ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.12.2008
ÎNSCRIS: 03.08.08
AUG-2008
[?] AD. + 1 COPII

O experienta interesanta

Hotelul arata chiar foarte bine, este foarte curat si pare a fi nou renovat. Pot spune fara doar si poate ca arata mai bine decat in pozele de pe site. Camerele sunt mari si frumoase si aproape toate au vedere spre mare. Hotelul are in stanga hotel Batihan (foarte aproape) - aici este zgomot mai mare, si la stanga hotel Prelude. Eu am stat pe partea cu Prelude si a fost mult mai bine, caci pe partea cu Batihan este foarte multa galagie.

Hotelul are parcare, dar in anumite cazuri va trebui sa lasi cheile paznicilor pentru ca trebuie sa mute masinile. Eram deja obisnuit cu modul acesta de lucru, totusi faptul ca nu-ti dau nicio hartie la mana iti creeaza totusi un sentiment de neliniste. Sa vezi ce m-am speriat cand nu mi-am mai gasit masina la locul ei. Fusese mutata undeva mult mai departe, dar pana am gasit-o nu pot sa-ti spun ce era in mintea mea.

Cand am ajuns, (in jur de ora 12:30) s-au facut repede formalitatile si am fost invitati la masa (am lasat bagajele in fata receptiei caci nu se eliberase camera). Am urcat in camere, insa surpriza – patul suplimentar pentru fetita nu era instalat. Am coborat la receptie sa anunt si mi s-a promis ca pana la 16:00 se va instala patul. La 17:00 am fost din nou la receptie, unde era o receptionera careia i-am explicat ca nu s-a instalat patul suplimentar. Se uita ea pe niste hartii si imi spune ca a fost instalat. Aici a fost destul de greu sa inteleaga, (era si infipta si proasta) ca de fapt eu tocmai coborasem din camera si nu era instalat niciun pat suplimentar. O incapatanare rar intalnita, noroc ca in cele din urma a sunat telefonul si atunci a ajuns la concluzia ca mai trebuia verificat odata. Bineinteles ca s-a rezolvat in cele din urma.

Plaja proprie este relativ ingusta (sunt 4 randuri de sezlonguri) si cu nisip. Intrarea in apa este presarata cu pietre, insa exista si locuri prin care se poate trece mult mai usor. Primele 2 zile ne-am chinuit sa intram in apa pe pietre, apoi am gasit un loc (in stanga foarte aproape de zona cu ambarcatiuni) unde nu erau pietre mai deloc. Pe toata perioada cat am stat noi - 6 zile - au fost valuri.

Mancarea era destula si erau multe varietati, dar dupa parerea mea le lipsea bucatarul. Multe dintre felurile de mancare erau la fel cu cele din Bodrum (unde am stat inainte) insa la Bodrum erau gustoase, iar la Ephesia nu aveau niciun gust. Carne a fost foarte putina si in general piept de pui (ne-am tot intrebat daca in Turcia puii au si picioare). A mai fost si peste de vreo 2-3 ori. Eu personal nu am murit de foame, nu vreau sa se inteleaga acest lucru. In schimb fetita mea de 10 ani, de cele mai multe ori nu a mancat absolut nimic.

Dimineata si la pranz se manca intr-o sala de restaurant, iar seara in alta. Fetele de masa erau curate - nu se poate reprosa ceva din punctul de vedere al curateniei.

Pe plaja intre 13 si 17 se serveau cheesburger, pizza, cartofi prajiti si spaghetti. Cheesburgerul arata destul de indoielnic, insa pizza si cartofii prajiti erau ok - am inteles de la fetita mea care manca aici - caci masa de pranz nu ii placea la restaurant. Eu personal nu am mancat aici, insa tot in curtea hotelului mai era un loc unde serveau pizza turceasca si Ayran (parca intre 14 si 17) - aici m-am oprit de vreo 3 ori pentru a gusta un pic - erau bune.

Bauturi: sucurile aveau un gust cam ciudat, cafeaua mi s-a parut foarte proasta (era de fapt un fel de ness de la dozator), berea era Tuborg, vinul alb nu era cine stie ce - pe cel rosu nu l-am gustat. Am mai baut Raki, care dupa parerea mea este echivalent cu Ouzo, doar denumirea difera.

Seara dupa ora 22:00 la amfiteatru se organizau spectacole, discoteca sau jocuri. Intr-una din seri a fost un spectacol cu specific turcesc ce mi s-a parut chiar senzational. Daca s-ar fi limitat la numai la dansul din buric nu as fi fost la fel de incantat. Surpriza a fost ca ulterior s-au prezentat si alte dansuri reprezentative turcesti. Atmosfera a fost incendiara, iar locurile fusesera ocupate cu 15 min inainte de inceperea spectacolului.

Pentru ca am fost la mare, nu prea m-a interesat piscina. Asta nu m-a impiedicat insa sa observ ca sezlongurile de pe marginea piscinei erau ocupate inca de la ora 6:00 dimineata (cu prosoape), dar oamenii veneau abia pe la 10:30-11:00. Asta din cauza faptului ca intotdeauna smecheria, grosolania si lipsa bunului simt fac casa buna. Din pacate insa, majoritatea celor care ocupau locurile erau romani (ma doare sufletul sa spun asta).

Am avut impresia ca oamenii munceau extrem de mult acolo. Femeia de serviciu era aceeasi in fiecare zi si muncea de dimineata pana seara. La fel si restul angajatilor de la hotel. Cu toate acestea, erau binevoitori si zambitori. O figura interesanta era tipul care facea pizza turceasca, si care, datorita faptului ca noi l-am bagat in seama altfel decat ca pe un angajat, a incercat sa se imprieteneasca cu noi, ne-a aratat poza de cand era militar, precum si poze cu copiii lui. Ar fi incercat sa ne spuna mai multe, din pacate s-a lasat bariera limbii peste care nu a reusit sa o treaca.

Am fost de 2 ori in bazar, de fiecare data cu dolmusul. E solutia cea mai la indemana si nu costa foarte mult. E mult mai simplu – greu de gasit loc de parcare, etc. Dolmusul venea odata la 2 minute, si erau bine organizati. Bazarul interesant, forfota – cam tot ceea ce poti gasi intr-un bazar. Si multe lumini, lume pestrita... Sa nu astepti sa gasesti lucruri extraordinare, si nici preturi foarte bune – indiferent cat de mult te-ai targui. Dar placerea de a negocia nu ti-o poate lua nimeni (daca iti place sa negociezi – altfel esti pierdut). Ca sa fiu sincer insa, am avut un sentiment mai placut in Egipt in privinta negocierii. Parca egiptenii o faceau cu mai multa placere, iar turcii s-au cam plictisit.

Am fost la outlet-urile de la Soke. Acolo poti gasi lucruri cu adevarat de calitate, iar unele la preturi foarte bune. Decat sa iei haine din bazar sau targ (daca bineinteles nu iei ceva cu specific turcesc), mai bine iei din outlet. Sunt mai ieftine si de calitate. Pentru noi (majoritatea din noi eram cu masuri mai mari gen XXL) a fost mai greu sa gasim cate ceva, insa cei mai subtirei pot gasi o varietate larga de vestimentatie.

Insa Turcia nu inseamna numai cumparaturi – Turcia inseamna si istorie. In zona Kusadashi, Bodrum, majoritatea vestigiilor sunt de origine elena. De altfel grecii revendica aceasta regiune, insa asta este o controversa istorica care trebuie rezolvata de altii. In Turcia sunt localizate 2 din cele 7 minuni ale lumii antice: Templul zeitei Artemis din Efes si Mausoleul din Halicarnas (situat in Bodrum).

Am fost la Ephes si este cu adevarat interesant. Este greu de povestit, trebuie vazut – chiar merita. Am petrecut aproape 3 ore la Ephes si am facut-o cu mare placere. Neaparat sa aveti ceva de pus pe cap si apa. Este o portiune destul de lunga de parcurs, iar la sfarsit eram destul de istoviti.

Inca odata se dovedeste ca turcii stiu sa faca negot. Cum am ajuns in parcare la Ephes erau niste microbuze care asigurau transferul „gratuit” catre cealalta poarta a Ephesului (ar fi groaznic de facut si drumul inapoi). „In drum” (practic facand un mic ocol) insa ei te opreau la o fabrica de piele. Acolo stateai, iti aratau modele, negociai – si indiferent daca pana la sfarsit cumparai sau nu ei te duceau la intrarea cealalta a Ephesului. Mi s-a parut interesant si civilizat.

Cand am ajuns erau aproximativ 30% romani insa dupa 1 septembrie cred ca procentajul lor s-a dublat. Turcia - pamant romanesc.

Am facut 10:30 ore de la Bucuresti la Canakale si parca vreo 5:30 ore pana la Kusadashi, dar am avut bafta la vama Hamzabeyli(am fost singurul dar tot a durat vreo 25 minute) si la bac.

De pe card am platit doar benzina (cea mai buna solutie). Altfel - depinde ce ai nevoie - insa in multe locuri nu se plateste cu cardul (mai ales in bazaruri), daca iei aur sau piele iti face discount daca platesti cash, iar ca sa scoti cash de la bancomat sunt comisioane mari in general. De asemenea trebuie sa-ti faci un calcul si la plata cu cardul pentru ca pentru sume mici nu este rentabil. La Soke la Outlet erau niste anunturi referitoare la niste taxe suplimentare pentru card dar sincer nu am inteles despre ce era vorba. Restul tu hotaresti. In general am platit in lire turcesti (si era si usor de calculat: 1 YTL=2 RON.

Pentru 42 Eur pe noapte (in medie) de persoana all inclusive consider ca a fost o alegere foarte buna.

Trimis de Dabator in 07.12.08 06:19:47

VIZUALIZĂRI: 1690 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dabator); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

christiana
    [26.04.09 09:08:49]

Buna

Am citit parerile voastre despre hotel Ephesia si ne-au ajutat f. mult in a lua o decizie. Intentionam si noi sa mergem cu bb in luna iunie (vom avea pe atunci 1 an si 6 luni), dar suntem derutati putin cu pocedura pentru bagajele piticului (patut si carucior). Ne intrebam daca sunt o problema pentru transportul cu avionul. Sau patutul se poate inchiria acolo? Daca da cum se procedeaza? Va multumesc mult.

christiana
    [27.04.09 09:20:26]

Buna

Mai am o intrebare daca ma poate ajuta cineva, va rog. Cum sunt balcoanele la ephesia, pentru ca nazdravanul nostru de 1 an si 6 luni este f. energic si ma stresez sa nu fie un pericol pentru el. Dar baile au dus cu cadita sau nu? Va rog sa ma ajutati. Multumesc mult.

christiana, Dabator
    Alte impresii din această RUBRICĂEphesia Hotel [Long Beach]: