ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2010
SEP-2010
2 AD. + 2 COPII

ARTICOL ARHIVAT

Vila 1 camera 5

In acest review doresc, cu ingaduinta webmasterilor, sa va prezint, doar o camera din vila 1, deoarece inainte de a ajunge la vila Bran mie mi-a fost greu sa inteleg diferentele dintre camere si vile.

Vila numarul unu este una dintre vilele construite la inceput, din lemn, cu scari de acces pe exteriorul cladirii, scari de acces inguste.

Vila este in partea de jos a complexului, avand insa legaturi (de peste o suta de trepte catre toate punctele de atractie). Vila este aproape de iesirea catre sosea catre Bran.

Noi am stat la etaj, camera dubla cu 2 paturi de cate 1 persoana, TV, dulap pe hol, masuta si tabureti in camera si scaune pe terasa. Baia este micuta dar in deajuns, cu cada pe colt. Singurul inconvenient este lipsa unui geam pentru aerisire. Apa are presiune si este fiarta la orice ora.

Terasa camerei in care am stat este cea mai lata dintre cele de la etajul 1, pe terasa putandu-te relaxa, avand in fata ochilor, copaci si un par plin de fructe si in zare castelul Bran.

Camera este cocheta, micuta, mochetata, cu spoturi, curate, etc. In fiecare seara, caloriferul din camera se incingea pentru a fi o atmosfera cat mai placuta, mai ales ca afara era racoare seara si chiar a plouat intr-o seara.

Am avut probleme cu o saltea si am cerut un set de pat pentru copil, totul rezolvandu-se foare repede si usor cu multa amabilitate.

Un alt lucru foarte important este ca in fiecare zi se golea cosul de gunoi, nu ca la valea Mariei, Ranca, unde te rufai de ei si tot degeaba, de am ajuns sa-l ducem noi si cand le-am semnalat acest lucru ne-a jignit. Aici se vad diferentele intre cei care presteaza in domeniul turistic.

Trimis de amalyca in 22.09.10 22:09:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN.

VIZUALIZĂRI: 6550 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (amalyca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Si scrumiera are un aer rustic, avand si informatii utile pe ea
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 19.00 EUR pe cameră

ascent
    [22.09.10 22:17:41]

Citez: "inainte de a ajunge la vila Bran mie mi-a fost greu sa inteleg diferentele dintre camere si vile. " Si pana la urma ai fost acolo, nu? Ai inteles aceste diferente sau trebuie sa le descurce un Webmaster?

Una peste alta, este bine ca in camera ati avut "tambureti"... )

[22.09.10 22:23:51]

@amalyca, ne poti spune cate ceva si despre conditiile de luat masa? Multumim. Am corectat eu cuvantul cu pricina.

[22.09.10 22:29:18]

@ascent

nu trebuie sa-mi explice un webmaster diferentele si sincer nu inteleg de unde acest ton intepator! Daca scaunele la masa sunt mici si fara spatar dumneata cum le numesti, sezlonguri, fotolii, care-i problema cu tamburetul???

@webmaster20

despre masa, distractie cat si alta camera, as fi dorit sa scriu cate un review separat deoarece sunt multe de spus. Daca nu doriti acest lucru, le sciu aici pe toate la gramada, dar fi pacat.

[22.09.10 22:53:42]

@amalyca, te-am rugat sa ne oferi cateva detalii despre masa pentru ca ai punctat si acest capitol. Pe de alta parte, cred ca pot fi incluse toate aceste informatii intr-un singur review, mai ales daca este vorba despre acelasi sejur. Poti reveni cu detalii intr-un ecou.

@ascent, te rugam ca pe viitor sa sesizezi eventualele greseli prin functia "Sesizare", este mai politicos. Multumim.

Flaviu
    [22.09.10 23:13:40]

@amalyca

Mie mi-a placut review-ul tau: scurt si la obiect.

Te cred ca mai ai multe sa ne povestesti. Da' am si eu o rugaminte: ia-o mai domol, mai "ardeleneste", treapta cu treapta (asta-i o expresie, sper ca nu scrii review-uri pentru toate cele 100 de trepte amintite mai sus). Nu a intrat timpul in sac. Un review despre masa, altul despre distractii, despre punctele de atractie, dar nu le scrie pe toate in 30 de minute.

Iti spun sincer, pentru mine, review-urile tale sunt ca aspirina: una/unul dimineata, alta/altul la pranz si alta/altul seara. Nu mai multe, ca-si pierd efectul!

O seara buna!

yssy*
    [23.09.10 09:33:29]

Si eu am fost cazata in aceeasi camera, iar socrii mei au fost cazati in camera 6. Ce mi-a placut foarte mult este ca pe pat era facuta o lebada din prosoape.

Eu am mai fosta cazata la Vila Bran si in Casa Taraneasca odata si in vila 8. Fiecare camera are specificul ei.

In Casa Taraneasca, sunt doar 6 camere, este aproape de restaurant. Fiecare camera are intrarea ei separata si o veranda.

Vila numarul 8 are 4 etaje, este mai mult ca un hotel, camerele sunt mai mari. Noi am stat intr-o tripla.

In ultimi doi ani am mers de 4 ori pana acum si cu siguranta o sa mai mergem si anii urmatori.

Daca doriti mai multe detalii va rog sa am anuntati, ca va pot raspunde la orice intrebare.

[23.09.10 10:01:08]

@webmaster

Am mai fost cazata si in Casa Taranesca, parca camera 1. Casa Taraneasca se afla opus ca pozitionare in complex, fata de vila 1, este cel mai aproape de restaurant si locurile de atractie (piscina, calarie, stana, tiroliana). Camera este mult mai mare comparativ cu cea din vila 1, nu ai multe trepte de urcat, lucru dificil pentru cei cu bebei mici si cu carut, baie este mai mare, are calorifer si are aerisire. Un anvantaj sau dezavantaj este ca deasupra nu ai camere, insa exista o sala de cursuri, unde in prima noapte au stat pana la orele doua noaptea. Lucru care l-am adus la cunostinta celor de la receptie si nu s-a mai intamplat asa ceva. Ziua nu se aude nimic, insa noapte cand este liniste se aude galagia si podeaua. Ideea este ca, chiar daca aveai ceva de obiectat, cineva te asculta si se remedia situatia, cu foarte multa politete.

In fata camerei este o terasa cu scaune de plastic si in dreptul fiecarei camere un hamac. Cand intri catre camera ai o portita de lemn cu o mini gradina. Ceva intradevar rustic. Ar trebui ca la pozele incarcate ieri sa scrieti daca se poate vila 1 pentru a exista o diferenta intre poze si pentru a se intelege mai usor.

Acum cand am vazut pozele mi-am adus aminte de o alta diferenta intre camere si anume ca in baia din Vila 1 nu exista feon fata de baia din Casa Taraneasca.

[23.09.10 19:01:58]

NOTA WM20: Mutat aici continutul celui de-al doilea review. Nu sunt acceptate 2 reviewuri despre aceeasi locatie din aceeasi perioada.

Pe de alta parte, te rog sa ne spui daca la capitolul "Bucatarie & Masa" ramane "100%" sau "95%" cat a fost trecut la al doilea review.

Completari aduse printr-un alt review

Prima intalnire cu clubul vila Bran am avut-o in septembrie. Dupa o vacanta esuata la Ranca, Valea Mariei, am hotarat sa mai incercam o data la munte, sa mergem la club vila Bran. Cazarea am descris-o in alt review, aici as vrea sa va povestesc ce distractii va asteapta la club.

Am ajuns la club, am fost la receptie si am achitat restul de bani din cazare primind din partea casei o vaza cu sigla vila Bran si programul de animatie pentru doua zile.

Cineva a mers cu noi, cu masina, pana la camera pentru a ajunge cat mai usor si a ne oferi cat mai multe detalii.

Totodata ne-au pus si bratarile aferente, pe care erau trecute numerele de la receptie si de la echipa de animatie, astfel, ca la orice ora, in cazul in care se ivea vreo problema puteai foarte usor sa-i contactezi.

Programul de animatia incepea de la ora 9.30 cu gimnastica de dimineta, la 10 pentaque/minigolf; la 10.30 mascota clubului impartea dulciuri copiilor; la 11 sah/ gimnastica in apa/tir; la 12 tiroliana si panou de alpinism; la 12.30 calarie (cal si ponei); 15 tir cu arcul; 16 tiroliana, panou de alpinism; 17 concursul zilei/ proiectie de film la Clubul copiilor; 18 calarie/fotbal/volei; iar seara la 21 diverse manifestari la restaurant sau afara.

In tot acest timp ai la dispozitie parcuri pentru copii cu leagane, tobogane, etc. , clubul copiilor, o casuta unde se pot juca in interior, se pot uita la desene; sezlonguri afara pentru a te relaxa in natura, 2 piscine exterioare, o piscina interioara, jacuzzi si sala de fitness, mese de biliard si ping-pong.

In prima seara la restaurant au avut seara greceasca, unde au fost prezenti cativa dansatori care au delectat publicul. In a doua seara au avut foc de tabara si ceai/vin fiert din partea casei si cantece la chitara sustinute de echipa de animatie. In alte seri au avut diverse recitaluri, cockteil din partea casei, degustarea unui bulz creat cu propriile manute la stana, discoteca, etc.

Activitatile tin in general o ora si este o mare imbulzeala cand incep, deoarece toti copii sunt nerabdatori si toti vor sa fie ei primii. Din pacate, lipsa educatiei oferite copiilor sau noul tip de educatie oferit, acela de a o lua in fata tuturor copiilor si a rade de cei civilizati, te lasa fara replica. Am vazut tatici mandri ca odraslelor au luat-o inaintea tuturor care stateau la coada, iar altii care se rugau de cei de la animatie sa le mai lase copilul inca o data sa se dea, desi se stiau ca exista anumite reguli iar cei de la animatie incercau sa dialogheze cu ei dar degeaba. Pe tiroliana aveai voie sa te dai de 2 ori in program, pe panou, ponei si cal o data, asta pentru a fi timp indeajus pentru toti copii si adultii.

Bebelusul meu detine recodul la cel mai mic bebe care s-a dat cu tiroliana si anume 1 an si 5 luni.

In fiecare zi la ora 5 era concursul zilei unde participau atat copii cat si adulti iar cei castigatori primeau cate o medalie, o diploma si u premiu din partea casei.

Daca nu vroiai sa participi la aceste activitati puteai sa muncesti la fitness si sa terelaxezi la jacuzzi si piscina. Apa in piscina a avut 26 de grade in prima zi si dupa ce le-am spus ca este prea putin, in celelalte zile a avut 29 de grade. In jacuzzi este loc pentru 4 persoane si apa are 39 de grade. Intr-o singura vila ai la etaj fitnessul si mese de ping-pong, la parter piscina, jacuzzi, un dus, un loc de joaca pentru copii, mese pentru sah, iar la demisol sauna, grupuri sanitare, vestiare si dusuri.

Daca nu ai papuci sau prosop acestea iti sunt oferite de la receptia piscinei, precum si cheita de la dulapiorul pentru haine.

Un alt lucru frumos oferit de vila Bran a fost plimbarea cu caleasca prin centrul Branului.

Dar cea mai mare bucurie pentru copii era faptul ca-i pictau pe fata si le faceau diverse figurine din baloane. Acest lucru intamplandu-se in cadrul restaurantului.

Toate aceste activitati au fost oferite gratuit.

Masa se poate servi numai la restaurantul de la stana. Langa vila 1 mai exista unul dar care este folosit pentru grupuri sau ca bar.

Restaurantul este realizat gen rustic, foarte cochet, pe 2 nivele si cu terasa la etaj.

La parterul restaurantului este o camera pentru copii cu tot felul de jucarii si desene animate. Au scaune pentru bebei pe care ti le aduc la masa cand vad ca ai un bebe.

Decorul restaurantul este frumos in mijlocullui tronand un urias semineu, si o zona mai retrasa numita grota. De la etaj se putea iesi pe teresa pentru a servi mancarea la inaltime in aer curat si cu o priveliste incantatoare. Parterul este pentru nefumatori.

Mancarea in general este gustoasa, insa unele feluri nu au fost chiar pe placul nostru. Au mancat cartofi cu branza care au fost foarte sarati si gulas de vita care era foarte, foarte iute pentru gustul meu. Achitarea mesei se poate face cash sau cu cardul. La sfarsitul mesei venea un sef de sala si te intreba cum a fost mancarea. Spunandu-i de acei cartofi foarte sarati, peste trei zile cand am mancat din nou am constatat ca nu mai erau asa sarati, adica chiar tin cont de sugestiile clientilor si nu-i jignesc cu a facut patronul cabanei valea Mariei.

Preturile de la restaurant sunt unele piperate in special cele de la felul doi, altele normale. Ciorbele sunt de la 5 lei cea de legume pana la 8 lei iar una foarte buna este cea de fasole cu afumatura iar pentru copii cea de gaina, etc. Felul doi in general porneste de la 19 lei. Exista cca 5 meniuni de copii cu 19 lei, bulzul este 25 lei, gulas 28 lei, o jumatate de pui 50 lei, etc.

In fiecare zi puteai servi un meniu al zilei in valoare de 25 lei ce cuprindea ciorba, felul doi si desert. Un pret rezonabil. Bauturile sunt de la 4 lei sticla de suc, apa si berea de la 5 lei.

Intr-o zi am fost sa vizitam castelul Bran si la cinema 5D si am mancat in Bran si va pot spune ca nu sunt preturi la restaurante sau terase, mult mai mici in Bran. In august am fost la mare si o autoservire in Mamaia aveau un afis mare cu meniul zilei 12,9 lei. Daca faci comparatia cu acest pret ti se par exorbitante preturile de la vila Bran. Daca pui in balanta si toate activitatile de care beneficiezi atunci sincer nu este scump.

Una peste alta noi am fost incantati, copii s-au simtit bine chiar daca am dat si de niste marlani needucati. Personalul este foarte atent, comparativ cu Ranca unde i-am zis ca ciorba e rece si a doua zi a adus si felul doi rece ca sa fie complet, echipa de animatie s-a purtat foarte frumos cu copii, domnul cu caleasca este jos palaria, haios si ca o gura de aer proaspat si de veselie.

De abia astept sa mergem din nou, acolo. Am vazut ca au si pentru iarna o partie de sanii si cred ca si de schiuri.

Un alt aspect comparativ cu Ranca unde m-am trezit intr-o pustietate de magazine, farmacie, etc. de la vila Bran pe jos se ajunge in circa 15 minute la castel si in centrul orasului.

Sper ca nu am plictisit pe nimeni si am oferit cat mai multe informatii!

[23.09.10 19:12:20]

Un alt aspect comparativ cu Ranca unde m-am trezit intr-o pustietate [poate penurie, lipsă? ! ] de magazine, farmacie, etc. de la vila Bran pe jos se ajunge in circa 15 minute la castel si in centrul orasului.

la fel te-ai fi trezit şi la cabana Babele, sau la Peştera! Rânca NU este oraş, ci o adunătură de locaţii de cazare pe vârful muntelui! şi dacă citeai cele câteva impresii scrise aici (sau pe râncaonline) ai fi putu evita această descoperire atât de tragică pentru tine... scrie peste tot ca acolo sus nu sunt prăvalii!!! nici alte facilităţi obişnuite prin staţiunile deja bine stabilite, cu vechime, ca să spun aşa.

[23.09.10 19:30:04]

@ dragos

vad ca urmaresti in deaproape tot ce scriu. Nu compara Babele sau Pestera sau Balea cu Ranca. Cand spui STATIUNE inseamna ca poti gasi si altceva decat cazare.

[23.09.10 19:41:11]

ramane 95%. Prin mutare nu ati facut decat sa ascundeti acest comentariu pe care il consider foarte explicit si bun indrumar pentru cei interesati. Aici nu este vorba de un sejur dintr-o camera ci de un complex, si cazare in 2 locatii diferite.

Faceti cum considerati mai bine pentru informarea cititorilor.

[23.09.10 19:47:30]

mai spun odată, poate reţii: Rânca NU este staţiune! (încă) şi lucrul acesta îl ştie oricine merge acolo! mă rog... aproape.

[23.09.10 19:51:37]

@Dragos

Spune-mi te rog ce contine aceasta adresa de web click aici si cu asta am incheiat.

Si am retinut odata pentru totdeauna, la mine e mai greu. Vad ca e foarte simplu sa arunci cu vorbe, eu din respect fata de tine nu mi-as fi permis sa scriu in genul tau. Sunt dezamagita!

[23.09.10 20:02:15]

Nu noi am ales să 'ascundem' aceste impresii, ci tu însăţi, neluând în seamă nici cerinţele regulamentului, nici pe cele ale colegilor care ţi-au atras atenţia ca fragmentarea excesivă NU este dorită şi nici utilă, ducând mai degrabă la îngreunarea găsirii unei informaţii utile. Astfel, ai obţinut un morman de "impresii", unele care au conţinut, dar altele foarte seci. Din asta nu câştigă nimeni: nici tu, nici cititorii, nici site-ul.

PS şi de unde ar rezulta că sunt 2 cazări diferite, dacă ai pus aceeaşi dată a sejurului?!

[23.09.10 20:11:41]

la adresa indicată scrie exact ceea ce există acolo. despre magazine, nu scrie. deci - logic! nu există! şi sunt şi poze!

[23.09.10 20:11:56]

@webmaster0

of Doamne, crezi ca am umblat cu aparatul de pozat prin casa Taraneasca si prin vila 1 doar ca sa am ce scrie??

Daca nici pozele nu sunt marturie, atunci ce? Daca am ajuns sa ma justific ma intreb de ce mai scriu cand vad ca nu sunt bine venita. Daca coriti numai utilizatori care sa nu aibe decat pareri pozitive nu stiu cat o sa evoluati in conditiile in care aceleasi persoane sunt in top mereu. Oare e pura intamplare sau asa trebuie?

[23.09.10 20:18:28]

Din aceasta fraza reiese clar ca este vorba despre aceeasi cazare. Cred ca ar fi fost mult mai simplu daca ai fi respectat recomandarea de a structura mai bine reviewurile, impartind reviewul de mai sus in cateva parti distincte: cazare, masa si posibilitati de distractie. Daca ai sa te uiti putin pe site vei descoperi cateva exemple foarte bune.

[23.09.10 20:21:55]

@dragos

Sunt poze la lipsa de magazine???

Sunt si caini prin padure dar nu scrie, deci e LOGIC ca nu exista si totusi exista, sau totul e relativ.

In pagina web scrie STATIUNEA Ranca, dar parca spuneai ca nu-i statiune, uf ce greu e...

[23.09.10 20:26:33]

@webmaster20

Doamne, acest lucru am vrut sa fac! , dar nu m-ati lasat.

Eu am stat in vila 1 3 nopti si 2 in casa taraneasca. Pentru a fi mai usor vroiam sa scriu un review pentru vila 1, altul pentru casa Taraneasca, pentru ca sunt diferite si aveam si pozele aferente, unul pentru restaurant si altul pentru distractii. Totul era structurat si mult mai usor de inteles si de gasit. Ati vazut ca am si foarte multe poze pentru fiecare in parte.

Sa inteleg ca acum sunteti de acord cu mine? Deci cum ramane?

[23.09.10 21:00:38]

Ideea era sa structurezi impresiile (in sensul de 'capitole', daca vrei), nu sa imparti un sejur in mai multe articole (review-uri).

Totusi, este acceptabil sa descrii experientele avute la restaurant si ca articol separat. (In cadrul sectiunii generice de locuri de servit masa in Bran, nu tot la rubrica acestui Complex!)

Dar asta este singura exceptie ce o permite regulamentul.

[23.09.10 21:46:08]

@webmaster20

acum lasam asa sau daca vreti dvs mutati-l. Eu consider ca fiind un complex destul de complex trebuia de la bun inceput fragmentat in cazare, distractie (pentru ca aici chiar ai multe lucruri de facut) si restaurant.

Faceti cum considerati ca deja am obosit sa ma lupt cu morile de vant.

[24.09.10 09:53:37]

@amalyca: "consideratiile" tale sunt ciudate (si nu doar cele de mai sus).

De ce ai vrea tu sa dai doua seturi de note aceluiasi obiectiv (de cazare, subliniez), iar ceilalti sa dea o singura nota? Vrei sa scrii despre distractie (??), restaurant? Fa-o, nu te opreste nimeni, dar nu la o rubrica potrivita - de exemplu la "Restaurante, baruri, terase in Bran".

Eu unul m-am plictisit, sincer, de modul CIUDAT in care gandesti, intrepretezi, simti. Si nu in ultimul rand de inversunarea si obstinatia cu care tii neaparat sa fii "oaia albastra" din turma.

[24.09.10 10:13:33]

@webmaster

Acum am ajuns si ciudata? !

Ideea este ca sunt putini cei care vin din afara sa manance la restaurantul din Club Vila Bran. Daca ai un copil cu tine nu poti sa mergi sa manaci acolo si el sa-i vada pe ceilalti cum sunt pictati si merg cu poneiul iar tu sa-i spui ca nu are cum, pentru ca de aceste lucruri beneficiaza numai care care sunt cazati acolo si au bratara la mana.

Asa ca, gandirea mea ciudata era ca reviewul despre restaurant sa fie inclus la categoria vila Bran nu la restaurante din Bran, dar fiecare cu ciudateniile lui.

[24.09.10 10:22:32]

@amalyca: citeste inca o data ce-am scris mai sus; daca ai probleme in interpretarea logica a propozitiilor, solicita ajutor. Daca si dupa ce intelegi nu esti de acord, e problema ta - acestea sunt regulile; nu-ti convin, esti libera sa procedezi ca atare.

Si - nu in ultimul rand: gata, destul. Orice post offtopic (care NU se refera la conditiile si serviciile oferite de Club Vila Bran) va fi sters, iar autorul - sanctionat.

[24.09.10 13:04:59]

amalyca: "galben" si doua zile supendare pentru nerespectarea avertizarii de mai sus. Ecou sters.

PeterCook
    [27.09.10 14:37:28]

Salutare tuturor si nu mai fiti asa "botosi" ca face-ti riduri.

@amalyca, asa suspendata cum esti eu ti-am acordat un vot.

In plus, as dori sa fac o precizare pt. cei care au de gand sa ajunga la Club Vila Bran: de la club se primesc niste "legitimatii" care iti dau dreptul la o reducere de 20% pt. Cinema 5D si Castelul Groazei din Bran (pt. fiecare membru al familiei). De la aceste 2 locatii primesti cate o bratara care iti acorda o reducere de 10 lei fiecare la masa servita la Club Vila Bran (adica o familie din 3 membrii beneficiaza de 60 lei reducere la masa - masa sa fie de peste 50 lei ca valoare). Cred ca e un lucru pe care multi nu-l cunosc si de care nu beneficiaza.

Va doresc un sejur cat mai placut celor care alegeti aceasta locatie.

[27.09.10 15:11:56]

@PeterCook

Am beneficiat de ele, dar nu am mai avut cum sa completez. Sincer imi e frica sa mai sciu ca cine stie ce se mai intampla.

Sunt de dimensiunile unui calendar de buzunar si le prezinti cand cumperi biletul beneficiind astfel de 20% reducere la Cinema 5D si Castelul groazei. Sunt mai multe de spus si despre acest lucru cat si despre club vila Bran. Cine doreste informatii suplimentare sa-mi trimite mesaj personal.

RobertCodescu
    [02.11.10 23:28:50]

Sunt cel mai mare fan @ amalyca de aici de pe A. F. A. imi aminteste de prima mea luna acilea cand am luat atat cartonasgalben cat si cartonas albastru!!! Alea rosii se dadeau pe sub mana si n-am mai apucat!

Din aceste considerente 400 PMA sa crape "dusmanii" de invidie ca ai multe PMA-uri!

BRAVO FATO! So pe ei nu-i lasa!!!

[02.11.10 23:47:59]

RobertCodescu, rostul ecourilor este cu totul altul, vezi Regulamentul

"1. Folositi rubrica ecouri pentru scopul pentru care a fost creata - solicitari de informatii suplimentare referitoare la obiectivul turistic descris, discutii pe subiectul impresiilor sau clarificarilor suplimentare aduse de autor"

Pentru alte discutii, te rugam sa folosesti Forumul.

[18.05.11 16:28:20]

Buna... eu nu stiu mai deloc acest complex... sunt cam pe dinafara total... cum e, mai exact, structurat?

E pe un deal ceva? De exemplu... ma uitam pe harta... ce distanta ar fi de la vila 2... sau vila 1... pana sus... la restaurante?

Adica e mult de mers pana sus? ca noi avem si un copil mic de 2,5 ani... sa stim la ce sa ne asteptam...

Se poate merge cu masina sau nu e asa departe si se poate face o plimbare?

Mersi mult!

PeterCook
    [18.05.11 17:45:57]

Da, @georgeroiu, complexul este pe un deal... dar e doar un complex pe un deal, nu te gandi ca ai de escaladat Alpii. De la V1/V2 pana la restaurant sa fie cca. 200 m. , mers pe scari si in panta lina, treci pe langa locul de joaca pt. copii, mini zoo parcul, e umbra, verdeata si miscarea facuta nu poate face decat bine atat pt. piticul vostru cat si pt. voi. Duceti-va cu incredere si veti vedea si simti ceva... "altfel' decat suntem obisnuiti in Land of Choice.

Sper sa nu regretati si sa va simtiti super.

[19.05.11 08:42:29]

Mersi frumos de detalii!

ciucuadrian
    [21.06.11 13:09:37]

Cei care ati fost pe acolo, un sfat va rog frumos: unde este mai bine sa te cazezi? Casa Taraneasca sau vile, si care dintre ele? Nu vreau apartament. Va multumesc!

[21.06.11 13:17:49]

din pacate... asa cum se face numai la noi la romani... cand am sunat acolo sa fac programare pentru 2 sau 3 nopti (atat vroiam sa stam, ca ne intorceam de la mare), mi-au zis ca in acea perioada, iulie, nu se fac rezervari decat pe minim 5 nopti...

am intrebat unde scrie asta pe site, de unde e regula asta... cica intra-adevar, nu scrie nicaieri oficial... dar asa se procedeaza... o porcarie, din punctul meu de vedere...romanisme... altii pe afara te primesc cu bratele deschise si 1 noapte... iar la noi, pentru 2-3 nopti si alea in cursul saptamanii... nici macar in week end nu erau... fac atatea reguli... dar care practic ele nu sunt afisate nicaieri... publicate... le fac in functie de solicitari... si nu cred ca e un turism profesionalist acest mod de abordare disperat de a prinde clienti pe perioade mari cand vor ei... cat vor ei... nu voi mai merge niciodata acolo... o fi legala o astfel de "interzicere" de sedere pe perioada mai mica de 5 nopti in sezon, desi nu era niciun anunt de acest gen afisat?!

ciucuadrian
    [21.06.11 13:27:21]

@georgeroiu, nu te supăra n-am inteles nimic din raspunsul tau la ce am intrebat eu...

[21.06.11 13:31:53]

scuze... dar nici nu era adresat chiar tie, asa e, ci la general... ca si eu vroiam sa obtin informatii despre acest complex si m-am lovit de refuzul lor de a ma primi mai putin de 5 zile... si am zis sa scriu aceatsa impresie la general... sa se stie modul lor de operare...

sigur vei obtine informatii de la cei ce au fost acolo

sejur placut!

speedo
    [06.07.11 17:46:31]

As vrea sa ma cazez la vila 5 pe partea din fata (cu vedere spre complex)

E vre-un dezavantaj prin faptul ca e aproape de restaurant? Este "viata de noapte" in complexul asta sau se da stingerea dupa o anumita ora?

amalyca, ascent, ciucuadrian, Flaviu, georgeroiu, PeterCook, speedo, yssy*
    Alte impresii din această RUBRICĂClub Vila Bran: