ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.10.2010
    DIN: Joiţa [GR]
    ÎNSCRIS: 18.12.09
    SEP-2010

Scarlet din Centrul Vechi

ACTUALIZARE: Scarlet Pub a fost închis. Acum la această locație funcționează alt restaurant - Brauhaus- cu alt specific.

Din zecile de restaurant, terase si cafenele ce au aparut in aceasta vara in Centrul Vechi al capitalei, intr-o zi frumoasa zi de toamana eu m-am oprit impreuna cu o prietena cu care colindam Centrul Vechi al Bucurestiului, la cafeneaua “ Scarlet “.

In primul rand m-au atras cremele si prajiturile expuse intr-o vitrina frigorifica; apoi mi-a placut unul din ospatari, care era tot un mare si sincer zambet. Demult nu am mai vazut un ospatar care sa zambeasca aparent fara motiv; stergea o masa si zambea. Cand ne-am intalnit privirile ne-a invitat cu un semn larg facut cu mana la una din mesele de pe terasa. Nu am putut rezista invitatiei si ne-am asezat mai intai afara la terasa.

Imediat mi-a adus un meniu si s-a retras discret dandu-mi timp sa aleg ceva. De la locul de unde stateam, am vazut cu coada ochiului interiorul; era ceva dragut acolo dar nu vedeam bine ce. L-am intrebat pe acelasi ospatar daca se poate fuma inauntru (pentru prietena mea, fumatul a devenit o mare problema) si daca ne putem muta. Bine inteles ca s-a putut.

Ne-am ales un loc langa geam, pe scaune inalte de bar, iar el a fost atat de sprinten si in doua minute ajutat de un coleg a deschis ferestrele si pentru a iesi fumul, si pentru a simti noi mai bine zumzetul strazii. Pana ne-a adus comanda, am avut timp sa trag cateva cadre cu interiorul. Desigur totul este nou si ales sa se armonizeze atat la interior cat si cu zona; parchet frumos, incrustat din loc in loc cu numele localului, mobilier venghe elegant si mentinut curat de cei ce lucreaza acolo, si multe picturi murale cu scene si personaje de cabaret, dragute si deloc vulgare. Exista si locuri la etaj; doua separeuri cu mese unde se poate instala un grup de prieteni de exemplu.

In afara de noi, toata lumea prefera mesele de afara de la terasa. Am comandat cate un un frape si cate o prajitura. Se pot servi cafele, frapeuri si alte bauturi din aceasta categorie, bauturi alcoolice si racoritoare si se poate si manca ceva usor. Mie mi-a placut; si cand ma simt bine intr-un loc, il recomand si altora si eu revin cu placere.

Trimis de zena* in 15.10.10 11:34:02

VIZUALIZĂRI: 2327 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zena*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

sandu.53
    [15.10.10 14:05:23]

nu stiam nimic despre aceasta cafenea si dupa descrierea ta cred ca ar merita un cafe frape baut acolo! felicitari!

Maria Smeu
    [15.10.10 15:46:55]

Bravo @Zena si bravo @Simonaaa pentru "descoperirea" acestei cafenele deosebite.

Eu am fost de doua ori aici, am stat si la terasa si la interior. Mi-a placut mult interiorul! E mai frumos decat se poate observa din fotografii, cu aerul sau "retro" dat de lemnarie, mobilier, picturile murale si tablouri.

Nici ca se putea un mai bun amplasament decat in centrul vechi al Bucurestiului. Ca sa-l gasiti mai usor, va pot spune ca se afla pe strada Smardan, la nr. 21.

creivean
    [15.10.10 18:04:46]

Dupa cum i-am spus si colegei @Simonaaa, la review-ul scris de ea pentru acelasi PUB/Cafenea, mie-mi plac localurile de genul asta. Te felicit pentru review si astept cateva poze si din partea ta.

[15.10.10 22:38:44]

Iata si coloana sonora propusa, si sb-ul bine meritat!

Cheers!!!

[06.11.17 13:27:15]

Locația la care se referă impresiile de mai sus a fost între timp închisă.

Review-ul este republicat FĂRĂ NOTE, rămâne pe sait cu titlu documentar.

Maria Smeu, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: