ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.09.2010
    ÎNSCRIS: 23.05.10
    SEP-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hai sa fim seriosi!!!

Am ales hotelul ghidandu-ma si dupa impresiile postate pe acest site, insa am ajuns la concluzia ca, cei ce au fost acolo (si au postat impresii atat de bune), fie habar nu au ce inseamna cu adevarat un sejur in Turcia, fie de cand au postat respectivii, lucrurile s-au mai schimbat!

Pentru inceput: exista "teoretic" doua hoteluri: Maritim Pine Beach Resort si Maritim Pine Beach Club, in fapt, este unul singur cu o suprafata destul de mare, turistii plimbandu-se liber prin tot resortul (amplasat intre Papillon Ayscha si Limak Atlantis). Diferenta dintre ele este data de faptul ca, la Maritim Pine Beach Resort cazarea se face in cladirea principala a hotelului iar la Maritim Pine Beach Club in bungalowuri.

Prima problema pe care am intampinat-o a fost la receptie, unde am asteptat cca. 2h30m pana am fost cazati. Concluzia noastra a fost ca nu aveau pe moment camere cu vedere la mare si a trebuit sa asteptam pana se elibereaza una si se face curatenia de rigoare. Evident staff-ul nu s-a deranjat sa ne explice asta si au preferat sa ne tot amane din juma in juma de ora (desi am "contribuit" si noi, ca tot romanul, cu 25 $").

In final am fost cazati intr-o camera situata la etajul 5 (ultimul de altfel), insa foarte aproape de lift si cu vedere la holul principal, unde era o galagie permanenta.

Desi la momentul cand am primit camera toata lumea zambea si ne asigura ca daca avem nemultumiri se poate schimba fara probleme, ulterior cand am cerut asta (pe motive de zgomot) au dat relaxati din umeri si ne-au spus ca nu au alte camere libere.

In final am acceptat camera (nu prea aveam ce face) si am preferat sa stam mai mult la plaja decat in hotel. Oricum, etajul 5 iti oferea o panorama frumoasa asupra litoralului (pana la etajul 4 se inaltau pinii din spatele hotelului si nu prea aveai cum sa vezi marea).

Atentie la ce fel de concept platiti in tara - UAI sau AI. Majoritatea turistilor din resort aveau AI asa ca am primit si noi bratari "ca toata lumea". Abia cand i-am sesizat ca am platit pentru UAI, si au verificat din nou voucherul, au acceptat sa ni le schimbe.

Diferenta sesizabila este ca la AI ai in minibar doar doua sticle de apa/persoana iar la UAI - sucuri, bere, fructe, o sticla de vin (evident ca noua ni le-au adus doar dupa trei zile si dupa ce am dat vreo trei ture pe la receptie). De asemenea UAI iti ofera fresh-urile gratuit (altfel costa 2.5 lire turcesti), doua mese gratuite pe sejur la restauranturile a la carte cu specific italian si turcesc (cel pescaresc e cu plata).

Minusuri: hotelul este cam uzat, ar merita o renovare generala;

Plusuri: exista trei piscine plus un aqua park foarte dragut (deschis pana la ora 17) cu 7 tobogane de apa.

Plaja arata superb, nisip fin, intrare in mare OK, sezlonguri, umbrele ok. Pacat de "civilizatii" din Rusia, care, primul lucru pe care-l fac cand ajung pe plaja, este sa mute sezlongurile dupa pofta inimii, te miri in ce pozitii si locatii. Evident, la plecare, "uita" sa le aseze la loc, astfel ca pe la ora 12, toata plaja arata ca dupa un raid aerian rus (oricum nici staff-ull nu se deranjeaza sa ia masuri).

Mancarea, dezastru: aceleasi feluri in fiecare zi, foarte putin diversificata si de proasta calitate. Sucurile, la dozator, dintr-un praf oribil, doar chimicale.

Divertismentul: slab - o trupa de de vreo 8 dansatori care se chinuiau in fiecare seara sa schimbe coregrafia, dar in final sfarseau prin a executa aceleasi miscari. In timpul zilei, aceeasi trupa asigura animatia la piscina (cam la doua zile o data, probabil cand isi aduceau aminte sa treaca pe acolo).

Seara, discoteca, pe plaja, la piscina, pe unde se apuca. Evident aceiasi animatori care nu reuseau sa mobilizeze pe nimeni, astfel ca in final ajungeau sa danseze intre ei.

In concluzie: locatie buna, plaja super - hotel aproape in paragina, servicii slabe.

P. S. : pentru cei interesati de cumparaturi, se poate ajunge in centrul statiunii cu tractorasul, din fata hotelului - circula din juma in juma de ora si costa 1$/persoana... sau cu taxi-ul, 8$.

Trimis de cocolino26* in 29.09.10 04:26:26
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Club Voyage Sorgun

VIZUALIZĂRI: 9826 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cocolino26*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 87.97 EUR pe cameră

anadragusin
    [29.09.10 05:02:17]

Eu cred ca cei care au postat anterior tie aveau habar ce inseamna un sejur in Turcia, astfel nu ar fi scris, ca si tine de altfel, nu-i asa??? Dar gusturile nu se discuta si fiecare opinie vazuta din punctul fiecaruia de vedere este bine venita, ca si al tau deasemenea. Gusturile nu se discuta.

bessondm
    [29.09.10 09:04:03]

Nici mie nu-mi place ca dai cu pietre in alti parteneri de dialog de pe site. Nu-i nimeni de-aici vinovat ca turcii te-au tinut 2,5 ore la receptie, sa stii.

Alege singur, nu te lasa influentat. Eu asa am facut cand am plecat in Bulgaria - intai am ales si apoi am inceput sa caut si parerile altora.

[29.09.10 11:07:46]

In concluzie: [...] hotel aproape in paragina, servicii slabe.

Am fost personal asta-primavara (in mai) pe-acolo. Exceptand cazul putin probabil ca a trecut vreun taifun prin zona, eu as zice ca tu ai fost la un ALT hotel, nu la Pine Beach Resort!

valimi
    [29.09.10 13:11:41]

Admir atitudinea!

Te felicit pentru review si iti multumec in numele celor care vor pune in balanta si cele relatate de tine cand vor alege su nu acest hotel.

deliutza27
    [29.09.10 15:50:30]

Pareri si pareri... nu e bine sa dam cu pietre. Fiecare are dreptul la o opinie si ce e bun pentru unii, poate nu se ridica nici pe departe la nivelul asteptarilor altora. Se intampla... e normal. Doar nu suntem toti la fel.

cocolino26, imi pare sincer rau pentru vacanta nereusita. Poate data viitoare va fi mai bine. Sunt o gramada de alte hoteluri care asteapta sa fie incercate.

georgiana
    [29.09.10 20:32:37]

@cocolino 26,

Eu sunt unul dintre userii care au fost acolo, la inceputul lunii iunie! Eu nu stiu de ce fel de servicii ai avut tu parte!

Daca tu consideri ca randurile mele nu reflecta adevarul, lamureste-ma te rog frumos - cele 100 de poze pe care le-am incarcat la review-ul meu sunt trucate sau cum sunt?

Cum adica ''Hotelul era aproape in paragina''???

Sper ca ai spus in gluma?

Si, ca sa ne convingi, astept sa argumentezi cele scrise mai sus cu niste poze, ca altfel nu te va crede nimeni!

Ce n-as da eu sa mai fiu macar o zi in acea''paragina''!

Tu nu?

anadragusin, bessondm, deliutza27, georgiana, valimi