ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2010
DIN: Cluj - Napoca
ÎNSCRIS: 24.09.09
SEP-2010
2 AD. + 2 COPII

Super concediu, revin si la anul

Tanita Tikaram - He Likes the Sun ("Ancient Heart" 1988)

Am plecat, ca si anul trecut la Kervansaray Kundu, cu o mare temere vis-a-vis de Miracle, mai ales dupa ce am citit parerile multor dintre membrii acestui forum.

Si am gasit un super hotel! Nu vorbeau ei multa engleza dar ne-am inteles.

Camera - super mare, curata, au venit la curatenie, au schimbat cearsafuri, au completat sampoane, room service prompt, la ore in care nu ne-au deranjat. Am dat cameristei un dolar sa-mi lase mai multe sticlute cu sampon si totul a fost in regula.

Plaja - fara comentarii, loc suficient, de vreme ce majoritatea germanilor si olandezilor era la piscină.

Mancare - super, destul pentru toti si toate gusturile. Si pentru cura de ingrasare, si pentru cura de slabire. Mai ales restaurantul pentru copiii. Si nu am stat la coada sa gasesc mese libere, sau sa raman insetat, veneau baietii sa ma intrebe ce doresc sa beau. Recunosc, nu am incercat nici un restaurant a la carte.

Entertainment - nu m-a interesat, desi baietii mei au fost innebuniti de mini-disco.

Minusuri - categoric nemtii si olandezii erau preferatii ospatarilor, dintr-un motiv lesne de inteles. La salariul lor de 250 euro, bacsisurile sunt importante. Dar m-au servit si pe mine fara probleme, chiar daca am cerut in engleza, germana, si intr-o zi in italiana, just for fun.

Animatoarele copiilor nu vorbeau romana, desi o fata din Rusia avea in vocabular cateva fraze.

Minus mare - UAI presupune marfa de import la bar, dar eu nu am vazut decat un Kentuky Whiskey (si cum mie imi place, nu am avut ce face). Ginul era Istanbul Gin, romul la fel. Si cum nu am baut decat de astea, plus bere, nu ma pou pronunta despre altele. Nici un fresh de fructe, doar dozatoarele cu chimicale, asa e.

Si un ultim minus, legat de Corendon airlines, care si-au modificat orarul de zbor dupa cum bate vantul.

Daca ar fi sa trag o concluzie, a fost mult mai bine decat ma asteptam, mai bine decat anul trecut. E impresionanta curatenia interioara, modul in care se misca ospatarii, fara sa fie impinsi de la spate, peisajul cu bananieri si palmieri. A, mai erau pisicile destul de enervante, dar cuminti.

Trimis de Fr_Titus in 28.09.10 19:07:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kervansaray Kundu

VIZUALIZĂRI: 3837 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Fr_Titus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Jos cu palaria!
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

presario
    [28.09.10 19:36:57]

Buna descrierea, un review foarte echilibrat, felicitari.

magdalena
    [28.09.10 19:56:41]

O varianta buna de hotel, iar minusul cu bautura nu e important pentru mine!!

Felicitari pentru impresii!

[28.09.10 20:09:28]

am atasat aceasta melodie, se pote schimba!

bessondm
    [29.09.10 09:21:07]

Corendon Airlines are curse charter, ca Blue Air?

deliutza27
    [29.09.10 13:44:22]

Acel UAI poate era de fapt Ultimate All Inclusive, cum am mai vazut si in alta parte. Oricum, nici pentru mine nu era un impediment faptul ca nu pot consuma bauturi din import.

Am putut urmari foarte usor aceste impresii, asa ca, un cuvant de lauda si un vot, bineinteles.

[04.10.10 15:04:02]

Multumesc pentru aprecieri, incercam sa fiu cat mai obiectiv. Sincer, am fost placut impresionat de calitatea serviciilor si a hotelului. in functie de buget, anul viitor mergem tot in zona.

[04.10.10 15:05:38]

[@deliutza27]: Corendon Airlines a oferit charterul Cluj - Antalya (pana acum se zbura cu Sky, nu cunosc cauzele modificarii furnizorului). ar fi trebuit sa plecam din Turcia la 10.00 A. M. si am plecat abia la 19.30.

costin1968
    [04.10.10 18:08:07]

EXCEPTIONALA!!! poza cu site-ul AFA.

Ce tare esti RossoNerro (Milan?)

Chestiunea cu UAI este destul de raspandita in Turcia, eu am patit-o pe pielea mea (vezi review Hotel Grand Bliue Sky-Kusadasi), adica ,mai pe romaneste TEAPA.Sfatul meu este sa fiti foarte circumspecti,mai ales cand v-i se cer bani ,separat pt UAI.Nu este doar o toana de betivi, e o teapa (pardon) si pt cucoanele amatoare de sucuri de fructe naturale, proaspete, pregatite in fata ta (Ha!Ha!Ha..!)

costin1968
    [05.10.10 11:19:58]

Noi romanii avem o afinitate evidenta pt turci si turismul turcesc.

Dupa secole de convietuire, un pic de favoritism (comparativ!) din partea otomana, obiceiuri preluate de la turci si un BALKANSPRACHBUND, Hagi si alte ispravi, iata o prietenie minunata (eu asa simt).

Dar mai exista pe lumea asta si ADEVARUL, desi e clar ca ar trebui ca prietenii turci si turismul lor sa fie un exemplu pt turismul romanesc, o persoana ''particolera'' precum turistul roman ar fi normal sa dea bani pt ceva real, international acceptat, precum Euroi platiti, nu pe fantasmagorii de tip teapa--una din inventiile turcesti, ma refer la cea ascutita, din lemn,-- care, ca si alta inventie turceasca -ciorba de burta, amicii romanii (printre care se numara si agentiile de turism romulane) le-au dus-o la perfectiune.

Am divagat, NU EXISTA ULTIMATE ALL INCLUSIVE!

[05.10.10 18:35:41]

UAI exista, depinde de banii pe care i-ai platit. Cumnatul meu a fost anul acesta la Alva Donna (tot prin Antalya), si UAI chiar a functionat. Cu peste 2500 de Euro pentru 10 zile, au avut fresh de portocale la carafa in fiecare dimineata, plus Jameson si Chivas Regal ca bauturi din import. Repet, depinde de pret.

Sigur, daca vrei sa vezi toate minusurile, le vezi, dar sunt infinit mai mici decat la noi, plus ca nu de aia mergi in concediu, sa vezi daca biroul e zgariat sau daca alti turisti au murdarit peretele in zona de depozitare a bagajelor.

gioko
    [18.01.11 11:40:30]

Salut, as vrea sa pun si eu cateva intrebari (pe care de altfel le voi adresa tuturor celor care au fost aici, in speranta ca cineva imi poate da relatiile care ma intereseaza):

1) daca copii pana la 12 ani platesc bilet intreg, jumatate de bilet sau deloc;

2) daca exista tobogane mari (si pt. adulti) si daca trebuie sa platesti ceva in plus pt. folosirea lor;

3) daca exista bar pe plaja;

4) daca exista vin demisec sau de alt fel (chiar si de provenienta turceasca)... pun aceasta intrebare intrucat majoritatea celor care au postat reviewuri au scris doar despre bere, rom, gin, etc;

5) daca sucurile erau doar la dozator... si daca macar asa gaseai ceva asemanator cu cola sau fanta (imitatii voiam sa zic).

Anul trecut al fost alaturi la Rixos Lares si a fost superb, insa nitel mai scump... problema e ca vreau sa incerc si altceva.

Multumesc anticipat.

bessondm, costin1968, deliutza27, Fr_Titus, gioko, magdalena