ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.10.2010
    OCT-2010
    4 AD. + 1 copil de 5 ani COPII

Zilele Bacaului -Targu' de Potcoava

Salut!

Iata ca este week-end. Unde mergem, unde mergem? Nu stiam ce sa raspund sotului, de fapt nu aveam chef de nimic vroiam sa stau in pat si sa lenevesc. Vine cu informatia ca la Bacau se organizeaza zilele Bacaului si ca el are chef de pastrama si de mici. Ceee?? Doar pentru atat nu merg nicaieri! Hai ca e si un targ de mesteri populari si poti sa iti iei ce doresti tu pentru colectie :))).

A stiut exact cum sa ma convinga, nu am putut rezista. Iata-ne la drum. Intr-o ora si vreo 10 minute suntem la Bacau. Orasul parea pustiu nu era nimeni pe strada. Zic ,cred ca nu e nici o zi a Bacaului si m-ai adus degeaba. Am mai mers putin si iata-ne in fata casei de cultura Vasile Alecsandri la targul mesterilor populari. Nu pot sa descriu in cuvinte ce minunatii lucrate de mana omului am putut sa vad, o sa pun poze ca sa puteti vedea. Lucruri minunate, unele muncite poate luni de zile si la preturi zic eu foarte mici. Eu am inceput colectionez magneti de frigider si obiecte pentru aromoterapie. Asa ca m-am pus imediat pe cautat. Am gasit niste lucruri foarte frumoase, nu stiam de unde sa cumpar parca as fi vrut sa iau de la toti cate ceva. Am gasit un stand cu turta dulce la pretul de de 6 ron bucata, ciubuce la 3 ron bucata si acadele tot la 3 ron bucata. Bineinteles ca mi-am luat si eu ca doar nu era sa ratez. M-am simtit din nou copil. Am zabovit vreo ora si jumatate la targ.

Targu'de Potcoava se afla la cea de-a doua editie si reuneste mesterii populari din tara, iar unii dintre ei chiar executa lucrari in fata vizitatorilor si dau explicatii despre ceea ce fac. Cateva preturi de la targ, estimative, unele se pot negocia:

Ciorapi de lana-15 ron

Cerga de lana-100ron

Cos de paine-20 ron

Obiecte de ceramica-3-60 ron

Caciuli de oaie -100-150 ron

Bratari -5-12ron

Cercei crosetati -6ron

Curele de piele-10-30ron

Cine doreste sa vada targul mai are timp pana miercuri cand este ultima zi.

De aici din targ am plecat bineinteles spre locul cu gratare ca asa e romanul daca nu mananca si un mic... nu e roman. Anul acesta gratarele si parcul de distractii au fost amplasate in zona de agrement Insula. Este un parca frumos aflat langa un lac format de raul Bistrita. Locul arata foarte frumos mai ales acum toaman, dar am inteles ca o sa intre intr-un proces de reabilitare.

De cum am intrat am intalnit caravana Milka de unde am achizitionat ciocolata buna si ieftina si nepotelul s-a pozat cu vacuta mascota. Am inaintat pe alee si am ajuns in zona gratarelor unde nu era prea multa agitatie dar mancarea era din belsug. Cateva preturi informative:

Kurtos Kalacsz-5ron mic si 10 ron mare cu diferite arome

Mici-2 ron bucta

Pastrama de oaie-5 ron /100gr

Frigarui-5ron/100gr

Vin fiert -4ron/400ml

Hamsie-3ron/100gr

Piept de pui-4ron/100gr

Terasele cu gratare erau pentru toate gusturile, preturile cam aceleasi peste tot. Mi-a placut ca era curatenie, nu am vazut hartii aruncate sau pahare pe jos cum se mai practica de obicei pe la noi. La fiecare masa aveai cos de gunoi si imediat ce se ridicau clientii masa era curatata si aranjata.

Despre evenimentele de la Bacau se gasesc informatii pe net dar o sa atasez cateva linkuri pentru cine este interesat pentru la anul: click aici (aici este programul, cam tarziu, click aici).

Dupa ce am mancat am ascultat cativa copii care cantau pe scena amplasata pe Insula si am plecat spre casa. Per total a fost o zi ok si relaxanta.

Trimis de alinutzza140* in 04.10.10 09:25:15
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BACĂU.

VIZUALIZĂRI: 3321 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinutzza140*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 O invitatie la festival
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2400 PMA (din 1 vot)

RobertCodescu [04.10.10 09:42:58] »

Dar must nu era! ? ! ? ! Dau 400 PMA dar vreau şi eu un pahar de must! FELICITĂRI pentru review!!!

dannek [04.10.10 09:53:25] »

@alinutzza140

Observ ca mai peste tot sau organizat sarbatori gen"Ziua Recoltei" de stiut pentru la anul!

Felicitari!

ascent [04.10.10 10:06:48] »

@alinutzza140 - Pana la urma nu ne-ai spus cu ce s-a imbogatit colectia ta...

@dannek - a fost si la Galati, in piata centrala...

alinutzza140* [04.10.10 11:01:55] »

@Ascent pai colectia mea s-a imbogatit cu un magnet in forma de potcoava bineinteles si cu un vas pentru aromoterapie in forma de felinar ca de aia nu aveam ))

alinutzza140* [04.10.10 11:05:53] »

Robert multumesc pentru vot si sa stii ca si eu as fi baut must dar nu am gasit.

Dannek ai dreptate s-au organizat sarbatori cam peste tot. Eu am mai fost si la Gura Humorului si la Cotnari. O sa scriu si despre ele. Multumesc pentru vot.

costin1968 [04.10.10 12:50:39] »

Doamna, ce dor mi-a-ti facut de Bacau!

Sunt din Bucuresti, dar mi-am aparat Patria la Bacau, demult...

As vrea sa vad poze cu centrul orasului.

corinne [04.10.10 19:57:07] »

Ma bucur ca astfel de festivaluri mai au loc chiar daca este criza. Felicitari pentru impresiile dulci!

haiduc [05.10.10 00:09:08] »

Inafara de votul meu (pentru descriere si poze) ti se cuvine si un bonus petru ca tie drag orasul meu natal. : -)) Mia placut sa citesc ca cu toate ca industria ie pe butuci (Michi) bacauanii cauta numai cauze de sarbatorit.

Te rog sa ma scuzi, dar numele targului nu vine dela o potcoava ci dela sf' Procoava ca si prima saptamana al lui Brumarel luna Octombrie. Sf' Procoava acopera ogoarele cu zapada.

Asta am invatat dela d_nul Google, din cauza ca nu am stiut ce inseamna " Procoava ". : -))

alinutzza140* [05.10.10 07:39:00] »

Haiduc multumesc pentru vot. Nu m-am gandit sa caut pe google dar o fi asa cum spui tu. Nici prin cap nu imi trecea ca vine de la Procoava. Sa stii ca am vazut multe chestii de decr facute din potcoave de cai si am zis ca asta o fi. Dar se pare ca m-am inselat.

haiduc [05.10.10 09:21:33] »

Si la noi potcoava ie semn de noroc si ie atarnata la intrarea caselor. Dar am vazut ca numele targului in publicitate a fost fara "t" si am fost curios.

Sa ma scuzi, dar nui cunosc pe sfinti nostri asa sigur ca nu cunosc sfintii crestini si ce am scris am gasit la un blog interesant si nu stiu daca pot posta adresa.

Ceva imi lipseste la poze, la targ nu a fost cazanul cu ulei incins unde se prajeau gogoasele alea intinse cu un strat de zahar praf ca in copilaria mea?

valimi [08.10.10 11:32:49] »

Stie el moldoveanul cum sa petreaca, nu trebuie invatat...

biancuta [22.10.10 12:13:18] »

Frumos festival! Daca la anu' voi in zona in perioada festivalului voi da o tura pe-aici!

alinutzza140*, ascent, biancuta, corinne, costin1968, dannek, haiduc, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bacăul şi împrejurimile: