ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.11.2008
ÎNSCRIS: 29.11.08
JUN-2008
[?] AD. + 2 COPII

Merita cele 5 stele

Cesaria Evora - "Besame Mucho"

Cabo Verde este in primul rind tara unde s-a nascut Cesaria EVORA. Situat in Oceanul Atlantic, la 450 km vest de coasta occidentala a Africii, de origine vulcanica, arhipelagul este format din mai multe insule exotice: Santo Antao, Sao Vicente, Sao Nicolau, Sal, Boavista, Maio, Santiago, Fogo si Brava. Beneficiaza de un climat tropical uscat, cu un sezon umed in perioada august - octombrie. Temperatura medie anuala este 25 grade celsius in aer si 23 grade in apa. Practic... plaja tot anul.

A fost o vacanta deosebita. Am stat intr-un club de 5* AI, pe malul oceanului. Cazarea si masa exact asa cum ne-am asteptat.

Cel mai mult s-au bucurat copiii pentru ca aveau liber la plaja si apa. La inceput a fost mai greu, pentru ca fiind zona pentru surferi, erau niste valuri... dar s-au obisnuit repede. Chiar le placea sa alerge in fata valurilor ca apoi sa fie trintiti pe mal.

In resort totul era la superlativ, dar in clipa in care am iesit sa vizitam insula a fost altfel.

Principala resursa a insulei este sarea. Apa potabila se obtine din desalinizarea apei oceanului.

Pe insula nu a mai plouat de ani buni, asa ca sezonul umed inseamna de fapt o ploaie usoara de vara. Ghidul care ne-a insotit ne-a aratat o zona arida, unde din loc in loc gaseai un tufis aplecat de vint. "Stiati ca acum 7 ani oamenii veneau aici sa-si cultive legume si fructe? Era un loc plin de verdeata. " Probabil ca transformarea este un efect al incalzirii globale...

O alta excursie a fost cu o corabie cu vele (parca era de pirati), unde ne-am bucurat din plin de frumusetea oceanului si am admirat insula SAL de la departare. La un moment dat corabia s-a oprit si cine a vrut a facut o baie pe cinste direct in ocean. Eu nu m-am grabit sa sar in ocean, dar sotul si copiii mei abia asteptau sa sara.

Ultima excursie a fost si cea mai interesanta. Intr-o seara am ales sa mergem sa vedem broastele testoase cum depun oua. Foarte interesant, nu-i asa? Am crezut ca vom merge cu jeep-ul pina intr-un loc unde vom vedea broastele testoase. Dar, surpriza!!! Drumul l-am facut pe jos, 3 km pe malul oceanului dus si inca 3 km la intoarcere. La miezul noptii!! Din pacate broastele testoase sunt niste fiinte foarte sensibile, care se sperie usor de lumina si zgomot. Desi nu am facut zgomot nu am reusit sa vedem nici o broasca testoasa...

Trimis de Arinuca in 29.11.08 11:46:41

VIZUALIZĂRI: 11171 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Arinuca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Admin [29.11.08 13:38:54] »

interesant si inedit review, faine fotografiile

Arinuca [29.11.08 23:51:32] »

Multumesc. Cand vor aparea si destinatii din America de Sud ?

Admin [30.11.08 02:41:03] »

AmFostAcolo.ro este un site facut din hobby, de care ma ocup seara/noptile si in [unele] weekenduri. Treptat, pe masura ce gasesc timp, mai "acopar" cate o destinatie [ieri de exemplu m-am ocupat de CUBA]. Spune-mi te rog ce tara/tari din America de Sud ai vrea sa gasesti pe site, o sa le pun primele in lista de prioritati.

Arinuca [30.11.08 05:59:36] »

As dori sa gasesc Argentina.Am fost acolo anul trecut impreuna cu familia mea si am vazut peisaje de vis: Iguazu, El Calafate, Ushuaia. O zi buna !

Arinuca [01.12.08 02:05:45] »

La Provincia Misiones nu am gasit Iguazu.

Ar trebui sa introduceti Provincia Santa Cruz cu destinatia El Calafate si provincia Tara de Foc cu destinatia Ushuaia. Cind o sa aveti timp!

Am pozele introduse si pe un alt site de calatorii, este vreo problema? Astept raspuns. O zi buna!!!!

Admin [01.12.08 03:57:21] »

Te rog mai da-mi un pic de timp, nu am terminat, inca lucrez. Probabil catre dupa-amiaza o sa fie toate.

Arinuca [01.12.08 05:28:38] »

Multumesc,

Admin [01.12.08 09:50:02] »

Gata, sunt toate; avem de-acuma orice destinatie importanta din aceasta vasta si interesanta tara, Argentina. Porto Iguazu este aici; Ushuaia aici etc... [webmaster sunt]

Cristian_h* [16.11.09 22:55:15] »

si spre final Cesaria Evora

click aici

cu multumiri arinucai, pentru toate aceste postari, poate prin aceste ecouri o sa revina printre noi!!!

webmasterXY* [16.11.09 23:17:00] »

....si o melodie de 5 stele propusa de Cristian!

Arinuca [17.11.09 21:14:16] »

Multumesc pentru melodie!

Pozele sunt facute de sotul meu.

Voi incerca sa mai adaug si poze din alte destinatii.

Valentina69 [14.01.10 15:26:51] »

Foarte frumos chiar mi-a placut, dar sa ne spui si noua cum ai ajuns acolo, ce agentii ai folosit si cat te-a costat. abia ne-ai starnit curiozitatea

Vacante placute in continuare

ancamariagadea* [18.03.10 00:49:46] »

Super! Arinuca, cat v-a costat cu totul (cazare, masa, transport)? De unde se ia avionul spre aceasta destinatie?

Alb* [17.04.10 17:25:48] »

Super interesant. Merita. Dar spuneti-mi va rog cum ati ajuns acolo???Pe ce ruta cu avionul??

Arinuca [20.04.10 16:01:28] »

*** pentru ALB: Am plecat pe ruta Bucuresti-Munchen-Lisabona-Sal. La dus am facut o oprire de 4 zile la Lisabona. La intoarcere am venit in aceeasi zi. (Noi! ca bagajele au sosit dupa 5 zile!!! ).

Daca mai doriti si alte detalii va rog sa-mi scrieti pe "mesaje private" (agentie etc...)

adri-nico [11.02.12 00:29:26] »

Draga mea,

Azi am gasit un review cu Machu Pichu. L-am deschis, m-am uitat fuga la poze, am dat sa citesc... si vazind ca nu incepe povestea cu aceasta destinatie, am zis ca mai bine sa o iau cu inceputul... si m-am dus mai jos, pe lista reviewurilor tale...

Mi s-a parut mult mai potrivit sa o iau cu capul listei, chiar daca nu e despre Peru, visul meu.

Felicitari pentru poze! (si muzica de vis...)

adri-nico, Alb*, Arinuca, Cristian_h*, Valentina69

• pagină generată în 0.049192905426025 sec