ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2010
ÎNSCRIS: 06.10.09
OCT-2009

De evitat - Pensiunea Coroana Reginei

Fiindca recent am tot cautat review-uri despre cateva pensiuni de pe la noi si nu am gasit, si fiindca in domeniul asta sunt ca si "Stan patitul" am considerat extrem de util si cumva de datoria mea sa prezint si un review negativ, pentru informarea voastra in alegerea locurilor de cazare.

O mare bila neagra are de la mine Pensiunea Coroana Reginei- Bran.

Am incercat sa ne cazam acolo anul trecut in octombrie, dar totul a fost un mare fiasco:

- drumul pana la pensiune (mai bine zis ulita) extrem de prost, nici macar o bucatica de piatra ceva, in conditiile in care panta e cam de 30 grade-40 pe alocuri. Chiar nu stiu cum se ajunge acolo pe ploaie sau zapada... noi am prins pamantul uscat si batatorit si tot a fost destul de greu sa urcam.

- accesul la nivelul 1 si 2 pe scara de ciment nefinisata, fara balustrada (periculos pentru copii), asa am prins noi, poate intre timp au reusit sa mai faca ceva in privinta asta,

- camera murdara, asternuturi neschimbate murdare de ruj si cu fire de par, praf peste tot, podeaua cu urme de incaltaminte, cabluri de la prize neizolate, muste roi;

- baia cu instalatii care curgeau, la solicitarea noastra a venit cineva care a mesterit ceva pe la chiuveta, rezultatul: apa nu mai curgea siroi, doar picura...

- lipsa caldura si apa calda, la cererea noastra de a rezolva problema ni s-a spus ca nu suntem in sezonul de caldura non-stop si ca ei dau drumul la caldura centralizata si boiler doar dupa ora 10 seara. Asta in conditiile in care la sfarsit de octombrie era destul de frig dupa apusul soarelui iar noi eram cu copil de 3 ani si destul de frigurosi din fire. Plus canalizarea era infundata, iar in geamul de la baie nu era pus nimic (deci acces direct privirilor de afara sau de la pensiunea vecina);

- din restaurantul de la parter se raspandea miros de mancare peste tot, deci cred ca peretii nu erau izolati bine.

- in asteptarea instalatorului, am coborat sa mancam ceva sau sa bem o cafea pe terasa restaurantului. Acolo toate mesele erau stranse iar scaunele puse peste mese, am dat jos scaunele de pe o masa si ne-am asezat. Nu a venit nimeni sa ne intrebe de sanatate, desi ne vazusera trecand pe langa ei. Dupa cateva minute bune de asteptare am intrat sa intrebam daca vine totusi cneva sa ne ia comanda, ne-am zis ca pentru servire la masa trebuie sa stam in restaurant si nu afara. Am renuntat la mancare si am cerut 2 cafele... au venit dupa aprox jumatate de ora... !!!

- pe site-ul lor fac reclama la animalele pe care le au acolo, cai si ponei pt calarie: noi am localizat doar 2 caii si nici un ponei, cand am intrebat ni s-a zis ca la calarie e cu programare cu cateva zile inainte, in conditiile in care in parcarea pensiunii erau doar 2 masini cu tot cu a noastra;

- nici un fel de loc de joaca pentru copii, nici un fel de dotare pentru ei.

Noi am incercat sa schimbam camera, dar ni s-a raspuns ca nu se poate, fara alte explicatii, repet, in conditiile in care pensiunea era aproape goala.

Ca rezultat, am plecat sa ne cazam in alta parte, dupa nici 3 ore de stat acolo!

Trimis de danutza in 20.09.10 15:21:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAN.

VIZUALIZĂRI: 2336 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

roxxie [20.09.10 15:57:45] »

Si v-au mai dat banii inapoi sau n-ati apucat sa platiti?

cosminp [20.09.10 16:26:49] »

felicitari pentru ca ati plecat. asa trebuie procedat in astfel de situatii.

dar unde v-ati dus? spune-ne si despre cealalta locatie.

danutza [20.09.10 16:28:37] »

Din fericire nu apucasem sa platim nimic

webmaster77 [20.09.10 16:30:56] »

avand in vedere ca nu ati fost cazati acolo (ati stat doar 3 ore, si nu ati platit), conform regulamentului acest review va fi invalidat. ramane pe site ca info orientativ.

danutza [20.09.10 16:35:00] »

Cosmin, in zona Bran- Moeciu noi am descoperit, prin 2007 o mica pensiune fara pretentii, "Pensiunea La Iulian" se numeste, unde in fiecare an ajungem macar de 1-2 ori. Zic ca este fara pretentii fiindca e efectiv o casa unde proprietarii inchirieaza etajul. Au 4 camere de inchiriat, la parter locuiesc proprietarii, iar turistii au la dispozitie si o bucatarie utilata unde se poate gati.

Este extrem de multa liniste, in curte au amenajat un foisor cu un gratar si un mic loc de joaca pentru copii, dotat cu un balansoar si un topogan.

Aici ne-au primit de fiecare data cu bratele deschise, fara rezervare prealabila uneori.

Dar despre mica pensiune o sa scriu alta data un review, fiindca merita...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
cosminp [20.09.10 16:36:30] »

@danutza, multumesc pentru informatii si astept sa citesc impresiile.

danutza [20.09.10 16:37:15] »

Webmaster este ok.

Eu am scris acest review doar ca si informare, pentru alti turisti care cauta pensiuni in zona.

1953 [10.04.11 17:36:08] »

Noi nu facem nici un fel de programare pentru echitatie.

Daca ati fi fost cu adevarat la pensiunea noastra ati fi constatat ca avem doi cai si un ponei care sunt efectiv la dispozitia solicitantilor in permanenta, si ati fi constatat ca in pensiunea noastra nu este lipsa de caldura nici de apa calda.

Cat priveste servirea pe terasa inchisa, pe care scaunele erau intoarse pe mese, nu stiu daca in alta parte s-ar fi deschis special pt dumneavoastra

Sub nici o forma nu doresc sa comentez afirmatiile rautacioase referitoare la curatenie, muste etc si nici faptul ca fiind singurii clienti ati asteptat o jumatate de ora pentru o cafea.

Oricum, va respectam punctul de vedere chiar si in aceasta situatie cand acesta este unul rautacios si ne dam silinta sa nu dezamagim

Cu stima,

Eugen Voinescu, proprietarul pensiunii

NB 1953 este (sau a fost) reprezentant al unității
Michaell [10.04.11 19:58:29] »

ptr. 1953

de admirat totusi faptul ca nu cititi parerile clientilor doar incognito ci treceti la ,,atac,, pronuntindu-va pozitia. din pacate sunt mai multe (in total trei) pareri unor turisti care v-au calcat pragul si cam toate nu suna a lauda. asta, daca as fi eu proprietarul, mi-ar da de gandit...

cosminp, danutza, Michaell, roxxie
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Coroana Reginei [Predeluț]: