ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2010
ÎNSCRIS: 12.03.10
AUG-2007

ARTICOL ARHIVAT

Restaurant Cabana Zugreni - Am luat masa pe o insula intre munti

Anul acesta, in septembrie, ne tot invarteam noi in jurul Raraului si nu stiam pe unde sa-l atacam ca sa nu il suparam prea tare, incercasem pe la Pojorata, ne-a respins, asa ca am pornit prin Vatra Dornei, spre Piatra Neamt, catre Chiril, pe o sosea groapa langa gaura, de ne sareau toate bagajele prin masina. Noroc cu peisajele uimitoare de pe Cheile Bistritei, sapate timp de milenii de raul care ne insotea in calatoria noastra sprancenata pe soseaua aceea de beton mancat de vreme.

Ne-am amintit ca acum trei ani, la sfarsit de iulie, tot pe aici am pornit de la Vatra Dornei sa trecem muntii catre Frasin, atunci gropile erau mai putine, insa vremea mai urata.

Si ne-am mai adus aminte cum stateam cu ochii pe fiecare acoperis de cladire ce se ivea pe dupa stanci si copaci, doar-doar vom da peste un restaurant sa ne potolim foamea, haladuiseram toata ziulica, erau trei copii in formatie, iar sotia mea era insarcinata, astfel urgenta era maxima.

Si cum mergeam noi asa, incolonati in trei masini, ne-a aparut pe partea dreapta un indicator catre celalalt mal al Bistritei spre Cabana Zugreni cu restaurant, camping si parcare. Campingul si parcarea nu ne interesa, cu atat mai putin cabana, insa restaurantul ne atragea foarte. Mai era o singura problema: podul, ca sa-i spunem asa puntii de lemn peste rau, nu prea prezenta garantie, era foarte subred, si se cam vedeau prin el apele tulburi si umflate de ploi ale Bistritei.

Ne-am riscat, am trecut incetisor, dirijandu-ne unul pe celalalt si am ajuns intr-o parcare acoperita cu pietris in fata cabanei si a mult-doritului loc de luat masa - Restaurant Cabana Zugreni.

Am intrat, am cautat o masa care sa sustina portiile a 10 infometati, ne-am asezat si am fost imediat abordati de o chelnerita draguta care ne-a luat rapid comanda. Cand ne-am mai linistit un pic cu gandul ca mare parte din problema este rezolvata, am observat ca localul era amenajat cu bun-gust, avea niste decoratiuni care aminteau ca se afla intr-o zona de padure si de munte, cu specific vanatoresc, dar pastrandu-se o decenta de restaurant cu ceva pretentii. Am mai observat, deasemenea, ca mai erau mese ocupate, probabil de turistii cazati la cabana.

Dupa un rastimp care nu a avut ca rezultat sa ne scoata din sarite, cu toata foamea care ne urmarea inca din Vatra Dornei, a sosit si mancarea, portii mari, mancare proaspata, gustul delicios.

Tin minte (si recunosc, am sunat prietenii cu care am fost atunci, sa ne mai improspatam amintirile) ca pe masa au fost aduse: vreo trei feluri de ciorbe, de burta, de perisoare si de vacuta, cartofi prajiti cu aripioare pane (copiii), ceva cu pui cu gorgonzola (am ramas uimiti atat cand l-am vazut in meniu, dar si cand a aparut pe masa) si o portie de pastrav cu mamaliguta.

Timp de cateva minute bune nu s-a auzit nici pas de la masa noastra mare, poate cate un zdranganit de tacamuri pe farfurie...

Mancarea a fost delicioasa, nu s-a auzit nici o vociferare, portiile au fost mari si mancarea destula, doar copiii au mai avut loc si pentru cateva clatite care au disparut la fel de repede cum au si aparut.

Am iesit afara, la o tigara, mai mult ca pretext pentru a explora imprejurimile si am constatat ca locatia nu era chiar la mare cautare, parcarea cabanei gazduia doar inca doua masini in afara de ale noastre, desi abia venea luna august.

Am intrat apoi, am achitat impreuna nota, nu mai retin suma, astfel probabil ca nu a fost iesita din comun, si ne-am incheiat vizita la Zugreni.

Ulterior am aflat, interesandu-ma de Cheile Bistritei, am aflat ca restaurntul la care am mancat noi in 2007 se afla de fapt pe o insula, nu pe celalalt mal al Bistritei, iar aceasta insula a fost formata datorita devierii prin niste baraje cu ecluze a unei parti din debitul raului, pentru a proteja drumul construit prin chei de apele prea violente in perioadele cu precipitatii abundente sau topiri de zapezi.

Anul acesta am oprit din nou la Zugreni, nu am mai trecut cu masinile, ci doar am traversat per-pedes podul de lemn catre cabana (acum arata mult mai bine, fusese refacut), doar eu cu Georgiana si cu Piri. Am vrut sa revad restaurantul, care se extinsese considerabil si ii fusese anexata si o terasa frumoasa, dar am constatat ca, desi se apropia ora pranzului, era inchis. Am mers catre intrarea in cabana si am gasit tot personalul restaurantului si al cabanei in jurul unei gramezi considerabile de ciuperci intinse pe niste folii pe o terasa, fiecare pe cate un scaunel, trebaluind acolo. Am dat buna-ziua si am intrebat curiosi ce fac. Curatau ghebe (niste ciuperci de munte) si le pregateau pentru a fi conservate pentru aprovizionarea restaurantului cu materie-prima pentru mancarurile traditionale ce vor fi servite toata iarna.

Am avut un sentiment placut sa revad locuri despre care imi aminteam cu placere, ne-am fi potolit si acum foamea la acest restaurant, dar nu prea ne era, iar ca sa-l deschida (s-au oferit oamenii, foarte saritori, daca ne-ar fi fost foame, chiar daca aveau multa treaba) ar fi durat prea mult, iar noi aveam muntii de luat in piept!

Daca va aflati pe Cheile Bistritei si obositi sa ocoliti la gropi sau sunteti urmariti de vreo foame insistenta, la 18 km de Vatra Dornei ridicati un pic piciorul de pe acceleratie, nu de altceva, dar sa nu ratati intrarea pe podul ce duce la Zugreni, puteti pierde o masa buna.

Trimis de valimi in 08.10.10 11:08:15

VIZUALIZĂRI: 9787 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valimi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In 2007, cu masinile pe Cheile Bistritei, gropile erau plombate, vremea urata
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

presario
[08.10.10 11:42:18]

"Insula intre munti" - suna interesant. Se vede ca nu am mai fost de mult prin Moldova.

[08.10.10 11:44:42]

@presario, eu am fost surprins ca am calcat acolo si habar nu am avut ca-i insula.

[08.10.10 12:36:28]

redenumit rubrica in "De luat masa in zona Vatra Dornei" si relocat la sectiunea Vatra Dornei (din cate am vazut pe diferite site-uri aceasta cabana figureaza cel putin oficial la "Vatra Dornei")

biancuta
[08.10.10 12:51:35]

Imi place si mie titlul review-ului tau! Nu am avut ocazia sa ajung acolo, dar e bine de tinut minte pentru viitor!

georgiana
[08.10.10 13:02:40]

Chiar e o zona superba!

Dar podul acesta era totusi ok, ca in urma cu cativa km era unul ca-n povesti... daca te incumetai sa-l treci, trebuia sa-ti faci mai intai testamentul... si pe AFA !

[08.10.10 13:09:33]

@georgiana, podul era ok acum, in 2010, acum trei ani sotia nu s-a incumetat sa stea cu mine in masina cand l-am trecut, a trecut pe urma, cu piciorul.

bubumaia
[08.10.10 16:32:21]

Prin 2006-2007 aveam oarece treburi pe la Vatra Dornei. Ajungeam acolo pentru prima data, asa incat m-am lasat pe mana unui coleg care m-a "ghidonat" pe Cheile Bicazului. Drumul: am plans cu vorbe!! Peisajul: cum il stiti cu totii, presupun, frumos... de pus in poze. Chiar, cum o mai arata drumul ala?

Tot in 2007, intr-un scurt circuit pe la manastiri, mancam un pastrav cu mamaliguta la un popas de 4 stele. Nu ma-ntrebati cum se numea si pe ce drum era. De unde sa stiu eu, la vremea aia, ca trebuie sa-mi iau notite pt. AFA? : -).

Asa ca, draga Valimi, te faci vinovat ca-mi ploua-n gura acum...

Sa-ti fie (de) bine!!

alinutzza140*
[08.10.10 16:52:44]

Faine locuri valimi. De vizitat dar cand ( ( (. Ca de acum s-a cam dus cu vacanta. Felicitari pentru rew. si pentru titlul ales.

Alina Morar
[08.10.10 21:29:30]

Imi place acest loc.

celeste
[11.10.10 00:20:17]

Foarte frumos, dar totusi cum te-ai incumetat sa treci cu masina?

[11.10.10 08:32:14]

@celeste, scria pe pancarta de la intrare ca este acolo si o parcare, asa ca ne-am gandit ca daca au trecut altii, trecem si noi.

Sergiu10
[23.08.15 11:13:14]

-Cabana Zugreni... Da, am fost acolo si am fost dezamagiti, incepand de la primire, cazare, masa si ospitalitatea gazdelor.

Camerele nu sunt curate, nicidecum de 2 si 3 stele, cum au ei pretentia...

Mancarea foarte saraca, carnea din ciorbe lipseste, chelneri cu fete acre si nu prea primitori.

Camerele nu prea curate, nu se schimba prosoapele, defectiuni pe la incuietorile de la usi.

Patroana cabanei Zugreni extrem de nepoliticoasa si neospitaliera. Se vede treaba ca nu stiu cum sa-si promoveze locul, si sa atraga turistii... si o fac doar in scop personal, sa-si umple buzunarele si conturile de bani. Nu am vazut ceva de-al casei, sa ofere vreun produs, sa fie amabili cu cei care le trec pragul, sa discute frumos. Restul... pentru cei care nu aveti aceste pretentii si nu vreti sa stati mult, e ok, dar pentru altii, cei ca mine, va recomand sa va alegeti alt loc...

[23.08.15 11:15:57]

@Sergiu10 - ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[27.11.17 20:07:04]

În procesul de reoganizare a impresiilor de tip ”Unde Mâncăm”, am constatat că restaurantul descris mai sus s-a închis.

Impresiile au fost notate ca fiind ARHIVATE.

Alina Morar, alinutzza140*, biancuta, bubumaia, celeste, georgiana, Sergiu10, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Vatra Dornei?: