ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2010
SEP-2008
team-building

Eterna şi fascinanta Lisabona

MARIA DA FE - LISBOA MARAVILHOSA

DA recunosc aşa este!!! Acest review soseşte cu o întârziere de 2 (DOI) ani, însă nu mi-aş ierta-o dacă nu v-aş povesti şi vouă despre experienţa mea portugheză.

Am ajuns aici în urma unui stagiu internaţional de instruire (desfăşurat în 4 ţări) şi acum trebuia să ne susţinem aici proiectele elaborate de noi! La aeroport am fost aşteptaţi de colegii noştri portughezi, care ne-au fost ghizi spre Barreiro un orăşel aflat chiar lângă capitala Portugaliei. Eram cu toţii impresionaţi de monumentele şi clădirile istorice ce se vedeau pe geamul autobuzului care ne ducea căte Praca do Comercio (Piaţa de Comerţ) locul de unde urma să luăm linia de feriboat către Barreiro O călătorie cu feriboatul era 2,40 EURO însă noi ne-am luat cartele de 10 călătorii la preţul de 11,9 EURO. Ajunşi în Barreiro am fost instalaţi într-o clădire ce ţinea de un centru cultural (deoarece erau mai ieftine iar în Barreiro NU sunt hoteluri). Fiind prima zi aici şi noi fiind foarte obosiţi după zbor (şi 2 ore diferenţă fus orar) ne-am limitat la a vizita orăşelul Barreiro şi să luăm masa la un restaurant cu specific indian PICNIC 3 (am înţeles de la chelnerul 100% indian că în Lisabona ar exista PICNIC 1 & 2) şi de fapt există chiar un lanţ naţional de restaurante indiene Picnic vezi :aici. Când am făcut plata chelnerul mi-a dat restul cu 5 EURO mai mult şi corect cum m ştiţi i-am restituit această sumă într-o bancnotă de 5 EURO, însă simpaticul chelner indian a înţeles de la mine că acela este bacşişul său şi mi-a mulţumit frumos!!!

A doua zi am fost primii, eu şi prietenul meu Liviu, care ne-am prezentat proiectele în cadrul acestui stagiu după o evaluare maximă a juriului au urmat alte proiecte şi-am fost liberi!!! Aşa că ne-am dus în cameră ne-am lăsat materialele de prezentare şi-am plecat spre Lisabona, nu înainte de a fi salutaţi pe stradă de unlocalnic: chelnerul de la Picnic 3!

Aş putea să vă spun că Lisabona este frumoasă dar v-aş minţi fiindcă este SUPERBĂ cel puţin mie mi-a plăcut mai mult decât Barcelona, unde fusesem cu 4 luni înainte! Ca peste tot în lume şi aici lume interlopă şi indivizi dubioşi, însă nicăieri nu mi s-a oferit droguri în plină stradă: un african dubios a venit spre noi doi şi ne-a întrebat: "Marijuana, haşiş, joint! ? ", "NO THANKS! " am răspuns noi doi uimiţi de ceea ce ni se întâmpla "Ooooo cocaina, heroina! ? " a venit instantaneu oferta uimită a africanului, după ce l-am convins că NU aveam în diurnă permisiunea de a achiziţiona droguri am plecat mai departe spre Turnul Belem şi Castelul Sao Jorge obiective pe care ni le propusesem încă de la plecarea din ţară. Am decis să renunţăm la orice fel de mijloc de locomoţie şi să luăm Lisabona la picior, o idee foarte inspirată fiindcă Lisabona freamătă de istorie la tot pasul şi NU doar obiectivele turistice sunt atractive ci şi oraşul însăşi.

Ca şi în Barcelona (pe RAMBLA) şi aici pot fi întâlniţi "oamenii statuie", dar şi FOARTE multe terase unde chelnerii îţi sar în faţă cu meniurile îmietoare la tot pasul. Lângă o terasă doi cerşetori cu un acordeon şi-un pahar de strâns mărunţiş spuneau: "Hai să intrăm aici că iese banu' gros aici! ". DA aţi ghicit erau românaşi de ai noştri sosiţi la "produs" în capitala Portugaliei, am început să vorbim în engleză să nu ne creadă lumea din grup cu ei şi-am plecat mai departe!!!

A doua zi am vrut să mergem pe Ponte 25 de Abril cel mai lung pod din lume (17,2 Km.) pod ce leagă Lisabona de peninsula Setubal, peste râul Tejo, însă am fost informaţi de către colegii noştri portughezi că este DOAR un pod rutier şi este interzis accesul pietonal aici. Aşa că ne-am folosit din nou cartelele de 10 călătorii şi-am plecat iar spre Lisabona din Placa do Comercio am ajuns la Liftul Santa Justa un obiectiv de unde poţi avea o panoramă asupra cartierului Baixa a Lisabonei. În următoarea zi ne-am delectat cu o plimbare cu Tramvaiul 28 sau "Electrico 28" cum îi spun ei o linie de tramvai special creată pentru turiştii care vor să descopere Lisabona.

Masa festivă de încheiere a stagiului de instruire am luat-o în Barreiro la Casa Transmontana un restaurant destul de cochet şi cu preţuri foarte accesibile. De altfel la plecarea din România cineva ne spunea că Lisabona ar fi cea mai ieftină capitală europeană, ceea ce pot confirma preţurile mult mai ieftine chiar şi ca la noi la Ploieşti. Oricum atunci era până în "criza mondială" nu ştiu cum o mai fi acum!

În ciuda riscului de a deveni consumator de droguri şi a faptului că am stat DOAR 5 zile Lisabona este unul din oraşele care m-au încântat cel mai mult până acum, motiv pentru care vi-l recomand şi dumneavoastră cu cea mai mare căldură!!!

Trimis de RobertCodescu in 09.10.10 14:32:06

VIZUALIZĂRI: 2955 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Am cartela pentru vaporaş !!!

ancamariagadea*
[09.10.10 14:42:58]

Un review foarte interesant. Astept si validarea pozelor.

[09.10.10 14:50:42]

iata de la celalalt capat al Europei soseste si muzica plina de pasiune lusitana!

magdalena
[09.10.10 15:02:40]

Mi-au placut aceste impresii, sunt curioasa cum sunt fotografiile!

Sa mai vii cu astfel de review-uri!

valimi
[09.10.10 15:10:06]

Sa traiesti, Maria Ta, ai locatii de-astea trecute pe valiza si le tii pentru tine atata timp...

[09.10.10 15:10:11]

@ ancamariagadea Vor veni şi pozele FOARTE curând

@ webmaster13 inspirat ca întotdeauna

@ magdalena PROMIT ferm!!!

[09.10.10 15:57:45]

@ valimi îmi iau angajamentul FERM să le deşert pe TOATE din valiză acilea!!!

pepsi70ro
[09.10.10 19:37:18]

Nu credeam vreodata sa am posibilitatea sa-ti acord superbonus . Dar il meriti atat pentru review cat si pentru poze. Felicitari!

[09.10.10 19:46:57]

@pepsi70ro Mă obligi să desfac încă un bidon de PEPSI cu această ocazie unică!!!

creivean
[09.10.10 20:01:46]

Eu inca ma abtin. Mai am gustul amar de la celebrele review-uri gen Halele Centrale Ploieşti si BĂILE HERCULANE între splendoare şi ruină.

Asta nu inseamna ca, nu observ o oarecare crestere in nivelul calitativ al review-urilor. Si, oricum, de curiozitate, tot le citesc.

La mai mare/bine.

Diaura*
[09.10.10 20:29:04]

Amintirile un pic mai vechi sunt la fel de bune ca un vin bun si vechi. (La fel si melodia atasata).

[10.10.10 08:32:51]

@Diadura aşa este ai dreptate şi mai ales că este vorba de nişte locuri atât de frumoase cum sunt cele din Lisabona, iar melodia a fost aleasă de webmaster13 !!!

sandu.53
[10.10.10 10:16:40]

foarte frumos review-ul despre un oras minunat! iar Amália Rodrigues interpreteaza minunat melodia... felicitari

sandu.53
[10.10.10 10:24:05]

scuze, vocea seamana perfecta cu cea a Amaliei Rodrigues regina fadoului! am confundat-o, sorry!

biancuta
[10.10.10 10:33:47]

Impresionante randuri, @Robert Codescu! Ma bucur sa vad ca povestesti din ce in ce mai bine!

[10.10.10 13:48:42]

@ sandu. 53 DOAR reviewul e meritul meu şi sincer consider că melodia aleasă de webmaster13 i-a dublat valoarea!!!

@ biancuta să mă vezi la anul până unde pot să ajung cu calitatea reviewurilor!!!

MULŢUMESC TUTURORpentru aprecieri!!!

ileanaxperta*
[10.10.10 14:19:02]

Ma alatur si eu cu bucurie celorlalti si te felicit pentru aceste randuri scrise frumos, utile si cu farmec mai mare decat celelalte. Deci, go for it!

Am fost o data in Barcelona click aici si mi-a placut f. mult orasul, dar daca tu spui ca Lisabona este si mai si, te cred si voi face tot posibilul sa ajung si aici. Am deja ceva lectii facute de la tine (printre altii...). Multumesc si numai bine. Vacante de vis in viitor si scrie, chiar daca impresiile sunt mai vechi... si un vot si de la mine. (nr. 12)

[10.10.10 14:34:51]

@ ileanaexperta MULŢUMESC mult şi ţie, PROMIT că voi reveni cu review despre Barcelona şi îţi garantez că vei ajunge la aceiaşi concluzie şi tu după ce vei vizita Lisabona!!!

mirelopodu*
[10.10.10 18:26:37]

Îmi place felul tău de a povesti şi umorul jucăuş pe care îl "practici". Faine şi interesante locuri ai văzut. La mai multe!

recul*
[10.10.10 19:24:39]

eu nu imi permit sa judec impresiile tale din puct de vedere calitativ. eu iti spun daca imi plac sau nu! iar asta imi place! punct! ba nu, mai multe puncte! 400!

[10.10.10 21:21:58]

@mirelopodu & @recul ca să citez un slogan celebru şi-n vogă acum "ÎMI PLACE CÂND VĂ PLACE"!!! Normal că puteţi să mă lăudaţi în neştire că vorba aia cui nu-i place! ? !! ?? !

celeste
[10.10.10 23:21:18]

Felicitari Robert pentru review si pentru poze. Tare rau stra-stra-stra-strabunicul asta al tau...

[10.10.10 23:29:27]

@ celeste mai am câteva vorbe celebre de la stră-stră-stră-stră-stră-stră-străbunicul meu poate ar fi momentul să cer drepturi de autor pentru ele NU crezi! ? ! ? !

celeste
[10.10.10 23:36:37]

Tramvaiul din poza 11 chiar urca cu viteza?

Daca crezi ca trebuie sa ceri drepturi de autor ce mai astepti...

[10.10.10 23:39:03]

@ celeste Uneori ai impresia că la urcat merge MULT mai repede ca la coborâre!!! Şi când mergi pe trotuarul ăla îngust trăieşti cu impresia că "o să te adune din mers" dar abia când trece pe lângă tine îţi dau seama că e loc suficient!!!

popescu.borsa*
[05.03.11 21:47:56]

Dintre toţi care s-au lăudat că te-ai voatat aici, nici unul nu ţi-a dat 900 de puncte. Ia de la băsescu... super-supersbonus.

[06.03.11 08:00:59]

@popescu. borsa MULTUMESC MULT!!! Si daca stau sa ma gandesc bine asa este

biancuta, celeste, Diaura*, ileanaxperta*, magdalena, mirelopodu*, popescu.borsa*, recul*, sandu.53, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lisabona și împrejurimile sale:

• pagină generată în 0.072086811065674 sec