ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2010
DIN: predeal
ÎNSCRIS: 22.09.10
SEP-2010

Descoperind Santorini cu Flying Cat 4 - 2 insule, 3 porturi, 4 mari, 590 km. pe mare in 24 de ore.

Una din cele mai frumoase insule, din salba de insule grecesti, este SANTORINI. Chiar cea mai frumoasa. Putini cunosc farmecul si senzatiile date de zonele mai izolate, mai greu accesibile dar atit de frumoase ale insulelor grecesti. Plajele perfecte, peisajele de vis, contopirea cu marea, cu eul primordial, le poti gasii doar lasind masina si circulind un pic pe jos, iesind din monotonia sejururilor asigurate de hotelurile de 3,4 stele.

Nu poti descoperii maretia unui anumit loc daca esti sclavul lui all inclusiv. Personal, am vizitat Santorini, anul acesta 2010, plecind din Creta, Heraklion cu un vas de mare viteza, Fling Cat 4. Am achizitionat excursia din Ag. Nic, destul de scumpa de altfel, 120 euro/persoana, dar a meritat. Drumul de la Ag. Nic. la Heraklion l-am parcurs cu masina proprie, 70 km. in circa 1 ora. Sunt sosele bune si se poate circula cu viteza. Peisajele sunt ametitoare, drum printre munti, ascutiti, arizi iar jos in dreapta marea. Marea Cretana.

Am lasat masina in parcare, in port la Heraklion, 3 euro/zi si am pornit in aventura de a descoperii Santorini. Drumul l-am parcurs cu Fling Cat 4, un vas de viteza, 60 mile/ora, 120 km. in 1ora si 45 minute. Senzatiile fiind deosebite. Formula 1 pe apa. Mi-a placut. Am plecat din Heraklion la 9,45, iar la 11,30 eram in Santorini. Frumoasa insula. Spectaculoasa.

Caldera, zona vulcanului mi-a placut foarte mult, si constructiile, casele de pe insula, atit de simple, atit de frumoase, albe, si cu acoperisurile acelea unice, rotunde, si vopsite in albastru. Ce placere sa le privesti... Jos in vale caldera, o prapastie adinca de 500 metri, si in zare doua insulite mai mici, resturi ale eruptiei din 1550 inainte de Hristos. Santorini, vechea Elada, miezul civilizatiei umane, antica ATLANTIDA. Sa calci, sa fii pe acelasi loc unde au trait marii invatati antici. Pirgos, Oia, FIra. Cele trei frumoase orasele ale insulei.

Sa strabati aleile inguste dintre casutele albe. Sa te opresti si sa privesti marea. Marea Egee. In dreapta mare, inainte mare, in stinga mare. Ce culori. Ce privelisti incredibile. Cita liniste... Si bisericile acelea albe cu acoperisuri albastre, rotunde. Si oamenii... Terasele localurilor cocotate pe stinca, deasupra haului. Si jos marea. Turisti din toata lumea. Francezi, nemti, italieni, spanoli, americani, brazilieni. Ii recunosti dupa limba, si dupa steagurile pe care le au ghizii. Pe partea opusa o zona uscata, mai plata, si mult praf. Si plaja cu pietricele mici, Kamari. Si praf. Si mori de vint. Santorini nu are apa, apa se stringe de la ploi. Si apoi din nou la caldera. In Fira miros de magari. Tehnologia i-a lasat pe drumuri. Telefericul le-a luat locul. In orasele e loc doar pt. oameni.

Masinile se incapatineaza sa se tiriie pe strazile inguste. Atmosfera destinsa, de vacanta. Lumea fericita. Turistii incearca sa negocieze ceva, prin lumea magazinelor mici, insirate de o parte si alta a strazii. Artizanat, tricouri, bluzite, tablouri ieftine, carti. Sa iei ceva cu tine din acest paradis. Jos, in port, vase de croaziera. Imense, albe, tentante. Si vase de viteza. Vopsite in rosu. Parca ar fi o masina Ferari.

Seara coborim din nou in port. Asteptam vasul care ne va duce in Creta. Apare un ferry... Merge in Malta, aveam sa aflam mai tirziu. Vasul nostru are 20 min. intirziere. Si de jos din port, insula i-ti taie rasuflarea. Vine si vasul nostru. Plecam spre Heraklion. Seara la 8,45 intram in port la Heraklion. Ne ingramadim la usa sa prindem ferry. pt. Pireu. Alti greci stau si ei gramada pe usa. Niste brazilience, frumoase, ingrijite, trecute de prima tinerete, incearca sa prinda un avion. Schimbam impresii, mai mult din priviri.

Coborim din vapor, luam masina si mergem la ferry. pt Pireu. 127 euro, masina plus 2 persoane pt. deck. Mai ieftin ca anul trecut. Anul trecut am platit 150 euro. Ne suim pe ferry. si-am si plecat. Este ora 21.00. Ne cautam o bancheta. O gasim in fata receptiei de pe vas. Avem loc sa ne intindem. Mergem sa mincam la restaurantul cu autoservire de pe vas. Mincare buna, friptura, cartofi prajiti, salata. 7 euro. Nici nu poti minca atita. Dimineata, dupa o noapte dormita cu intreruperi, la 06.00. , ajungem in Pireu.

Trimis de octaviansz in 17.10.10 00:15:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Atena, Salonic, Halkidiki, Corfu, Creta, Peloponez, Athos, Shidonia, Attica.

VIZUALIZĂRI: 4812 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (octaviansz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Drumul de la AG.Nic. la Heraklion este foarte spectaculos.

trandafir 1970
[17.10.10 02:16:44]

Trebuie sa ai si niste poze frumoase dintr-o destinatie asa interesanta!

Mai multe detalii, unde ati stat, cazare, costuri, etc...

Multumesc anticipat, pentru incurajare, un vot mare!

[17.10.10 08:00:21]

Mutat la rubrica "Vacante in Santorini" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[17.10.10 09:30:16]

Aici vreau sa ajung, dar nu stiu cand. Am inteles ca nu e voie cu copii mici. Atunci asteptam sa mai creasca.

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[17.10.10 10:05:52]

@Alina Morar de unde idea ca nu este voie cu copii mici in Santorini, eu am vazut copii de cateva luni in carucior, sau copii care doar ce invatasera sa mearga, sau te referi la casele trogloditilor din pozele acestea, nu stiu de aceasta regula nu am vazut nicaieri atentionari de genul acesta, acolo singura problema este sa ai bani, tarifele pot fi cuprinse intre 200 si 2000 euro/noapte

irinuca*
[17.10.10 10:10:39]

peisaje aproape ireale, poze superbe, un review frumos. Un vot de la mine.

[17.10.10 10:26:29]

Tora Ingrid a scris despre acest lucru... Nu de aceea nu ma duc in Santorini... vorbeam si eu...

[17.10.10 11:55:01]

sper sa placa coloana sonora atasata!

lica baesu
[17.10.10 18:52:00]

un superbonus cu felicitari de la mine!

sandu.53
[17.10.10 19:00:28]

si eu sunt doritor sa ajung in Santorini dar stiu ca fiind o destinatie turistica importanta (daca nu ma insel este in top 10 destinatii turistice recomandate de National Geograpfic) preturile in magazine si restaurante sunt mari... ai avut timp sa le remarci si daca da cam la ce nivel sunt?

motaneata
[17.10.10 19:16:36]

octaviansz,

Frumos, alert, in viteza, cum in viteza a fost si excursia ta in Santorini. Acum probabil ca iti pare rau ca ai alocat numai 7 ore si jumatate pentru aceasta insula unica.

Parerea mea este ca pentru a simti cu adevarat magia acestei insule trebuie sa ii rezervi cel putin 4 zile. Si obligatoriu sa dormi intr-un hotel pe marginea Calderei.

Te rog sa nu te superi daca voi corecta ce ai spus tu:

Santorini nu are apa, apa se stringe de la ploi.

In prezent apa este asigurata de catre statiile de desalinizare existente pe insula. De altfel industria turistica nici nu ar exista numai cu apa de ploaie (in Santorini ploua foarte rar).

motaneata
[19.10.10 10:47:25]

@Alina Morar,

Nu este adevarat ca nu ai voie cu copiii in Santorini.

Accesul este poate mai dificil pe unele alei cu trepte din Thira, dar sunt si stradute plate, atat in Thira, cat si in Oia. Ca sa nu mai vorbesc de Kamari si Perissa, unde totul este plat. Daca ai fost cu ala micu' in Monte Carlo, atunci nu vei avea nici o problema in Santorini.

Tora Ingrid cred ca se referea la unele mini-hoteluri axate pe "luna de miere". Acestea sunt construite in buza Calderei, au trepte si nu sunt indicate pentru copiii mici. In plus, nici tinerii insuratei nu s-ar simti prea confortabil sa auda scancete in jurul lor, ii pot detremina sa amane "anumite decizii".

[19.10.10 10:53:49]

Da, ai dreptate, multumesc.

Nici eu nu suport locurile unde sunt copii mici, desi am copil mic... ) Dar unii care au copii, cred ca daca fac galagie sau nu mai stiu ce, cred ca e firesc si normal. Dupa parerea mea, nu. Sau sa li se permita sa faca chiar orice. Eu, desi al meu e foarte neastamparat, incerc sa-l stapanesc, de multe ori nu prea reusesc...

chelie_d
[19.10.10 11:14:47]

P13 si P14 sunt absolut minunate, felicitari ca ai reusit sa ajungi pe acolo.

dianabzs
[27.01.11 18:49:07]

buna!

felicitari pentru review!

incerc sa planific concediul din vara si m-am gandit ca o zi din sejurul in creta sa o dedic insulei santorini, dar pe cont propriu. de la tine am inteles ca din heraklion se poate lua catamaranul spre santorini si se ajunge in portul pirgos (acest lucru l-am gasit si pe site-ul cretetravel.com).

1. cu ce putem ajunge din portul pirgos in fira? (exclus magarusii). inteleg ca voi ati mers cu autocarul fiind in cadrul organizat al unei excursii.

2. toata catamaranele din heraklion ajung in acest port? nu ajunge niciunul in portul de un se poate lua telecabina spre fira?

3. exista mai multe firme care asigura acest transport din creta spre santorini?

oricine ma poate lamuri, mii de multumiri!

numai bine!

TORA INGRID
[27.01.11 19:30:14]

@dianabzs - imi permit sa raspund eu, poate incomplet, la intrebarile tale-

- exista autobuze care fac circuit regulat prin toate localitatile insulei. Traseul lor si orarul este afisat in fiecare statie de oprire, asa ca te poti orienta la fix, este in limba engleza sau in alte limbi de circulatie (pe pliante care se gasesc in centrele de informare turistica). Costa 1.50- 2.00 euro. Sunt cam din ora in ora. Mai exista taxiuri, in general deplasarea intre doua localitati diferit ajunge la 20-25-30 euro.

- toate vasele mari, de transport organizat ajung intr-un singur port. Ferryboat sau catamarane.

- exista multe linii maritime care leaga Creta de Santorini. banuiesc ca se gasesc pe internet. Dar calatoria dureaza intre 6 ore sau 9, depinde de viteza vasului, de escalele pe care le face. De indata ce gasesc site-urile, pun link.

click aici

Referitor la a-ti aduce sau nu copiii in Santorini. Nu e interzis niciunde. Multe hoteluri spun in mod clar, prin politica afisata, ca nu accepta copii sub 16 ani, fiind dedicate, prin dispunere si design interior, servicii si facilitati, cuplurilor care mai tinere sau mai mature, vin sa-si regaseasca sau consolideze armonia de cuplu.

Relieful arid, accidentat si uneori de-a dreptul periculos nu e potrivit pentru excursii /drumetiii cu copiii. Dar am vazut destule familii cu copii acolo, mai ales greci, turci, sunt si hoteluri mai la ses, langa plaje, cu piscine si locuri de joaca, sunt si facilitati pentru copilasi.

dianabzs
[29.01.11 17:47:08]

multumesc frumos pentru informatii!

deja am luat notite.

numai bine!

costin1968
[29.01.11 19:20:17]

Buuuun, interesant... !

ailynuka
[15.05.11 20:55:14]

am si eu o intrebare... stii cumva cum se numeste hotelul acela din poze? (ai unele poze cu descrierea hotel de 5 stele...) pentru ca este absolut superb.

[26.12.20 19:11:18]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Excursie de o zi în Santorini» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Santorini]

Alina Morar, chelie_d, costin1968, dianabzs, irinuca*, motaneata, sandu.53, TORA INGRID, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂExcursie de o zi în Santorini: