ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2010
ÎNSCRIS: 27.07.10
OCT-2010

Afara-i frig, in casa-i cald…la urma urmei ce sa fac?

Bogdan Curta _ Prefacuta in Toamna

Din pǎcate, cam în aceste condiţii ne-am petrecut mini-vacanţa în staţiunea Rânca (premiu câştigat, bineînţeles, pe AFA). Am ajuns la pensiunea Valea Mariei plini de speranţǎ şi de voie bunǎ, cu liste conţinând obiective turistice, trasee pe munţi şi dealuri, planuri de petrecere a fiecǎrei zile în parte şi… toate speranţele ne-au fost spulberate de madam Toamna care s-a împrietenit cu d-ra Iarna şi au format un duo remarcabil. Dar sǎ începem cu începutul: urcând pe Transalpina am intrat într-o ceaţǎ deasǎ-deasǎ (aşa ceaţǎ nu am mai vǎzut în viaţa mea!) încât am crezut cǎ am ajuns subit în rai (ce-i drept, un rai mai friguros). Nu am vǎzut munţi, culmi şi capre negre ci marginea şoselei care ne ducea în necunoscut cu 30km/orǎ…Ne-am resemnat cât am putut şi cu nervii încordaţi (eu mai-mai sǎ plâng de ciudǎ şi de supǎrare) am ajuns din aer pe pǎmânt, la pensiune. Am avut noroc cǎ am observant, cum am intrat în staţiune, panoul cu “Valea Mariei” cǎ altfel, la ce era afarǎ, ajungeam la Obârşia Lotrului fǎrǎ sǎ clipim. Am recunoscut şi pe ceaţǎ (mulţumitǎ numeroaselor poze pe care le-am vǎzut) panoul cu bucǎtarul ce indica intrarea şi pensiunea ce ne aştepta venirea.

Am parcat maşina în parcarea încǎpǎtoare (nu am vǎzut parcare mai mare le celelalte pensiuni) şi am intrat înǎuntru: era cald şi bine, linişte şi pace, lumea lua prânzul. Îngheţaţi şi ameţiţi am dat mâna cu d-l Maria (care şi la masǎ are laptopul în faţǎ şi e pe fazǎ la orice mail-impresie :))) şi cu soţia dânsului. Ne-am simţit bineveniţi şi gata de inspecţie :))). Alina (o ştiam fǎrǎ sǎ se prezinte) ne-a condus în camera noastrǎ - nr. 3, unde am recunoscut toate mobilele, baia, balconul (numai ceaţa de afarǎ NU:( ()... de parcǎ am mai fost acolo de nenumǎrate ori.

Referitor la condiţii (au mai scris şi alţii şi nu are rost sǎ mǎ lungesc): sunt foarte bune şi camera este spaţioasǎ, mobile bunǎ, balcon mare, apǎ caldǎ şi cu presiune :)) (nu am avut probleme cum am citit la alte persoane), lenjeria de calitate, pat mare, culori plǎcute în camerǎ, mâncarea a fost bunǎ şi personalul amabil (Alina alerga toata ziua pe uşa de la bucǎtǎrie... cred cǎ doar în week-end are un ajutor). Pensiunea e solidǎ, are terase mari şi folosite cu cap, privelişte superbǎ (când nu e ceaţǎ) şi oameni ospitalieri. Ne-a plǎcut ce a fǎcut d-l Maria în jurul pensiunii – a ştiut sǎ foloseascǎ spaţiul şi a pus toate cele necesare unui sejur reuşit, mai ales pentru copii: leagǎne, topogane, balansoare. Are în plan şi o pǎstrǎvǎrie (de unde omul sǎ-şi prindǎ singur peştele pentru masǎ) şi un gratar... şi alte lucruri bune şi folositoare pe care sper sǎ le ducǎ la bun sfârşit.

Am avut câteva nemulţumiri, minore zic eu: veiozele nu mergeau (am cerut Alinei alte becuri şi le-am înlocuit, dar tot nu au vrut sǎ meargǎ) şi ma cam supǎra lumina cam slabǎ din tavan (becurile sunt economice); sǎpunul pe senzori de la baie rǎmǎsese fǎrǎ baterie (nu e mare tragedie şi mǎ gândesc cǎ a fost mai bine pentru cǎ auzisem de la vecini cǎ era foarte sensibil când îi detecta prin preajmǎ); la baie – izolaţia de la duş este foarte inesteticǎ - siliconul se vedea foarte urât (sunt sigurǎ cǎ nu va rǎmâne aşa); în jurul pensiunii şi pe balcon venea din când în când un miros destul de urât (mǎ gândesc cǎ este de la fosa septicǎ şi nu mai este nimic de fǎcut); femeia de la curǎţenie nu a venit în prima zi şi m-am cam necajit dar, a doua zi a fost foarte draguţǎ - şi-a cerut scuze şi am înţeles-o pe deplin (pentru cǎ fusese singurǎ şi nu a mai avut timp sǎ treacǎ şi pe la noi şi o vazusem cǎ era foarte obositǎ).

Am stat douǎ nopţi (trebuia sǎ stǎm 5) şi din pricina vremii, care ne-a mâhnit cumplit, cu regret în suflet, am ales sǎ plecǎm (nu aveam ce face: numai cu tv, mâncare şi alte activitǎţi de interior: ping-pong, fitness, etc. nu mai puteam rezista). Deşi era foarte bine şi cald înǎuntru, mâncare din belşug şi oameni cumsecade (am cunoscut doi membrii AFA) nu suntem genul care sǎ stea prea mult sǎ leneveascǎ în casǎ... plus cǎ mai aveam puţin şi înnebuneam uitându-mǎ la ceaţǎ şi doar ceaţǎ... ploaie şi vreme închisǎ (nu se vedeau munţii, decât câţiva brazi de lângǎ pensiune).

Am reuşit sǎ ne plimbǎm foarte puţin, în prima zi în care am ajuns, pe o potecǎ în apropiere de pensiune. Frigul şi umezeala ne-au pǎtruns în oase şi apa în bocanci. A doua zi (fǎrǎ sǎ ne lǎsǎm) am mers pe drum pânǎ la capǎtul staţiunii şi am vǎzut câteva case, pensiuni şi hoteluri... ca nişte fantome prin ceaţǎ. Era pustiu: doar muncitorii şi câinii mai animau staţiunea. Mǎ gândesc cǎ pe de-o parte am avut noroc cǎ am avut şansa sǎ ajung acolo dar, pe de altǎ parte, am avut ghinion din pricina timpului care nu ne-a lǎsat sǎ explorǎm şi sǎ ne delectǎm (mǎcar cu privirea). D-l Adelin sper cǎ ne-a înţeles şi îi mulţumim sincer pentru gǎzduire. Am promis solemn cǎ o sǎ revenim la varǎ... iar ca sǎ prevenim surprizele, vom lua cu noi un aspirator pentru ceaţǎ sau ne vom împrieteni cu cineva de la institutul de meteorologie.

Trimis de verobutterfly in 09.10.10 16:52:58

VIZUALIZĂRI: 2218 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (verobutterfly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

[09.10.10 17:17:48]

Pacat de vreme urata, sper sa nu patim la fel!

Pentru asta, activitatile indoors sunt sfinte!

[09.10.10 17:43:55]

Eu sunt convins ca fara acea ceata suparatoare toamna este splendida la Ranca, mai ales daca este "acompaniata" de vinul cu sclipiri de vara si parfum imbatator al domnului Adelin!

Sper sa placa melodia atasata!

[09.10.10 18:10:35]

Si eu sunt sigura ca toamna este superba la Ranca... Am fi stat 5 zile daca nu era ceata. Din pacate se anutase aceasi vreme pentru urmatoarele zile. Imi pare rau ca nu am gustat vinul... data viitoare.

Multumesc pentru melodie, imi place mult, este chiar potrivita .

creivean
    [09.10.10 20:23:23]

Ai un SB de la mine, pentru ca ai fost acolo si, atat cat ai stat, te-ai simtit bine.

Eu chiar daca am castigat un sejur la Valea Mariei, nu o sa mai ajung, cel putin anul asta.

Apropo, daca este vreun doritor, astept PM.

pepsi70ro
    [09.10.10 20:31:25]

O descriere obiectiva si foarte frumoasa. Este intr-adevar o pensiune foarte apreciata demna de a fi luata in seama pentru o destinatie de vacanta.

Felicitari!

anadragusin
    [09.10.10 21:14:40]

Felicitari vero!!! Nici eu nu puteam sa descriu mai bine vremea potrivnica de la Ranca, dar spre deosebire de voi, noi am degustat vinul, si este delicios, miroase a butoi, cred ca este natural, dupa spusele sotului. Sper sa ne mai reintalnim in conditii meteo mult mai bune...

[09.10.10 21:58:10]

Am si eu o intrebare, masa de ping-pong este intr-o magazie (dupa foto) ?

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [09.10.10 22:56:46]

@verobutterfly

Pacat pentru ca vremea v-a jucat festeMerita sa stati tot sejurul, dar intr-adevar, fiind deja octombrie, acolo sus ploaia, frigul si vantul vin mult mai devreme.

Totusi in poza P08 ati prins si o zi insorita putin.

Oricum, nota 10... aaaa votul nr. 10 pentru review.

P. S. Daca vrei sa vezi cum era Ranca de Rusalii, poti sa-ti faci o idee din pozele mele de la review-ul dedicat pensiunii Valea Mariei, click aici

@magdalena

Masa de ping-pong este tot intr-o camera mare, spatioasa, tot in incinta pensiunii, dar accesul acolo se face pe o usa separata, in spatele pensiunii.

In mai, cand am fost noi, masa de ping-pong era pe o terasa afara, in spatele pensiunii.

In aceeasi sala sunt intr-adevar si aparatele de fitness care erau in stare perfecta. Din pacate eu nu le-am incercat, deoarece n-am prea stat la pensiune, caci vremea frumoasa ne imbia la drumetii si plimbari: Tg. Jiu (capodoperele lui Brancusi), maanstirea Lainici, Polovraci, Pestera Polovraci, Pestera Muierii.

Daca-i vremea faina, ai ce face, daca nu, din pacate stationezi la pensiune la un ping-pong ori un fitness, precum Vero.

cc_iordachescu
    [09.10.10 23:07:47]

Îmi pare rău că vremea nu a ţinut cu voi şi aţi fost nevoiţi să plecaţi aşa repede. Poate ne revedem la vară când sigur nu va mai fi ceaţă.

observator
    [10.10.10 00:24:50]

felicitari pentru review!

in legatura cu mirosul acela mai urat ce-si mai face prezenta cateodata, de regula cand mai bate vantul, stiu ca este o problema cam generala in Ranca si care toata lumea spera sa se rezolve in toamna asta cand trebuie sa fie receptionate statiile de epurare ale statiunii si astfel sa se incheie cu toate fosele existente;

proiectul trebuie sa fie finalizat neaparat anul acesta deoarece este finantat de la uniune din cate stiu eu, impreuna cu acel telescaun pe Varful Papusa care va da nastere la mai multe partii de diferite grade de dificultate, mult asteptate si dorite de iubitorii sporturilor de iarna;

acele partii vor fi incomparabile ca splendoare, dificultate, lungime cu cele deja existente pana acum;

cred ca vor atrage foarte multi turisti in zona!

[10.10.10 00:44:09]

Multumesc mult pentru aprecieri! Am un sentiment foarte placut de cand fac parte din aceasta comunitate!

[10.10.10 00:47:45]

Pt. magdalena: masa de ping-pong este undeva la subsolul pensiunii, nu este intr-o magazie! Intrarea se face pe afara. Se coboara pe scarile exterioare. Este o camera impartita in doua: intr-o parte masa de ping-pong si canapele si in alta aparatele de fitness. In acelasi loc exista si o baie dotata cu wc si cabina de dus.

[10.10.10 08:14:57]

Multumesc! Caci pe acolo o sa ne facem veacul de e vreme urata... Si la fitness, evident!

Hai ca numar zilele...Sunt curioasa cine de pe AFA va mai fi acolo cand merg eu!

sandu.53
    [10.10.10 10:01:03]

totusi e foarte bine ca ati stat si doar 2 zile acolo si ati apreciat ospitalitatea gazdelor!

raduu1972
    [10.10.10 10:54:28]

frumos rew, as vrea sa ajung si eu la ranca dar acum deja vremea cred ca sa stricat acolo, nu?

[10.10.10 11:11:50]

Acum am vazut la tv ca ninge la 1500 de metri... Cred ca e superb, doar e statiune de sky! Mai greu e cu drumul pana acolo, tre sa ai lanturi neaparat ca altfel nu ai voie sa urci. Si eu imi doresc foarte mult sa mai ajung la anul care vine!

aida.alecu*
    [10.10.10 12:45:39]

hm... deja ninge? Lanturile sunt neaparat necesare? ma puneti pe ganduri... noi trebuie sa plecam in nov... pana atunci ce va mai fi? !

[10.10.10 12:49:51]

Noi am avut si acum lanturile cu noi si intr-adevar, in a doua noapte de sedere, a nins dar nu s-a depus. Acum sunt sigura ca e zapada acolo... si in noiembrie cu atat mai mult! Iarna vine devreme pe munte si se lasa plecata la sfarsitul primaverii! Daca cumva e zapada sus cand mergeti, nu o sa va lase sa urcati fara lanturi. Se posteaza un echipaj de politie la inceputul drumului si face controlul .

[10.10.10 13:03:02]

În aceeaşi zi eu am coborât de la Rânca. Aş avea doar de făcut vreo 2 remarci: ceaţa aia era de fapt un nor nărăvaş, care mai cernea din când în când ceva ploaie/lapoviţă/ninsoare din sacii lui.

Din câte am mai observat (în alte locuri!) de obicei vremea cu umezeală în exces favorizează reţinerea mirosului neplăcut...

Aşa cum văd că s-a spus deja, chiar se lucrează acolo spre eliminarea completă din oferta turistică locală a acestui ingredient. Dl. Adelin chiar mi se lăuda cu ţevile ce şi le cumpărase, ce nu mai aşteaptă decât finalizarea lucrărilor mai sus menţionate.

[10.10.10 13:09:32]

Nu cred ca era nor pentru ca si din Valcea se vedea ceata pe dealurile din apropiere. Totusi nu putea sa tina atata un nor. Fusese pamantul cald si apoi se racise brusc, cam asta cred ca e explicatia.

Ar fi foarte bine daca s-ar elimina acel miros definitiv si cat mai repede!

gregorio
    [10.10.10 13:29:14]

Chiar daca am promis ca vom reveni in august (cel care a trecut), problemele financiare provocate de asa zisa criza ne-au impiedicat. Cunoastem locatia, unde am fost profitand de un premiu AFA. Trebuie sa recunosc frustrarea ce o simtim, neputand sa savuram splendidele locuri pe timpul verii. Cat priveste amabilitatea gazdelor... nota 10... cel putin asa am simtit noi.

Felicitari pentru review.

[10.10.10 13:40:02]

@vero, ai aici cea mai bună explicaţie asupra fenomenelor discutate.

io am fost poate mai supărat decât tine, pt. că-mi dorisem în acele zile să urc pe Transalpina şi să admir peisajul... n-a fost să fie. rămâne pentru la anu', că şi dacă mai urc acolo la schi, drumul va fi cu siguranţă închis la ieşirea din Rânca...

[10.10.10 13:45:30]

Da, multumesc... mi-a ajuns atata ceata . Nici nu vreau sa mai analizez fenomenul! Tot ce stiu este ca mi-a stricat saptamana: -P.

[10.10.10 14:03:09]

Exista cumva si posibilitatea de a lasa masina in Novaci si de a urca cu un taxi, de exemplu, papuc sau 4x4 in caz de conditii meteo nefavorabile (zapada, drum alunecos) ?

Cand am fost la Straja am lasat masina jos, la poalele muntelui, fiind periculos sa urcam cu masina personala si am urcat cu un papuc, care cu asa ceva se ocupa in mod obisnuit. Am luat numarul de telefon al soferului respectiv si la intoarcere tot cu el am venit.

Ar fi super sa existe aceasta posibilitate si la Ranca.

[10.10.10 14:07:47]

As vrea sa pricep si eu ceva, daca vremea e urata nu pot urca pana la pensiune cu masina???

Lanturi am inteles ca trebuie sa iau... , dar masina nu pot sa o schimb!!!

[10.10.10 14:10:20]

Ba da, cum sa nu poti urca? ! Numai in conditii meteo foarte grele banuiesc ca nu se da voie - viscol, ninsoare mare, dar daca se curata drumul nu vad de ce nu s-ar urca!

[10.10.10 14:12:05]

Sper sa se indrepte vremea pana plecam noi, sa nu ne stricam si noi saptamana!!!

[10.10.10 14:13:05]

@ cris1982

Nu cunosc acest lucru... cei din Novaci stiu mai bine, dar daca cumva se inchide drumul nu cred ca se fac exceptii. Oricum, ar fi mai bine sa raspunda la aceasta intrebare cineva care a fost pe timp de iarna.

[10.10.10 14:14:27]

Depinde si de masina pe care o ai.

Daca este una usoara s-ar putea sa fie dificil de urcat, chiar si cu lanturi. Eu fac comparatie cu Straja. La Ranca nu am fost niciodata si de aceea as avea nevoie de unele lamuriri. Noi avem Dacia Supernova si nu cred ca poate sa urce pe zapada. Cum este drumul de la Novaci la Ranca? Serpentine, urcuş?

[10.10.10 14:20:32]

Ar fi bine sa citesti de Transalpina! Este urcus in jur de 15 km de la Novaci la Ranca, serpentine cat vezi cu ochii! Bine ca au facut drumul si inca nu are gropi... probabil pana la prima zapada serioasa. Acum depinde de multi factori. Inainte de plecare te documentezi serios de vreme si de conditii, sa nu ai surprize! E buna si Dacia, e invatata cu greul .

[10.10.10 14:32:54]

Eu am urcat şi iarna; se poate, dacă nu vii imediat după sau în timp ce ninge (din greu). E obligatoriu să ai lanţuri; deşi drumul este curăţat chiar şi de câteva ori pe zi dacă este necesar, tot rămâne un strat de gheaţă/zăpadă pe suprafaţa lui şi pe pantele care sunt de urcat nu vei răzbi fără lanţuri. Şi nu în ultimul rând, să nu veniţi fără anvelope de iarnă, pe toate cele 4 (sau mai multe, în unele cazuri!) roţi! Ajută la menţinerea unei bune ţinute de drum, exact în condiţii de aderenţă şi temperatură scăzute. Şi eu am o maşină mică şi uşoară şi aşa cum spuneam, am urcat 'fluierând' şi la fel am circulat prin "staţiune".

La nevoie, dacă vorbiţi în prealabil, cred că Dl. Adelin poate prelua o familie cu bagaje cu tot din Novaci cu autoturismul lui de teren. Dar despre asta, cel mai bine vorbiţi direct cu domnia sa!

[10.10.10 14:54:48]

@Dragos

multumesc pentru raspuns

georgiana
    [10.10.10 22:15:01]

Si eu mai am un sejur la Ranca! Cine mai vine in noiembrie??

Eu nu ma tem de vreme rea, am eu leac pentru eaaaa! O gonesc!

[10.10.10 22:27:31]

eu voi ajunge in noiembrie, ca alta varianta nu mai am

dar nu m-am hotarat in privinta perioadei, deci n-am stabilit nimic

observator
    [11.10.10 01:49:08]

@ toti cei care vor vizita Ranca

cititi aici va rog!

distractie placuta la Ranca!

[11.10.10 07:03:53]

@ observator

am citit review-ul. multumesc mult pentru informatii

lavylus
    [12.10.10 13:09:25]

Important e ca ati pasit in incinta pensiunii si aveti idee despre Ranca si Valea Mariei insa pacat de vremea nu tocmai de partea voastra! Mai bine era innorat sau mai frig decat ceata ca nu-ti permite sa vezi nicaieri si nici peisajele splendide! O zi frumoasa!

[12.10.10 19:54:39]

Exact asa am zis si noi... daca nu era ceata nu am fi plecat, iniferent de vreme. M-am uitat la pozele tale si am vazut ce vreme frumoasa ati avut... ce ciuda mi-e .

leone
    [13.10.10 21:46:21]

foarte frumoasa descrierea, mai ales in... "tragismul "ei... Autoironie fina, de bun gust, "pana" alunecoasa, facuta sa scrie (si sa descrie admirabil), ceea ce altii ar fi ascuns cu grija... M-ai castigat definitiv in momentul in care ai mentionat ca... te-ai aflat aproape de... momentul "otravirii", pozata chiar printre ciuperci cu un astfel de potential... Puterea de a face haz de necaz te inalta in ochii mei si remarc un potential literar deosebit... Incearca, nu numai pe net... Fa-ti curaj si vei gasi rasplata... Cu prietenie... leone.

lavylus
    [13.10.10 21:52:18]

Da super a fost la noi vremea! Ne-a placut si mai mult! Soare aveam, se vede dupa obiectele de vestimentatie ca nu a fost frig... rece/racoare depinde de zile. Ranca nu se muta deci mai puteti merge, altadata stiti in ce perioada sa mergeti. Si pe TransFagarasan e la fel in "extrasezon" ceata ploaie frig... mai ales cand e zapada, se inchide de tot.

aida.alecu*, anadragusin, cris1982, dananecula, georgiana, gregorio, lavylus, leone, magdalena, observator, raduu1972, sandu.53, verobutterfly
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Valea Mariei [Rânca]: