ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.09.2010

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit

Naufragiu pe insula

Sunt proaspat intors dintr-un sejur de 7 nopti, la hotelul Paleokastritsa din insula Corfu. Avand deja experienta unei calatorii de 14 ore in Grecia cu autocarul, am decis ca de aceasta data sa aleg transportul cu avionul si bine am facut. O ora si 15 minute petrecute in cea mai moderna aeronava cu care am calatorit pana acum, apartinand companiei Aegean Airlines. Ecranele pe care sunt afisate non stop informatii privind zborul, stewardesele care te servesc cu bomboane, gustari, suc, cafea si ceai, te fac sa nici nu simti ca ai petrecut ceva mai mult de o ora in avion.

Am ajuns in Corfu (Kerkira), am fost preluati de catre autocarul care ne astepta la aeroport si am fost transferati catre hotel. Pe parcursul celor 35 de min. cat a durat pana la destinatie, ghidul local ne-a oferit cateva informatii despre insula, unele din ele urmand sa vedem ca se contrazic cu alte informatii oferite de o colega a ghidului respectiv (ex. : Am fost informati ca in lunile Iunie, Iulie si August, nu ploua niciodata urmand ca la hotel sa aflam de la colega ghidului ca apa a fost cam rece anul acesta deoarece au avut o vara ploioasa sau ca iarna in Corfu, temperatura nu scade sub 15 grade iar in cartile cu informatii locale de la hotel sa vedem poze cu Corfu pe timp de iarna unde excavatoarele curatau zapada de pe strada)

Ajungem la hotel si apare prima mica nemultumire. Ni se cere o garantie de 30 Euro pentru telecomenzile de la aerul conditionat si televizor. Solicit ragaz pentru transportul bagajelor in camera, urmand ca dupa ce ma fac comod sa revin la receptie si sa informez receptionerul daca doresc sa beneficiez de telecomenzi. Am decis sa nu le iau si sa nu pun cei 30 de Euro garantie urmand ca dupa cateva zile sa ma felicit pentru alegerea facuta pentru ca unei persoane i-a fost oprita o parte din aceasta suma datorita faptului ca una din telecomenzi nu mai functiona (posibil sa o fi stricat-o, posibil sa se fi stricat datorita uzurii, posibil sa nu fi avut nimic. Cert este ca a platit-o de noua si de cateva ori mai scump). Oricum, atat televizorul cat si aerul conditionat pot fi folosite manual. Nu vreau sa fiu acuzat ca sunt " roman" si ca nu am platit, dar la TV m-am uitat. Ambele servicii sunt incluse in pretul pachetului, doar ca am decis sa nu platesc acea garantie careia nu i-am inteles rostul.

Las aceasta inconvenienta in urma si plec sa explorez hotelul. Amplasamentul este unul superb, in opinia mea cel mai frumos amplasat hotel din zona. Constructia se desfasoara dealungul stancilor oferind o vedere superba asupra statiunii. De altfel, senzatia care o ai cand privesti peisajul de pe terasa hotelului este ca te aflii in creierul muntilor, nu undeva la mare. Cat vezi cu ochii, numai creste impadurite presarate cu cateva vile si o sosea ce serpuieste printre pereti de munte si copaci. Undeva in partea stanga se vede si marea cu stanci crescute ca de nicaieri in mijlocul apei si valuri ce se sparg de ele.

In hotel receptia nu este foarte spatioasa si este decorata cu mobilier stil vechi si candelabre care nu se imbina reusit cu spoturile, arcadele din rigips si un perete din termopan.

Micul dejun si cina (masa este in regim de demipensiune) se servestc intr-un restaurant destul de mic unde esti nevoit sa imparti aceeasi masa cu alte doua persoane. Mancare este destul de buna, nu o varietate mare de preparate insa nu te poti plange ca nu ai avut ce manca.

Partea negativa a hotelului este ca tot personalul este compus din persoane de varsta a 3-a. Incearca pe cat posibil sa fie draguti insa iti lasa impresia ca te afli undeva la tratament la herculane si creaza o atmosfera plictisitoare intr-un hotel in care oricum nu se aude nici un sunet. Nu exista echipa de animatie (poate doar in plin sezon), nu exista discoteca, jocuri sau ceva cu care sa iti omori timpul. O masa de biliard cu mantele rupte si suprafata de joc parca facuta din mai multe scanduri este tot ce gasesti ca agrement in interiorul hotelului.

Afara se afla piscina cu niste sezlonguri foarte confortabile, amplasate pe o terasa mare unde simti ca plutesti deasupra statiunii. Apa este foarte curata iar bazinul este delimitat in 3 portiuni. Una pentru copii, una mai adanca si una cu jeturi de aer folosita ca jacuzzi. Pe marginea piscinei sunt asezate o gramada de roci frumos colorate, cu o oala de lut in varf din care izvorasete apa ce loveste pietrele si formeaza o cascada mica. Camera este primitoare, dotata cu destula mobila incat sa nu-ti para pustie si peretii vopsiti in culori calde. In baie gasesti pe pereti faianta care a fost pusa la construirea hotelului insa este destul de curat iar cameristele fac curatenie in fiecare zi.

Plajele sunt foarte mici si destul de departe de hotel. Prima plaja o intalnesti la aprox. 20 de min. de mers, unde un panou iti indica zona in care trebuie sa parasesti soseaua si sa cobori catre apa. Aici gasesti pietre in loc de nisip, pietre care sunt foarte incomode atat cand calci pe ele cat si daca stai direct pe prosop. Pentru a rezolva aceasta problema, exista incaltaminte speciala pentru protectia impotriva pietrelor si a aricilor de mare. Se gaseste peste tot si costa 5-6 Euro. Apa nu a fost atat de rece pe cat am fost avertizati, ba chiar a fost placuta pentru baie. Senzatia pe care o ai cand te scalzi intr-o apa ceva mai limpede decat cea de la robinet si incadrata intre stanci imense, este unica.

Daca mai mergi 10-15 min. , ajungi la plaja de dupa port, care este ceva mai mare si predomina nisipul in locul pietrelor. Aici gasesti si barci cu motor de inchiriat (de la 50 Euro/zi + combustibilul) sau hidrobiciclete si barcute (7- 10 euro/ora). In stanci se gasesc o multime de grote pe care le poti explora daca inchiriezi o barca sau o hidrobicicleta.

Seara daca vrei sa mergi intr-un club sau discoteca, observi ca nu prea exista asa ceva in statiune si ca dupa ora 21:00 te miri daca mai intalnesti pe cineva pe strada. Te poti plimba pe singura sosea care exista, pana la port si inapoi. In zona portului gasesti cateva magazine cu suveniruri iar pe parcursul drumului, cateva taverne si trei mini market-uri precum si locuri de unde poti inchiria scutere (10-15 Euro/zi + combustibil). Cand te-ai plictisit de strabatut acest drum, poti sa intri in camera de la 9 seara pentru ca in hotel nu ai ce face.

Nu trebuie sa ratati o vizita in capitala Kerkyra. Luati autobuzul din statia care este chiar in poarta hotelului si in 30 de minute ati ajuns. Biletul costa 2.10 Euro/pers (doar dus) si coborati la capat de traseu, in autogara amplasata langa port. Zona este putin cam deprimanta insa nu va lasati deznadajduiti. Porniti catre biserica Sf. Spiridon, zona turistica a orasului si acolo o sa gasiti bazare pe stradute inguste, cladiri istorice, cafenele, parcuri etc... Nu ratati o vizita la fortareata unde, daca urcati pana in varf o sa aveti o priveliste ce-ti taie rasuflarea, la castelul imparatesei Sisi sau la biserica de pe apa.

Insula este foarte frumoasa si merita vizitata dar eu nu recomand zona Paleokastritsa, chiar daca are Abramovich vila acolo. Sidari este cea mai populata zona insa daca esti familie cu copii si nu vrei decat liniste, Paleokastrita este destul de ok.

Excursiile optionale consta in plimbari cu vaporul in diferite locatii sau un tur al insulei. In ambele cazuri, este mult mai avantajos inchiriatul unei barci sau al unei masini (Chevrolet Spark 30 Euro/zi + combustibil - excursii optionale 35 - 40 Euro/pers). Am auzit de la ghid reclama falsa cum ca vizitam laguna albastra, locul unde s-a turnat celebrul film. Nu va lasati pacaliti de asa ceva. Blue Lagoon s-a filmat in insulele Fiji. De altfel insula nici nu are o vegetatie exotica. Predomina brazii si alti pomi pe care ii vezi si in Romania, presarati cu unul, doi palmieri din loc in loc. Puteti inchiria si scuter cu care sa va aventurati prin satucurile din zona, foarte inghesuite, cu stradute cu un singur sens delimitate de peretii caselor. Cand trece autocarul, oamenii sunt rugati sa inchida ferestrele pentru a avea loc.

Per total cred ca pretul este mare in comparatie cu ce se ofera. Am fost cu bani mai putini in locuri mult mai interesante si cu masa all inclusive. Aici fiind demipensiune, bauturile nu sunt incluse nici in timpul mesei nici in afara, trebuiesc comandate. Preturile pornesc de la 2.50 Euro sticla de apa minerala deci sa luati in considerare si acest aspect.

Vacanta placuta tuturor.

Trimis de cristi46 in 29.09.10 16:50:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia

VIZUALIZĂRI: 5116 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi46); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din balconul hotelului.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

deliutza27
[30.09.10 12:21:21]

Imi pare tare rau ca nu ti-a placut in Paleokastritsa. Mie mi s-a parut cea mai frumoasa statiune pe care am vizitat-o, iar hotelul la care ai stat, l-as fi ales printre primele daca m-as fi cazat aici.

Eu si sotul meu am fost cazati in Kavos, statiune care este exact opusul Paleokastritsei... multa galagie, agitatie, tineri cu sticlele in mana etc. Iar peisajele pe care le-am gasit aici (in Paleokastritsa), nu cred ca am mai gasit altundeva inca.

Probabil ca nu ati fost multumiti si din cauza faptului ca ati mers cu avionul, iar acolo nu v-ati putut misca in voie si in alte statiuni.

cristi46AUTOR REVIEW
[30.09.10 16:14:47]

@ deliutza27 - Ai inteles gresit. Am fost cel mai multumit ca am ales transportul cu avionul. Diferenta dintre 14 ore cu autocarul (asta in Paralia. Pana in Corfu se mai adaugau cateva ore.) stand intr-o pozitie incomoda... si o ora si 15 min cu avionul in cel mai confortabil mod, justifica fiecare eurocent platit in plus.

Statiunea este foarte frumoasa ca asezamant asa cum am si spus. Hotelul are un amplasament deosebit cum nu mai gasesti altul. Peisajele ce iti sunt date sa vezi, sunt superbe. Nici faptul ca distanta pana la plaja este destul de mare, nu m-a deranjat.

Nemultumirea apare atunci cand vine vorba de personalul hotelului si de posibilitatile de entertainment pe care ti le ofera. Media de varsta a angajatilor se situeaza undeva la 50 de ani (este o atmosfera de hotel comunist, nimeni nu zambeste, nimeni nu sta de vorba cu tine) iar singurul lucru pe care il poti face in hotel daca te plictisesti este sa joci biliard (contracost bineinteles 3 Euro/ora) pe o "masa" pe care nici sa mananci nu poti ca-ti cade farfuria printre scanduri. Piscina este singurul loc placut in tot hotelul impreuna cu peisajele pe care ti le ofera pozitionarea sa excelenta. Dar desigur, nu pot face baie in piscina si admira peisaje tot timpul intr-un sejur de 7 nopti. Nu animatie, nu program artistic, nu o sala in care sa-ti cante o muzica.

Te plictisesti in hotel si decizi sa te plimbi prin statiune. O sosea de aprox. 3-4 km strabate statiunea. 4 taverne, cateva magazine alimentare si extrem de putine tarabe cu suveniruri cu preturi destul de mari. 2-3 terase cu muzica dintre care una din ele se afla situata chiar langa hotel, la baza apei, incadrata de stanci. "La Grotta" se numeste si chiar sfatuies pe cei ce merg in Paleokastritsa sa nu o omita. Au trambulina pentru sarituri in apa, un ponton plutitor si posibilitatea de a sarii de pe stanci pentru cei mai curajosi.

Cam atat de facut. Strabati statiunea o zi, doua, dar apoi esti plictisit sa faci si a treia zi acelasi lucru. Portul adaposteste cateva salupe si barci de pescari. Nu e nimeni pe acolo si nu e nimic spectaculos de vazut fiind si foarte mic.

Posibilitatile de distractie si agrement in statiune, tind spre 0. Nu-ti ramane decat sa inchiriezi o barca sa explorezi cateva plaje pustii sau grote, o masina cu care sa faci un tur de insula sau un scuter cu care sa te plimbi prin imprejurimi. Chiar si facand aceste lucruri, tot trebuie sa te intorci seara la hotel si sa te intrebi de ce nu e nimic mai bun de facut decat statul pe balcon si admirat peisajul superb, in timp ce bei un pahar de vin. Probabil in plin sezon, situatia este alta dar oricum, nu cred ca diferenta e prea mare.

Nu vreau sa fac reclama negativa statiunii. Daca nu mi-a placut mie nu inseamna ca altora nu o sa le placa. Spun doar ca trebuie tinut cont de ceea ce doresti de la o vacanta, sa iei aminte de lucrurile negative pe care le-au semnalat unii si de lucrurile pozitive care i-au incantat pe altii. In functie de cat de obiective ti se par parerile lor, decizi daca este sau nu locul in care doresti sa ajungi.

aimee
[01.10.10 13:59:53]

eu merg in corfu de peste 5 ani, si sincer va impartasesc sentimentele vis a vis de paleokastrita. nu mi se pare nici pe departe reprezentativa pentru insula corfu. daca ar fi sa ma ghidez dupa un loc, in alegerea unei vacante in kerkira, mi-ar fi destul de greu sa o fac, dat fiind faptul ca sunt destul de multe statiuni deosebite cu iz occidental (vezi sidari, dassia) sau altele intesate de peisaje si plaje superbe (agio stefanos, agio georgeos), dar sub nici o forma nu as opta pentru paleokastrita. statiune scumpa si in viziunea mea deloc interesanta. as alege fara sa stau pe ganduri liapades, care desi este un satuc micut, pierdut printre munti este inzestrat cu peisaje si plaje superbe. privindu-le ai senzatia ca esti intr-o alta lume, intr-o lume de vis. ce sa mai vorbesc despre preturi care sunt considerabil mai mari in paleokastrita decat in restul insulei? poate doar in dassia sau gouvia mai gasesti preturi atat de mari, dar ele sunt centrale, la doar cativa km de kerkira town. so, intr-un cuvant nu recomand paleokastrita. plictiseala pe bani multi.

aimee, chelie_d, cristi46, deliutza27
Alte impresii din această RUBRICĂPaleo Art Nouveau (ex Paleokastritsa) Hotel: