ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2010
DE bose
ÎNSCRIS: 30.07.10
JUN-2007

O variantă de cazare în Ciucaş

Pe la mijlocul lui iunie, în 2007, ne-am programat o ieşire la munte şi am ales ca în multe alte ocazii, muntele Ciucaş. Am plecat fără rezervare deoarece eram doar trei persoane, dar am fost acolo şi cu rezervare, cu altă ocazie, mai multe familii, unii cu copii alţii fără.

Cabana Muntele Roşu este mare, poate cea mai mare cabană la care am stat şi se află pe platou la 1260 m altitudine. Unii o consideră hotel dar pentru mine rămâne o cabană frumoasă de munte.

Îmi aduc aminte că vremea a fost bună, pe platou au fost mulţi turişti, parcarea cea mare de pe platou dar şi parcarea cabanei fiind pline, în ciuda drumului de 3 km foarte prost care leagă practic cabana cu comunicaţia Cheia – Braşov (DN 1 A).

Camerele sunt de mărime medie, austere, mobilate cu strictul necesar, aşa cum sunt în general cabanele de munte. Sunt 11 camere cu două paturi, 10 camere cu 3 paturi, 1 cameră cu 4 paturi şi o cameră cu 5 paturi, în total 61 de locuri. Noi am avut o cameră cu 3 paturi. Camerele au televizor şi încălzire centrală. Grupul sanitar şi duşurile sunt comune, pe hol. Din cauză că are multe locuri, vara şi mai ales la sfârşit de săptămână vin mulţi turişti, de toate felurile, mulţi dintre ei destul de gălăgioşi. Pereţii fiind de lemn şi probabil subţirei, gălăgia asta se cam aude bine. E drept că şi dacă doar mergi pe hol se aude în cameră. Dar până la urmă e doar o cabană de munte.

Cabana are şi câteva căsuţe cu câte 2 paturi cu încălzire centrală. Acestea au toaletă separată, afară.

Restaurantul cabanei este mare şi organizat în stil rustic dar şi vânătoresc. Cred că restaurantul este punctul forte al cabanei având cam 100 de locuri. Are şi o terasă închisă cu geam mare termopan, plină de ghivece cu flori foarte frumoase. Mâncarea servită acolo este gustoasă şi destul de variată. Preţurile mi s-au părut bune şi de câte ori am mâncat acolo am fost mulţumit. De cele mai multe ori am mâncat pe terasă deoarece de acolo ai o perspectivă foarte bună asupra crestei Zăganu-Gropşoarele dar şi asupra platoului.

Pentru distracţie există şi o discotecă cu bar, vara având chiar şi terasă.

Lângă discotecă există o cabană mai mică, Bujorul Roşu despre care am înţeles că ar aparţine de Muntele Roşu şi care are 7 camere. Despre această cabană nu pot spune nimic pentru că acolo nu am stat. Stiu doar că este foarte nouă şi i-am vazut cam toate etapele de construcţie pentru că am fost de multe ori în zonă.

Aşa cum am mai povestit şi cu altă ocazie, muntele este foarte frumos şi de acolo de pe platou se pot face foarte multe trasee.

Un traseu uşor de urmat este cel pe care se intră pe Valea Berii, mergând pe poteca marcată cu punct rosu care coboara la Podul Berii şi de acolo pe poteca marcată cu cruce albastră ce urca pe Pinul Berii pana la Fintina N. Ioan. De aici se poate reveni la cabană pe poteca marcată cu bandă galbenă sau se poate continua către cabana Ciucaş.

Un alt traseu ar fi urcarea pe culmea Gropşoarele-Zăganul, urmând poteca marcată cu triunghi roşu ce urcă peste Muntele Rosu până în creasta Zăganului (1860 m). Inapoierea se face pe poteca marcată cu bandă roşie. Sau se poate coborî în satul Cheia. Altă variantă ar fi urcarea la cabana Ciucaş şi de acolo coborârea pe poteca marcată cu bandă galbenă.

Pe vârful Ciucas (1959 m) se ajunge pe poteca marcată cu bandă galbenă care traverseaza Valea Berii şi merge până la cabana Ciucaş. De acolo se continuă pe poteca marcată cu bandă albastră. Ajunşi în vârf, o minunată privelişte vi se va aşterne la picioare.

Mai sunt şi alte trasee cu plecare de aici de la 1260 m altitudine dar şi multe altele cu plecare de pe platoul mai înalt de la 1600 m, acolo unde se construieşte noua cabană Ciucaş.

Dacă alegi să-ţi petreci timpul în apropiere, poţi face o plimbare pe pajiştea dintre cabană şi Centrul seismologic Muntele Roşu, care se află puţin mai sus, sau pe pajiştea de sub cabană care coboară spre pădure.

Tot aici poţi juca badminton, fotbal, poţi face grătar, poţi face plajă când vremea o permite sau poţi face tot ce-ţi trece prin cap ca să te simţi bine cu condiţia să nu deranjezi alţi turişti.

Pentru mine cabana aceasta este o variantă de cazare atunci când merg în Ciucaş. Este o cabană acceptabilă, în principiu făcută pentru oameni iubitori ai muntelui, mai puţin pretenţioşi în ceea ce priveşte condiţiile de cazare. Cred că şi personalul ar trebui să mai lucreze puţin la ceea ce înseamnă primire şi servire şi în general ospitalitate.

Vizitaţi Ciucaşul, faceţi traseele de aici şi nu veţi uita niciodată acest munte! Vă doresc să aveţi ture frumoase şi însorite – o săptămână nu vă ajunge să faceţi toate traseele. Încercaţi!

Trimis de bose in 11.10.10 23:53:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL CIUCAȘ.

VIZUALIZĂRI: 3692 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bose); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cabana Muntele Roşu într-o zi frumoasă de iarnă.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

dannek
[11.10.10 23:59:19]

Zona este superba, daca si cazare este pe masura atunci este foarte bine!

De retinut!

boseAUTOR REVIEW
[12.10.10 00:18:58]

E păcat că drumul de acces acolo e atât de prost. Am înţeles că pe alocuri pe unde era afectat mai rău, proprietarul de la Muntele Roşu l-a mai cârpit cândva dar nu stiu dacă şi-a păstrat obiceiul. Oricum e foarte scump de întreţinut un drum. Mai ales unul în pantă şi cu atâtea serpentine. Sunt totuşi 3 km...

sandu.53
[12.10.10 08:25:04]

din cate ciresc lucrurile sunt un pic schimbate in sensul bun fata de acum ani buni cand am fost si eu acolo! cun osti pretul de acum?

RobertCodescu
[12.10.10 15:26:09]

Weekendul ăsta s-ar putea să ajung şi eu la Cheia! MULŢUMESC de pont! 400 PMA pentru review felicitări!!!

zangela69
[12.10.10 15:34:18]

am fost acum doua saptamani. drumul e mai prost decat anul trecut. obisnuiam sa venim in fiecare an, insa daca nu repara nimeni drumul, nu stiu daca se mai poate ajunge prea curand. poate doar cu 4x4.

boseAUTOR REVIEW
[12.10.10 17:04:05]

Din cite stiu eu, acum o camera la Muntele Rosu este 80 lei. La Bujorul Roşu unde e mai dichisit e 100 lei.

Telefoane cabană: 0731 680474; 0788 686638; 0724 283885; 0244 294152

Cabanier: Ion Stanescu - cred că tot el e că pe ei nu îi schimbă ca pe antrenori la fotbal...

Toate cele bune si ture frumoase pe munte!

bose, dannek, sandu.53, zangela69
Alte impresii din această RUBRICĂCabana 'Muntele Roşu' (1280 m):