ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2010
ÎNSCRIS: 14.10.09
AUG-2010

Ca in anii studentiei

pentru ca nu puteam lasa vara sa treaca fara sa facem o iesire cu gasca, am cautat o locatie nepretentioasa, cat mai apropae de casa si totusi cat mai in natura, asa ca am ales de data asta Izvorul Muntelui. Dupa ceva cautari pe net am ales o pensiune, nu am idee la cate stele se ridica pensiunea Poiana.

La telefon proprietarul s-a aratat mai mult decat binevoitor, am negociat toata capacitatea pensiunii la 300 ron pe noapte, am platit un avans de 100 ron prin banca si a ramas sa ne vedem la fata locului.

A venit si ziua cand ne-am luat liber de la grijile cotidiene, ne -am incarcat calabalacul in masini si dusi am fost. Indicatiile pretioase date de proprietar ne-au ajutat sa nimerim din prima desi nu este foarte greu, de cum intri in Izvorul Muntelui am mai mers cca 6 km si la strada principala este indicator, se trece un mic podet peste un rau micut si iata-ne in curte! Pensiunea este situata pe malul unui rau micut, la strada principala, o oaza de liniste si verdeata. In curte cu pensiunea mai este casa unde locuiesc si proprietarii fara ca acest lucru sa deranjeze cu ceva. Pe malul apei este un gratar, o masa mare cu banci, un leagan de lemn si frigiderul ecologic. la inceput am crezut ca d-l proprietar rade de noi dar apoi am vazut ca incercuise cu pietre o portiune din albia raului, numai buna de adapostit sticle cu licori bahice sau nu, pepeni verzi si zemosi si tot ce mai trebuie pastrat la rece. Ecologic, nu?

Tot pe malul apei este un sopru cu lemne de unde te poti servi cand doresti, si ce m-a impresionat, pe o latura sunt cca 4 pubele de gunoi, fiecare cu destinatie precisa: sticla, plastic, hartie, diverse precum si o galeata cu resturi de mancare pentru animalele din curte.

Sa trecem la pensiunea propriuzisa. Nu este locatie unde sa mergi si sa inchiriezi doar una sau doua camere, constructia propriuzisa nu iti permite. De ce, ma veti intreba?

La intrarea in pensiune este o terasa acoperita cu masa mare pe mijloc si pe peretele cladirii este amenajata o bucatarie, adica un frigider, pe frigider un televizor, un congelator, si un dulap pe care e pusa o plita pe gaz cu doua ochiuri unde iti pierzi rabdarea sa prajesti ceva, cred ca sunt infundate duzele. Cum intri este un holisor mare, in fata o baie cu cada de dus si in stanga unul din cele 4 dormitoare, cel mai mare din pensiune, cu doua paturi matrimoniale si cu doi pereti din geamuri. Camera este rustica, cu cate 2 noptiere, un cuier in perete, lambriu pe pereti. Nu sunt dulapuri, nu este televizor, nu ca ne-ar trebui. Imi aduc aminte de anii studentiei cand multe lucruri nu contau si ma bucur ca reusesc sa redescoper acest sentiment.In stanga terasei -bucatarie de afara este o scara care urca la etaj, unde sunt doua dormitoare mansardate cu baie proprie fiecare. Ca si dulap sunt doua rafturi din scandura pe un perete, baia e cu cadita de dus, functinala. Intrarea in camere se face direct de afara.

La parter, ocolind pensiunea prin dreapta s-a mai construit o anexa lipita de cladirea principala cu doua camere cu baie proprie, una nefiind gata cand am mers noi, era pe terminate. Sub anexa, terenul fiind in panta este un gol, proprietarul a pus o masa de tenis, numai buna pentru putina miscare.

Per total, este o locatie bunicica, fara prea multe conditii, doar cu strictul necesar. Curatenia este la ea acasa, bine ca se mai gaseste un paianjen mic sa isi tese plasa pe ultima suta de metri si sa strice prima impresie :)

Si totusi am fost super incantati. De ce?

In primul rand proprietarul este cu foarte mult bun simt, amabil, discret, ne-a pus la dispozitie carbuni ptr gratari, lemne, si bineinteles o sticla de lapte proaspat muls de la vacuta din dotare.

Peisajul e de vis, incercati sa dormiti de amiaza pe unul din cele doua sejlonguri de afara, aerul iti creaza o pofta de mancare teribila, imprejurimile sunt superbe, si daca mergi cu prieteni dupa tine reteta e completa. Un loc bun pentru relaxare, uitati grijile si pretentiile acasa si mergeti la Izvorul Muntelui.

Nu recomand iarna pentru frigurosi, nu cred sa fie 100% caldura in pensiune

Trimis de Sanziana in 21.09.10 22:51:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BICAZ & IZVORU MUNTELUI.

VIZUALIZĂRI: 3369 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sanziana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 masa de tenis-numai buna pentru putina miscare
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

mariana [21.09.10 22:59:52] »

Pai la asa echipa mare nu cred ca a mai contat nimic. Visinata ati baut?

raduu1972 [21.09.10 23:37:56] »

daca te-ai simtit bine cu gasca, cred ca a fost mai mult decat minunat?

Sanziana [21.09.10 23:43:59] »

Radu, uneori e bine sa mai uitam de toate exigentele cladite de-a lungul anilor pentru confort si eleganta si sa retraim acei ani cand fiecare dintre noi traiam pentru a fi fericiti si nu ne pasa de nimic. E minunat sa te intorci putin in timp si sa retraiesti momente minunate alaturi de prieteni, asta e reteta ideala, pacat ca avem atat de putine ocazii sa o punem in practica.

raduu1972 [22.09.10 00:05:04] »

exact sanziana, despre asta vroiam sa spun si eu, despre monentele minunate traite alaturi de cei dragi cand nu mai esti atent la detaliile confortului daca atmosfera creata este super. felicitari pentru modul tau a petrece

bessondm [22.09.10 09:13:47] »

Mi se pare minunat sa-ti petreci timpul liber la cabana, inconjurat de atati prieteni, la mine s-a spart gasca de mult. Iar anii studentiei, sunt cei mai frumosi ani, acum realizez cu-adevarat, cand timpul disponibil s-a comprimat mult..

presario [22.09.10 09:26:19] »

Frumoasa zona, felicitari. Deci - se pare ca, la o adica, avem ghid si pe zona Moldova.

Iarna se mai tin Serbarile Zapezii in zona asta?

Sanziana [22.09.10 10:09:51] »

@bessondm, gasca se reuneste doar o data la 1-2 ani ca sunt toti plecati care pe unde si de fiecare data facem o iesire de asta sa ne aducem aminte de tinerete

@presario, Serbarile Zapezii se tin, numai zapada sa fie ca in anii din urma nu prea a fost cand trebuia

biancuta [22.09.10 10:45:01] »

Foarte utila descrierea acestei cabane, cu foarte multe detalii! Mie-mi place cum arata, iar peisajul e de vis, deci e bine de retinut daca ajung prin zona!

mirelutza [22.09.10 11:15:25] »

Si noi avem in jud. Arges pe Satic, Dambovicioara sau Vidraru (de exemplu) locatii deastea care nu exceleaza in lux dar te simti nemaipomenit... insa nu sunt prea aproape de Pitesti... ; ferice de voi ca aveti unde fugi rapid...

bessondm [22.09.10 11:21:55] »

Pai, nici Izvorul Muntelui nu-i prea aproape de Radauti, cam 150 de km...

corinne [22.09.10 14:41:22] »

Felicitari pentru impresiile de la aceasta locatie de vis!

Unde este voie buna nu ai cum sa nu te simti bine...

chelie_d [23.09.10 16:50:27] »

frigider ecologic, super tare asta

asa faceam si noi la munte. In drumul catre gura Diham, mergeam la plaja vara si bagam bautura in rau, era mai bine ca la frigiderul normal. Cu cat e gasca mai mare cu atat distractia este garantata, bravo!

bessondm, biancuta, chelie_d, corinne, mariana, mirelutza, presario, raduu1972
Alte impresii din această RUBRICĂCabana Poiana [Izvorul Muntelui, NT]: