ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.10.2010
DIN: Campina
ÎNSCRIS: 23.01.09
AUG-2010

Manastirea Sf. Ioan

In drumul nostru catre Cetatea de Scaun a Sucevei am descoperit pe partea stanga si manastirea Sfantul Ioan cel Nou de la Suceava.

Este o manastire de calugari ce poarta hramul Marelui Mucenic Gheorghe si al Sf. Ioan cel Nou, este ctitoria fiului lui Stefan cel Mare, Bogdan, in interiorul acesteia sunt pastrate moastele Sf. Ioan cel Nou. O manastire asemanatoare este manastirea Neamtului, manastire pe care am avut ocazia sa o vizitam intr-una din vacantele noastre, asemanatoare ca arhitectura si proportii, manastirea Sf. Ioan fiind o constructie impunatoare.

Manastirea este pictata atat la interior cat si la exterior, pictura exterioara nu este asa bine pastrata, cel mai bine s-a pastrat cea executata pe latura sudica, nu cunosc daca au fost realizate lucrari de reabilitare ale acesteia. Impresionant ca arhitectura cat si ca dimensiune este turnul clopotnitei, aflat la intrarea in curtea manastirii, precum si magazinul de obiecte bisericesti, aflat in stanga intrarii, intr-o biserica veche de piatra.

Am ramas placut surprinsi de cata liniste am gasit aici, desi lacasul este situat in oras, in apropiere de centrul orasului.

Cu aceasta vizita am descoperit un loc care merita vizitat, loc de rugaciune pe care nu l-am mai vizitat pana acum.

Trimis de cristi82d in 04.10.10 19:17:43

VIZUALIZĂRI: 1913 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi82d); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 curtea manastirii-in dreapta biserica Sf. Gheorghe
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

cristi82dAUTOR REVIEW
[04.10.10 21:11:22]

Nu mi-a fost punctata nici o fotografie din cele atasate la acest review... am pus pe site doar 3 reviewuri din totalul celor 5 din vacanta respectiva

webmaster20*
[04.10.10 21:45:23]

Conform noului Regulament

c] Sunt punctate maxim 5 seturi de poze ale unui utilizator dintr-o anumita "destinatie", indiferent de anul vacantei.

Fotografiile atasate acestui review nu au fost punctate intrucat la destinatia Manastirile Moldovei ai depasit aceasta limita.

cristi82dAUTOR REVIEW
[04.10.10 23:05:55]

Am primit cele 1000 puncte standard pentru review?

webmaster20*
[04.10.10 23:20:58]

Reviewul a primit punctele standard. Punctele acordate reviewului nu au legatura cu cele de la poze. Vezi regulamentul din ecoul de mai sus. Oricum, in momentul in care se retrag punctele de la un review, apare pe pagina pe care este postat acesta, mentiunea "Review retras din concurs".

cristi82d
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Sfantul Ioan cel Nou: