ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2010
ÎNSCRIS: 06.10.10
SEP-2010
3 AD. + 2 COPII -- v: 2, 5

ARTICOL ARHIVAT

Un pic de ieftineala, dar in general, bun

Am ajuns acolo in a doua jumatate a lunii septembrie, o familie de 3 adulti si doi copii mititei.

Am ales un apartament cu doua dormitoare si o baie, ideal pentru noi. Ne-au intampinat fam. Papadopoulos, managerii hotelului, niste tipi foarte agreabili, deschisi si care se fac utili oricand ai vreo dorinta sau problema.

Sec, o descriere arata cam asa:

HOTELUL: Situati imediat in proximitatea marii (peste drum), cu 34 de camere, clienti in special germani, cu o curte destul de mare dar foarte bine intretinuta, camere cu vedere catre piscina, mare sau gradina, restaurant iar partea buna este ca au o plaja privata unde veti gasi cu siguranta sezlonguri pentru toti clientii hotelului, umbrele sau umbrare.

PISCINA: mica, curata, dar brrr!!! RECE!

PLAJA: la 70 m, suficient de larga (cca 30 m) si lunga (cca 150m), cu nisip curatat zilnic (si ceva pietre in apa la inceputul plajei), sezlonguri, umbrare si umbrele, loc de joaca pentru copii si bar. Sezlongurile sunt gratis, cu conditia cumparatii unei bauturi de la bar.

IN CAMERA: curatenie facuta zilnic, dar niciodata in detaliu (ceva praf pe neonul fara capac de la baie, un bideu defect, ceva pete in cada un pic matuita), paturi comode (poate pe gustul unora un pic mai tari), un Tv mic cu 4-6 canale grecesti:(, un radio care nu functioneaza si un telefon la fel de mort. Toate camerele au balcoane si plase de tantari. Aerul conditionat este inclus in pret. Lenjeria se schimba cam la 3 zile daca nu cereti in mod expres. Dealtfel, cam nimic nu se intampla acolo fara a cere...

RESTAURANTUL: interior si terasa. Mic dejun destul de bun, dar dupa vreo 3-4 zile te cam saturi de el, pentru ca nimic nu se schimba de la o zi la alta. Dejunul - habar n-am, ca nu am mancat niciodata;). Cina, insa, VARZA!! Nici nu va ganditi! Cautati o taverna, ca preturile sunt aceleasi dar mancarea net superioara!

In concluzie, hotelul este IDEAL pentru familii cu copii, foarte avantajos si placut, daca nu cautati lux

Trimis de offroadbucegi in 06.10.10 23:21:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 6071 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (offroadbucegi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 piscina si hotelul
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

valimi
    [07.10.10 07:06:37]

Bine ai venit pe site.

Multumim pentru impresii, mie mi se par foarte utile, ca viitor turist cu fameleon cu copil pe meleagurile grecesti.

webmasterXY*
    [07.10.10 07:35:43]

@offroadbucegi

Atunci cand aderi la o comunitate, asa cum este cea a noastra AmFostAcolo, ii respecti regulile. Fiind user nou, poate nu ai citit inca regulamentul saitului. Te invit sa o faci acum, aici

Dupa ce o sa-l citesti o sa vezi ca, pozele de pe saitul hotelului nu sunt admise. Daca ai fost acolo, incarca pozele tale. Cele deja incarcate, fiind luate de pe net, nu au fost admise, fiind sterse, in cadrul procesului de validare.

Multumesc.

[07.10.10 08:00:39]

Sorry!

Aveti dreptate, am sa pun ceva poze de-ale mele, cu toate ca nu am facut in hotel nush'ce poze.

Ideea in care am postat pozele lor este aceea de a crea o imagine a hotelului. Poate n-ar fi rau sa le puneti voi ca fiind poze oficiale. Dealtfel, continutul pozelor este corect, este ceea ce am vazut acolo. Poate doar ca au cautat unghiurile cele mai favorabile.

Multumesc si eu!

sandu.53
    [07.10.10 08:46:29]

retinut informatiile tale ca viitor turist in Thassos 2011 (sper).

[03.02.11 18:35:37]

salut! daca poti sa imi spui te rog cat de departe sunt taverne unde poti manca, daca este supermarket ceva in apropiere si daca ai seara unde sa te plimbi putin magazine suveniruri sau ceva distractii pentru copil de 4 ani

[03.02.11 19:01:50]

O mica aglomerare de pravalii si taverne este relativ aproape - 200-300m. Thassos-ul nu prea e deloc o destinatie de shopping. Un super market cu preturi absolut decente este la cam 3 km inapoi spre Thassos City. Noi am optat sa mancam la o taverna undeva la 4 km in aceeasi directie, unde preturile sunt aproape standard (cca 8 eur portia generoasa de mancare). In plus, copiii aproape sigur primesc si ei niste portiore free of charge: P. GEKA's ii spune carciumei, are si terasa afara si zona interioara. Copiii se vor distra cu siguranta pe plaja generoasa a hotelului. Au si un loc de joaca special amenajat pentru ei (sa nu te gandesti la tiribombe sau mai-stiu-eu-ce nebunii! e vorba despre leagan, topogan, roata s. a. m. d). Locuri de joaca sunt si in gradina hotelului. Copiii mei (2 si 4 ani) s-au simtit de minune.

Sfatul meu este sa mergi cu masina sau, daca nu, sa iti inchiriezi una acolo. Sunt multe de vizitat, poti face si un offroad prin muntii de acolo (foarte spectaculosi dupa parerea mea), plus ca daca cumva ai ghinionul sa bata vantul puternic pe plaja hotelului, te poti duce pe partea cealalta a insulei si sa scapi de el.

Oricum, nu ezita sa ii ceri parerea lui Yannis, patronul, care iti va da cu onestitate sfaturi.

Orice alta intrebare ai, nu ezita sa mi-o pui si mie. Imi face placere sa raspund!

[03.02.11 20:00:13]

multumesc mult! ma gandesc sa aleg intre artemis in principiu pentru plaja ca este ok si se poate face baie, dar si pentru fetita ca are unde sa se joace, si socrates plaza daca stii ceva de el e undeva foarte aproape de port, are o bucatica de plaja dar nu stiu cum e si nu prea am pe cine sa intreb. daca poti sa imi spui ceva de el as fi recunoscator sau daca poti sa imi recomanzi tu altceva oriunde pe insula, conditia e sa fie plaja aproape si practicabila.

[03.02.11 20:30:23]

Sincer, nu stiu nimic despre celalalt hotel, doar ce vad pe alte saituri precum tripadvisor.com.

Plaja hotelului socrates, insa, este vizibil o limba de nisip pe care abia incape un sezolng... care este sigur ocupat cu 3 ani inainte .

Pe bune, acum, la Artemis gandeste-te la o plaja cu atatea setting-up (2 sezlong+1 masuta+ umbrela/umbrar) de cel putin 20 mp, cate camere sunt! Nu cred ca mai gasesti asa in multe locuri!

Problema majora ramane mancarea. Daca poti rezerva fara masa, e minunat... Incearca cu booking.com si vezi daca pretul iti convine.

[03.02.11 20:42:38]

PS. La celalalt hotel, camerele par a fi mai mari.

Oricum, inainte de rezervare, trimite-i un mail lui Yannis (daca stii engleza). 90% te va suna inapoi si iti va spune toate detaliile. Pune-i intrebari, nu te sfii, omul e ok si raspunde sincer.

Adresa de mail este info@artemis-thassos. gr, iar saitul, www.artemis-thassos. gr

[03.02.11 20:48:24]

aproape sigur optam pentru artemis, ramane de vazut ce agentie il are, pana acum nu l-am gasit decat pe booking.com cu mic dejun si pretul mi se pare decent, atata doar ca eu sunt putin reticent pentru ca nu am folosit deloc acel site dar ma gandesc ca e destul de serios sa nu fie nici o problema. inca o data iti multumesc si sa auzim de bine!

[03.02.11 22:51:58]

Sabin, eu cunosc pe booking din ambele directii: sunt client al lor de macar 3-4 ani ca si turist si mai nou, de vreo 2 ani, lucrez cu ei ca si hotelier (in Sinaia).

In primul rand, selecteaza limba romana cand folosesti booking.com, pentru a nu aparea niciun fel de probleme. Nu uita ca au numar verde (telefon gratuit) pentru Romania si daca ceva nu ti se pare clar, suna-i!

Inainte de a trimite datele de card, citeste cu atentie toate conditiile de rezervare. Datele cardului sunt securizate, asa ca nu iti face griji!

Inainte sa faci rezervarea, poti sa ii suni si direct pe hotelieri, nimeni nu te opreste, ai adresa saitului mai sus. Poate, cine stie, primesti un pret mai mic. Spune-i ca i-ai gasit pe booking si poate ca un discount nu ar strica sa ti-l dea tie decat sa plateasca 15% la booking (Au! am dat din casa!)

Cu toate acestea, cred ca e de preferat sa faci rezervarea prin booking (ATENTIE! rezervarea direct pe saitl lor e tot prin booking, doar ca platesc numai 3% comision). Oamenii sunt seriosi si rezervarea este garantata!

offroadbucegi, sabin, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂArtemis Hotel: