ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.10.2010
DIN: Târgu Mureş
ÎNSCRIS: 03.04.09
OCT-2010

Produs in Mures

Aflat la prima editie, targul “Produs in Mures” care a avut loc in perioada 1-3 octombrie 2010 s-a tinut in incinta luxosului Hotel President din Tg. Mures. Aici s-au intalnit in jur de 60 de firme producatoare din judetul Mures, cu tot felul de produse si servicii din toate domeniile. Am auzit ca initiativa de a aduna la un loc firmele locale este o premiera nationala! Noi am fost in ultima zi, dar de dimineata, ca sa nu prindem aglomeratie.

Accesul nu se face pe la intrarea principala in hotel, ci pe o intrare secundara, trecand printr-o frumoasa curte interioara.

De cum am intrat ne-am indreptat glont spre produsele de cofetarie, ale caror forme ne faceau cu ochiul si gustul dulce al prajiturilor, ornate cu frisca sau cu ciocolata care asteptau cuminti (oare?) sa ajunga in gurile noastre pofticioase, incercam sa-l ghicim sub aspectul ispititor! Dupa ce ne-a lasat gura apa in fata unor torturi frumos decorate cu frisca, cu nuca si cu flori din bezele, ne-am indreptat spre raionul cu inghetata.

Am degustat mai multe feluri, primind cate o cupa din cele pe care le-am dorit, dupa care ne-am cumparat inca una, ca doar nu am zapacit-o degeaba pe domnisoara draguta care ne prezenta produsele. Facandu-le pe plac papilelor noastre gustative, le-am oferit o inghetata de cocos (fata mea) iar pentru ale mele am luat o inghetata din frisca acoperita din abundenta cu un sirop cu pulpa de cirese amare. Cum sa incerc sa descriu gustul?

Cu inghetata in mana am trecut pe langa un producator local de mustar, apoi ne-am oprit la un raion cu “Produse traditionale lactate”, unde nu ne-am putut decide care sortiment sa-l cumparam.

Langa branzeturi stau bine niste mezeluri, asa ca ne-am uitat la niste crenvusti de pui afumati, o sunculita afumata sau un salam de vara, asezate in formula de prezentare.

Produse apicole, mere, lactate de la mai multe firme, am putut gasi aici tot felul de produse de uz curent.

Daca tot a venit frigul ne-am oprit si standul cu haine de piele si cojoace al unui producator local, ca apoi sa mergem la cele cu vitamine si medicamente.

Dupa atatea bunatati, imbracati bine, feriti de frig, ne-am oprit si la standuri cu vinuri. Se poate degusta Neuburger, soi specific zonelor din Ardeal, dar preponderent in zonele locuite de sasi. Feteasca Regala este un soi romanesc originar din Podgoria Tarnave, zona Danes – Sighisoara. Vinurile Feteasca Alba si Rieslingul Italian, Blazonul de Lechinta, Rose, sunt alte specialitati care pot fi degustate.

Ne-am gandit putin si la locuinta noastra, care necesita o zugraveala, asa ca ne-am oprit la standul cu vopsele de exterior si de interior, dupa care ne-am gandit la ornarea locuintei. Vase de sticla, rasucite sau drepte, obiecte din lemn masiv ale unui atelier de sculptura si tamplarie, care ofera si scari cu balustrade din lemn, arbusti ornamentali si flori perene, precum si tablouri in ulei, pe panza, ale artistilor plastici.

Pentru gradina ingrasamintele pentru plante sunt foarte utile iar pesticidele/insecticide sunt utile pentru combaterea daunatorilor.

Sa nu uitam si serviciile medicale, la care putem apela cu incredere. Cum se acorda primul ajutor putem afla aici, incercandu-ne abilitatile pe un manechin.

Un gogosar in marime naturala se plimba printre standuri si cine doreste poate sa-si faca poze in compania lui.

La achizitionarea oricarui produs se primeste un bilet de tombola, prin care se poate castiga un weekend de vis pentru doua persoane la Apollo Wellness Club, un purcelus de lapte, o cina pentru doua persoane la Pensiunea Tempo, 10 cosuri cu alimente autentic muresene, 5 plante ornamentale de apartament sau de curte.

Din cate am citit in presa, editiile de seara si de azi, expozitia a avut un real succes, iar la editia viitoare sper sa vina, de ce nu, si turisti din alte colturi ale tarii, pentru a cunoaste care sunt produsele muresene.

Trimis de biancuta in 04.10.10 10:06:05

VIZUALIZĂRI: 2430 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Targ - Produs in Mures, expozitie de bunuri si servicii produse in judetul Mures - intrarea in centrul expozitional
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 2400 PMA (din 1 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

RobertCodescu
[04.10.10 10:12:16]

400 PMA şia şteptăm validarea pozelor de la review. Oricum FELICITĂRI foarte bine structurat reviewul tău!!!

Alina Morar
[04.10.10 10:16:41]

Am vazut ca peste tot, prin tara, au fost tot felul de sarbatori si expozitii.

Si la noi, in Cluj, la Polus a fost ceva festival, scena mare, mici, bere. Nu am fost, am trecut aseara pe langa Polus si era dezastru. Atata lume nu am mai vazut doar cand a fost Noaptea Reducerilor.

cosminp
[04.10.10 10:52:38]

o toamna atat de bogata in festivaluri si targuri, ca nici n-ai zice ca suntem in criza.

si toate astea se organizeaza de primarii? ca ar fi 'frumos' sa fie pe banii nostri.

felicitari pentru delectarea de la targ. +vot.

biancutaAUTOR REVIEW
[04.10.10 11:05:42]

@RobertCodescu, am terminat de incarcat fotografiile, urmeaza sa fie validate.

@AlinaMorar, la noi nu a fost cu atata distractie, nu s-au facut mici, nu s-a baut bere, a fost ceva "cuminte" unde locuitorii au avut ocazia sa cunoasca produsele producatorilor locali.

@cosminp, nu sunt pe banii nostri, dar nici nu cunosc procedura. Ideea e ca se cauta metode pentru cresterea consumului din productia interna (locala in acest caz) si scaderea consumului produselor din import, fiind una din metodele prin care se incearca iesirea din criza: cresterea productiei prin marirea cererii. Daca se cumpara "de afara", producatorii locali/nationali au de pierdut.

Va multumesc tuturor pentru aprecieri.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
biancutaAUTOR REVIEW
[04.10.10 11:31:55]

web, am vazut ca acest review nu se puncteaza. Pentru localitatea de domiciliu se accepta doar 3 review-uri punctabile?

costin1968
[04.10.10 12:38:43]

Da! Da! Da! 1000 de puncte pt economie de dezvoltare regionala, si daca Regiunile sunt dezvoltate...

webmaster20*
[04.10.10 12:49:13]

Punctele standard au fost retrase intrucat prezinta putine informatii de interes general.

corinne
[04.10.10 20:06:36]

Daca as fi stiut de acest targ... as fi venit pana acolo!

Si as fi stat cel mai mult la standul cu torturi si accesorii pentru producerea lor... Felicitari!

pepsi70ro
[04.10.10 21:05:21]

Pe 1 octombrie a inceput in Constanta varianta dobrogeana a Targului, poate voi gasi timp sa povestesc despre el, tine pana pe 15 octombrie, daca aveti drum prin Mamaia, nu ezitati sa-l vizitati.

Pe de alta parte mi-a placut cum ai povestit si incerc sa pun si eu umarul pentru un efect cat mai mic al eliminarii pma. std.

Felicitari pentru review!

ascent
[05.10.10 00:31:23]

Un vot si din partea mea! Am fost in Tg Mures acum 2-3 ani, mi-a placut orasul si chiar mi-am cumparat de acolo o haina din piele.

bessondm
[05.10.10 09:19:24]

Ma bucur sa vad ca-n Mures (in tara, in general) se mai si produce... asta-iarna, de exemplu, cumparam din piata mere din Austria/Ungaria, ca cele romanesti, mai va... Frumoasa descriere, felicitari!

creivean
[10.10.10 20:59:55]

Cred ca, din cand in cand este foarte bun si un patriotism local, care noua ne cam lipseste. Iar a cumpara/promova produse facute la tine-n zona, reprezinta o parte din acest patriotism local, necesar. Si eu, atat cat pot, am sa promovez atat orasul adoptiv (Oradea), cat si cel natal (Alba Iulia).

Alina Morar, ascent, bessondm, biancuta, corinne, cosminp, costin1968
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Tîrgu Mureș: