ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2010
ÎNSCRIS: 17.03.08
JUL-2010
single

Frumusel, dar maxim 3 stele

Hotelul Dana este amplasat la intrarea in statiune Venus din spre Saturn-Mangalia, pe partea stanga, este - cred – al doilea hotel, pe stanga, pe aceea straduta, peste drum de Hotel Raluca parca.

Este intr-o zona linistita, sunt aprox 300 m pana la plaja din dreapta hotelului. Pana la plaja din zona centrala a Venus-ului sunt peste 500 m.

Site-ul oficial al hotelului este click aici

Hotelul are parcare proprie, in fata, contra cost. In sezon parcarea este tot timpul plina, deci este posibil sa nu gasiti loc, chiar si cu plata.

Din cate imi amintesc parcarea costa 5 RON / 24 ore.

Hotelul este destul de maricel, are zona de hotel si patru vile, iar – ceea ce este foarte frumos – este inconjurat de foarte multa verdeata.

Practic, curtea hotelului este o mini-gradina botanica (inclusiv cactusi, alte plante mai rare), sunt si mini-fantani arteziene.

Hotelul este construit in 1972, este renovat, iar acum este proprietatea unor italieni.

Dispune de doua restaurante si o terasa, bar, o piscina mica de adulti, o piscina foarte mica pentru copii, bar la piscina, sala conferinte, fitness, masaj, cabinet medical, coafor, sala de jocuri, limuzina pt clienti VIP (sau se poate inchiria). Este destul de dragut, mai ales in zona piscinei – este muzica toata ziua.

Pentru o camera standard am platit 250 RON / noapte, la sfarsit de iulie, cu mic dejun inclus. Cam mult dupa parerea mea, chiar daca a fost doar o singura noapte.

Camera este simpla, foarte mica, cu mobilier putin mai vechi, dar in stare buna. Datorita dimensiunilor mici ale camerei, nu poti iesi in balcon, fara sa muti cele 2 fotolii si masuta. Daca nu le muti, nu poti iesi. Este plasa de tantari la usa de balcon. Balconul este si el foarte mic si intre balcoane este un fel de tabla despartitoare – urata. In balcon este si un uscator de rufe, prosoape.

In camera este TV mic, AC si minibar (contra cost - este suc Fanta, apa minerala Dorna, ciocolati Snickers, Bounty, Twix si M&M). Aerul conditionat a functionat bine pana seara, cateva ore, apoi s-a “blocat”. A ramas pe “deschis”, dar nu mai facea nimic, nu sufla, nu racea, nu incalzea – absolut nimic. L-am resetat, dar degeaba. Noroc ca a doua zi am plecat.

Baia foarte mica, cu dus, este gresie, faianta si instalatii noi, perfect functionale. Sunt sapunuri, sampoane, prosoape, uscator par, etc. Nu sunt halate si papuci.

Micul dejun se tine in restaurant, este bufet suedez dar cam slabut, cremvusti, oua fierte, ochiuri, ceva salam, ceva cascaval, ceai, cafea, lapte, etc - dar nimic special sa te dea pe spate. Sincer, ma asteptam la mai mult.

In sezon am vazut ca aveau si o varianta de “meniul zilei” (supa pui, snitel porc, cartofi prajiti, muraturi, 2 clatite, 2 chifle) – la pret de 35 RON.

Dupa parerea mea hotelul merita cam 3 stele - in special datorita dimensiunilor foarte mici ale camerelor, baii, balconului. In rest – este frumusel, se poate sta aici cateva zile la mare, presupunand ca functioneaza normal AC-ul in camera.

Trimis de presario in 06.10.10 11:57:30

VIZUALIZĂRI: 3422 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (presario); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea la Hotel Dana Venus.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

magdalena
[06.10.10 12:13:46]

Din fotografiile altor utilizatori, deduc ca sunt si camere mai mari, dar probabil mai scumpe.

Gradina e frumoasa, dar pentru minusurile existente mi se pare mult 250 de lei/noapte.

O camera mai mare sau un apartament, costa si mai mult cred.

Multumim ca ne-ai intregit opinia despre acest hotel si asteptam validarea pozelor.

[06.10.10 12:23:17]

In corpul unde am stat eu, la et 1 toate camerele erau la fel, adica foarte mici.

Pretul a fost mare, pt ca era in varf de sezon, am stat o singura noapte si a fost asa - de azi pe maine. Dar am avut inclus - din partea casei - o baie in mare.

sandu.53
[06.10.10 13:04:24]

hotelul arata bine si important e si faptul ca poti sta doar o zi intr-o perioada de varf!

valimi
[06.10.10 14:20:09]

Am intrat in incinta acestui hotel intr-o vara, cautam pe cineva, acum cativa ani, cand eram in facultate.

Atunci era impresionant in comparatie cu celelalte hoteluri, mi s-a parut luxul absolut, in special m-au incantat gradinile lui. Stiam despre hotel ca este in proprietatea fotbalistului Adrian Ilie, iti spune ceva amanuntul?

Pentru review te felicit si votez.

[06.10.10 14:31:31]

Habar nu aveam de amanuntul asta cu Adrian Ilie.

Acum este proprietatea unor italieni, unul dintre ei are o poza-tablou la receptie si fata de acolo a zis ca este "tatal patronului".

zoloft
[06.10.10 14:36:54]

Da; este al unor italieni pe care i-am prins chiar cazati in 2 veri pe acolo...

Nu am auzit pana acuma ca parcarea sa fie cu plata (poate doar ca ai stat 1 noapte).

camerele sunt intr-adevar mici cu exceptia apartamentelor de la etaj, care sunt destul de ok.

Nu consider ca este "luxul absolut" in hotel insa personalul f amabil conduce la sporirea gradului de confort...

[06.10.10 14:41:04]

Parcarea - sigur este cu plata, vezi poza 3. Cel putin in sezon. In extra sezon nu stiu.

biancuta
[06.10.10 15:40:09]

Foarte buna descrierea si foarte utila! Pretul putin cam piperat, asa cum spui...

catalinalupu
[06.10.10 16:13:08]

Si micu'... unde e micu'? !

Vad ca te obsedeaza... tematica... Maestre... Felicitari... esti pe pozitie... nu te dezici... ce trebuie sa stim despre Dana... am aflat... Merci!

[06.10.10 16:25:35]

Pai am mancat niste mici seara la o terasa, da nu am poze, asa ca nu ar fi tacamu' (pardon reviewu') complet. Si pierdem puncte pretioase atunci, nu-i asa.

creivean
[06.10.10 17:49:20]

Bun, de nevoie. Cam departe totusi de plaja, pentru un hotel, aflat pe litoral. Insa, daca-i musai, dormi si in masina, daramite intr-un hotel de 4*

pepsi70ro
[06.10.10 18:32:10]

Un hotel de pe litoralul romanesc administrat de catre italieni. Nu sunt multe hoteluri de acest tip la noi si nu stiu daca schimba cu ceva perceptia majoritatii referitoare la litoralul nostru. Asa este?

Pe de alta parte mi-a placut cum l-ai descris si te felicit cu toata inima!

biancuta, catalinalupu, magdalena, presario, sandu.53, valimi, zoloft
Alte impresii din această RUBRICĂDana Resort: