ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.10.2010
ÎNSCRIS: 04.10.09
SEP-2010
2 AD. + 2 COPII

Apa de la Valea Mariei

HITURI VECHI MELODII SUPERBE DE DRAGOSTE.... (pt romantici...ca mine :)) )

In septembrie am avut placerea si onoarea de a fi gazduit de catre Pensiunea Valea Mariei datorita unui premiu castigat cu cateva saptamani inainte pe acest site minunat.

S-au povestit foarte multe depre aceasta pensiune si despre sufletul pus de domnul Adelin, proprietarul vilei pentru un grad ridicat de confort si satisfactie. N-as vrea sa repet ceea ce au fost spuse, insa mi-ar place sa-mi exprim punctul propriu de vedere si in acelasi timp multumirile mele sincere pentru cele cateva zile pe care le-am petrecut minunat la Ranca.

Statiunea Ranca

Desi in plin proces de modernizare si dezvoltare, este una dintre cele mai frumoase statiuni din muntii Parang, situata la o altitudine de 1600 metri. Este situata la aproximativ 20 km de orasul Novaci iar drumul este destul de greu in conditii de iarna din cauza serpentinelor numeroase destul de stranse. De fapt de foarte multe ori nici primavara sau toamna conditiile meteo nu sunt foarte prielnice si este pacat caci pe-aici trece Transalpina una dintre cele mai frumoase sosele din tara noastra, mai ales acum cand este refacuta in conditii excelente in proportie de aproximativ 95%.

De pe varful Papusa imaginea statiunii este una cu totul deosebita, de aici se pot observa cele mai noi constructii cu vedere catre Parang, dezvoltarea exploziva a adus in ultimii ani foarte multi turisti, multi dintre ei fideli care revin periodic pentru cateva zile sau un weekend.

Exista foarte multe pensiuni si vile de 2,3 si 4 stele cu preturi adaptabile in functie de cerere, in general am inteles ca oricine poate gasi cazare insa cel mai bine acest lucru trebuie facut cu rezervare pentru a preintampina problemele neplacute care pot apare la receptie. Sunt foarte putini cei care aleg sa se cazeze in Ranca fara nici o rezervare prealabila, de obicei sunt cei care intarzie pe Transalpina si decid sa ramana peste noapte la una dintre pensiuni. Dar cazare se gaseste mai ales in perioada cand vacantele s-au terminat.

Drumul

Eu venind din Constanta am ales urmatorul traseu: A2 Constanta – Bucuresti, centura care face legatura intre A2 si A1 (de la Medgidia pana la intrarea pe centura am facut 90 de minute) iar pe centura intre autostrazi ceva mai mult de 90 de minute, cel mai mult am stat la intersectia cu prelungirea Ghencea, in jur de 40 de minute.

Rasufland usurat am intrat pe A1 in zona Carrefful iar dupa 50 de minute eram deja in Pitesti unde am iesit catre Ramnicul Valcea, drum foarte aglomerat, cu multe curbe si fara posibilitatea de a efectua depasiri. A, si cu multe radare. Drumul l-am efectuat in aproape 80 de minute iar in Ramnicu Valcea m-am incadrat pe latura catre Tragu Jiu, drum foarte bun, atat in ceea ce priveste semnalizarea cat si calitatea lui. De aici soseaua s-a mai descongestionat, marea majoritate a traficului fiind pe Valea Oltului. Si totusi, fiind intuneric fiind distrat (cantam cu fetele in masina, chiar „dansam” la volan) am decis sa dau credit GPS-ului care m-a scos de pe soseaua principala care mergea catre Targu Jiu si m-a deviat spre Baile Govora. De lene nu consultasem nici o harta inainte, insa nu prea imi mirosea bine faptul ca soseaua se ingustase nepermis de mult si la un moment dat m-am trezit singurel pe ea. Deci fara probleme am ocolit vreo 5 de km. Adica in loc sa pastrez directia pe DN67 m-am abatut pe DJ 647 direct prin statiune pe cateva drumuri extrem de inguste cu sens unic. GPS-ul a vazut drumul cel mai scurt pe-acolo, insa n-a mai vazut si calitatea lui, foarte prost cu adevarate cratere care aproape mi-au rupt masina. Cand am reintrat in drumul principal imi venea sa opresc pe marginea soselei si sa ma dau cu capulde primul copac de prost ce-am fost, desi intuitia mi-a functionat impecabil si mi-a spus sa pastrez drumul. Dar cine s-o asculte?

In fine, cu chiu cu vai am ajuns si in Novaci, drumul destul de aerisit mi-a permis sa recuperez ceea ce am pierdut pe drumul de off road din Govora, in viteza am vazut indicatoarele catre Pesterea Muierii si Polovraci, catre manastirea Polovraci. Le vom vizita si noi, mi-am spus eu hotarat.

De la Novaci, de fapt de la iesirea din oras, soseaua urca accentuat si odata cu ea temperatura scade simtitor, vedeam la bord cum temperatura scade parca cu fiecare kilometru pe care il urcam. Eram singuri pe drum, mi-a placut faptul ca era recent asfaltat, insa am avut oarece probleme in ceea ce priveste pastrarea directiei, soseaua nefiind delimitata de linii, pastram reper rigolele din dreapta, mult mai simpatice decat valea din stanga J

Am oprit de cateva ori din cauza fetelor care mi-au „botezat” masina, intr-adevar asta era singura care nu fusese botezata si cei aproape 20 de km i-am facut in aproape o ora, insa in cele din urma am vazut bifurcatia unde trebuia sa o luam la stanga si am recunoscut reclama pensiunii Valea Mariei. Erau beculete aprinse de jur imprejur iar prima impresie privind in jur a fost de multa bucurie si distractie, restul pensiunilor parand mohorate si lipsite de viata.

Parcarea

Cred ca are una dintre cele mai generoase parcari din statiune, eu am estimat un numar de vreo 10 masini plus altele care pot fi parcate lateral. Deci locuri sunt, iar poate lucrul cel mai important pentru mine, in prima seara am uitat gps-ul in masina alaturi de telefonul fetei mari masina fiind deschisa si dimineata am avut surpriza placuta sa constat ca erau tot pe fotoliul din fata. In Constanta n-ar fi rezistat peste noapte. Felicitari!

Cazarea

Aici s-a tot vorbit si s-a despicat firul in treisprazece. Am fost intampinati de domnul Adelin si de incantatoarea sa sotie care cu un zambet prietenesc ne-au urat bine am venit si ne-au intrebat de drum. Eu eram oarecum suparat de faptul ca mi-am tapat tapiteria de emanatiile stomacale ale pustoaicei mici, astfel incat am raspuns mecanic, protocolar, sper sa fiu iertat. Am fost cazati la camera numarul 2, singura libera in acea perioada, este undeva sub restaurant, insa noi nu suntem prea pretentiosi si dormim bine noaptea.

Intrand in camera am spus doar atat: Wow!!! si am ramas tintuit in loc uitand de toate problemele. Mai citisem rw. despre pensiune, mai privisem fotografii cu interiorul, camerele si restaurantul, insa este o diferenta colosala. Cand vezi camerele te sperii cu adevarat, sunt atat de mari incat primul gand mi-a fugit catre incalzire, este necesar un efort imens pentru a incalzi aceste camere.

Camera 2 este asemanatoare cu celelalte camere din pensiune, are un pat mare matrimonial, o canapea care a fost desfacuta si „armata” (adica patul facut), doua fotolii, un dulap cu umerase si doua pilote de rezerva, un tv LCD cu satelit (boom), o terasa foarte placuta cu doua scaune si o masa. Privelistea este catre Parang si Papusa iar in zilele senine este superba. Noi n-am avut balansoar in camera, dar poate este mai bine asa pentru ar i fost batalie mare pe el.

Baia este superba, deci eu n-am acasa ceea ce am gasit aici, o cabina de dus unde am incaput fara nici un fel de probleme, presiunea apei a fost excelenta, apa calda aproape instantaneu, la toaleta aveamun sul de hartie nou nout si inca unul de rezerva din acelea cu triplu strat. Accentuez pentru ca n-am gasit acest lucru nici la Viena sau Roma unde am fost cazati. Sapunuri si sampon asezate peste prosoapele de baie imaculate si frumos mirositoare.

Restaurantul

Este impartit in doua sectoare, pentru fumatori si nefumatori iar ceea ce am observat aici si mi-a placut in mod deosebit, faptul ca acesta regula se respecta. Adica am mai vazut restaurante de nefumatori unde se fuma ca la turci, insa aici toti care doreau sa fumeze se deplasau catre partea „fumatorilor” unde in permanenta era un geam deschis.

Salonul pentru nefumatori este destul de mare, sunt cateva mese care se pot aranja dupa preferinte sau in functie de grupuri, mi-a placut foarte mult designul mobilierului, scaunele fiind lucrate manual de catre un foarte bun artizan in lemn. Si costa o avere, credeti-ma. L-am intrebat pe Adelin, sper ca pot vb la persoana a II-a, doar ne-am despartit ca prieteni, de ce nu a ales un mobilier de restaurant mai putin costisitor avand in vedere costurile pe ansamblu ale pensiunii, mi-a raspuns ca a dorit sa fie ceva deosebit, clientul sa se simta bine sa confere un aer de unicitate si sa fie confortabile.

In restaurant exista si un bar unde se pot comanda bauturile care exista intr-o gama variata, atat pentru sexul frumos, cat si pentru cei care doresc sa mearga la culcare dupa ce servesc o tarie sau un vin excelent.

Fondul sonor este asigurat de laptopul lui Adelin care inmagazineaza mai multe zeci de giga de mp3-uri, muzica buna pentru toate gusturile. Servirea este ireprosabila iar domnisoarele mereu cu zambetul pe buze. Va multumesc si pe aceasta cale.

Mancare

Initial doream sa inglobez la capitolul restaurant, insa mi-am dat seama ca as fi facut o mare greseala. Mancarea necesita un capitol separat pentru ca aici la Valea Mariei nimeni nu pleaca nesatul iar preparatele sunt deosebite.

Intr-o seara am avut placerea sa stau la masa cu Adelin si cu sotia sa si mi-au povestit despre cum a ajuns sa angajeze bucatareasa, despre ceea ce stia sa faca si mai ales despre faptul ca a conditionat angajarea de promisiunea ca nu va face prajituri. Acum cele mai bune prajituri ea le face, dupa retetele doamnei Maria, care sunt pe cat de vechi pe atat de excelente si foarte gustoase.

Am putut alege de fapt n-am putut alege intre delicioasa supa de pui si irezistibila ciorba de perisoare, intre tochitura dobrogeana (asa cred ca era) si cartofii cu chiftelute, intre excelentele clatite si torturile din fructe cu multa frisca (am luat si la pachet in camera).

Dimineata este bufet suedez, salam de porc destul de gustos, kaiser, gogosi crocante, branza, cascaval, oua fierte si prajite, salata de icre, salata de vinete, castraveti si rosii, ciocolata calda la pliculet, cereale, lapte si ceai iar cafeaua se comanda la bar, puteam lua chiar doua, erau incluse in micul dejun.

Am observat ca atunci cand platoul se golea imediat era inlocuit de unul plin. Painea de dimineata era din aceea feliata, pe cand la pranz si la cina serveam paine facuta de casa excelenta. Eu m-am indragostit de acesta paine, tragandu-ma din neam ardelenesc, in Mica/Cluj acolo unde am rudele faceam pita pe vatra, cam 2 kilograme avea una si intotdeuna mancam o buna parte din ea calda. Tata imi spunea mereu sa mananc paine ca ea ma tine tare. Nu stiu de ce mi-am amintit de acest lucru tocmai la Valea Mariei si am cerut mereu mai multa paine, desi posibilitatile lor de producere nu erau nelimitate.

La intrarea in pensiune scrie foarte clar pe usa faptul ca este interzis accesul in restaurant si pensiune cu produse alimentare procurate din alte locuri si mie mi se pare corect acest lucru atat timp cat ai tot ceea ce doresti acolo unde esti cazat.

Pretul pentru un meniu zilnic de persoana este de 50 de lei, nu mi se pare o suma foarte mare avand in vedere ca mereu m-am ridicat de la masa mai mult decat satul.

Voi incepe cu modalitatile de relaxare aici, la Valea Mariei. Pai eu unul as fi vrut sa stau doua zile doar in camera alaturi de sotia mea. Sa stau tolanit in pat si sa ma uit la tv si apoi la frumosul peisaj de pe terasa. Apoi iar in pat. Uneori ai nevoie de aceasta odihna, credeti-ma.

Apoi daca potentialul a ajuns la maxim, poti incerca excelenta sala de forta amplasata exact sub camerele noastre sau mesele de tenis, una afara si una la interior.

Pentru copii exista doua tobogane, unul in stanga pensiunii, ceva mai abrupt si periculos pentru baieti si inca unul in dreapta catre tarcul de joaca, destinat mai mult pentru fetite. Exista si o trambulina si un mic foisor unde copii se pot juca in voie.

Seara se poate organiza si discoteca pentru copii sau carnaval, totul este sa se programeze, Adelin este un om deschis catre lucruri noi si placute care aduc bucurie turistilor. In fata pensiunii exista un leagan amplasat pe terasa in fata salii de sport unde turistii pot admira crestele Parangului

Pentru adulti dar nu numai, exista un telescop foarte performant care poate descoperi cele mai ascunse planete si constelatii. Un vis mai vechi al lui Adelin care a devenit realitate si eu ma bucur pentru asta.

In statiune exista numeroase posibilitati de agrement, insa si ele sunt in functie de anotimpul vacantei. De exemplu noi am incercat din plin pista de tubing unde ne-am dat de cate ori am avut posibilitatea, fiind principala distractie a fetelor mele. 6 lei costa biletul, adica iti garanteaza trei ture. Nu este mult fata de distractia maxima.

Ski-ul este adevarata provocare a celor care ajung aici iarna, exista doua piste de ski, una mai usoara cealalta ceva mai dificila pentru cei avansati, se pot face plimbari cu snowboardul si snowmobilul, aici este o inaltime excelenta pentru cei pasionati de parapanta unde foarte multi aleg aceasta posibilitate de distractie.

Cam aceasta este Ranca si mai ales Valea Mariei. Am discutat foarte mult cu Adelin si mi-am dat seama ce mult suflet a depus pentru aceasta pensiune. Nu traieste din acesta afacere, este mai mult o mai veche dorinta care a devenit realitate, insa iubeste ceea ce face. Iar eu apreciez intotdeuna cand cineva depune suflet pentru un lucru.

Sunt dator cu o explicatie. Mai precis semnificatia titlului: Apa de la Valea Mariei”.

Atat eu cat si familia am fost complet ravasiti de puritatea si prospetimea apei de izvor de la Valea Mariei. In fiecare seara plecam la culcare cu o carafa mare iar dimineata mai luam una. Pe parcursul zilei mai goleam cateva. Cand am plecat am luat cateva sticle cu mine, nu radeti, apa mea plata „Dorna” de acasa parea veche cu un gust ciudat. Apa de la Valea Mariei era proaspata si parca te revigora permanent. Data viitoare cand voi ajunge plec cu o cisterna dupa mine.

In final, in speranta ca nu v-am plictisit, insa am vrut sa va povestesc din suflet fara a face apel la anumite tipare caracteristice, doresc sa multumesc din suflet familiei Maria pentru ospitalitate si prietenia cu care ne-au coplesit, imi doresc sa revin pentru mai mult timp, dar la vara cand cu siguranta vom putea descoperi si traseele turistice care imi plac foarte mult.

Va multumesc voua celor care m-ati votat si ati facut posibila aceasta scurta vacanta si mai ales lui Cornel care are un suflet enorm.

Ptr. Adelin, in speranta ca nu v-au deranjat prea mult fetele noastre si noi, va doresc cat mai multi turisti iar sufletul vostru mare sa fie pe masura turistilor care vin in pensiunea inimii voastre. Pentru ca meritati din plin!

Trimis de pepsi70ro in 14.10.10 19:09:30

VIZUALIZĂRI: 3677 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Un peisaj de vis de pe balconul camerei.

magdalena
    [14.10.10 19:25:26]

Citind titlul, m-ai facut sa zambesc... Apoi, am descoperit un review pentru sufletul meu! Adica ce imi trebuie mie... , ca urmeaza sa plec acolo!

Mai tii minte cat ai facut din Bucuresti?

Poti spune ce putem vizita in zona (in mare stiu, dar vreau asa, ca pentru noi cu copii? Ce e mai aproape, mai usor? Si in cat timp putem ajunge...

Oricum, dupa descrierea ta, abia astept sa ajung acolo!

georgiana
    [14.10.10 19:35:03]

Super-fain, @pepsi70.ro!

Dar eu te-am crezut cand tu mi-ai spus ca ai facut cadou premiul de la Ranca?

Deci, Pepsi al nostru pacaleste fetele... siiii, in septembrie, timp ce eu eram la Pojorata, tu facei cura de apa de Ranca si nu spuneai la nimeni!

Ok, pana nu vad pozele chiar mai cred ca a fost o gluma ce mi-ai adresat-o mie. Sa nu-mi spui ca ai fost si in Bucovina, sau premiul acela chiar l-ai daruit cuiva de adevaratelea???

[14.10.10 19:42:35]

@magdalena, din Bucuresti pana la Ranca de fapt de la iesirea de pe centura catre Pitesti am facut aproximativ 3 ore.

@georgiana, tare curioasa esti. Ai rabdare...

[14.10.10 19:59:59]

Imi pare tare rau ca aceste impresii nu au fost scrise de saptamana trecuta... pentru ca acum cateva ore m-am intors din Ranca de la pensiunea "Valea Mariei" si nu am stiut de apa plata, de izvor, de acolo.

Felicitari pentru minivacanta petrecuta intr-o locatie superba!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [14.10.10 20:04:27]

@magdalena, acu', depinde în ce zi pleci, la ce oră, şi nu în ultimul rând, ce stil de conducere ai. şi ce maşină, normal...

eu, cu un mic litraj pe motorină fac în jur de 1h până la Piteşti; de acolo, e cam teroare, dar dacă nu ai persoane suferinde de rău de maşină, poţi să ieşi uşor sub 1 oră/ cum? simplu: există câteva zone cu 3 benzi, una pt. traficul greu, la urcări grele şi acolo cu puţină baftă scapi de cei mai mulţi 'melci'. mai sunt şi câteva linii drepte lungi, unde poţi să mai treci de nişte vehicole care te reţin.

spre Tg. Jiu este o intersecţie ÎNAINTE de Rm. Vâlcea. nu are rost să intri în oraş.

problema mai mare mie mi se pare abia de aici încolo: drumul trece prin toate comunele posibile şi imposibile... se mai şi lucrează la vreo 3 poduri şi se trece la semafor.

la acest drum, NU recomand GPS-ul (e cam varză rutarea spre Rânca...); o hartă bună sau doar o listă a localităţilor principale şi a răspântiei spre DN67C e mai mult decât suficient. si bietu' pepsi nu se-nvata minte... a mai patit-o cu GPSu' cel putin odată de care ştiu şi eu...

mie la acest drum îmi este util doar într-un singur scop: îl pun fără rutare, ca să am în faţă harta drumului ce se apropie, mai ales pe serpentine e foarte util! dar şi ca să ştiţi cu o clipă mai devreme unde urmează o porţiune dreaptă unde poţi depăşi!

aşaaaa... pe bucata asta, am făcut tot cam o oră. poate chiar mai mult? dar trebuie să ştii că am mers puţin mai repede decât permite legea, fiind destul de târziu, seara. de la intersecţie şi până sus, deja e probă de cursă de coastă. (chiar se desfăşoară una acolo, din C. N. de raliuri!) cu puţină îndemânare, în maximum juma de oră eşti cu nenea Adelin la masă...

drum bun! (şi nu faceţi greşeala să o luaţi pe centura Bucureştiului!!! eu scap relativ repede mergând cât mai mult posibil pe banda de lângă bordură (pe Bd. Iuliu Maniu), până trec de autogara Militari, apoi, deja se prinde viteză).

Andox
    [14.10.10 20:34:30]

Citind titlul am crezut ca nu ai avut apa la baie. ))

santana*
    [14.10.10 20:53:20]

Un vot de la Satana pentru rabdarea de a sta pe centura Bucurestiului. La urmatoarea iesire, intreaba-ma si-ti voi spune nu o scurtatura, ci o "lungitura" care te scoate cu 30 de minute mai devreme din A2 in A1.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [14.10.10 20:56:27]

Apropo de (Andox şi) titlu - io am crezut că i-a făcut Adelin bazin, să se dea cu vaporu'

magdalena
    [14.10.10 21:04:19]

Multumesc pentru completari Dragos... Daca ar fi dupa stilul meu de condus care merge conform regulamentului... , as ajunge in juma de zi!

Eu il intrebasem pe @pepsi tinand cont ca era cu copiii in masina... si asa as avea un reper mai aproape de realitate! Pentru noi e un calvar cu copiii, mereu intreaba cea mare daca am ajuns si cea mica nu are stare plus ca vor mereu la toaleta...

Masina e nemteasca! Soferul e roman!

[14.10.10 21:07:52]

Am ceva pana la Novaci de navigat ) Prind si viteza ca-i la vale si am vantul din pupa...

Am si telescop sa gasesc drumul bun..

sandu.53
    [14.10.10 21:21:05]

@pepsi70ro nu numai ca nu ne-ai plictisit (nici nu aveai cum) dar ne-ai incantat de-a dreptul cu o descriere minunata incarcata cu multe detalii folositoare, un review scris cu multa eleganta, bun simt si cu suflet. felicitari!

[14.10.10 21:33:42]

un review scris cu multa eleganta, bun simt si cu suflet

Nu stiu cata eleganta am folosit, insa intr-adevar a fost scris cu suflet. Intotdeuna cand te simti excelent undeva pui si suflet. Eu l-am reprodus in acest review. Daca a placut si a fost simtit, va multumesc! Dar este meritul vostru, al lui Cornel si al lui Adelin.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [14.10.10 22:17:34]

@pepsi70ro

Pentru un review de nota 10

Bineinteles ca-ti daruiesc si votul cu nr. 10!

Sa stii Ovidiu ca eu am avut parte de aceasta relaxare Vrei sa-ti spun care-s cele 2 secrete? Unul: am ales camera indragostitilor si al doilea: am fost in timpul scolii, cand baietii nu au putut merge cu noi si i-am lasat in grija bunicilor.

Ma rog, avantaje si dezavantaje, caci sincer, mi-ar fi placut sa aiba si copii parte de 2 zile de relaxare si distractie la Ranca.

@corinne

Te asteptam cu nerabdare sa ne povestesti cum te-ai simtit la Valea Mariei.

@magdalena

Cum te sfatuiam si in alt ecou, daca tot ajungeti in zona, merita sa vizitati: pestera si manastirea Polovragi, manastirea Lainici, pestera Muierilor si neaparat sa nu ratati o vizita la Tg. Jiu, sa admirati capodoperele lui Brancusi si sa va plimbati pe aleile frumosului parc central.

Noi am fost acolo in luna mai (de Rusalii) si am vazut parcul primavara, dar din descrierile colegei noastre anadragusin se pare ca si toamna are un farmec aparte.

Deci merita sa nu ocoliti aceste atractii din zona!

Si inca ceva: daca noi am admirat defileul Jiului in mantia de verde crud, cu siguranta si in culorile toamnei ruginii arata superb!

Vacanta placuta si drum bun!

Alina Morar
    [14.10.10 22:38:42]

A, deci esti clujean...

Foarte frumos ai descris acest loc superb, unde inca nu am fost... dar cine stie? Tot am zis ca-mi doresc sa ajung si la Ranca, dar nu pot sta multe zile...

Mai rar asemenea oameni care se dedica trup si suflet unei pensiuni, hotel.

Asa oameni am intalnit, de Pasti, la Paltinis. Foarte ca lumea, foarte atenti cu turistii, lucrau de zor alaturi de angajati, ii duceau in excursii, foc de tabara, etc.

Acesta e visul meu, candva sa am o pensiune sau un camping in care sa-mi pun ideile in aplicare. Atatea as face...

[15.10.10 00:47:52]

[**********]

In alta ordine de idei dati la aceasta pensiune numai 100% si 99%, la mai mare.

[15.10.10 00:54:43]

adiruia, iar de la mine, în calitatea de WebMaster (şi nu, fii sigur că nu sunt cel căruia i te-ai adresat în ecoul ascuns editat de mine adineauri), ai un avertisment foarte sever: fără off-topic în ecouri şi fără tentative de "flame"!

editat ulterior: am şters partea de off-topic la care mă refeream mai sus, lăsând nedumerirea ta vizibilă. poate vei primi răspunsuri de le cei ce AuFostAcolo şi o să pricepi din ce pricină acordă aceste note.

[15.10.10 00:59:10]

Exact ce spuneam mai devreme, ca pe vremea comunismului, nu poti sa-ti spui parerea, daca nu este pe placul vostru, imediat o stergeti.

Chiar, de ce mi-ati sters ecoul.

[15.10.10 01:02:17]

Pentru editare. Şi pentru că este/era off-topic. La fel ca şi cel de-al doilea. Chiar vrei să testezi cât mai rezist nervos la ora asta?

[15.10.10 06:27:44]

@adiruia mi-ar place sa citesc si la tine review-uri cu grad maxim de satisfactie. Dar din pacate nu prea am ce. Deci hai sa lasam carcotelile si dovedeste ca esti util comunitatii din care faci parte scriind impresii din vacantele tale. Sunt convins ca ele vor fi foarte apreciate.

@all Multumesc tuturor pentru aprecieri, am cautat sa scriu cat mai simplu si corect, cu toata inima pentru ca pensiunea chiar merita.

As vrea sa propun o melodie, insa ii las aceasta placere lui Adelin care stiu ca este un iubitor de muzica romaneasca. Multumesc.

cc_iordachescu
    [15.10.10 07:06:56]

Frumos scris despre un loc frumos care merită toată aprecierea noastră!

Dacă măcar jumătate din proprietarii de pensiuni din ţara noastră ar fi asemeni lui Adelin şi soţiei sale turismul nostru ar arăta cu totul altfel!

Felicitări pentru review!

anadragusin
    [15.10.10 09:12:28]

Voi posta si eu un review cat de curand de la Valea Mariei si tot din camera cu nr. 2. Excelent review-ul.

dartax
    [15.10.10 09:42:16]

Mi-a placut faza cu apa de izvor, eu cand vin de la munte iau intotdeauna cateva sticle cu apa de izvor acasa, este cea mai buna bautura cateodata, si-ti aminteste de unde ai luat-o...

droniucm
    [15.10.10 09:56:31]

Frumos descris pepsi, frumoasa locatie. Nu credeam ca si la noi se poate... frumoase toate descrierile tale, ti le-am citit pe toate, mai ales cele pe Turcia.

Ai puncte si de la o constanteanca

mirelutza
    [15.10.10 10:19:51]

... uite de ce vreau eu sa revin la Valea Mariei despre care am postat deja impresie!

[15.10.10 11:06:10]

Pentru cei care vor sa mearga la Valea Mariei va spun ca soseaua Transalpina a fost marcata. Au inceput de miercuri din Ranca si ieri dimineata mai aveau 2-3 km pana in Novaci.

Este utila delimitarea soselei pe doua benzi deoarece vremea este schimbatoare sus, pe munte si ceata ridica mari probleme soferilor.

poll
    [15.10.10 12:09:36]

Frumoasa si detaliata prezentare. Felicitari!

cristi_an3000
    [15.10.10 12:14:38]

@corinne, ce stii de restul drumului referitor la asfaltare, din Ranca spre Obarsia Lotrului ma refer? stiu ca la un moment dat nu prea era asfaltat si exista pericolul de impotmolire daca ploua.

[15.10.10 12:27:45]

Am incercat sa trecem si noi muntele spre lacul Vidra dar nu este asfaltat. Ai dreptate daca ploua drumul este plin de noroi si pentru o masina cu garda joasa nu este recomandat de trecut. Am inteles ca se lucreaza la asfaltarea drumului si din partea opusa, dinspre Sebes, dar nu stiu cat din soseaua Transalpina este asfaltata.

Pentru ce-i care ajung la Ranca si au vreme buna va recomand sa mergeti spre Obarsia Lotrului pentru ca sunt peisaje deosebite.

[15.10.10 13:17:31]

19 voturi pentru pentru o locatie despre care s-a tot scris, este cam mult, dar daca a fost un sejur gratis...

Dar cum se face ca cei care au platit sejurul la aceasta pensiune nu au dat asa note mari, probabil este de vina faptul ca au platit si ca sunt total obiectivi.

Despre @pepsi exact cum am spus si azi noapte nu mai pot da voturi unuia care are dubla calitate de webmaster si user.

Nu inteleg de ce stergeti pasajele care nu va plac, vreti sa ascundeti in continuare dubla calitate a lui @pepsi. Si va mai considerati cinstiti si cu deplina transparenta.

[15.10.10 13:41:43]

adiruia preferi asa sau pe nick-ul vechi?

Nimeni nu a ascuns dubla mea calitate chiar ma bucur sa descopar oameni care m-au apreciat ca user si m-au blamat pentru calitatea "duplicitara". Acest lucru spune multe, cel putin mie.

Pe de alta parte daca vrei sa-ti raspund ca moderator, cu permisiunea webm de sectiune, iti recomand sa transferi ecoul pe forum iar acolo iti pot raspunde pe larg la tot ceea ce doresti, ok?

anadragusin
    [15.10.10 13:50:40]

[@adiruia]: Este cam mult pt. un site de turism, chiar trebuie sa atragi atentia cu orice pret asupra discutiilor de pe forum??? Eu una am votat un review bun, am fost si eu acolo si review-ul este foarte relevant pentru locatie. Vad, caci cu orice mijloace vrei sa strici impresia multor membrii de pe AFA. Acest lucru nu face onoare nimanui, in special tie, care cred ca esti membru vechi. Din respect pt. aceasta comunitate, te-as ruga sa-ti continui discutia pe forum. Nu sunt membru vechi, chiar incepator pot sa spun si am votat intotdeauna review-ul care mi-a placut, de multe ori fara sa ma uit la autor.

[15.10.10 13:51:30]

@adiruia momentan ai un cartonas galben, pentru off-topic repetat in ecouri. Restul raspunsurilor si al discutiei, daca doresti, pe forum! (acolo poti scrie in continuare).

valimi
    [15.10.10 14:18:04]

Felicitari pentru review si pentru faptul ca ti-ai facut timp pentru a fi oaspetele fam. Maria, ai fi pierdut mult daca nu o faceai.

Pot spune? ... Puncte de la mine!

[15.10.10 14:25:34]

contul adiruia - a 100-a clona a lui adigogu, despre a carui "activitate" reala pe site puteti citi click aici - a fost banat.

Valentina69
    [15.10.10 14:27:43]

Foarte frumos m-ai delectat cu review-ul tau @pepsi ma bucur ca ai ajuns la Valea Mariei si ti-a placut (sincer chiar nu a avea ce sa nu-ti placa) si dupa cum vad se ingroasa randurile celor care AUFOSTACOLO si chiar au venit incantati de ce au vazut si de cum au fost primiti. Familia Maria ne-a incantat pe toti si ne-au primit cum nici cei din familie nu te primesc.

[15.10.10 14:41:26]

Multumesc mult pentru aprecieri, doresc sa va marturisesc ca anul viitor intentionez sa ajung in vara pentru mai multe zile la Valea Mariei si acest lucru se va consuma datorita unui sejur platit intregral.

Voi scrie si atunci, insa sunt sigur ca diferentele vor fi din foarte bine inspre excelent.

biancuta
    [15.10.10 14:51:07]

Deci esti ardelean!...

Un review excelent, o lectura placuta, asa cum ne-ai obisnuit, marca @pepsi70ro, cu informatii foarte utile! Ma bucur ca ati avut un sejur reusit! Felicitari pentru impresii si pentru acest sejur la Ranca!

celeste
    [15.10.10 15:33:52]

Te felicit pentru acest review care contine informatii utile pentru cei care vor sa ajunga la aceasta pensiune.

[15.10.10 21:01:37]

@Alina Mora & @biancuta, dinspre tata sunt clujean, dinspre mama argesean iar eu m-am nascut in Constanta, la mare...

[15.10.10 21:56:15]

Daca se poate pentru moderatori, atasarea urmatorului colaj de melodii, ca o dedicatie din partea mea atat pentru pensiune cat mai ales pentru minunatele gazde,

Va multumesc.

webmasterJr
    [15.10.10 22:10:28]

Auditie placuta, @pepsi!

[16.10.10 09:10:11]

Multumesc webm jr!

cosminp
    [16.10.10 09:26:55]

excelenta descriere si foarte completa.

@pepsi70ro, frumoasa melodie ai ales.

de cateva ore incerc sa-mi aduc aminte numele unui medicament minune contra

Am oprit de cateva ori din cauza fetelor care mi-au „botezat” masina...

se numeste "cocculine"

"Forma de prezentare:

Comprimate cu Cocculus Indicus 4CH, Nux Vomica 4 CH, Tabacum 4 CH, Petroleum 4 CH; cutie x 3 blist. x 10 cpr.

Indicatii:

Rau de miscare.

Doze si mod de administrare:

Profilactic: 2 comprimate de 3 ori pe zi, in ajunul si in ziua calatoriei.

Curativ: 2 comprimate odata; max. 6 cpr. /zi. Comprimatele se dizolva in cavitatea bucala (nu se inghit). La copii sub 6 ani se administreaza dupa dizolvare in apa.

Contraindicatii:

Hipersensibilitate.

poti sa incerci, dar iti spun ca face minuni.

ninaa
    [16.10.10 12:41:21]

Draga pepsi, am citit pe nerasuflate rw tau si acum pot sa spun cu mana pe inima ca imi pare rau ca am refuzat un sejur acolo. Am facut-o dintr-un singur motiv - interzicerea alimentelor in pensiune si cum noi avem un bebe de 1 an si 3 luni care are nevoie de hrana speciala am lasat-o pe mai tarziu cand va fi destul de mare sa-i dau orice fel de mancare. Vezi ce patesti daca pleci fara sa ceri sfaturi de la bucuresteni? Pai daca dadeai un buzz sa vezi cum reduceai la 30 min timpul intre cele 2 autostrazi! Cel mai rapid e sa traversezi Bucurestiul pt ca pe centura nu ai prioritate mai ales la Prelungirea Ghencea, dar chiar si pe acolo stiam o lungitura care te scotea mai repede (Bragadiru - Clinceni - Domnesti). Chiar daca atat de tarziu, a-28-a, punctez si eu ca prea mi-a placut! A, si de mult timp vreau sa va felicit pt fetitzele superbe, "Sa va traiasca!"

[16.10.10 13:07:33]

@cosminp habar n-aveam de acest medicament si nici nu cred ca m-a interesat foarte mult sa stiu ca exista. In ultima vreme fetele n-au mai avut probleme insa cred ca tapiteria noua a masinii nu le-a placut

Multumesc pentru sfat, cred ca-l voi procura pe viitor, macar de siguranta;

@ninaa ce sa spun, in general cand ne apropiem de Bucuresti dau cu banul daca il traversez sau il ocolesc. In general de foarte multe ori problemele din trafic sunt mai mari daca il traversez si pierd mai mult timp daca este o ora de varf cum a fost a noastra.

Asta este, nu-i bai.

In ceea ce priveste mancarea, nu cred ca ar fi fost o problema daca pentru bebel ati fi avut mancare speciala, nu cred ca Adelin s-ar fi suparat, este doar un copil iar familia Maria iubeste foarte mult copii.

Multumesc pentru aprecieri, am intr-adevar doua fete minunate!

trandafir 1970
    [18.10.10 10:29:22]

Cu fiecare review scris despre Valea Mariei, imi imaginam ca ar fi frumos sa vad si eu acele locuri. Insa acum cu review-ul tau, @pepsi, deja sunt hoatarata sa ajung la vara la minunata pensiune. Aflu cu bucurie ca si drumurile sunt modernizate, un atu in plus pentru a ajunge in zona.

Sa stii ca este foarte bun medicamenul "cocculine", noi i l-am dat fetitei cand a plecat in tabara in Arieseni, stiind ca va merge mult cu autocarul, preventiv, pentru ca nici noi nu am avut vreodata probleme cu ea. Dar ne-a fost laudata eficacitatea lui de catre invatatoare, care ne ruga sa-i mai cumparam o cutie, pentru drumul de intoarcere. Stii, e mai bine sa previi, pentru a nu "supara" tapiteria.

Felicitari pentru review si pentru poza P06, superba!

17 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    Alina Morar, anadragusin, biancuta, celeste, corinne, cosminp, dananecula, dartax, droniucm, georgiana, magdalena, mirelutza, poll, sandu.53, trandafir 1970, Valentina69, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Valea Mariei [Rânca]: