ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2010
ÎNSCRIS: 05.10.10
MAY-2010

ARTICOL ARHIVAT

Olympion - Paradisul din Thassos

Se poate spune asa, pentru ca Thassos este Insula de Smarald, iar hotelul Olympion -paradisul de acolo! Nu exagerez cu nimic facand aceste afirmatii!

Un hotel mare, dar prietenos, asezat in centrul orasului Potos care este o statiune cocheta, nu foarte mare dar cu o locatie super in sudul insulei Thassos!

Personalul amabil si foarte dragut te face sa te simti bine atata timp cat esti oaspetele lor!

Camerele sunt destul de mari, curate, confortabile! Curatenie in fiecare zi, se schimba prosoapele!

daca ai camera in interior este mai liniste!

mai sunt camere cu vedere la strada! dar oricum, orasul este foarte linistit!

La parter au un mic magazin de suveniruri!

Vis-a-vis este o statie de taxi -uri, internet, iar pe colt un restaurant si o patiserie unde va recomand sa incercati placintele cu branza sarata, cele cu spanac si prajiturile care sunt deosebite!

in continuare este o strada care te duce in zona restaurantelor si a unor barulete care sunt pe plaja! Poti sa cobori pe plaja, sa stai pe un sezlong si sa savurezi o cafea, cola sau orice bautura sub umbrele generoase pe care le gasesti acolo!

daca mergi in dreapta ajungi la alte barulete cochete si restaurante unde poti servi cocktail-uri si mancare foarte buna!

Nu ratati specialitatile grecesti: musaka, salata tsatikis (care este deosebita!!!), vinete, coaste de miel...

Vinul poate fi ok sau nu, depinde de gustul fiecaruia, dar berea este servita rece!

Mai sunt cateva sradute cu magazine de unde poti cumpara suveniruri pentru tine, familie, prieteni! Preturile sunt mai mult decat ok!

Plaja este mare, generoasa, cu nisip fin (chiar daca uneori mai gasesti oarece scoici!!), iar intrarea in apa satisface orice gust!

va sfatuiesc sa va cumparati papuci de intrat in mare, pentru ca in aceasta zona (Thassos) sunt foarte multi arici de mare!!!

O pereche costa 5 euro, si faptul ca nu o sa va intepati va face vacanta frumoasa! altfel poate exista riscul sa va intepati intr -un arici de mare si vreo 2-3 zile sa nu prea puteti merge!

apa este curata, albastra, de o splendoare rar intalnita!

puteti urca pe dealurile dinspre capatul din stanga plajei si veti fi martorii unei splendori verzi! de sus, apa se vede de un albastru verzuliu imaginabil

claritatea este absolut fantastica, iar daca veti privi in zare sunt convins ca veti reveni si anul urmator sa faceti acelasi lucru!

Este ok sa luati sezlong si umbrela! cam 3 euro de persoana si deobicei este inclusa o bautura! (cafea, suc...)

Puteti lua autobuzul si faceti excursii la Limenas, Limenaria unde are sa va placa foarte mult!

la ei autobuzele sunt exact ca si autocarele la noi!

Poti inchiria atv si sa faci excursii!!!

locurile in acesta insula verde sunt minunate!

Nu veti regreta ca ati ales o vacanta minunata in Thassos!

Trimis de andu_i in 05.10.10 03:11:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Creta, Halkidiki, Santorini

VIZUALIZĂRI: 5083 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andu_i); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In drum spre Potos!!!
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2900 PMA (din 1 vot)

sandu.53
[05.10.10 08:34:14]

foarte bun review si extrem de util. l-am adugat la favorite in dorinta de a-mi fi de ajutor la alegera unei vacante in Thassos in 2011. ai fost printr-o agentie, caci asa se pare? cat a costat? cum e vremea in luna mai dar si apa marii? multumesc anticipat pt. raspunsuri si felicitari pt. review...

sandu.53
[05.10.10 08:36:17]

am uitat sa te intreb daca poti atasa si fotografii! stiu ca zona este considerata de unii cea mai frumoasa din Thassos!

trandafir 1970
[05.10.10 12:50:45]

Imi pare rau ca in Potos nu am ajuns decat pe fuga, in drumul spre Theologos, insa, cand am sa revin pe insula, cu siguranta o sa revin aici, sa-l descopar asa cum il descrii asa frumos. Niste poze cu marea aia incredibila nu ai? Asa, sa ne mai indulcim dorul dupa Grecia...

O intrebare: cum arata salata tzatziki, eu stiam ca este un fel de garnitura, facuta din iaurt, castraveti, usturoi?

jokermen2001
[06.10.10 08:25:43]

Asa este, dar sigur nu este garnitura, 100% salata, daca te si uiti mai atent pe meniu, o gasesti la sectiunea salate.

[08.10.10 00:38:44]

sandu. 53,

am incarcat cateva poze! sper sa ti placa!

In luna mai vremea este ok, destul de cald, iar apa marii este tocmai buna de scaldat daca iti place sa te poti racori! Mie personal mi se pare Potos cea mai frumoasa destinatie din Thassos!

Plaja eet generoasa, poti alege sa stai pe sezlong sau doar pe prosop!Preturile la sezlong sunt ok si este foarte elegant!!!

Incearca si te rog sa ma crezi ca nu ai ce sa regreti!

andu

[08.10.10 00:44:02]

Te salut Trandafir,

Ma bucur ca si tie ti a placut in Thassos! parerea mea este ca Potos este deosebit, iar aceasta o pot spune dupa doi ani in care am petrecut vacante acolo!

Salata Tzatiki o gasesti si pe meniu, in general, dar daca de exemplu comanzi calamar fript umplut cu branza feta, clar ti se va aduce pe platou si o portie de salata tzatiki!

eu cred ca nicaieri nu este mai buna decat in Grecia!!!

andu

[08.10.10 00:47:55]

Jokermen 2001,

asa este! ai dreptate! este salata! multumesc de sustinere!!!

alex1968
[08.10.10 01:30:07]

Andu, cat ai platit pentru sejur in luna mai? Pentru ca "Super pret" cum ai scris tu nu ma ajuta in a face o comparatie cu alte hoteluri. Aerul conditionat l-ai avut inclus in pret (desi nu cred ca in perioada aceea ai avut nevoie de AC) ? . Multumesc

[08.10.10 12:30:58]

alex 1968

pentru acest sejur am platit in jur de suta euro, ceea ce mi se pare mai mult decat foarte bine!

este destul de cald ziua, iar peste noapte daca te invelesti cu patura nu ai nevoie de aer conditionat cald!

aerul nu era inclus in pret si costa cinci euro pe zi!

sper ca ti am furnizat lamuririle de care aveai nevoie!

si eu iti multumesc!

alex1968
[08.10.10 15:47:18]

andu_i,

Multumesc pentru raspuns. Intr-adevar, pretul este foarte bun, mai ales ca vad ca include si transportul cu autocarul.

cod_take
[04.07.11 19:12:24]

Buna ziua,

Imi puteti spune va rog in ce consta micul dejun? Am inteles ca este saracacios... Multumesc.

Daniel31
[19.09.13 19:52:50]

@andu_i: Salut,

Dar apa cum este in luna mai?

alex1968, andu_i, cod_take, Daniel31, jokermen2001, sandu.53, trandafir 1970, vulpita
Alte impresii din această RUBRICĂOlympion Hotel: