ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.10.2010
SEP-2010
2 AD. + 1-11 COPII

O vacanta perfecta

Antaeus - Kyrie

Chiar daca sunt de putin timp membru AFA, pot sa spun ca sunt un fidel cititor.

Cu ajutorul vostru am reusit sa am o alta vacanta reusita, in care am incercat sa vizitez cat mai multe obiective intr-un timp cat mai scurt, 3-11 septembrie (baiatul meu de 11 ani incepea scoala, altfel... mai prelungeam)

Am plecat prin vama Bechet, ca si anul trecut cand am fost in vacanta in Grecia, cu o noutate ca bulgarii s-au "inspirat"de la noi introducand o taxa portuara de 6 euro. Mai indicat ar fi traseul prin Ruse cu drumuri mai bune, mai lung cu 150 km dar mult mai rapid.

Dupa multe taxe de autostrada platite (aproximativ 60 euro dus-intors) am ajuns in Skala, un orasel langa Gythio.

In prima zi am vizitat manastirea Elona (care este pe drumul dintre Sparta si Leonidio), Leonidio si Monemvasia.

Monemvasia este un oras medieval situat pe o stanca la 4-500 de metri in largul marii, legata ulterior de tarm printr-un dig, centru comercial al despotatului Moreea, cucerit mai tarziu de turci. Orasul este in plina reconstructie, multi occidenteli cumparand si renovand casele, locuind in arhitectuea secolului xv. (bineinteles cu utilitatile secolului xx)

Ziua urmatoare am facut un tur al peninsulei Mani, arida, cu case si biserici din piatra, cu sate si plaje mici, dar incantatoare.

Am plecat din Gythio spre Areopoli, dupa care am vizitat pestera Diros.

Am continuat spre sud spre Gerolimenas, Vathia un sat reprezentativ pentru peninsula Mani cu case construite din piatra, Porto Kagio si Marmari cu plaje mici si linistite, uitate de timp. La intoarcere am oprit pentru o scurta baie langa Gythio unde este o plaje care se aseamana cu Navagio doar prin prezenta unei epave nu si prin culoarea turcoaz a apei.

O alta zi am rezervat-o insulei Elafonisos multumita celor scrise de Cristian_h in review-ul "Aproape ca in Caraibe"

Si a avut dreptate.

Plaja cu nisip foarte fin, intrarea in apa lina, apa limpede ca intr-o piscina, o zi de relaxare totala.

In Sparta nu ai prea multe obiective, poti vedea statuia regelui Leonidas situata langa stadion si cateva ruine din ceea ce a fost Sparta antica, dar am compensat cu vizita la Mistras, situata cam la 10 km de Sparta.

Mistras este un oras medieval, destul de bine conservat capitala despotatului Moreea. Temperatura era de 36 grade la inceput de septembrie si a trebuit sa urcam de la poarta principala pana la cetate cam o ora, dar a meritat efortul.

A fost o vacanta reusita, datorita sfaturilor voastre am vizitat multe obiective intr-un timp scurt.

Am inceput sa schitez traseul vacantei din 2011 in Grecia.

Voi reveni cu detalii si poze la fiecare obiectiv vizitat la sectiunile respective.

Pana atunci drum bun si lumina buna.

Trimis de gabivl in 12.10.10 18:15:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5249 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabivl); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Peloponezul ma asteapta... ajung

webmaster13 [12.10.10 19:43:13] »

Va invit sa calatoriti in Peloponez alaturi de @gabivl insotiti de aceasta muzica!

creivean [12.10.10 19:54:00] »

Bun venit in comunitatea AmFostAcolo.

Dat fiind ultimele discutii neprincipiale de pe sait, nu ma mai motiveaza sa activez pe aici, decat prieteniile virtuale pe care mi le-am facut, cu oameni de mare, mare calitate/valoare, precum si faptul ca, din cand in cand citesc ca,

Cu ajutorul vostru am reusit sa am o alta vacanta reusita

Te felicit pentru review si-ti multumesc pentru ca mi-ai confirmat ceea ce stiam deja. Cele scrise pe sait, chiar sunt utile.

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [12.10.10 20:11:25] »

Bun venit Gabi, ma bucur pentru vacanta reusita, sa stii ca la nord-vest de Mani cu plecare din Kalamata este o alta zona de inters major Zona Pylos cu Palatul lui Nestor si orasele Methoni si Koroni, din pacate tot din lipsa timpului a trebuit sa renunt si eu la vizitarea lor insa cine stie poate la anul, cineva de aici de pe AFA va ajunge si acolo sa ne povesteasca cum a fost! Astept cu nerabdare detalii pentru fiecare obiectiv vizitat!

pozele sunt superbe!

Cris [12.10.10 20:16:53] »

Superbe poze, felicitari

gabivl [12.10.10 23:03:38] »

Ai dreptate Cristian.

Am ratat, din cauza timpului scurt, Tyrint, Micene, Nemea, Epidavros, Napflio, Vasta, care sunt cam la 200 km de "tabara de baza".

Cu un baiat de 11 ani care tot spunea "m-am saturat de bolovani" nu e de mirare. Dar trebuie sa deschidem un site VFA. "Voifiacolo" cu siguranta anul urmator.

celeste [12.10.10 23:17:22] »

A venit si... votul nr 6, felicitari pentru review si pentru poze si bineinteles... bun venit!

mirelab [13.10.10 08:29:51] »

... a venit si super bonusul si, totodata, am trimis la favorite . Nu de alta, dar si pe mine ma tot impinge Cristian de la spate sa (re) vad Peloponezul (in 2007 l-am salutat cumva de la distanta).

Foarte frumoase impresii, iar de fotografii... fara cuvinte, au reusit sa ne convinga sa fugim intr-acolo.

anadragusin [13.10.10 13:58:58] »

Felicitari, nu esti numai un bun cititor, dar si un bun scriitor. Puncte si de la mine.

florinbad [11.03.11 22:55:48] »

Buna, Dana!

Acum am aflat ca ai ajuns pana la urma in Peloponez.

Felicitari! Si pentru poze, of course.

gabivl [12.03.11 14:20:00] »

@ florinbad

care Dana???

florinbad [12.03.11 22:01:28] »

Buna!

Te rog sa ma ierti, te-am confundat cu danavl62 de aici:

http://forum. softpedia.com/index.php? s=&showtopic=578972&view=findpost&p=8604596

Imi cer scuze pentru gafa comisa...

Sa ai o zi/seara impecabila!

Florin

anadragusin, celeste, Cris, florinbad, gabivl