ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2010
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 23.03.09
SEP-2010

Un hotel bun

Chiar nu i-am inteles pe cei care au scris ca nu au putut sta nici macar o zi in acest hotel. Nu e perfect, evident, e perfectibil, dar de aici pana la a aprecia ca nu merita sa stai macar o zi, e cale lunga.

Si eu am fost la multe hoteluri apreciate in zona Antalyei, chiar si la Rixos Premium Belek, dar nu am fost oripilata de Rixos Sungate, asa cum am mai citit pe aici. Ba chiar as aprecia ca raportul calitate/pret e relativ corect. Nu am platit cat la Premium si in consecinta nici nu m-am asteptat la servicii de acest gen.

Poate ar fi fost preferabil sa nu existe acea scara rulanta catre restaurantele principale, dar in final conteaza ceea ce mananci. Chiar as putea sa spun ca servirea la restaurantele principale a fost mai buna ca la Rixos Belek (unde in octombrie-cand fluxul de vizitatori este, evident, mai mic ca in septembrie, cand am fost la Sungate), unde nu am asteptat mai mult de 5/7 minute ca sa ne aduca bauturile comandate.

Si la piscina au fost mult mai prompti decat la Premium, unde desi am platit aproape zilnic un pusti sa ne serveasca, cu sume de cca 10TL, nu am beneficiat de aceeasi servire ca la Sungate, unde nu a fost nevoie sa dam tip.

Au existat si deficiente, multe dintre ele insa nu s-au datorat hotelului, ci calitatii clientilor (prea multi iranieni, sirieni si sauditi), dar nu am sa depunctez hotelul din aceasta cauza. As putea spune ca uneori si romanii erau mult, mult prea entuziasti.

Oricum, la banii pe care i-am dat am fost multumiti (daca am fi fost la Premium Belek am fi dat cu cel putin 1000e mai mult).

Trimis de chrismo in 13.10.10 23:42:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2902 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chrismo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Piscina preferata (Silence Pool)
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 96.00 EUR pe cameră

chrismoAUTOR REVIEW
    [18.10.10 20:54:24]

Inca ceva: nu am rezervat sea view, dar am avut parte de el. Am cerut tipei de la receptie (dupa ce in prealabil hotarasem cu sotul ca daca e femeie vb el, iar dc era barbat vb eu) sa ne dea o camera cat mai departe de disco. In fapt, disco este in cladire, ceea ce atunci nu stiam. Dar, slava Domnului, ne-a dat in corpul total opus. Fiind 3 adulti (copil mare, care nici macar nu mai e copil!) ne-a dat in Terrace Houses, camera 4627. Superb, ultimul etaj. Camera era f mare, iar coltul unde era cazata copila era din sticla, inclusiv tavanul (care era dintr-o sticla inchisa la culoare), prin care noaptea te puteai uita la stele. Camera mai degraba era gandita pt. tinerii casatoriti, cu o oglinda cat lungimea ei, in care se vedea patul, ff mare.

Ceea ce l-a deranjat pe consort era faptul ca peretele despartitor al dormitorului de baie era din sticla (groasa, opaca, dar sticla!). Avand un somn usor, il deranja de cate ori mergea cineva la baie. Pe mine, putand sa taiati lemne (linistiti, de altfel!) nu m-a enervat.

Dar un alt avantaj fata de Rixos Belek, dulapurile aveau o latime normala. La Belek am simtit uneori ca ma lasa nervii cand vedeam ca nici macar tricourile nu puteam sa le pun cum trebuie pe rafturi, datorita latimii inguste (nu ca asta mi-ar fi afectat in mod esential vacanta, dar ma enervam 5 secunde, cand ii dadeam un pumn tricoului/bluzei ca sa il "aranjez" pe raft si ma linisteam!).

Si inca ceva: bauturi ceva mai bune ca la Rixos Premium. Adica la Lotus Bar, cel putin, puteai avea parte de Campari, Ballantines, Bailey's, etc. , fara sa ceri expres sa-ti prepare cocktail-ul cu aceste bauturi.

Am depunctat plaja deoarece de 2 ori am alunecat pe pietrele/sacii lasate/pusi in unele zone ale resort-ului. Pe unii saci se depusesera alge si uneori alunecai pe ei. In plus, parca m-as fi asteptat la o apa mai limpede. Oricum, aveau un ponton (nu din categoria VIP) ci din bucati de PVC imbinate, care era extraordinar. Celor care stiu sa inoate, il recomand calduros.

markator
    [20.01.11 15:08:56]

In aceiasi perioada am fost si eu in alte statiuni din Turcia si intr-adevar erau multi arabi si prin Kusadasi, Bodrum sau Istanbul spre exemplu (iranieni, irakieni etc) pentru ca in prima decada din septebrie a fost sfarsitul Ramazanului si inceputul Bairamului pentru ei.

chrismo, markator
    Alte impresii din această RUBRICĂRixos Sungate Resort [Beldibi]: