ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2010
DIN: pascani
ÎNSCRIS: 12.08.09
OCT-2010

Locul sfant Medjugorje

Multumita Sf. Fecioare am reusit sa ajungem la Medjugorje, o localitate in apropierea Mostarului, unde in 1981 s-a aratat Maica Domnului pentru prima data unor copii (6 la numar).

De atunci Fecioara se arata acestora regulat, si doar cei vrednici o pot vedea, si pot vorbi cu ea.

In fiecare luna Sf. Maria transmite mesaje lumii intregi.

Am stat acolo doar 3 zile, dar va spun ca am mai fi ramas inca o saptamana dar nu ne-a permis serviciul.

Ceea ce am simtim acolo nu ve pot descrie in cuvinte. Atata pace si liniste nu le-am regasit nicaieri. Si acum cand va relatez acestea mi se ridica parul pe mana de emotie.

In fiecare zi, tot timpul anului, este acelasi program (slujbe in toate limbile de circulatie internationala, adoratii, Sf. Rozariu, procesiuni pe Muntele krizevac-muntele Crucii, pe Colina Aparitiilor).

Drumul de urcat pe munte si pe colina este unul foarte dificil, pentru ca nu exista o carare batucita, ci una plina de roci, pietre si stanci ascutite, pe care trebuie sa-ti croiesti drum pana in varf. Dar si asa sunt nenumarate persoane care urca chiar desculti pana sus fara sa se planga.

De la poale pana in varful muntelui sunt prezente cele 14 statiuni ale caii crucii, iar in varf este crucea cea mare a lui Isus. De sus se vede intreg orasul si imprejurimile. O priveliste minunata.

Pe Colina Aparitiilor, in locul unde s-a arat Sf Feciara este amenajata o piata si o statuie a Fecioarei.

De semenea in spatele Bisericii Sf. Iacov se afla Isus Inviat, o statuie de bronz care il reprezita pe Isus inviat de pe cruce. Din piciorul lui Isus curge mereu un lichid neidentificat inca, o minune, din care toti pelerinii vor sa ia macar o picatura, stand la coada chiar si 6-7 ore.

Este un loc intr-adevar binecuvantat, unde se intampla mereu minuni, si unde vin mii si mii de pelerini zilnic.

Va recomand tututor celor care vreti putina pace si iniste in suflete, sa mergeti la Medjugorje in Bosnia, prentru ca va veti intoarce schimbati acasa.

Localnicii sunt foarte primitori si draguti, foarte saritori, si mereu prezenti la ceea ce ai nevoie.

Drumul pana acolo este unul lung (1400km) pe drumuri europene si nationale in stare exceptionala, dar cand ajungi acolo nu-ti mai vine sa pleci.

Trimis de sylvya04 in 06.10.10 16:46:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BOSNIA-HERZEGOVINA. A mai fost în/la: Pensiunea Gagro (persoane deosebite).

VIZUALIZĂRI: 12998 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sylvya04); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Sf.Maria de pe colina Aparitiilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

costin1968
[06.10.10 18:51:40]

Un review care face CINSTE acestui site!

DOAMNE-AJUTA!

In aceasta idee o sa scriu aici doua versuri aprtinand unui poet roman:

"De dragul MARIEI, si al MANTUITORULUI

Luceste pe CER, o stea, calatorului. ''

sandu.53
[06.10.10 19:09:40]

un subiect frumos si emotionat, fotografiile foarte expresive. felicitari.

presario
[07.10.10 10:00:54]

sylvya - felicitari pt review, foarte interesant. Nu prea avem noi informatii despre Bosnia.

[07.10.10 21:16:36]

Multumesc.

Nici eu nu prea am avut informatii despre Bosnia, dar dupa ce nasii nostri au venit din pelerinaj de la Medjugorje, ne-am hotarat ferm sa mergem si noi.

Am batut internetul in cautare de cateva informatii de baza, am facut rost de o harta a orasului Medjugorje, de un program al activitatilor din localitate, am facut traseul in Autorute, ne-am facut pasapoarte si asig de calatorie si am plecat.

Am ajuns cu greu, drumul nu atat de lung pe cat de obositor, pt ca nu am mers pe autostrada (aveam de inconjurat vreo 200-300km) si indicatoarele in orasele important cam lipseau, si a trebuit sa poposim si sa intrebam localnicii.

Dar am ajuns si totul a fost superb.

celeste
[11.10.10 00:39:10]

Felicitari pentru review si un vot de la mine.

[11.10.10 11:25:23]

Multumesc frumos!

Alex197019
[12.02.11 20:22:05]

Buna ziua

Ar fi interesant detalii legate de cazare.

Mersi

[12.02.11 20:40:40]

Am fost cazati la pensiunea Gagro, gasiti detalii pe net (au si site personal) si puteti face rezervari online.

Este o pensiune a unei familii foarte dragute si omenoasa, disponibili chiar si in toiul noptii (asa cum am ajuns noi).

Camere dragute, atat cu baie proprie cat si la comun, cu paturi matrimoniale dar si cu 2 paturi de 1 pers, aveti ce alege, iar tariful era de 10 eur/noapte/persoana.

Si inca erau dispusi sa faca si reducere, dar nu am acceptat, pt ca am fost primiti si tratati prea bine.

Ne-au dat harta oraselului si ne-au explicat foarte multe lucruri care ne-au interesat.

Puteti apela cu incredere.

yulica19
[04.04.11 00:01:31]

Buna Silvia!

Deoarece doresc sa merg si eu anul acesta, cu masina la Medjugorje, as dori mai multe detalii legate de drum si cazare.

Adresa mea de mail: ***@yahoo.com

Mersi!!

Nota webmaster: Adresa de email a fost editata, nu este bine sa ramana la vedere. Poti primi informatiile respective prin intermediul mesageriei private, acestea ajungand in casuta de email cu care te-ai inscris pe site.

[04.04.11 10:49:41]

buna.

nu s-a memorat adresa de e-mail pe site, daca ai putea sa-mi trimiti un mesaj privat ar fi ok.

multumesc.

yulica19
[04.04.11 11:09:31]

Buna Silvia,

nu ai activa optiunea de a primi PM.

Poate imi trimiti tu un PM cu adresa ta de mail.

Mersi!

camelia99
[25.08.11 19:17:44]

Te rog frumos daca poti sa-mi spui, pot sa intriu in Bosnia cu buletinul romanesc caci pasaportul mi-a expirat iar in acest moment ma aflu in Italia. Nu reusesc sa contactez ambasada Bosniei pentru informatii. Imi doresc foarte mult sa merg la Medjugorje in luna septembrie...

btt
[23.08.16 23:47:13]

Salut,

Cazare este imposibil sa nu gasesti la fata locului.

Pentru cei ce doresc sa isi continue drumul catre Croatia, direct catre tarm, exista o bucatica de autostrada ce trebuie traversata si pt care acum se plateste 1.5 marci, inclusiv cu cardul.

In momentul acesta se construia inca un terminal de taxare; probabil va exista un plan de tarifare extins.

Alex197019, btt, camelia99, celeste, costin1968, sandu.53, sylvya04, yulica19
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Mostar şi împrejurimile: