ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.10.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
SEP-2010

Kahlenberg Panorama Vienei

Pe mini ghidul turistic pe care l-am primit de la domnul Lucian în prima zi de cazare, era trecută și zona Kahlenberg, dar și cele povestite de Magdalena m-au influențat pozitiv așa că am hotărît să vizităm zona.

Dupa ce am studiat harta și am setat GPS am pornit la drum din partea de sud a Vienei (Schwechat) unde eram cazați am facut cam 30 de minute seara și pentru că am fost uimit de priveliște am mai fost odată pe timp de zi.

Cum spunea și Magdalena la capătul drumului care șerpuiește prin inima paduri Vieneze, de parcă ai impresia că urci la Poiana Brașov, se află o parcare foarte mare și gratuită. Tot aici întoarce și autobuzul care te poate aduce pînă aici. Înalțimea la care ne aflăm este de 484 m.

Drumul trece printr-un cartier plin de vinării particulare. Atunci în septembrie deja la Viena se declanșase culesul viilor și deci se putea servi must la acele vinări. După acest cartier cu vinări urmau zone întinse cultivate cu viță de vie de nu îți venea să crezi ca în Viena gasești hectare de viță de vie.

După ce am parcat mașina am pornit agale spre panoramă. După cîteva chioscuri cu băuturi și suveniruri am descoperit un mic platou care ne dezvăluia fața Vienei plină de lumini multicolore.

Dar pînă să ajung la acel platou am trecut pe lîngă o capelă impresionantă numită “Josefsdorf. Jan III Sobieski, King of Poland”.

Acesta a fost ridicată de Ferdinand al II-a în cinstea lui Sobieski acesta din urmă i-a salvat pe vienezi de la o înfîngere iminentă aceștia fiind asediați de turci.

După această capelă întilnim pe partea dreaptă o clădire nouă și frumoasă aceasta fiind “MODUL Universitatea din Viena” o universitate particulară din Viena care pregătește studenți cu precădere în domeniul turismului, administrației și a economiei.

În sfîrșit ajungem pe platoul unde putem admira în liniște Viena seara. Totul este plin de poezie, de o frumusete ireală, încîntător... nu se poate exprima în cuvinte culoarea rochiei de seară a Vienei.

După ce am savurat privelistea Vienei seara am hotărât să revenim și ziua să vedem cum arată în haine de zi Viena.

Experiența a fost la fel de plăcută și ziua chiar cu aromă de cafea pentru că am putut savura în liniste o cafea la una din terasele de pe platoul panoramei.

Am plecat bucoros ca am mai bifat un obiectiv interesant care nici el nu merită să fie ratat dacă vă aflați prin Viena.

Daca se poate atasa videoclipul

http://www.youtube.com/watch? v=5kQM61JoPeo

Trimis de dannek in 15.10.10 16:11:38

VIZUALIZĂRI: 7072 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Capela Josefsdorf. Jan III Sobieski, King of Poland
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2400 PMA (din 1 vot)

alinutzza140* [15.10.10 16:19:07] »

Primul vot vine de la mine. Astept pozele din calatoria ta.

catalinalupu [15.10.10 16:22:17] »

trecut la favorit... strang una cate una... locatiile ca piesele de puzzle... merci

webmaster13 [15.10.10 19:20:29] »

am atasat clipul propus!

magdalena [15.10.10 21:22:20] »

Am privit videoclipul full screen... M-ai facut sa fiu iar acolo... Superbe locuri, superbe amintiri...

Cat de aproape de locurile care ne-au fascinat putem fi! Printr-un simplu click, prin citirea unor randuri!

Amintirile nu ni le fura nimeni... , sunt cu noi, sunt in noi si cu multa bucurie le putem impartasi si altora!

Iti multumesc!

creivean [15.10.10 21:33:10] »

Exceptionala panorama oferita de acest loc. Te felicit si pentru video-clip. Acum am vazut ca-i productie @dannek.

trandafir 1970 [16.10.10 16:59:24] »

Felicitari, atat pentru videoclip, cat si pentru detalii!

Ce bine ca ati primit pliante&recomandari de la cazarea voastra! Un exemplu demn de urmat pentru toti propietarii de pensiuni de la noi din tara! Si @Alina Morar spunea ca primea mereu pliante pe unde mergea...

Eu le adun de la targurile de turism, am deja pungi intregi cu cataloage, harti si pliante austriece!

Imi doresc sa vizitez Viena, am deja un folder special, unde salvez toare review-urile interesante, ale tale sunt aici, toate!

Astept si alte destinatii, nu se stie cand da norocul peste mine si "voi valsa" de fericire cand imi voi face bagajele pentru Austria!

ascent [14.11.10 22:42:48] »

Foarte frumos videoclipul, excelenta si muzica. Felicitari!

alinutzza140*, ascent, catalinalupu, magdalena, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin împrejurimile Vienei: