ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2010
    ÎNSCRIS: 10.10.09
    AUG-2010

Costa Brava. Bravo lor!

GOTAN PROJECT - Una musica brutal

Tossa de Mar o adevarata gura de oxigen dupa patru zile de turism urban, intreprins in Barcelona anului 2010 de „satana” family and friends. La capatul a patru zile si cateva zeci de km parcursi pe jos s-a auzit dinspre partea masculina a expeditiei: Ajunge! Ne-am invoit frumusel de la Mister Gaudi si directia Tossa de Mar via autogara de sud din Barcelona. Iar imi joaca memoria feste. 19,20 sau 21 de euro de caciula biletul dus-intors. Inutil sa va mai spun, stimati ascultatori, autostrada cu leandri de toate culorile, dealuri cultivate cu maslini, oameni care chiar munceau la camp, pret de aproape 100 de km. pana la Tossa de Mar. O statiune medievala, cu stradute inguste si aglomerate, case vopsite alb cu acoperisuri de tigla rosie. Pe ici-pe colo vile cu peluza de gazon si piscina, un adevarat paradis. Ca tot vorbeam de paradis, straduta care duce spre plaja e o adevarata mana cereasca pentru doamne: tarabe pe stanga, tarabe pe dreapta. Carpe de toate culorile, bile colorate, basmale, zurgalai, etc. Cele trei sute de metri cat masoara Lipscaniul asta au fost traversate intr-o ora.

Plaja: Prima supriza ar fi calitatea nisipului, care nu e deloc fin, ma degraba niste pietricele. A doua surpriza, „fetele de la pagina 5” mult mai galonate decat in Barcelona. Fac o paranteza aici si zic ca limba neoficiala in Tossa de Mar este franzeza. Sunt multi francezi, pentru ca si granita este aproape, nici 100 de km. si ei sunt majoritari in statiune. O sa va surprinda - sau poate nu - nu exista nici un fel de sezlonguri, toti se limiteaza la prosop si eventual o umbrela pe care o poti achizitiona de la bazar cu 5 euro. Despre apa o sa va zic ca este limpede si curata desi sunt convins ca n-o sa surprind pe nimeni cu noutatea asta. E superba Mediterana, ce mai...

Sunt curse regulate cu vaporase, direct de pe plaja. Din pacate n-am stiut ca se viziteaza locuri absolut mirifice, mai mult poate pentru ca in ziua respectiva chiar nu doream sa vizitam nimic, dupa atata umblatura prin Barcelona.

Mancarea: Foarte ieftina in comparatie cu Barcelona. Sunt zeci de terase de-a lungul tarmului, toate cochete si cu personal amabil. Se uita, am remarcat eu, la inscriptiile de pe pachetele de tigari si intreaba in ce limba scrie, bre, aici? O varianta eleganta ca sa nu te intrebe direct din ce tara vii. Apoi iti cer aparatul foto sa te fotografieze ei la masa. Strategie de marketing, naiba stie. Hai sa revin. O portie de peste spada cu garnitura 9 euro (o puteti vedea si in fotografie), pizza 7-8. Piept de pui la gratar sau vita, 10-11. Vita e dementiala, nu seamana deloc cu ce se mananca in Romania, poate si pentru ca aici este ucisa cu sabia de toreadori, glumea un ospatar din zona. La supermarchet barea este 1 sau 2 euro, iar sendvisurile 2,50. Berea de asemenea, nu este scumpa 2.50 sau 3. Sucurile? Ati intuit bine. Habar nu am, dar nu cred sa fie scumpe. Era sa uit sangria. Prima data m-am pacalit. In golfulet am comandat doua pahare de sangria, pentru a ne folosi in felul acesta de toaleta ca se ne putem lua costumele de baie. Ei bine, am platit 10 euro. Duca-se naibii... La terase, 10 euro un litru jumate.

Cazarea: am intrebat de cazare, socotind Tossa de Mar o destinatie care nu trebuie ratata. Costa 100 de euro pe zi camera la pensiunile (hai sa le zic asa) care au si piscina. Avantajul este ca ai acces si la bucatarie. La un hotel destul de cochet pentru 2 stele, categoric ca pentru nepretentiosi, cazarea este 50 sau 60 de euro pe zi, in functie de sezon. Nu pare mult, chiar si pentru un buget dezechilibrat cum ar fi al meu in momentul acesta. Adaugati 180 de euro avionul Bucuresti-Barcelona (bilete la Tarom cumparate din martie pentru august), inca 20 sa zicem autocarul si... sigur veti reveni cu amintiri frumoase.

De vizitat: Categoric ca cetatea romana nu poate fi ratata nicicum si nici nu lipseste din peisaj, precum veti vedea din poze. Mai mult decat ce spun fotografiile mele nu pot adauga. Pentru asta exista saituri specializate. Doar atat, din pacate.

Trimis de santana* in 13.10.10 11:37:15
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: doar Barcelona

VIZUALIZĂRI: 5965 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (santana*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Vedere aproape panoramica a plajei

Costi [13.10.10 12:04:43] »

@satana

Pe ici-pe colo vile cu peluza de gazon si piscina, un adevarat paradis.

Păi, atunci, ce căuta satana family and friends acolo?

Parafrazând o expresie cunoscută, înseamnă că

Ce-i frumos, şi lui satana îi place.

Mi-a plăcut şi mie review-ul tău scris telegrafic, dens, cu multe informaţii utile şi interesante.

santana* [13.10.10 12:08:42] »

Si inca cum! Si satana face cacofonii, nu. Misto remarca ta. Rugaminte catre wm, "prietenii" mei: am incarcat din greseala o poza de mai multe ori. Se rezolva?

bubumaia [13.10.10 12:33:41] »

Ma bucur ca ai revenit!

Cu un review care merita din plin votul meu!

Daca ai vazut si cetatea romana zi-ne si noua doua vorbe, dincolo de datele seci de pe net n-ar fi lipsit de interes si ce-ai simtit pe-acolo. Ma rog, cel putin in ce ma priveste!!

santana* [13.10.10 13:15:44] »

Recunosc sincer ca m-ai prins cu lectia neinvatata. N-o sa-l intreb acum de dl. Google ca sa incropesc ceva. Nu! Am aflat despre cetatea romana de la o timisoreanca draguta, mult mai educata si sensibila decat parea conditia ei de ospatarita in Barcelorna. E posibil sa fie cetatea care apare si in unele poze ale mele, dar care pare mai degraba o fortareata de aparare, ceva in genul Cetatii Rasnov de la noi. In tot cazul daca mai exista ceva pe care nu l-am vizitat, - nu vreau sa zica nimeni "uite-l si pe ignorantul asta" - e pentru ca ne propusesem sa revenim a doua zi, sa facem mai multe decat plaja si bere. E pe lista pentru la anul (Doamne ajuta!) si sigur voi afla mai multe.

bubumaia [13.10.10 14:42:13] »

Corecta atitudine. Bravo!

Cum ii spuneam unui prieten: minciuna oboseste, e mai simplu sa spui adevarul. Ce efort sa memorezi ce si cum ai mintit!!

Sa-ti ajute Cel de Sus (sic!!) sa ajungi unde vrei tu sa ajungi!

Sa-ti fie bine!

mirelopodu* [13.10.10 15:50:24] »

Frumoase impresii! Aș avea și eu un gând de a vedea Barcelona pentru anul viitor, însă de cazat să ne cazăm pe undeva pe Costa Brava, cât mai aproape de marele oraș. Zic și eu ca tine: Doamne ajută!

celeste [13.10.10 16:06:14] »

Foarte frumos ai scris, te felicit mai ales ca am fost si eu mai jos pe... Costa Dorada.

santana* [13.10.10 16:35:44] »

Va multumesc prieteni, va doresc, la randu-mi, tot binele din lume!

creivean [13.10.10 19:20:40] »

Mi-a placut review-ul tau, drept pentru care, l-am si votat in consecinta.

sandu.53 [13.10.10 21:09:16] »

sincer mi-a placut ca ai scris despre un loc dintr-o zona tare draga mie! uite votul nr. 7 cel hotarator... pe deplin meritat!

ninaa [14.10.10 08:38:24] »

Doamne ce mult mi-am dorit sa ajung si eu in Spania dar pana acum nu prea s-a ivit ocazia. Mi-a placut rw tau dar mai ales pozele pt care se vede ca ai facut un efort, ca atare zboara catre tine un vot.

balasa violeta [20.10.10 22:53:23] »

In sept 2008 am fost in Costa Brava, in Lloret de Mar, hotel Star 4* all. Hotel prost, mancare proasta, servicii execrabile. Am facut ziua si excursia, numai la hotel sa nu stam.

Noroc ca ce am vizitat a fost SUPER ca altfel vacanta noastra se numea FIASCO.

webmaster13 [06.01.11 20:38:24] »

Daca melodia atasata este "Una musica brutal" atunci putem schimba!

balasa violeta, bubumaia, celeste, Costi, mirelopodu*, sandu.53, santana*
    Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Tossa de Mar: