ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2010
ÎNSCRIS: 28.08.09
MAY-2010
4 adulti ADULȚI

In vizita la Palatul Regal din Budapesta

Dupa ce am colindat in sus si in jos prin tarisoara noastra draga mandra fiind de istoria si frumusetile ei dar in acelasi timp suparata pentru incompetenta manageriala intalnita in unele locuri plus dezordinea tipica romaneasca (ca sa nu o numesc mizerie) …... , amenajari apartament, nascut copil si rate in banci „cocotate” pe cerebelul nostru pana la obsesia sa le achitam. …. deci, dupa ce am rezolvat cateva prioritati materiale, …... si noi, precum un iepure dupa ce termina de mancat morcovul si se ridica in picioare ca sa adulmece „atmosfera”, am inceput sa ne gandim mai serios la capitolul Excursii Externe. Aidoma purcelusului care nu cunoaste decat cotetul lui si cand scapa (daca scapa) in gradina cu zarzavaturi mananca pana cade lat, …. la fel am fost si noi cand am ajuns la Viena in iarna lui 2010 - prima noastra iesire spre Occidentul ravnit de generatii intregi de est-europeni! Postata impresie in acest sens, dar acea iesire nu a fost decat o fleica de carne pe la nasul flamandului, mintea intrandu-ne inevitabil intr-o „chioraitura” de neuroni fara zgomot perceptibil auditiv ca la matze dar remarcat de ochii nostri deveniti brusc tristi si nostalgici…... dupa Arta, Cultura, Civilizatia si Istoria altor tari!

Tocmai de aceea cand am auzit in primavara de Miniantalnirea de la Hajduszoboszlo – Ungaria am intrat instataneu in transa. Pentru prima data in viata mea am simtit ca timpul trece extrem de greu, numaram zilele ramase pana la plecare si incingeam un scaun la calculator/internet cautand obiective turistice zonale… Evident in Marele Plan era si Budapesta! Ah, Budapesta, tatal meu a fost aici acum 30 ani si cand il intrebi povesteste si azi fascinat de minunata capitala a Ungariei, iar mama este pe jumatate de origine maghiara, le vorbeste limba, am rude unguri …deci va dati seama ca cele cateva miligrame de sange unguresc din mine au inceput sa fiarba instantaneu cu gandul la Noua Experienta Externa! Impactul aterizarii aici il voi explica pe larg la review-ul destinat Budapestei, caci e comparabil cu prima dragoste traita de o tanara virgina …; e pacat sa o fac acum cand vreau sa dezbat doar un obiectiv turistic, dar ca sa va potolesc putin curiozitatea va spun ca inima imi batea ca un clopot, eram de-a dreptul uluita de tot ce vedeam, parca eram o pasare scapata din colivie si care in sfarsit zareste altceva nu numai florile din balcon, iubeam viata mai mult ca niciodata si multumeam in gand Bunului Dumnezeu ca mi-a oferit aceasta minunata sansa …. Si acum sa povestesc!

***

Cine m-a insotit la Fericire? Colega AFA – Georgiana - alaturi de garzile noastre de corp – sotii, toti patru niste plimbareti afectati genetic de Dor de Duca in Talpi si care am format o gasca pe cinste alaturi de ghidul nostru, dl. Zoli. Dupa ce am fost purtati de acesta la Piata Eroilor, Clepsidra Uriasa, Crucea Eroilor si Monumentul local, Citadela, Dealul Gelert, Monumentul Libertatii …. , iata ca in plan este si Palatul Regal la care ajungem urcand un mic deal cu autobuzul turistic Hop On Hop Off, in acordurile gafaite ale motorului; toti eram cu mainile pe sus cu camere video sau foto, fascinati de zidurile impunatoare ale palatului si care spre deliciul turistului inca mai poarta urme de gloante …Pe de o parte admiram Palatul care se desfasura in fata noastra in toata maretia lui aristocrata …pe cealalta parte panorama orasului cu Dunarea, Podul cu Lanturi si Parlamentul…. Doamne, parca nici nu pot sa va descriu in totalitate acel moment unic cand Domnisoara Budapesta ne imbratisa cu o dragoste turistica totala si noi pe ea ca raspuns la afectiunea ei inocenta desfasurata precum o trena de mireasa, dornica sa ne arate ce e mai bun intr-un „suflet” indragostit de arta si cultura autentica. Ajunsi la destinatie, in fata ochilor nostri cu pupilele dilatate la maxim, Km 0 al capitalei ni s-a infatisat in toata plenitudinea lui: cultura, istorie urbanistica si arhitectonica, eleganta, constructii monumentale cu aer oficial si aglomeratie turistica cu prezente chiar si din cele mai indepartate colturi ale planetei …. Toate drumurile Budapestei duc la acest punct central, de referinta intre obiectivele turistice locale si cu un drum de acces larg, superb amenajat; in vecinatate, intr-o ordine si curatenie desavarsite se faceau sapaturi arheologice semn ca istoria este la mare cinste in aceasta tara, grupuri - grupuri de turisti peste tot in jurul nostru cu ghizi explicand in diverse limbi ale planetei…. dragii mei, sincer va spun ca abia imi gasesc cuvintele sa va descriu maretia si frumusetea locului pe care daca nu l-ati calcat inca trebuie degraba s-o faceti caci nu stiti ce pierdeti…...

Grandoarea evidenta a primului corp de cladire din Palat zarit si impozanta statuilor prezente care m-au insotit la fiecare pas spre Curtile Palatului Regal mi-au pus in functiune imaginatia istorica si ma gandeam ce forfota trebuie sa fi fost candva acolo cu superbe trasuri trase de cai, calareti cu coifuri aurii si costume impunatoare, marchize si ducese vesnic nemultumite (tipic nobililor) plimbandu-si agale rochiile cu fuste pe crinolina si decolteuri largi care sa le puna in valoare bijuteriile extrem de scumpe, printese visatoare si disponibile casatoriilor aranjate dar profitabile financiar, un rege semet si o regina invidiata de toata nobilimea feminina, gradini in care buruiana niciodata nu avea timp sa apara, idile pline de inocenta, barfe, intrigi si gelozii patimase care de multe ori ascundeau Iubiri Inflacarate si Pure …... Dar cand se intamplau toate astea?

Palatul dateaza din sec XIII iar istoria zbuciumata si expansionista a imperiului Austro-Ungar a avut in vizor si cladirile acestuia, fapt ce a dus la restaurarea si extinderea lui de 30 ori pe o perioada lunga de cca 300 de ani. Stiati ca au locuit in el si oficiali turci cand otomanii au ocupat partea din capitala cunoscuta azi ca Buda? Realizat la inceput in stil gotic, dupa distrugerea totala din sec XVII a fost ridicat altul mai mic in stil baroc. Perioada de glorie si maretie a cunoscut-o mai ales in perioada Regelui Matthias, iar pentru a-i pastra vie valoarea culturala Palatul adaposteste azi 3 muzee – 2 de Arta si 1 de Istorie a Budapestei. Si un aspect inedit - intr-una din curti se organizeaza periodic spectacole de echitatie. Cand am fost noi erau montate arena si cateva tribune iar separat in niste grajduri speciale am zarit caii. Trebuie sa fie interesant sa vezi caii defiland in diversi pasi de trap…un dresaj cunoscut ca fiind de mare finete!

Daca noi am rezistat ca Regat pina la Al Doilea Razboi Mondial cand la 23 august 1939 prin Pactul Ribbentrop-Molotov Hitler si Stalin cu o rigla si-un compas (plastic vorbind) au impartit Europa in doua – cea de Vest cunoscand democratia occidentala si cea de est ramanand „fidela” Kremlinului si politicii comuniste a acestuia -, Ungaria a fost proclamata Republica inca din anul 1918 ca urmare a destramarii Imperiului Austro-Ungar grav afectat de Primul Razboi Mondial, an cand si Transilvania noastra a revenit de drept tarii mame – Romania - iar ziua de 1 Decembrie 1918 atunci a devenit azi pentru noi Zi Nationala si un motiv istoric de mare bucurie. Doi ani mai tarziu (1920) Tratatul de la Trianon a stabilit definitiv granitele actuale ale Ungariei. Acel an 1918 este privit si azi cu mare tristete de catre unguri iar daca faci imprudenta sa le pomenesti de Tratat numai ca nu te injura! Ultimul rege al fostului Imperiu Austro-Ungar, Carol I al Austriei, a visat si el ca Regele Mihai al nostru sa revina pe tron, dar fara succes. Jocurile erau deja facute si influentele stabilite.

Dar apropo de influente! De la culoare, forma, marime, pozitie chiar, …. Palatul Regal seamana izbitor cu stilul arhitectonic austriac. Cremul deschis al peretilor exteriori, cuprul oxidat de vreme si azi cu nuante verzulii coloreza imaginea oficiala a cladirilor apartinand Palatului iar in acest sens pozele postate va ofera mai multe detalii vizuale…. Flumusetea locului si importanta istorica a convins inclusiv oficialitatile maghiare de azi care au stabilit aici Sediul Presedintiei. Fara milioane de garduri si SPP-isti ca la noi, poarta pe care intra zilnic Presedintele Ungariei este accesibila turistilor pentru facut poze; evident ca este inchisa dar mi-a placut ideea de a lasa turistul sa o atinga si cunoasca…. Trebuie sa recunosc ca am atins-o cu teama sa nu declansez cine stie ce sistem de alarma complicat …. dar poate teama mea a fost neintemeiata si izvorata doar dintr-o anumita retinere vizavi de grandomania sefilor romani intalnita prea des la noi (de la cel mai mare la cel mai mic) si manifestata prin Aroganta, Lipsa comunicarii, Glume „nesarate”, Jigniri, Privire rece si indiferenta, Persiflarea ta ca persoana …... si toate doar pentru ca nu ai mentalitate de sluga lingusitoare …... incat azi am ajuns sa urasc cuvante precum Sef” sau „Director”.

Accesul la palat se poate face si cu un teleferic (funicular), o gaselnita ingenioasa si foarte atractiva turistic…. Panorama intalnita sus iti taie rasuflarea si te uiti „ca prostul” la frumoasa capitala desfasurata in fata ochilor in toata maretia ei. Evident toata lumea poza, se minuna, toti aveau chipurile luminate erau fericiti si relaxati….

Nu am fost in muzeele din incinta avand inca multe altele de vizitat in planul acelei zile de vis. Doar sotul meu a bagat curios capul in holul muzeului de istorie iar cand a plecat spunea ca a simtit cum i se sfasie inima; bucuroasa am gandit: „ Ce bine!!! Asta inseamna ca sigur vrea sa revina curand! ”. Si asa a fost, nici nu am ajuns bine la Pitesti ca ne-a incoltit ideea unei noi excursii la Budapesta in primavara anului 2011, …. sper in aceeasi trupa!

Inchei review-ul invitandu-va la Palatul Regal din Budapesta virtual prin admirarea pozelor si fizic cat de curand puteti, intr-o excursie de care va veti aduce aminte toata viata…...

Mirelutza.

Trimis de mirelutza in 08.10.10 11:24:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 3946 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Suntem in autobuzul turistic si urcam spre Palat ; deja se vad cateva ziduri exterioare...
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2400 PMA (din 1 vot)

valimi [08.10.10 11:37:15] »

Ma bucur pentru tine in primul rand ca ai reusit sa depasesti prioritatile materiale, dupa cum spui in introducere, si in al doilea rand ca ai avut tovarasi de drum si de petrecere niste oameni deosebiti, pe care i-am cunoscut si eu tot la de-astea...

Pentru review te felicit si punctez cum pot mai bine.

magdalena [08.10.10 11:44:51] »

M-am regasit si eu in introducerea ta in multe privinte...

Frumos povestit, Amfostacolo si eu, am surprins click aici si pot spune ca voi mai ajunge pentru ca Budapesta m-a fermecat!

presario [08.10.10 11:45:42] »

Ei, da' ti-a luat ceva timp sa scrii despre asta. Cred ca e din cauza sefului de la lucru (?)

mirelutza [08.10.10 12:00:50] »

Cu parere de rau va anunt ca am ceva probleme cu incarcarea pozelor si cred ca finalizez mai spre seara.

valimi [08.10.10 12:01:59] »

Si la tine la serviciu sunt preobleme cu upload-ul, ca si la mine...

georgiana [08.10.10 12:05:47] »

Eu imi amintesc o replica foarte faina a Mirelei, inainte de a ne hotara daca mergem sau nu in excursia la Budapesta cu domnul Zoli, fiind deja la Hajduszloboslo!

Spunea ea ca ''Merg in excursia asta si daca ploua si tuna, nu ma intereseaza vremea, ca prea mult am visat la ea!!! ''

Si am avut ocazia de o vreme de nota zece, cum probabil am si meritat-o, mai ales ca era zi de sarbatoare, erau Rusaliile!

Si iar o citez pe @Mirelutza, cand ajungi la Palatul Regal, chiar ca fiecare se''uita ca prostul'', atat este de maret si impunator!

@Valimi, te salut din Banat, cu mult drag, atat pe tine, cat si pe ai tai!

biancuta [08.10.10 12:47:52] »

@mirelutza, excelenta prezentare a Palatului Regal! Am si eu in plan o vizita la Budapesta, dar data nu e inca stabilita!

catalinalupu [08.10.10 13:59:21] »

cred ca multi ne regasim in introducerea ta!

iman [08.10.10 14:29:59] »

Nu imi vine sa cred unde sau ajuns cu toate impresile noastre. Daca tot descrieti o pagina din istoria acestui palat informativa mai bine si nu induceti lumea in eroare. Palatul si zidurile au fost rase de pe fata pamantului de rusi in al doilea razboi mondial. Asa ca tot ce ati descris cu atata fast e defapt o reconstructie a vechiului palat si dateaza de 40 de ani.

dananecula [08.10.10 14:37:19] »

@mirelutza

Lecturandu-ti noul tau review ingenios de placut si exploziv de ,,clocotitor'' a carui cauza cred c-o explica

cele cateva miligrame de sange unguresc din tine

, nu pot decat sa-mi exprim admiratia si pe de alta parte regretul ca nu am reusit si noi sa facem o scurta vizita la Palatul Regal, ci doar l-am admirat din mersul de galop, al aceluiasi Hop-on Hop-off click aici.

Si daca-mi mai permiti o gluma, se pare ca aceleasi sentimente, poate chiar mai puternice decat cele de la canionul 7 scari, te-au napadit si-acel turism ,,origami'' si-n Budapesta te-a invaluit.

Si pentru ca toate cele 400 PMA-uri oferite (insuficiente de altfel, la cat de pasional ai scris) trebuiau sa poarte un nume, le-am spus simplu SB, sincer, cu-adevarat, fara glume!

Felicitari, Mirela, s-asteptam in primul rand pozele de la Palat si-n al doilea rand review-ul destinat Budapestei, asa cum ne-ai promis aici:

Sincer, nici eu, dupa aproape 2 luni de cand am fost in vacanta in Budapesta nu pot sa-mi adun gandurile si sa le-astern pe hartie, deoarece, ca si pe tine, aceasta capitala m-a coplesit si pe mine si trebuie multe amintiri sedimentate, ca apoi aici impresii s-astern creionate

mirelutza [08.10.10 15:37:00] »

@iman - a fost partial daramat in sec XVII si ultima renovare masiva s-a facut dupa al doilea razboi mondial cand evident a fost afectat de lupte. imposibil sa fi fost ras de rusi in totalitate pentru ca atunci dispareau si statuile din curtea exterioara care te asigur ca sunt autentice; si apoi presupunand draga iman ca ai dreptate , tot marcat de istoria si frumusetea locului pleci....

@dananecula- multumesc mult draga mea , ai dreptate in totalitate cand te referi la trairile mele de acolo ;

pepsi70ro [08.10.10 16:31:05] »

Am si eu o loc in trupa voastra pentru la anul? Mi-ar place sa vizitez Budapesta si minunatele sale palate. Felicitari!

mirelutza [08.10.10 16:37:54] »

@pepsi dragule - tare frumos ar fi; Doamne Ajuta sa ne sincronizam toti programul. Aviz amatorilor. Eu as propune de 1 Mai. Ei? Ce zici?

anadragusin [08.10.10 22:12:52] »

Felicitari pt. asemenea reusita de vacanta si pt. un review pe masura. Povestea ta, a mea si-a multora... Mai putin partea cu Budapesta, dar nu se stie nicioadata. Felicitari din inima!!!

Alina Morar [08.10.10 22:28:26] »

Mai, mai de-astea faceti voi in timpul serviciului??? Ha ha.

Ce frumos ai povestit...

Mi-ai adus aminte de prima mea "vizita", ca sa-i spun asa, la Budapesta.

Dupa Revolutie, parintii mei au avut curaj ca si altii si au inceput sa faca un pic de "bisnita" la unguri si anume luau marfa din Cluj, aveau ceva relatii, mergeau si vindeau prin diferite targuri din Ungaria, iar inapoi veneau cu marfa luata de acolo, pe care o vindeau aici. Mai apoi si-au facut si ei ABC. Asa erau numite alimentarele de la ei. Asta era in 90, iar in 91 si-au deschis magazinul.

Dar, o data, m-au dus si pe mine cu ei. Am stat in vama, vreo 4 ore cred, apoi m-au trezit pe un pod in Budapesta, pe la 3 dimineata. Trageau de mine sa ma trezesc sa vad si eu acele minunatii, atatea lumini nu mai vazusem in viata mea. Desi eram mica, aveam doar 8-9 ani si acum mai tin minte. Parca eram in visul din care nu ma mai puteam trezi. Mai tin minte ce fascinata eram ca am mers cu metroul pe sub Dunare. Vai si le povesteam, mai apoi, la copii, colegi cum am fost eu cu metroul pe sub Dunare. De vizitat ceva, nu tin minte sa vizitat, mai mult doar prin magazine umblam. Oricum n-am stat, doar pana la amiaz. Apoi nu mai stiu unde am mers, dar imaginea aceea de pe pod o am si acum in minte...

poli2808_tim [17.05.11 17:19:54] »

Mirelutza, da-mi voie sa te corectez, la fotografia unde ai spus ca este un pasaj pentru fluidizarea traficului in zona Basilicii, nu este asa. Acolo este o parcare subterana foarte interesanta, unde pentru 30 de minute se platesc 200 forinti, daca-mi aduc bine aminte.

mirelutza [18.05.11 08:43:39] »

poli2808 tim... , ai dreptate, mi-am aduc aminte de acel pasaj fain la care ma uitam uimita si cu admiratie in acelasi timp numai ca... ecoul trebuia postat la impresia despre Basilica Sf. Stefan, nu la cea despre Palatul Regal. Asta dovedeste ca mi-ai citit ambele reviewti si probabil din graba le-ai incurcat; mi s-a mai intamplat si mie.

Alina Morar, anadragusin, biancuta, catalinalupu, dananecula, georgiana, iman, magdalena, mirelutza, poli2808_tim, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile:

• pagină generată în 0.049875020980835 sec