ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2010
DIN: Câmpina
ÎNSCRIS: 21.09.10
SEP-2010

Către satisfăcător

Grecii, chiar si atunci cand vin cu daruri...

Darul din acest sejur s-a numit Ultra All Inclusive. Despre asta mi se pare interesant sa povestesc. Si daca ai ghinionul sa fi vazut ce inseamna asta in Turcia, in Grecia te vei multumi de acum incolo cu cazare si eventual mic dejun si cina.

Hotelul cam anost, nu intram in amanunte, dar gradinile suberbe si foarte bine ingrijite. Curatenie. Lenjerie si prosoape schimbate zilnic.

La cazare ni s-a inmanat un prospect in limba engleza despre - ce inseamna UAI - adica ce anume ai voie sa mananci, sa bei si sa faci in acest sistem. Ei bine, ma gadesc ca acel prospect a fost redactat intentionat in asa fel incat sa te dumiresti cam in ultima zi de sejur de fapt ce aveai voie sa faci.

Pentru ca... bauturile alcoolice se serveau numai intre anumite ore cam asa: cand erai la plaja, ele se serveau la braserie si nu la barul de pe plaja unde se platea TOT. Adica mergeai in costum de baie la braserie, unde chelnerii isi dadeau coate ca a intrat o tipa in costum de baie si incercand sa-i ignori, comandai ceva de baut.

La fel cafeaua, pentru care te asezai frumos pe terasa dar ti se spunea ca la ora aceea se serveste tot la braserie si daca vrei mergi tu frumusel pana acolo. Dar poate iti este lene si o platesti acolo unde esti. Hm. La masa comandai vin dar pentru UAI vinul era doar la pahar. Daca ai fi vrut la sticla plateai frumusel.

Eeei, dar aveam o seara la braserie cu menu " a la carte" pentru care ne-am pregatit cateva seri inainte studiind toate bucatele acelea grozave - calamari, homari, caracatita si alte nebunii de-ale marii - Si ne-am prezentat, cu cardul de UAI si... ne-am trezit cu un menu special pentru noi care continea salate, hamburgeri, cartofi prajiti si un singur fel de peste - catch of the day - Am comandat vin, demisec daca se poate. Si nu s-a putut decat cu bani, managerul de restaurant, cu un zambet larg ne-a spus: " if you pay you can have everything". Si eu i-am raspuns ca am platit, la greu dar in avans. Din pacate, acei euro nu-i vedea pe tavita lui.

Aveam inclus in pachet plimbarea cu hidrobicicleta. Ne-am bucurat ca niste copii cand am vazut hidrobicicletele noi noute, acoperite, frumoase. Ne-am dus din prima zi la baiatul de pe plaja, care ne-a spus ca... hm, pentru UAI este una speciala pe care a scos-o pentru noi dintr-un colt. Imi pare rau ca nu i-am facut poze. Mica, jerpelita, avea carma legata cu un elastic si vopseaua rosie ni se lua pe picioare si pe costumele de baie. Dar pluteeeeeeeeea!! Si am facut super plimbari in fiecare zi.

Ajunsesem sa ne bucuram cand vedeam baiatul de pe plaja cum venea zilnic cu o lista la sezlongurile noastre si fiind UAI nu trebuia sa platim 7 euro pe zi de sezlong si umbrela. Ceilalti plateau.

Am facut si masaj la talpi pe pietrele de pe plaja si din mare. Si am avut ocazia sa gasesc niste pietre superbe pe care le-am tarat intr-o sacosa pana acasa.

Ei bine, cu toata povestea mea, am luat 2 kg intr-o spatamana. Cred ca stiu ei de ce te trimit sa alergi prin tot complexul. Pentru ca mancarea este multa si foarte buna. Iar pe terasa chiar nu te deranjau mustele care erau peste tot in restaurant.

Dar marea si plaja linistita si curata merita totul. Chiar si cele 2 kg.

Data viitoare iau doar demipensiune. Asa o sa ma lase inima sa dau 10 euro pe hidrobicicletele alea frumoase. Si o sa ma plimb cat vreau si nu doar 15 minute.

Trimis de TEOANCA in 21.09.10 17:48:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: a opta vizita in Grecia

VIZUALIZĂRI: 5958 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TEOANCA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Seara greceasca de la braseria Amos . Cei patru dansatori care ne-au incantat si care ne-au invitat la dans pe noi si pe toate rusoaicele din grupul abia ajuns.

raduu1972
[21.09.10 17:56:23]

spumanta povestirea si cu aer usor tragico-comic, dar pentru grecia nu este recomandat uai, sunt multe taverne e pacat sa nu incerci mereu altceva din vasta bucatarie greceasca. in concluzie ai fost incantat de mare si atat?

[21.09.10 18:16:38]

Subscriu, fain review.

Bun venit in comunitate, TEOANCA - te mai asteptam si cu alte impresii, sunt convins ca mai ai, pe-acolo, prin "tolba cu amintiri din vacante"

[21.09.10 18:30:04]

@TEOANCA: din cate imi dau seama, ne vorbesti mai sus de Kassandra Palace din Kryopigi, motiv pentru care am adaugat '[Kryopigi]' in denumirea hotelului si am mutat rubrica nou-creata de tine in sectiunea KALLITHEA -- cea mai apropiata (geografic) statiune existenta pe site in acest moment (in viitorul apropiat probabil ca vom crea o sectiune distincta dedicata zonei Kryopigi).

Corecteaza-ma te rog daca gresesc.

sandu.53
[21.09.10 19:08:33]

interesant review... eu am fost in grecia doar cu cazare asigurata, am stat 15 zile si m-am ingrasat 3,5 kg... asa ca renunta si la demipensiune...

[21.09.10 21:03:56]

Daca ai vazut, am mai fost In Grecia. Stiu binisor mancarea lor si tavernele mai ales cele cu "sea food"care nu trebuie ratate! Imi place Grecia! Am lucrat mult cu greci si m-au adus in lumea si tavernele lor si am invatat si de la ei sa nu am pretentii inutile. De data asta am incercat UAI. Si am vrut sa stie cei care sunt interesati cam ce inseamna "darurile de la greci". Iar mare ca a lor nu am gasit inca pe unde am mai fost. Iar acum, adica zilele trecute am vazut in mare bancuri de pesti care sareau din apa la doi metri de mal intr-un spectacol incredibil. Vecinii rusi de pe plaja (erau muuuulti) se ridicasera de pe sezlonguri strigau, se aruncau in apa dupa ei si faceau poze innebuniti de spectacol. Unii incercau sa-i prinda cu mana...

Si da, daca esti inotator inrait, apa aia calda, limpede si sarata e un vis.

[21.09.10 21:09:37]

Da, hotelul este dupa Kryopigi, intr-o zona cam pustie. Era undeva langa poarta un semn cum ca s-ar putea ajunge in Kryopigi pe jos dar noi eram acolo la ingrasat nu la mers pe jos pe poteci intunecate. Asa ca, in cel mai apropiat loc cu taverne si supermarket - cu masina.

[21.09.10 21:24:59]

Ok. Am fost si fara demipensiune. Intr-o vila cu bucatarioara langa Metamorphosis unde am facut mamaliguta si am prajit calamari. Hm. Cu mamaliga. Luasem malaiul de acasa. Dar vine o vreme in viata unui om cand isi doreste sa mearga la plaja fara euro prin geanta sau buzunare. Iti da asa... o senzatie de libertate. Sau cel putin asa ar fi trebuit dar in primele zile ne-am plimbat in libertate incercand sa identificam care este barul Alexander, care este braseria Amos si cum se numeste barul de pe plaja. Ca nu aveau firma pusa nicaieri. Si bineinteles, cu euro in geanta ca ne era sete la plaja si... am platit.

balasa violeta
[21.09.10 23:28:36]

Felicitari! (pentru review)

Am ras, am ras... Am patit si noi ceva asemanator in Spania, Costa Brava 4*uall.

Pacat ca v-au stricat vacanta.

Am votat cu mare placere!

danoradea
[22.09.10 23:11:24]

Felicitari, intr-adevar spumos review, o experienta "incitanta", dar pe care nu cred ca o sa o incerc.

[17.11.10 20:10:08]

Seara buna,

Am gasit in sfarsit pozele din concediul grecesc UAI.

Poate vrea cineva sa le vada.

gmarinescu
[10.12.11 19:03:59]

Bun tare. Si eu ma uitam dupa ALL Inclusive in Grecia.

Ce imi recomandati? Demipensiune sau doar mic dejun?

[10.12.11 19:35:04]

@gmarinescu, daca vorbim de hotelul de mai sus cred ca trebuie sa tii cont de faptul ca este cam izolat, daca vrei sa servesti masa de pranz la vreo taverna trebuie sa mergi cu masina.

Daca plecati cu masina cateva zile sa faceti plaja in locuri diferite, cred ca cel mai bine este demipensiune. Masa de seara este foarte bogata, cea de pranz mult mai saraca. Totul insa este foarte bine gatit. Mancare gustoasa.

Iar seara, au muzica live pe terasa la braserie, terasa care este minunata. Si diverse programe cu dansuri si muzica greceasca tot acolo.

Un alt hotel ok care este insa mai aproape de statiune si chiar de alte taverne unde poti servi masa este Athos Palace.

Dar, AI in Grecia nu-ti da nici pe departe sentimentul acela de libertate deplina pe care il ai in cluburile din Turcia. Aici, permanent trebuie sa ai la tine cativa euro (ascunsi prin costumul de baie) sa platesti un pahar cu apa sau o punguta de alune de la barul de pe plaja...

balasa violeta, danoradea, gmarinescu, raduu1972, sandu.53, TEOANCA
Alte impresii din această RUBRICĂKassandra Palace Hotel [Kryopigi]: