ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.10.2010
DIN: Campina
ÎNSCRIS: 23.01.09
JUN-2010

Descopera Muzeul Apelor Falticeni

Intr-una din plimbarile noastre in Bucovina am ajuns si in Falticeni, aici am avut ocazia sa vizitam si Muzeul Apelor sau Mihai Bacescu. De oriunde ati veni, drumul pana la Falticeni este super.

Muzeul se afla in centrul orasului, in apropiere de politia din oras, este si un indicator in centrul orasului. Imi amintesc ca mai vizitasem muzeul candva, cand eram copil, dar nu am ratat ocazia de a ajunge din nou aici. Aici am putut vedea tot felul de scule de pescuit folosite demult, specii de pesti exotici, broaste testoase, scoici, fosile, tot felul de vietuitoare marine conservate, un morun si un crocodil.

Ce m-a impresionat cel mai mult a fost o sala unde erau mai multe acvarii, aici am putut gasi pirahna, pestisori exotici, tot in aceasta sala se afla impaiat si un morun. In muzeu sunt create artificial diverse medii, in care sunt expuse vietuitoarele fiecarui mediu. Orasul se afla la 25 km sud fata de Suceava, de aici se ajunge foarte usor la manastirea Rasca.

Am descoperit ca Bucovina merita vizitata nu doar pentru manastiri ci si pentru muzee si istoria sa.

Trimis de cristi82d in 03.10.10 15:28:56

VIZUALIZĂRI: 5201 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi82d); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 sala acvariilor din cadrul Muzeului Apelor Falticeni
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

webmasterXY*
[03.10.10 19:30:22]

Am validat si pozele. Toate cele 99

creivean
[03.10.10 21:23:04]

Pe drept cuvant, ca-i o interesanta destinatie, pentru Bucovina. Iar muzeul este mai mult decat de vazut. Felicitari pentru review si cele 99 poze.

cristi82dAUTOR REVIEW
[03.10.10 21:45:41]

Erau mult mai multe poze, dar la toate reviewurile am atasat mai mult poze cu obiectivele vizitate

Visan125
[03.10.10 23:51:58]

Nu stiam ca exista asa ceva in Falticeni. Trecut pe lista de prioritati si punctat corespunzator. Felicitari!

alinutzza140*
[04.10.10 08:34:51]

Si eu am vizitat muzeul apelor din Falticeni. Imi pare rau ca atunci nu aveam aparat foto. Dar cred ca din cele 99 de poze se vede cam tot. Felicitari.

Diaura*
[04.10.10 09:38:11]

Parerea mea este ca acest review se incadreaza bine la categoria " 99 de fotografii, fac cat 1000 de cuvinte "

Nu stiam de existenta acestui muzeu, dar este clar ca merita toata atentia avand multe exponate.

RobertCodescu
[04.10.10 09:52:32]

400 PMA dar sincer puteai să mai bagi o poză că-mi dă cu zecimale!!! Felicitări de review şi chiar m-a bucurat lecturarea lui şi să aflu lucruri noi!

[04.10.10 14:09:51]

redenumit sectiune in "Falticeni si imprejurimi", poate mai poposesc aici si alte review-uri de calatorie despre oraselul in cauza.

bessondm
[06.10.10 23:52:19]

Intr-adevar, este un muzeu deosebit, l-am vizitat si eu acum 5 ani. A fost deschis prin grija profesorului Mihai Bacescu, un reputat geograf, membru al Academiei Romane. A calatorit pe toate continentele lumii, iar colectiile sale le-a lasat in patrimoniul acestui muzeu.

Impresionanta este si reproducerea dupa globul pamantesc, facuta in relief (o sfera cu diametrul de circa 2m) - pe ea se pot observa atat masivele montane, cat si fosele oceanice - o realizare exceptionala.

aida.alecu*
[07.10.10 10:19:11]

Nu stiam de existenta acestui muzeu. Interesant si de trecut in agenda la "DE NERATAT! "

Felicitari! Fotografiile sunt extraordinare!

[14.11.19 14:40:59]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Muzeul Apelor Mihai Băcescu» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: La pas prin Fălticeni și împrejurimi]

aida.alecu*, alinutzza140*, bessondm, cristi82d, Diaura*, Visan125