ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2010
ÎNSCRIS: 24.07.08
SEP-2010

Restaurant Floare de Crin - Pojorita

Ionut Candrea - M-am gandit ca i vremea mea

Iata ca a sosit timpul sa mergem si noi in Bucovina, la Pojorata, cu premiul saptamanal de la site!

Era duminica, prima noastra zi de cazare! Dupa mai multe popasuri prin judetul Neamt, in care am vizitat cateva din manastirile renumite, (pentru ca in Moldova gasesti 3 manastiri 10 km patrati :), Cetatea Neamtului si Casa memoriala a marelui Creanga, ne razbise o foame teribila.

Peste micul dejun sarisem cu succes, rontaind niste biscuiti in masina, fiind plecati dis de dimineata, de la ora 5, de undeva din Baragan, iar pranzul il luasem…. ghici unde?? La Schitul Sihla, undeva in inima unei paduri frumose, din judetul Neamt, la o manastire frumoasa de calugari, unde mi se implinise un vis: sa mananc la manastire!

Asa ca… aerul curat de aici si gandul la preparatele bucovinene despre care stiam si mai citisem si pe site, ne face sa fim nerabdatori. Stiam ca in aceeasi perioada, nu departe de noi, in Sucevita este cazat si colegul de pe site @Ionescunic si sotia lui si ca vor ramane pana luni. Si ca urma sa ne intalnim, dupa cum stabilisem dinaintea plecarii, undeva unde sa ne fie aproape si noua si lor

Ei fusese in vizita la Manastirea Voronet, de unde ne-au sunat si ne-au spus ca ne astepata la noi, in Pojorata. Si lor le era foame de atata colindat prin judetul Suceava, de dimineata si asa ca i-am rugat ca sa gaseasca ei un restaurant, sa ne comunice unde este si, fiind inca pe drum, urama sa ajungem si noi in cateva minute.

Nu le-a fost usor sa gaseasca un restaurant, deoarece majoritatea nu functionau, incercau si ei unde vedeau mai multe masini in parcare. Noi ne-am oprit direct la ei, la restaurant, inainte de a ne caza, ca ne rupea o foame de lup!

Adevarul ca Pojorata este mult mai mare, decat mi-am imaginat eu, inainte de plecare. Urmeaza astazi, daca nu ploua s-o descopar, la pas, pentru ca din masina, n-are acelasi farmec, daca nu te opresti cand si cand sa schimbi cateva vorbe cu localnicii ospitalieri!

Restaurantul Floare de crin, pentru ca asa se numeste, este asezat chiar la intrare in Pojorata, dupa indicatorul cu numele localitatii! E asezat langa raul cu aceeasi denumire ca si regiunea - Raul Moldova! Pe prima strada la dreapta, dupa ce treceti un podulet, se face o straduta, iar nu departe veti zari Pensiunea Floare de crin, care are 4 margarete si are si un restaurant cu doua saloane in care se poate servi masa sau petrece cateva momente placute. Este asezat intr-un loc de poveste, la poalele unui munte. In stanga, dreapta, daca te uiti nu-ti vine sa-ti mai dezlipesti privirea, de la verdele crud al pajistii si fanetele si gardurile cu care fiecare isi delimiteaza proprietatile.

Restaurantul este sezat la parter, dar ca sa ajungi acolo, va trebui sa urci o multime de trepte.

Are o parcare mare si frumoasa, cu pavaj. De jur imprejur sunt braduleti plantati si flori. In spate, mai este o cladire un pic mai mica, probabil destinata pentru cazare. Noi am ocupat loc la o masa in primul salon. E un restaurant nou, dupa aspectul cladirii si a mobilierului si a stilului de décor. Au terasa, foisor si crama.

Nu era nimeni, decat noi aici. Alaturi era rezervat pentru o mare aniversare, se canta live, era o solista de muzica populara si multe veselie. La un moment dat s-a cantat si ‘’Multi ani traiasca! ’’

Pe geam, prin deschizatura perdelor vaporoase puteai admira toata Pojorata! Toata ziua m-a ’’urmarit’’ titlul review-ului colegei de pe site Geany-m, care scria Pojorata-colt de rai!!! Chiar asa e, de fapt, nu e un colt de rai, ci raiul insasi! Verdele acesta crud care iti ia ochii, in stanga si in dreapta soselei-e chiar terapia cu verde, ca sa-l citesc pe @ionescunic!

In restaurant era cald, placut, ei fac de pe acum cald in incaperi! Multi au centrale pe lemne si lemne sunt din belsug in Bucovina, n-am de ce sa-i plang pe ei! Dupa ce am studiat foarte rapid lista meniu (care avea un aspect foarte placut, dpdv estetic), am rugat sa ne aduca cam ce se putea servi cel mai repede, sa nu dureze prea mult.

Am comandat o mancare traditionala de-a lor, care consta in piept de pui dezosat, peste care era un sos cu smantana, ciuperci si alaturi mamaliguta! Baietii au ales cate o friptura de porc la tava cu cartofi prajiti si salata de varza, iar sotia lui @ionescu un bulz.

Am fost serviti rapi si elegant! A fost foarte atenta doamna ospatar cu noi si cand a trebuit debarasat si cand am cerut nota de plata

Mancarea a fost buna, am fost multumiti de gustul ei, eu nu si de cantitate, la foamea pe care o aveam! Asta nu inteleg - de ce grecii stiu exact cat sa puna in farfurie, ca sa se scoale omul de la masa multumit si satul si noi nu?

Intre timp, la masa de alaturi au mai venit niste tineri de-ai locului, care, incantati de muzica din salonul invecinat, au trecut la dansuri! Atmosfera era placuta, poate am fi ramas si noi mai mult, dar ei trebuiau sa continuie drumul si nu puteau sa bea nici macar un sprit!

A fost o seara placuta, in care bucurosi de ocazia reintalnirii am povestit mult. Regret ca nu am putut sa ma intalnesc cu @biancuta, care si ea fusese cazata in aceasta perioada la Sucevita, dar duminica la pranz, plecase deja acasa.

Concluzia: recomand acest restaurant, daca va veti afla prin Pojorata! Restaurantul Floare de crin - are’’ parfumul’’ lui (nu stiu daca de crin :) )! Servirea ireprosabila, mancarea gustoasa, dar portiile cam mici! Aceasta e parerea mea! Am scris acest review, dis de dimineata, din cauza ca aseara aerul de aici si emotiile m-au dat gata si la noua seara eram deja ‘’in lumea viselor". iar acum la 5 eram deja sus.

Am vrut sa va scriu sa stiti ca aici in Bucovina este mult mai frumos decat stiam eu, care nu am mai fost de vreo 16 ani! Este MINUNAT, sa veniti si voi, este mult mai frumos ca in Alpi, va rog sa ma credeti. Bucovina e cu mult peste Austria! Va spun cu mana pe inima! Daca as trece la volan…as fi o catastrofa, sigur m-ar fura peisajul la fiecare kilometru, de cata frumusete-mi vad ochii!

Va salut pe toti, de aici, fericita!

Trimis de georgiana in 20.09.10 21:51:57

VIZUALIZĂRI: 5523 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 ''Floarea de crin'' din Pojorata
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

ionescunic
[20.09.10 22:17:32]

Este bun locul, il recomand si eu, si cazarea pare in regula si tot locul arata mai bine decat media, cred ca din Pojorata e cel mai tare loc posibil.

Regret meniul ales, dar foamea unora m-a silit sa renunt la Tochitura Bucovineana pe care o visam. Am avut noroc cu bulz-ul nevestei, [bine] ca nu se face ca in Muntenia, ca venea dupa o ora.

raduu1972
[20.09.10 22:47:05]

super tare, trebuia sa ajung si eu acolooo, astept si poze, acum chiar imi pare rau

[20.09.10 22:49:36]

webmaster,

nu am mai putut edita, te rog modifica-mi titlul si eventualele greseli.

Titlul corect este ''Floare de crin'', nu de colt, cum am scris!

Multumesc anticipat si te rog sa ma scuzi!

Ellada_sagapo
[20.09.10 22:50:46]

M-ai terminat cu Bucovina, draga Geo.

Este un vis de-al meu, pentru manastiri, dar trebuie sa marturisesc ca tare bine mi-ar prinde ceva rustic, o terapie verde, un rai - asa cum l-ai descris.

Natura este a doua natura a mea si ii simt lipsa nespus, cu toate ca cel putin parcuri si padure avem in Pitesti, slava Domnului!

Se putea sa nu amintesti tu de greci intr-un review despre Bucovina!

Cum stai tu cu Grecia in suflet mereu, parca esti mama mea! Atat de bine semanam! Nici cu mama nu seman atat de tare!

Stiu ei grecii cat sa puna in farfurie, si chiar mai mult, rar mi s-a intamplat sa pot termina portia.

Cred ca ti-ai dorit si tu o portie de marime greceasca la foamea care o aveai nu?

Eu una abia astept pozele, mai ales pe cele din statiune si poate rasare soarele si pe stradutele din Pojorata, ca sa o descoperim stralucind si la propriu si la figurat!

Cum merita, nu?

dannek
[20.09.10 22:57:15]

Ne pica cam greu acum seara mincarea!!!

Dar bine ca numai citim si pregatim meniul pentru miine!

david
[20.09.10 23:36:27]

Georgiana cat a costat bunatatile moldovenesti?

Portiile mici ma pune pe ganduri, stiam ca moldovenii sunt foarte darnici, cand vine vorba de mancare

pepsi70ro
[21.09.10 07:02:27]

Superb descris. ma bucur ca v-ati intalnit in Bucovina si v-ati simtit excelent, felicitari!

ionescunic
[21.09.10 07:13:00]

N-au fost portiile asa de mici, foamea era prea mare, poate trebuia sa mai luam papanasi sau altceva dulce, dar ne si grabeam ca se intuneca si drumul a fost greu spre Sucevita.

recul*
[21.09.10 08:23:28]

bun, dom'le! si review-ul si restaurantul (nu am fost, dar un restaurant care face pui cu smantana nu poate fi rau! am zis!) sper ca vremea sa nu fie ca in Bucuresti...

sandu.53
[21.09.10 08:41:40]

georgiana, nu am fost in Austria in Alpi, dar Bucovina este intr-adevar deosebita, fara a supara pe cineva, este locul care mi-a placut cel mai mult de la noi... totul e frumos acolo, peisajele, manastirile, oamenii... am avut norocul sa merg de multe ori acolo, uneori doar in trecere alteori pentru mai multe zile si amintirile sunt deosebite... sa dea Dumnezeu sa ramana asa! felicitari pentru review!

mirelutza
[21.09.10 08:42:57]

in primavara poate ajung si eu in zona...; aceeasi e si parerea mea ca e o zona mirifica... si nu intamplator bruma de straini care mai vine pe la noi se inghesuie acolo...; cand am fost eu era plin cu nemti si italieni...dar prea putini turisti romani !

[21.09.10 09:19:14]

si in opinia mea, in privinta cadrului natural Bucovina nu este cu nimic mai prejos decat Austria. De altfel, in intreventiile mele de la Radio Vacanta, de fiecare data cand a venit vorba despre aceasta regiune, am numit-o... Austria romaneasca .

Poate in privinta infrastructurii este (inca) sub ceea ce gasesti "dincolo", insa are si doua "plusuri" comparativa cu aceeasi Austrie - oamenii, totusi mai calzi si mai ospitalieri, si traditiile, care inca se pastreaza mult mai bine la noi si care au farmecul lor aparte, mai ales de sarbatori.

[21.09.10 09:28:00]

Am redenumit rubrica in "Locuri de luat masa in Pojorita", pentru a putea aduna aici si alte eventuale recomandari pe aceasat tema, din zona.

Deasemenea, pentru ca avem deja trei impresii scrise despre aceasta destinatie, am creat pe site o noua sectiune, POJORITA - vezi harta click aici - si am mutat aici rubrica de fata ("Locuri de luat masa"), rubrica pensiunii Pietrele Doamnei, precum si rubrica de recomandari generale de calatorie "Autostrada de Pojorita" (scrisa de dorgo) - pe care am redenumit-o "Descopera Pojorita" din aceleasi motive de generalitate. ([later] am mutat in aceasta rubrica, "Descopera Pojorita", si review-ul lui pomenit de georgiana mai sus, scris de geany_m la rubrica "Descopera Bucovina")

presario
[21.09.10 09:48:21]

Deci nici nu ati ajuns bine si v-ati pus la masa!

(direct in rai).

ascent
[21.09.10 10:13:04]

Cam in cate ore ati ajuns "de undeva din Baragan" pana in Pojorita? Abia astept sa vad poze si din aceasta localitate.

Sanziana
[21.09.10 10:23:04]

intradevar Pojorata este un coltisor frumos de Bucovina, in continua dezvoltare. Cred ca va era voua foarte foame ca portiile de mancare nu sunt mici, pacat ca nu ai facut ceva fotografii sa isi faca oamenii o idee.

ileanaxperta*
[21.09.10 11:17:59]

Si eu am trecut prin Pojorata cand am fost in Bucovina vara asta si la fel am spus ca este cea mai frumoasa, verde, curata si minunata zona a tarii noastre. Ma bucura nespus ca v-ati intalnit si ca ati reusit sa petreceti macar cateva ceasuri impreuna; este bine si asa decat deloc, nu? ...

Iar restaurantul este, atat dupa descrierea ta cat si dupa poze, intr-adevar un loc bun de luat masa, mai ales daca esti si in compania unor prieteni deosebiti.

Georgiana, ca intotdeauna, te recompensez cu max. de puncte si te pup de aici, de langa Dolly a mea, care, chiar daca doarme si sforaie de zor la picioarele mele, stiu ca si ea doreste sa te pupe dulce si iubitoare si va da din codita ei cu varf stufos atunci cand te va revedea... Deci revino cat de curand in Bucuresti, caci noi te asteptam cu tot dragul...

ninaa
[21.09.10 11:42:12]

Foarte frumos rw, de-abia astept sa ajung si eu acolo!

Alina Morar
[21.09.10 13:29:43]

O intalnire frumoasa intre colegii de pe AFA.

Felicitari, este intradevar o zona foarte frumoasa. Ultima data, am trecut, prin Pojorata, in iunie, cand am vrut sa urcam si la Raraul, unde nu am putut din cauza ca se asfalta drumul.

Si mie mi-a placut mult.

webmasterJr
[21.09.10 16:37:36]

La o masa copioasa merge o muzica aleasa, speram ca suntem in asentimentul mesenilor cu alegerea coloanei sonore!

any*
[21.09.10 18:06:27]

Felicitari ptr review, ma bucur ca a-ti ajuns deja la Pojorita, era concediu care tu il asteptai, si mie mi-a placut foarte mult Bucovina, si sper sa mai ajung pe acolo...

magdalena
[21.09.10 20:05:34]

Poate data viitoare sa incercam si noi. Acum am avut putin timp la dispozitie ca aveam intentia sa ajung in Pojorata - fiind relativ aproape - si cu siguranta dadeam de restaurant.

biancuta
[22.09.10 12:35:47]

@georgiana, drumul nostru spre Sucevita a trecut prin Pojorata, localitate pe care am admirat-o! Chiar m-am uitat dupa pensiune, dar nu am zarit-o, cred ca nu e chiar la strada.

Regret si eu ca nu am putut sa ne cunoastem, in drum spre casa m-am uitat dupa masini de Timis, dar nu a fost sa fie... Sper sa avem alta ocazie! Iti urez un sejur placut si mai calduros in continuare!

@daniel*
[22.09.10 13:45:37]

cate ore ai facut pinas acolo? foarte frumoasa zona, o sa ajung si eu curand acolo prin zona

ciocani elena*
[22.09.10 15:07:47]

Am fost in Bucovina si eu, e foarte frumoasa, totul e verde, parca te afli pe alt taram. 400 PMA si de la mine.

[23.09.10 07:46:17]

Imi cer scuze ca timpul nu mi-a permis sa va multumesc ca mi-ai citit review-ul scris in fuga si mai ales sa va raspund la intrebarile pe care mi le-ati adresat!

O sa incerc acum, dar poze voi incarca mai multe cand ajung acasa, ca aici merge greu cu modemul meu lenes.

O sa scriu si un review despre Pojorata si unul despre Pensiunea Pietrele Doamnei, unde sunt oaspete acum. Dar, cand timpul mi-o va perminte, pentru ca maine plecam spre casa, prin Maramures, iar a doua zi cand ajungem, plecam la mare in Grecia.

Daca este cineva cu intrebari mai urgente il rog sa-mi scrie la ecouri sau prin mesaj privat, iar eu o sa incerc si de acolo sa va raspund in timp util!

magdalena
[23.09.10 07:52:06]

Georgiana, esti o fericita, e bine ca nu s-a terminat concediul pentru tine, te asteptam cu impresii frumoase despre toate locurile vizitate!

[23.09.10 07:57:48]

@ascent&@Daniel,

Din Baragan, am facut cam 5 ore pana la Manastirea Varatec, spre surprinderea mea... drumul e foarte buna, ca niciunde prin tara, am plecat la 5 dimineata si la ora 10 am prins si slujba de duminica la manastire.

@Sanziana,

Eu nu am generalizat ca in Bucovina sunt portiile mici, Domne fereste! Fiind in site de impresii personale, am scris exact ce am simtit eu in momentul acela, deci-ca nu m-am saturat! Dar ca mi-a placut!

Fii fericita ca te-ai nascut si ca locuiesti in acest colt de rai!

Te salut, din Pojorata! Cand imi vei citi celelalte reviews-uri despre cum a perceput altcineva locurile tale natale, cred ca te vei bucura!

[23.09.10 08:14:33]

@Alina Morar,

Mi-ar placea sa am ocazia sa ma intalnesc si cu tine! Cu @ionescunic si nu numai, m-am mai intalnit in Bucuresti, unde ajung destul de des. La inceputul lunii septembrie, am avut doua fericite intalniri cu alti colegi de pe site.

In primul rand, in Piata Romana, am reintalnit-o pe @Almona si pe @Diaura si surpriza... pe @Laurentiu capac! Care s-au invoit de la lucru pentru ne a reintalni pentru 2 ore, sa mai povestim cate ceva la o terasa! Nici nu-ti imaginezi ce emotionant a putut fi!

Apoi, mai spre seara, in Parcul IOR, din Balta Alba, m-au asteptat @trandafir 1970, @Ilenaxperta si @Ionescunic cu sotia. Si am petrecut o seara minunata, intr-una din retaurantele de acolo, din parc. Fiecare venise cu multe povesti noi din concedii si dorea sa ni le impartaseasca.

Stii, sunt si lucruri care nu pot fi scrise in reviews-uri, intamplari mai picante, care acum le-am putut scoate la iveala!

Sunt fericita ca am reusit sa leg atatea prietenii, cu ajutorul site-ului AmFostAcolo! Cu oameni adevarati, care au acelesi pasiuni ca mine. Am realizat acest lucru si aici, in cele cateva zile de cand am ajuns, dupa cum imi purtau multi prieteni de grija, prin mesajele lor si prin apelurile telefonice!

Iar pentru toate astea iti multumesc tie Cornel, in primul rand!

webmaster Jr

Multumesc pentru piesa aleasa.

Diaura*
[23.09.10 14:41:29]

@georgiana Ca urci o multime de trepte la dus... mai merge ca esti sprinten si cu gandul la mancare. Dar cum e cand pleci de acolo cu burtica plina?

aida.alecu*
[23.09.10 17:42:31]

Deja imi este foame dupa ce am citit rw si am vazut si foto! Bravo!

[25.09.10 06:40:07]

Am reusit sa incarc si aici pozele abia acum!

@David,

Nota de plata a fost undeva la 80 de lei pentru toti 4, scuze ca am sarit petse intrebarea ta neintentionat si abia acum ti-am raspuns.

valimi
[25.09.10 16:26:11]

Da, din fotografii mi-am dat seama ca ati stat exact la aceeasi masa la care am luat noi pranzul a doua zi, fara sa stim unii de altii.

20 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
@daniel*, aida.alecu*, Alina Morar, any*, ascent, biancuta, ciocani elena*, dannek, david, Diaura*, Ellada_sagapo, georgiana, ileanaxperta*, magdalena, mirelutza, raduu1972, recul*, sandu.53, trandafir 1970, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Pojorîta? :

• pagină generată în 0.086820125579834 sec