţionale şi să petreci într-un mediu natural - câteva zile. Dar ca să te duci să rămâi în zonă încercând să faci plimbări în apropiere şi în localitate... aici nu e locul potrivit. Mai au de lucrat ca să reuşească să facă din Moeciu o adevărată staţiune atrăgătoare.

[18.11.10 17:30:39]

Ce se intimpla ca a disparut explicatia numarului de puncte (cea care apare imediat sub review) si vad ca mi s-a intimplat acest fenomen la mai multe postari - la ultimele subiecte.

Exista o explicatie sau este eroare de sistem.

Apare in prezentarea generala (sub medalion) - ,,zero" puncte pentru review - urile care au fost deja punctate. Iar sub unele review-uri apar ceva puncte dar fara sa mai apara numarul de voturi... S-a schimbat ceva?

[18.11.10 17:37:38]

da, exista o explicatie tehnica - gasesti detalii aici: click aici

Pe scurt: voturile acordate in perioada 15.09-28.10 s-au pierdut in urma distrugerii accidentale a tabelei VOTURI; punctele aferente lor au fost insa recuperate si incluse intr-o rubrica speciala in user card - cea denumita PRV 15.09-28.10 (pe fond galben).

In cazul tau, punctele din cele X voturi primite la acest review (in mod cert innumar mai mare de 7, pentru ca ai atins SB) se regasesc printre cele 23950 PMA ce figreaza in rubrica mai sus-mentionata, in user-cardul tau.

NOTA: punctele aferente eventualelor SB primite in aceasta perioada NU s-au pierdut (ele se memorau intr-o alta tabela); aceasta este explicatia pentru care la reveiw-ul tau de mai sus figureaza doar cele 2000 PMA aferente SB-ului.

[19.11.10 12:17:32]

Multumesc pentru raspunsul prompt.

Toate cele bune!

Alina Morar, bose, bubumaia, mirelutza, santana*
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Regina Munţilor [Moieciu de Sus]: