ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 9ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit

Vacanta minunata

Prima vacanta in CORFU. Am plecat cu masina mica, minunat dupa parerea mea, ai ce vedea, te opresti cind vrei, (bei o cafea mananci un piscot) e ok. Totul bine pina aici, la BULGARI sa nu opresti, e mai bine sunt f f ciudati.

Am ajuns in GRECIA, am poposit la un hotel super o noapte (ca sa ajungi in corfu si sa nu pierzi din zilele platite la hotel, de preferat sa pleci cu o zi mai devreme si la intoarcere la fel deci marja 2 zile). iei feribotul ca sa ajungi pe insula (sa nu te pacalesti sunt multe cu diferite preturi, ia l pe cel mai ieftin, e ok face o ora dar merita). oK, totul bine pina aici am ajuns pe insula, dupa care cauta ca nebunul hotelul. Nu exista nici un indicator cu hotelurile astea, unde sunt. Nu l gasesti in veci, am intrebat localnici: ,,Unde este hotelul AMBIENTE PALACE? , NU AM AUZIT DE EL... MAI INTREBATI??? ///// si asa l am cautat aproape 0 ora jumate. da de tinut minte.

Da ajuns la hotel, am primit camera cu vedere la munte (cia i mai ieftina), da asa e dar care munte muntele de gunoi, moloz si cabluri lasate de izbeliste. Camera cam veche, cica i hotel de 4 stele, ??? . La baie nimic, nimic, sapun, deodorant de wc sa miroasa un pic a curat de unde? .

La restaurant totul ok, nimic de reprosat, mincare buna, la bar tot ce vrei (mai ales ptr barbati bautura pe saturate). Plaja, ooooooooooooo de mers 500 m, cam asa ceva si prin tot feluri de mirosuri si mizerie treci pina la plaja. Dar de fapt care plaja ca nu e amenajat nimic??? MAI BINE STAI LA PISCINA, E MISTO CE SA ZIC DA.

In rest e fain, avantajul cu masina este ca poti merge unde vrei in toata insula. (cumpara ti harta cu insula CORFU si atunci vizitezi tot ce vrei. Da vacanta de vis mai putin camera de hotel in rest ok. Mai merg in Corfu dar la alt hotel, tot cu agentia ,,o agentie de turism ,,este agentie serioasa.

Trimis de cezdum in 17.10.10 11:47:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: nu am mai fost

VIZUALIZĂRI: 1878 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cezdum); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 balcun hotel ambiente palace
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[17.10.10 12:23:00]

@cezdum bun venit printre noi si imi pare bine ca ai gasit timp pentru a ne impartasi impresiile tale, dar...

In viitor te rog sa respecti regulile de aici. Specificarea in mod pozitiv a unei agentii de turism este considerata reclama neautorizata si este interzisa. Am editat eu acum, dar te rog mai multa atentie la acest aspect.

sandu.53
[17.10.10 18:47:26]

spune-mi te rog cam cati km sunt pana in Corfu plecand de la Buc. si cam in cat timp se fac? ati oprit pe undeva pe drum sau ati mers direct? multumesc!

[18.10.10 19:17:01]

pana in 1100km bucuresti-giurgiu-russe -sofia-kulata-veria-ignatia-ioaniane-igoumenitsa-corfu

[18.10.10 19:27:35]

tocmai in asta consta farmecul insulei-plaje wilde (neamenajate). dar daca ati fost cu autoturismul dvs. puteati gasi plaje deosebit de curate ale caror peisaje sigur v-ar fi incantat privirea. este pacat de d-zeu sa mergeti in corfu si sa stati la piscina. eu merg in fiecare an acolo, de mai bine de 5 ani, si sincer consider ca mai am multe de vazut, desi am facut turul insulei de fiecare data. in ceea ce priveste mobilierul din camera de hotel, de regula ei il prefera pe cel old, nu stiu de ce, dar cert este ca mai in toate hotelurile in care am avut ocazia sa ma cazez am intalnit mobilier vechi. probabil sunt adeptii vechiului si le este greu sa isi schimbe preferintele sau poate ca din dorinta de a economisii bani, au renuntat sa faca schimbari majore. sejurul individual este mai este mai putin costisitor si mai ajantajos pentru noi romanii, dar fiecare cu alegerile lui. in rest va urez bun venit pe site si va acord un vot desi nu m-ati lamurit in ce statiune ati fost.

cezdumAUTOR REVIEW
[18.10.10 20:07:42]

Imi pare rau sa -ti spun dar era vorba in camera de mirosul mobilierului, de aerul din camera, de acru nu de mobilierul in sine. Intelegi? Ce sa ti mai zic ca am vizitat statiunea Paleokastritsa ,,YELLOW SUBMARINE ,,am mers zilnic in CORFU TOWN, am vizitat ,,OLD FORTRESS, NEW FORTRESS si multe alte bisericute frumoase,parcuri si altele. Dar aici nu era vorba de ce am vizitat eu, era vorba de ce conditii am avut la hotel, am spus ce nu mi a placut ca alti sa nu aleaga hotelul asta. Da, te cred CORFU minunat. O ZI BUNA!! HOTELUL SE AFLA IN sinarades

[18.10.10 20:32:51]

intentia mea nu a fost de a va ofensa in vre-un fel, regret daca am lasat impresia aceasta, va respect opinia si sper din suflet sa va intoarceti in corfu, intru-cat sunt foarte multe locuri frumoase, pe care cu siguranta nu ati reusit sa le vedeti... daca imi este permis, as dori sa va sugerez ca pe viitor sa nu mai alegeti hotelurile cu un nr. mare de stele, intru-cat nu intotdeauna conditiile sunt la nivelul asteptarilor noastre. uneori cazarea intr-o vila nu va face gaura in buget si... cine stie... poate veti beneficia de conditii mult mai bune decat la hotel. in ceea ce priveste paleokastrita nu se afla in preferintele mele, dar va pot recomanda: dassia-pentru frumusetea si cochetaria plajei, sidari-aer occidental, liapades-raiul pe pamant (peisaje de vis). plaje: agio spiridon (pe langa aharavi), dassia, agio matheos, liapades, agio georgios.

[18.10.10 20:37:24]

noi am facut 17 ore pitesti-corfu

cezdumAUTOR REVIEW
[19.10.10 21:15:30]

OK, multumesc de informatii, am sa le notez. Poate nu am dat toate detaliile despre concediu, insa concluziile generale au fost bune. Ce sa zic sa speram ca la anul facem o alegere mai buna la hotel (ma gindesc si la variante spusa de tine -vila). MULTUMESC!! La anul as dori sa merg in HALKIDIKI. ce zici merita? o zi bina.

[19.10.10 22:01:45]

daca va integrati usor in peisajul agitat din halkidiki, si nu va deranjeaza plajele pline cu turisti este ok, dar daca doriti o vacanta romantica si linistita va recomand: santorini (preturi mult mai mari decat in alte parti ale greciei), kos si corfu. eu am stat o singura zi in halkidiki, si am plecat in corfu. halkidiki mi s-a parut opusul kerkirei si nu m-am putut adapta aglomeratiei de acolo. dupa ce am colindat, cat de cat grecia am decis sa ne oprim la corfu. m-am indragostit de insula iremediabil. poate ca si din aceasta cauza sunt un pic subiectiva dar pentru mine este locul in care ma simt, uneori mai bine decat acasa, iar in plus de asta in aproape 6 ani am reusit sa cunoastem oameni deosebiti, din toate colturile lumii, cu, care am legat prietenii pe viata.

aimee, cezdum, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂAmbiente/Yaliskari Palace Hotel [Pelekas]: