ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2010
    ÎNSCRIS: 16.03.10
    SEP-2010
    2 AD. + 1 COPII -- v: 1an

Un hotel capcana

Acum ne-am intors si noi din aceasta vacanta cu certitudinea ca niciodata nu vom mai calca in acel hotel care se presupune ca ar avea 5 stele-zau ca nu stiu cum le-a obtinut. Sa o iau cu inceputul.

Singurele lucruri care ar merita 5 stele: PISCINA (sistem de mai multe piscine etajate de adancimi diferite-0,40; 1,40; 1,60,2 metri, curate-poate prea mult clor) cu 3 tobogane care insa, mergeau numai dimineata. AMPLASAREA hotelului a fost al doilea si ultimul lucru de 5 stele dupa parerea mea. Hotelul e situat intre mare si munte astfel incat in orice moment al zilei aveam in piscina soare si umbra, aerul era curat, iar privelistea a fost incantatoare.

Acum urmeaza dezastrul si voi incerca sa fiu cat se poate de obiectiva desi sunt extrem de nervoasa.

Am ajuns la 10 si am asteptat pana la 14 pt ca abea atunci puteam lua camera in primire. Cu faimosii euroi plasati strategic in pasaport am obtinut in loc de o camera simpla land view, un duplex cu vedere la munte, aparent superb. Cu timpul ne-am dat seama ca era de-a dreptul o camera capcana:

- tapetul patat, noptierele patate, veiozele alea din perete murdare, indoite cu becuri arse sau lipsa

- scarile duplexului pline de praf ca dupa 3 trepte urcate de fiica mea de-a bbusilea era neagra pe podul palmelor

- lumina aproape ca lipsea singurele surse fiind la baie, 2 lustre in perete dintre care una nu avea bec inca un bec ars undeva pe langa tv si eventual sus sa mai fi fost vreo lumina; noi intram in camera si faceam turul ei intai pt a aprinde toate luminile ca sa vedem si noi ce facem-extrem de enervant pt ca inainte de culcare sau inainte de a parasi camera iar faceam un tur pt a le stinge pe toate.

- Suportul de prosoape din balcon era pus doar de forma. Cand sotul meu a agaatat prosopul de plaja suportul a cazut cu toata puterea chiar langa fetita noastra care se juca in balcon.

- Bateria de la baie s-a stricat in ultima zi in care eram acolo si toata noaptea a curs.

- NU exista perie de WC in baie, in nicio baie. Mereu trebuia sa spal cu dusul. WC era Mizerabil cu M mare. Daca te uitai vedeai la baza lui murdaria depusa, negreala aceea care se face daca nu-l speli cum trebuie cu peria si detartrant. Chiar nu stiu daca acele bai vedeau vreodata detartrant.

- Peretii camerelor sunt din rigips ca aceia din filmele americane unde sar aia din camera in camera prin perete. Dezavantaj: auzeam absolut tot ce faceau cei de alaturi- IN DREAPTA turci cu 3 baieti pana in 10 ani, in stanga 2 tineri rusi, ea adormea devreme seara el ajungea dupa miezul noptii si batea in usa aia de o scotea din balamale. Daca as fi stiut rusa as fi inteles probabill toata gama de injuraturi dupa ce se patrundea omul inauntru, dar asa auzeam doar fara sa inteleg.

- Cartela de la camera nu avea ca la alte hoteluri rolul de a stinge toate sursele de energie din camera atunci cand o scoti din suportul ei, asa ca mereu umblam sa stingem zece mii de lumini aprinse si apoi intram pe intuneric si bajbaiam in cautarea intrerupatorului.

Serviciile de cel mult 2 stele

1. Menajera nu a intrat in primele 2 zile in camera. In a doua zi am gasit-o pe culoar si i-am oferit o atentie explicandu-i ca nu mai avem hartie igienica la baie. Intorsi seara in camera am vazut patura pusa frumos pe pat, urme ca cineva ar fi intrat in camera, daaaar... hartia din baie lipsea cu deavarsire iar patura aceea aranjata frumos era aceeasi pt ca am gasit pata de laptic varsata de fata mea in prima seara. In ziua urmatoare am dat de o alta tanti care se invartea pe acolo, i-am dat si ei o atentie si i-am explicat cat de cat-pt ca nu intelegea engleza, ce ne trebuie. Ajunsi seara in camera am gasit hartie insa camera era plina de scame care nu erau acolo la plecare. Poate ca daca nu aveam un copil care merge numai de-a busilea nu le-am fi vazut, dar asa ne-am apucat sa strangem scamele de pe parchet. Intr-o zi am vazut cu ce stergea pe jos-cu un fel de mop plat care avea rolul cel mult sa traga praful dar nu sa si dezinfecteze pe jos. Cat m-am uitat la ea a sters cu acel mop in cateva camere fara sa-l spele macar o data. Si daca in primele 2 zile n-a calcat in camera, in urmatoarele intra la pranz chiar cu biletul "don-t disturbe" prins pe clanta. Batea puternic si-n secunda urmatoare era peste noi in camera.

2. La ora 5 dimineata un nene la parter incepea sa spele gresia cu o masinarie care facea un zgomot infernal si ma trezea cu noaptea in cap mereu. Adevarul e ca am un somn usor, dar oricum nu am fost singura care s-a plans de acest lucru.

3. Mancarea foarte multa dar putin variata. Aveai multe feluri de mancare insa erau sosuri si tocaturi specifice mancarii rusesti banuiesc pt ca acolo parca era patria rusilor. Sotul a mancat o mancare de legume cu carne tocata si 2 zile s-a simtit groaznic. El imi spunea ca din cauza acelui fel de mancare iar eu eram sigura ca mancase prea mult si as fi ramas asa de sigura daca in ultimele 2 zile nu ma imbolnaveam si eu de la exact acelasi fel de mancare cu aceleasi simptome ca si el mai inainte: varsaturi, febra, diaree, dureri de oase, de cap, de burta. Poate ca vina noastra a fost ca am mancat carne tocata desi stiam ca nu e bine sa mananci asa ceva in deplasare dar foarte putine mancaruri aveau in dreptul lor o detaliere a ceea ce contineau. In plus inainte sa plecam ni s-a prezentat de agentie o lista intreaga de restaurante la care puteai manca la acest hotel- nici vorba de asa ceva. Eram poate ca 2. Unul era cel la care mancam mereu iar al doilea parca l-am vazut pe plaja dar nu ne-a placut aspectul lui. Altele nu mai erau gratuite.

4. Am luat un pachet de masaj eu-din acela facut de turci-mare greseala. Incercam sa-i explic turcului ca vreau sa ma relaxez iar el vorbea gesticuland pt ca nu stia deloc engleza. Ma tot batea la cap "home massage", eu ii spuneam "nu", ii aratam ca nu vreau iar el punea buza de jos asa cum fac copiii de 5 ani cand vor sa planga. Ma faceam ca nu vad apoi turcul o lua de la capat. Avand mai multe servicii in pachetul acela am fost si la tratament pt fata la alt turc, care si acesta incepuse cu "home massage". De data asta turcul parea sa inteleaga mai bine ce-i spun dar oricum vorbea si asta fara incetare. In ziua urmatoare am fost la masaj facut de o tipa din alta tara, parea filipineza- cu totul alta viata, nici n-am stiut cand au trecut cele 40 de minute, superb!

Apa plata cea care se dadea la hotel avea un gust neobisnuit iar dopul pleznea daca il inchideai putin mai tare.

5. In pliantul de la agentie ca si intr-o prezentare gasita pe net acest spatiu al hotelului cup[rindea si o zona de relaxare acoperita de niste acoperisuri de paie inconjurate de apa. In realitate aceasta zona nu exista acel loc fiind napadit de buruieni. La fel zona in care am vrut sa stau chipurile intr-un hamac era groaznic de murdara si cred ca cineva o considera toaleta publica. Apoi am fost sa stam pe pajiste langa un spatiu amenajat ca pt turci cu perne pe jos si masute joase. In apropierea masutei era aruncat un prezervativ care si in ziua urmatoare era exact in acelasi loc la vedere.

6. Zona de joaca a copiilor era o alta capcana. Fata mea era in casuta cand un alt copil a venit in viteza si s-a aruncat in casuta. In momentul acela jumatate de acoperis s-a desprins si a cazut in lateral. Toboganele erau metalice si nu spun cati copii se avantau pe ele in toiul zilei si apoi incepeau sa urle ca din gura de sarpe pt ca se ardeau.

Ar fi multe probabil de spus. M-am convins insa ca pe viitor mai punem niste bani si mergem la un hotel de prestigiu. La Prestige asta parca era tara rusilor. Peste tot se vorbea rusa, erau mai multi rusi decat turci si pe ici pe colo cate un roman sau polonez.

Trimis de alexxya* in 20.09.10 14:46:00
    • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4738 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexxya*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2900 PMA (din 1 vot)

presario
    [20.09.10 17:53:22]

Ciudat hotelul asta - chiar ca e "capcana"

Felicitari pt review!

michaela_1961
    [20.09.10 21:05:42]

Pacat ca prima experienta in Turcia a insemnat si o mare deceptie! Imi place ca nu dezarmezi si te gandesti la o mai buna alegere pe viitor si bine faci, pentru ca in niciun caz acest hotel nu este un etalon ptr. Turcia. Vacante inspirate pe viitor! Puncte de consolare si de la mine!

michaela_1961
    Alte impresii din această RUBRICĂCrystal Prestige Elite Resort (ex Amara, ex Le Chateau) [Goynuk]: