ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2010
ÎNSCRIS: 08.06.09
SEP-2010

In Thassos m-am indragostit de Grecia!!!

Despina Vandi-Stin Avli TU Paradisu

Inca nu-mi revin, a trecut o saptamana de cand am plecat de pe insula, iar eu inca aud pescarusii, prietenii mei de pe ferry, valurile marii Egee parca imi soptesc: kalimera, noaptea visez ca sunt pe vapor, sau ma plimb pe plaja! A fost prima mea vacanta in Grecia, un vis frumos, paradisul pentru mine are acum un singur inteles: Thassos!

Indragisem Elada de cand incepusem sa citesc review-uri pe Afa. Primul mi-aduc aminte ca a fost al @georgianei, un hotel undeva in Limenaria. Atunci am citit prima oara de insula si a luat nastere dorinta ca, intr-o zi sa vizitez si eu acele locuri minunate pe care le povestea asa frumos... Mi se parea un vis imposibil: eu, in Grecia? Asa departe, e foarte scump, nu voi ajunge niciodata! Apoi, a venit „artileria grea”a lui @ionescunic, cu review-uri cu parfum de uzo, masline verzi si lamb chops ce m-au facut sa incep sa ma documentez serios ce, unde, cum, in Grecia.

Fiind prima data intr-o tara necunoscuta, am zis sa-mi iau o ”experta” cu mine, prietena mea, Ileana fiind la a 8-a!!! vizita pe taram elen. Ea a fost de fapt si „capul rautatilor” in a ma convinge sa las pentru batranete vacantele in Romania si sa descoper frumusetile Greciei! Asa, dupa multe deliberari si cautari, ne-am hotarat asupra agentiei si cazarii, dar si a locatiei-Skala Potamia. Am inceput sa fac a. m. r. -ul lunilor (oare cand au trecut 6 luni asa repede?). Framantari, probleme personale, criza din Grecia, faceau cateodata sa mi se para un balon de sapun plecarea mea. Insa, atunci cand a venit ziua plecarii, nu realizam inca ca intr-adevar, asteptarea a luat sfarsit! Cand am plecat in Grecia, trebuie sa recunosc ca aveam un mare gol in stomac: cum va fi drumul cu autocarul, cum va fi cazarea, timpul, pentru ca plecasem pe o vreme nu tocmai prietenoasa si care numai vise de o vacanta perfecta nu-ti dadea! Devorasem tot ce se scria pe Afa despre Thassos, cautam descrieri despre studioul in care urma sa stam, 6 luni de zile invatasem aproape totul despre “Ïnsula de smarald”: plajele cele mai frumoase, descarcam in „favorite” tot ce era interesant de stiut: cum se ajunge la Gyola, unde sa luam masa in Skala Potamia, optionale... Dar, in ziua cand trebuia sa plecam, m-am trezit ca nu mai stiu nimic, nu am putut descarca nimic salvat in calculatorul mare, totul in mintea mea era un blank, noroc cu ghidurile din dotare, cateva foi printate ale lui @ionescunic (au fost “biblia mea de capatai”) precum si hartile primite sau cumparate pentru a lumina vidul din capul meu! Imi faceam griji cum ne vom intelege cu grecii, ce fel de oameni sunt, chestii minore, de care rad acum impreuna cu @ileanaxperta!

Drumul cu autocarul a fost primul (dar si ultimul!) de lunga durata, a durat 16 ore!!! -pana si Ileana a spus ca este cel mai lung drum facut vreodata in Grecia, obositor, incomod, dar, omul dn greseli invata, nu? Si, daca nu m-ar fi batut @ionescunic la cap tot timpul asta sa mergem cu masina noastra, dar noi, nu, am avut influente „prietenesti”ca ne zgariem masina, ca e mai bine sa stam lejer, o sa va povestesc altadata cum a fost si drumul cu autocarul...

Am plecat din Bucuresti pe o vreme racoroasa, stiind ca si in Thassos era week-end ploios. Zorii zilei ne-au prins in Bulgaria, cu un soare timid, ce ne-a intampinat si in Grecia o buna bucata de drum. Mi-aduc aminte, dupa ce am trecut granita la Promachonas, Ileana m-a intrebat daca imi vine sa cred ca sunt in Grecia, si atunci am tras aer in piept, sa realizez ca nu visez si ca este adevarat, am calcat pe pamant elen.

Drumul cu ferry a fost foarte vijelios, daca nu erau pescarusii sa imi dea de furca sa-i pozez si sa-i poftesc la masa, cred ca ma speriam si eu de valuri! Insa euforia era asa de mare, fericirea de a fi acolo, atunci, noi, incat nici daca ningea nu ma deranja, sincer! Sotul meu era tare imbufnat pe vreme si se tot uita rugator la cer sa iasa soarele, care tocmai atunci se gasise sa intre in concediu! Din cauza vantului, nici pescarusii nu veneau sa manance si ma pregatisem cu 4 pungi de pufuleti si o punga mare de biscuiti, de se mirase saracul sot de ce m-a apucat foamea asa tare la Petrom-ul de la Giurgiu, la 12 noaptea si nu intelegea de ce pescarusi vorbeam!

Cand am inceput sa urcam si apoi sa coboram pe serpentine, in drumul nostru spre Skala Potamia, destinatia finala, cu aparatul foto in mana nu spuneam decat „Wow! ” Eu stiam ca am venit la mare, nu la munte, iar peisajul este unul de vis, cu padurile de pin care ne insotesc pana jos, in statiune! Drumul anevoios al autocarului prin satul Panagia, pe stradutele stramte cu case traditionale, taverne si magazine de suvenir-uri imi dadeau sentimentul ca aici este locul unde am visat de mult sa ajung, mi se parea ca vad un film vechi cu Zorba Grecul...

Eram obositi, morcoviti din cauza vremii, ne-am aruncat bagajele si am plecat sa mancam si totodata sa vedem marea, marea Egee dupa care tanjisem atat! Pe faleza, cand am dat cu ochii de tavernele micute, cu masute de lemn si scaune simple, vopsite in albastru, cu fete de masa in patratele, am simtit ca am ajuns... acasa, asa ceva visasem sa gasesc aici, albastru si bouzoukia! Peisajul de aici este magnific: in fata marea, in spate muntele, care te trimite cu gandul la Busteni! Nici ca se putea o combinatie mai frumoasa, sa stai in marea Egee si sa te uiti la munte!

Primul meu contact cu marea asta sarata, dupa care tanjesc eu acum, a venit firesc, chit ca nu era nimeni in apa, m-am descaltat si mi-am bagat picioarele in ea de Egee, prea mult ii dusesem dorul ca sa astept sa iasa soarele... pe plaja mea! Si, asa cum imi promisesem, am luat o gura de apa, i-am simtit salinitatea mult mai ridicata ca cea de acasa si cred ca asta a fost click-ul care m-a vrajit, acel contact fizic dintre mine si mare a fost ca un fel de legamant, ca voi face tot posibilul sa ajung sa pot s-o gust in fiecare an!

Zilele ce au urmat m-au facut sa descopar frumusetea plajelor, savoarea mancaruruilor grecesti, ospitalitatea grecilor, frumusetea caselor traditionale. Am indragit Thassos-ul pentru albastrul cerului oglindit in turcoazul apei, ma amuza cum vorbesc grecii engleza, au un accent taaare simpatic! Am incercat, in cateva zile sa descoperim putin din farmecul insulei. Cu o masina inchiriata am ajuns la Marble Beach (plaja de marmura), plaja asta exotica ne-a fermecat rau de tot, va rog sa ma credeti ca mi-am facut cruce, cu lacrimi in ochi si i-am multumit lui Dumnezeu ca am ajund aici, sa vad culoarea asta incredibila a apei, datorita pietricelelor de marmura. Fiind prima plaja vazuta in lumina soarelui (Skala potamia si Golden Beach nu ni se parusera nemaipomenite umbrite si posomorate din cauza vremii), oricare alta vazuta ulterior nu ni s-a mai parut asa frumoasa, asta, numai in opinia noastra, fara sa va suparati pe mine! Am ajuns la manastirea Arhanghelului Mihai (era inclusa la „obligatorii”, purtand aceleasi nume cu al fetitei!), am admirat marea si plaja de la poalele muntelui, de culoarea smaraldului; ne-am balacit printre pesti la Aliki si Psili Amos. Am tras o fuga si in Theologos, unde, conform traditiei „din gura in gura” am fost la terasa lui Stelios, grecul care ne-a cucerit cu darurile lui din partea casei, habar nu avea cine suntem, insa pe romani ii considera „prietenii lui”. Ne-am plimbat putin pe strazile satului, unde, pe moment, am crezut ca am facut un salt in timp vazand strazile alea inguste, cu case vechi, parasite, cu pomii incarcati de rodii, cu bisericuta satului, mica si incarcata de istorie, cu siguranta aici sa vii fara masina, sa bati la pas stradutele si sa savurezi un frappe la micile taverne, si, de ce nu, sa-ti cumperi o pereche de papuci din piele de la atelierul din sat!

Daca am avut putin timp sa exploram uscatul, ne-am propus sa „cucerim” si pe mare Thassos-u, asa ca, din Limenas am luat o croaziera pentru intreaga insula (a fost cadoul meu pentru sotul meu, caruia ii place snorkeling-ul si care a fost super incantat sa inoate pe langa pesti si arici!). Am descoperit aici si alte plaje neexplorate, am innotat unde nu ajunge picior de om-pe uscat-, am vazut piscina Gyola, manastirea Arhanghelului cocotata pe stanca, pesteri sapate in stanca de valurile marii, a fost ceva incredibil! Multumesc lui @raduu1972, pentru ca el „ mi-a deschis”pofta de croaziere pe mare!

Daca ar fi sa ma reintorc in Thassos si cu siguranta o voi face, tot in Skala Potamia as alege sa stau. Este un fel de Eforie Sud, spre deosebire de Golden Beach, asemanator Neptunului, din toate punctele de vedere: plaja, preturi la cazare, taverne, supermarket-uri, souvenir-uri. Este o locatie ideala pentru familiile cu copii, plajele existente aici au intrarea lina cu adancime mica, asemanatoare celei din Mamaia. Insusi varful Ypsarion se vede mult mai bine conturat, in toata splendoara lui, in lumina rasaritului are o culoare incredibila, rosiatica, o sa caut poze sa va convingeti. Am prins si un superb rasarit aici, nu am vazut soarele atat de rosu in viata mea, eram eu, marea si un pescarus, offf, ce amintiri frumoase!!!

Pentru cei care nu ati ajuns inca in Grecia, cred ca Thassos-ul este alternativa cea mai buna pentru o vacanta de vis si datorita distantei relativ mici de tara, cam 800 de km, este cea mai aproape insula a Greciei de continent, 8 km, daca nu gresesc. Asta a fost si criteriul dupa care am ales si eu prima mea vizita aici.

Chiar daca in timp voi descoperi si alte insule minunate, Insula de smarald va fi mereu ca prima dragoste, puternica si de neuitat, va fi locul unde voi reveni cu acceasi emotie de fiecare data, un loc minunat pe care va doresc sa-l descoperiti si voi...

Voi atasa niste poze, care mi s-au lipit mie cel mai mult de suflet, sa vedeti Thassos-ul prin ochii mei! Si, va rog sa-mi scuzati stangaciile, este din cauza emotiei, despre Thassos nu se poate vorbi decat cu sufletul, cuvintele sunt prea goale, iar pozele parca prea sterse...

Thassos, s’agapo!

Trimis de trandafir 1970 in 27.09.10 00:20:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4801 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (trandafir 1970); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Prima poza cu Marea Egee, mi-as fi dorit s-o vad albastrind de fericire, nu asa posomorata, dar este frumoasa oricum!

[27.09.10 00:24:21]

As avea o preferinta muzicala:

Nu stiu ce inseamna, insa reprezinta exact starea mea de spirit de acum; cata vreme canta de "paradisu" si de "s'agapo", cred ca este ceva de dragoste!

Multumesc anticipat, webmaster!

raduu1972
[27.09.10 00:26:23]

Superb review-ul tau, ma bucur ca ai reusit sa ajungi in thassos.

In privinta croazierei ma bucur ca si tie iti place, si ramai cu amintiri foarte placute dupa , cum de altfel si eu am ramas din croazierele de pina acum.

Astept si pozele ma bucur ca poti primi din partea primul vot

Cred ca sunt realizate la fel de profesionist ca si review-ul

Felicitari

[27.09.10 00:29:26]

TARE frumos scris, cu sufletul. Se vede treaba ca o particica din tine... a ramas acolo

atasat potrivita ilustratie muzicala aleasa.

[27.09.10 01:29:46]

@raduu1972, multumesc tare mult pentru aprecieri! Credeam ca numai eu am "insomniri", vorba fetitei mele...

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[27.09.10 01:31:48]

Sincer, eu nu am cunoscut pe nimeni sa mearga in Thassos si sa fie dezamagit. Insula aceasta are de toate si este cea mai aproape de Romania, pacat ca preturile cresc constant.

In 1997 cand am fost prima data in Thassos am mancat la o taverna pe malul marii in Limenas cu 2500 de drahme echivalentul a vreo 12-13 marci (daca mai tin bine minte), un mix fish pt 2 persoane cu salata greceasca, fresh, bere si desert, in 2007 am mancat la aceeasi taverna, acelasi lucru cu 25 de euro.

Sincer as vrea sa dau timpul inapoi

[27.09.10 01:32:39]

@webmaster, intr-adevar, o particica din sufletul meu a ramas acolo, si cred ca voi lasa cate o frimitura prin fiecare loc al Greciei pe care-l voi descoperi! Multumesc pentru cuvintele frumoase!

[27.09.10 01:37:13]

Asa e, @andox, acum ii inteleg pe toti cei care merg ani in sir in vacante aici!

Eu inca mai cred in Mos Craciun si sper ca, poate, vor veni si vremuri mai bune!

[27.09.10 05:51:25]

Foarte frumos scris, te-am asteptat si a meritat, tot ce sper e, ca i-a placut si sotului tau si fetitei voastre astfel incat sa mai veniti in Grecia si altadata.

Pentru la anul va recomand Zakynthos, Lefkada sau Corfu, in ordinea asta, pentru a nu fi diferenta prea mare intre ce ati cunoscut acum si ce veti gasi acolo. Sper ca stii ca odata si odata va trebui sa ajungi si in zona Paralia Katerini, pentru a putea face si excursiile de acolo.

@Andox asa e, preturile au crescut foarte mult odata cu intrarea Euro ca moneda nationala, imi povestea matusa/nasa cum la piata, aproape orice produs, s-a dublat la pret intr-o noapte. Acum mai cresc un pic preturile si din cauza taxelor si tot asa. Norocul e ca la ei TVA la mancare e mai mic.

Cris
[27.09.10 07:55:26]

@trandafiir1970, mi-ai rascolit toate amintirile. Ma bucur ca v-a placut la fel de mult ca noua, cred ca multe ,,parti din suflet au ramas acolo"".

De cand am venit acasa si noi tot la urmatorul concediu in Grecia ne gandim.

Felicitari si sa speram ca anul va trece repede, abia astept sa aud povestirile din urmatorul concediu (din Grecia bineinteles).

Sanziana
[27.09.10 08:04:03]

ai scris din inima si a iesit un review exceptional, plin de trairi intense, m-a emotionat citindu-l, felicitari

magdalena
[27.09.10 08:34:21]

As fi vrut sa am si eu aceeasi senzatie ca si tine atunci cand m-am intors din Thasos, insa ai reusit sa mi-o creezi tu acum!

[27.09.10 08:39:47]

@ionescunic, mi-aduc aminte ca prima ta iesire in Grecia a fost in Halkidiki. Ma gandeam sa o luam si noi asa, usurel, pentru ca acum vom merge, se intelege, cu masina noastra. Stii ca vorbeam din Thassos ca as vrea un Corfu, dar, cam departisor, pentru inceput.

@pacurarcris, poate la anul facem o caravana Afa pentru Grecia, deja Ileana"lucreaza" pentru racolarea cuiva, nu spui cine, persoana importanta, pentru a merge impreuna la anul.

@sanzianam, multumesc, sa stii ca "pofta" pentru Corfu de la tine a pornit, ingiteam in sec cand citeam cu ce v-ati ospatat pe acolo! Uite asa incepe omul sa viseze si ajunge unde nici cu gandul nu gandeste! Gratie voua, celor care iubiti Grecia, am ajuns sa va calc pe urme si nu regret nici o clipa asta, va multumesc si ma inclin in fata voastra!

[27.09.10 09:01:34]

excelent review-ul, l-am trecut la favorite, l-ai scris cu dragoste pentru grecia asa cum avem multi dintre noi... in timp nu ocolii Halkidiki-Kassandra, Sithonia, o sa-ti placa foarte mult... unde ai stat? da-ne te rugam amanunte... felicitari!

[27.09.10 09:05:42]

@sandu. 53, daca marturisesc ca tocmai Sithonia as vrea sa fie urmatoarea destinatie spre paradis... Trebuie sa ajung la terasa aia frumoasa de care a scris si @ionescunic!

Studio Nefeli a fost cazarea, o sa scriu in curand si amanunte despre asta.

Alina Morar
[27.09.10 10:25:09]

Am asteptat pozele sa vad ce si cum.

Doamne, ce frumos e!

M-ati zapacit de tot cu Grecia!

Iar pozele cu pescarusii... sunt...

Se vede ca ai "ramas acolo"... unde ai visat sa ajungi... sper ca si eu sa raman indragostita de acele locuri...

mahtobleyla*
[27.09.10 11:06:22]

Minunat scris, m-ai facut sa vad cu ochii mintii destinatia stabilita deja pentru primavara ce va veni.

Un vot mare, mare de la mine.

[27.09.10 11:08:18]

am citit multe despre studios nefeli si la modul apreciativ... si oferta turistica a fost buna, cred ca am plecat prin aceiasi agentie... noi am fost in Sarti anul asta si am facut sithonia in toate directiile... am si scris despre experientele mele acolo toate fiind deosebite... te invit sa le citestti poate vei face in viitor un drum acolo, asa cum si eu mi-am propus pt. vara viitoare un thassos datorita impresiilor voastre... astept sa ne descrii cazarea!

corinne
[27.09.10 11:15:04]

Felicitari!

Ca multi altii si eu iubesc Grecia! Nu am ajuns in insula Thassos dar timpul nu e pierdut!

Eu am vizitat pe rand Corfu, Creta si Rhodos si asa entuziasmata ca tine am venit din insula Rhodos, unde am si fost de doua ori.

Astept cu nerabdare sa citesc si alte impresii despre insula vizitata de tine...

Votul nr.14 .

[27.09.10 11:53:44]

cred ca te referi la Panorama Kalamitsi, un loc superb... sigur o sa ajungi... am vazut si fotografiile foarte frumoase si sugestive, te-a ajutat natura.

mirelab
[27.09.10 12:03:19]

De cele mai multe ori savurez review-ul, votez au ba si merg mai departe De data asta am am ramas muta in fata fotografiilor tale, am citit, si am revenit la foto... absolut magnifice... daca pentru mine vacanta in Grecia este mare, soare si taverne... cu ajutorul tau am vazut o Grecie parasita de turisti, dar mult mai... sofisticata daca ii pot spune asa.

Superb, felicitari fotografului, un adevarat regizor!!!

mirelopodu*
[27.09.10 12:16:48]

Fără nici o exagerare, extraordinar de frumos ai povestit și ai redat toate emoțiile prin care ai trecut, gradat, începând cu pregătirile și până la finalul poveștii. În multe dintre momentele amintite m-am regăsit pe mine și am trăit împreună cu tine magia vacanței elene. Iar pozele au întegit un review reușit.

Frumos. Tare frumos!

celeste
[27.09.10 12:35:20]

Cum am scris intr-un ecou Grecia este frumoasa dar trebuie descoperita, din cate vad ai reusit sa o descoperi. Felicitari pentru review si pentru poze.

stefania mitila
[27.09.10 14:53:33]

Ce mai pot eu sa spun dupa atatea cuvinte frumoase. Felicitari si un vot de la mine.

Esti atat de convingatoare, că mai stii, poate chiar alegem Grecia, anul viitor.

stefania mitila
[27.09.10 14:55:26]

A, uitasem, pozele tale imi plac mult pentru ca sunt foarte sugestive. Succes cu acest review.

krondia*
[27.09.10 14:57:46]

În Thassos toamna vine mai repede, fiind cea mai nordica insulă din Marea Egee, din câte am înţeles după 10 septembrie este mai rece şi şansele să plouă sunt destul de mari. Mă bucur că aţi avut parte şi de soare şi aţi putut gusta din plin fumuseţile acestei insule. Şi acum o să îţi pun o întrebare grea: ce ţi-a plăcut cel mai mult şi mai mult pe insulă?

pepsi70ro
[27.09.10 17:33:43]

Foarte frumos povestit, cu multa sensibilitate, n-am ajuns inca in Thassos, dar sunt mai decis ca oricand sa admir si eu frumusetile de acolo.

Felicitari!

[27.09.10 18:18:14]

@Alina, sper sa descoperi farmecul marii in Grecia, dupa ce ai descoperit frumusetea Alpilor in Austria!

@mahtobleyla, unde vei merge si cand? Nu ma iei si pe mine???

@corinne, ai ajuns in niste locuri superbe ale Greciei insulare, inaccesibile pentru mine datorita distantei, ce trebuie parcursa cu avionul! Felicitarile mele, pe cand un Santorini?

@mirelab, @mirelopodu, @celeste, @stefania mitila: va multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase, dar asa cum spunea @sandu. 53, m-a ajutat mult natura si aparatul foto, eu doar am facut un simplu click! Restul, Thassos-ul e de vina pentru peisajele minunate!

@krondia, grea intrebare mi-ai pus! Insa, cred ca nu gresesc daca spun ca plaja de marmura a fost cea care m-a cucerit definitiv, credeam ca numai in filmul "Laguna Beach" am vazut asemenea plaja!

@pepsi, bine-ai venit in club! Sper sa vii la fel de incantat ca mine de pe insula! Cine stie, poate voi reveni si eu, nu stiu sigur nimic acum! Cert este ca, am imbolnavit-o pe soacra-mea cu pozele, si a zis ca vrea cu tot dinadinsul sa ajunga aici!

[27.09.10 18:26:40]

Trandafiras ai grija cu soacra, ca la fel am facut si eu cu a mea si acum nu pot sa o mai tin in bucuresti toata vara, anul asta au fost de 4 ori in Grecia: Paralia K, Corfu, Sarti/Sithonia si Nefeli/Thasos. Si deja pentru la anul ne cere oferte pentru Sarti de mai multe ori si poate pentru alte insule.

Poate la Sarti as merge si eu in vara, dar la noi tb sa fie sfarsit si inceput de luna, altfel nu se poate.

Georgiana e acolo (Sarti), foarte happy si cica e cald si bine si se distrau pe vasul Menia Maria III cu dansurile piratului in croaziera de la Mt Athos.

[27.09.10 19:58:18]

@ionescunic, saracu pirat il stiu de ani de zile si nu mai e tanar, il tot vad mai in toate pozele... e de admirat! @ionescunic cred ca la cat ai colindat in Grecia, Sarti e o alegere pe care ti-as recomanda-o, desi cred ca il stii f. bine... si eu imi fac planuri pt. la anul de dragul Greciei si nu stiu ce sa aleg... m-as intoarce in Kassandra, as alege iar Sithonia cu Sarti, as merge ca m-ati uluit cu Thassosul... alegerea e grea dar va fi sigur Grecia, indiferent de cum va evolua criza! sunt curios ce va scrie @georgiana despre Sarti cand se va intoarce... e interesant cum e vremea la sf. de septembrie ca si acolo sunt niste muntii in jur...

[27.09.10 19:58:51]

@Nicule, nu ti-e mila de mine? Croaziera, Sarti Beach, soacra dependenta de Grecia? Cu ce ti-am gresit???

Fie atunci, sfarsitul lui iunie, inceputul lui iulie (pana in 2, sa prindem pret bun!), Halkidiki, Sarti Beach, sa vad si eu ce o fi domne asa de nemaipomenit, ca m-ati innebunit toti! Tu, pe o parte, @sandu. 53, pe cealalta, stai sa vezi cand o veni si @georgiana... Nu mai pooooot, nici iarna nu a venit!!!

[27.09.10 20:03:09]

A zis cineva de munte in Sarti? Vreau si eu acoloooooo!!! Plec sa-mi fac bagajeleeee!!!

ileanaxperta*
[27.09.10 20:08:46]

Trandafirasul meu iubit, / eu cu Grecia mea te-am ispitit/ si se vede clar, mi-a reusit/iar "drogul" meu elen ti-a priit... Asa ca pe viitor... GO TO GREECE EVERY YOUR HOLIDAY!!! dar si cu mine alaturi...

Si inca ceva: ti-am spus si iti repet: nu intra in sevraj de Grecia, ci ramai de-a pururi "drogata"... caci nu vei muri de asta... niciodata...

Si votul meu cu tot dragul (nr. 22... sau 44... sau 88...). Ti-am spus eu ca daca scrii din suflet... vezi ce se intampla? !...

dananecula
[27.09.10 20:13:36]

@trandafir 1970

BRAVO pentru acest review minunat

Sensibil, sincer, pe toti ne-ai impresionat!

Culoarea marii verde-albastre, de smarald

Pe mine din tot sufletul m-a fermecat...

Dar si zborul pescarusilor in zare

M-a purtat cu gandul inca la vacanta mare...

Si pentru ca de Thassos tu tare te-ai indragostit

Iara pe mine pur si simplu m-ai vrajit

Nu imi ramane decat sa-ti transmit admiratia mea

Pentru-aceste impresii ,,graite'' cu sufletul, parerea mea

Felicitari din plin si-un bine meritat vot al 21 lea!

[27.09.10 22:08:23]

@Trandafir, nu pot promite nimic de acum, insa ma gandesc ca trebuie sa o iei incetul cu incetul si Halkidiki e ok dupa Thasos, ca daca ajungi la Navaggio sau pe Myrtos beach ori in Lefkada, nu cred ca mai vrei sa pleci de acolo!

dogvl78
[28.09.10 02:16:34]

alege sarti daca meri in shitonia

[28.09.10 10:08:04]

@ileanaxperta, vezi ca m-am hotarat, asa ca include in vacantele tale viitoare, Halkidiki-evident, Sarti Beach! Ne vedem la targul de turism, peste o saptamana si adunam oferte si materiale, sa nu plec cu mana goala, ca doar imi stii acum"cutia cu maimute", hi, hi, hi! Data viitoare imi aduc o sticluta cu apa de mare, acum am decat pietricelele de la plaja de marmura, suficiente pentru o "priza"!!!

[28.09.10 10:17:06]

@Dananecula, frumos mai scrii,

Ma uimesti mereu, sa stii!

Ma bucur c-am reusit

Cu Thassos de te-am vrajit!

Ce mult mi-as dori, sa stii,

Daca cativa useri ne-am urni,

Spre Elada, intr-o caravana mare,

Sa se stie: Afa e cea ma tare!

Sa incingem un sirtaki,

Sa se auda de la Sarti,

Hotelul asta nesuferit,

Cu care multi m-au innebunit!

Hai cu noi sa ne distram

Dupa Grecia sa nu mai suspinam,

Ce zici, iti surade ideea,

Sa vii pana in Sithonia

Tocmai in... Halkidiki,

Sa mancam niste tzatziki?

Hai, te rog, nu zice nu!

Ca ma supar si vin acum

Chiar la tine in Ploiesti

pe loc sa te hotarasti!!!

dannek
[28.09.10 14:28:09]

@trandafir

sa incerci Grecia la sfirsitul lui augus inceputul lui septembrie ca sa nu ai surpize cu vremea.

Eu zic ca Skiathos sau Skopelos sunt demne de vizitat la asta daca vorbim de insule.

Nu sunt prea populate de concetateni asa ca te vei bucura de un concediu pe masura.

Important sa prinzi oferta cea mai buna.

Sa inteleg ca nu te-ai aventurat sa gasesti Giola.

Felicitari pentru impresii, sa stii ca si thassos este o insula care merita vizitata a doua oara.

[28.09.10 21:21:13]

Multumesc, @dannek de sfat, sa stii ca mi-as dori sa ajung pe Skiathos, apoi Skopelos (de cand am vazut filmul "Mamma mia" mi-a placut insula!), insa va trebui sa am rabdare, dupa mine as merge peste tot unde ajunge masina sau ferry! Exclus avion, altfel cautam de mult o oferta pentru Santorrini!

georgiana
[06.10.10 15:02:04]

Stiam ca ai scris, vroiam sa -ti citesc review-ul, dar timpul nu mi-a permis pana acum!

Mai intai am dat click pe poze, am zambit, apoi am oftat! Mi-a placut in mod special poza nr 24, cu silueta pescarusului pe apa albastra, apoi poza nr 34 cu masa si scaunele simple, asezate la malul marii, imagine care rivalizeaza cu o alta de pe internet, la malul unei mari din Italia, una foarte elegant pregatita, cu pahare cu picior si servetele fine si albe! Personal o prefer deprima, pe cea simpla!

Apoi... ti-am citit atent fiecare cuvintel din review. Si culmea, nu am fost surprinsa de ceea ce am citit, deoarece din cat am reusit eu sa te cunosc, imi imaginam deja ca asa vei percepe tu Grecia si nu avea cum sa te dezamageasca nici vremea nu tocmai favorabila din fiecare zi si nici altceva! Pentru ca ai asteptat cu atata nerabdare luna septembrie sa mergi la Ea, ca o mare intalnire de amor! Si nu ma mir ca afirmi ca ti-ai facut cruce, multumind cerului ca ai ajuns acolo, pentru ca si eu, de nenumarate ori, cand ma aflu intr-un loc dorit -patesc la fel, imi vine sa ma inchin!

Foarte frumoasa povestea ta si ma bucur ca ne-ai spus-o si noua, cu toata bucuria ta!

[06.10.10 17:26:09]

@georgiana, ai reusit sa ma faci sa scap o lacrima de emotie! Stiu ca si tu iubesti Marea, fie ea Egee, Adriatica, Ionica sau Mediterana, asa ca m-au miscat tare mult cuvintele tale!

Iti multumesc, in primul rand pentru farmecul cu care ne descrii fiecare coltisor descoperit de tine, tu mi-ai deschis" pofta" de Grecia, tu ai fost" vinovata"de sentimentul asta ciudat pe care-l avem toti (acum am intrat si eu"in randul lumii", mi-am primit" botezul" Greciei in Thassos!) cei care, venind odata aici, vom vrea mereu sa revenim!

Nu stiu ce secret are tara asta de ne innrobeste, ne face sclavii ei pe veci, odata ce i-am calcat pragul, ca o sirena ce-si ademeneste marinarii, ne cheama in fiecare an, parca de aici ne-am trage toata energia pentru un an intreg!

Cred ca cele mai frumoase cuvinte, cel putin ce am citit pe acest site, sunt scrise despre Grecia, cele mai ascunse sentimente sunt scoase la iveala si redate, cuvintele se scriu cu usurinta, barbatii devin romantici ca si cum ar face o declaratie de dragoste cand povestesc vacantele lor minunate petrecute pe acest taram fermecat!

georgiana
[06.10.10 20:35:38]

Da, dar pentru mine cuvantul magic este-Zakynthos!

16 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
Alina Morar, celeste, corinne, Cris, dananecula, dannek, dogvl78, georgiana, ileanaxperta*, magdalena, mahtobleyla*, mirelopodu*, raduu1972, sandu.53, stefania mitila, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: