ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2010
ÎNSCRIS: 25.08.10
AUG-2010
4 AD. + 1 COPII

Extrem de nemulțumit

Gerakini nu se poate numi statiune...

Gerakini nu se poate numi statiune... E un sat cu 2 hoteluri, unul la un capat, unul la celalalt... Iar intre ele, pustiu... Nici trotuar nu e pe langa drum... Doar vegetatie salbatica... Cand i-am spus asta ghidei noastre, ne-a raspuns ca e o "statiune tanara"... Nu exista nici un mijloc de transport in sat... nici taxi, nici microbuze! Mersul in sat, de la Sonya Village- cam 1 km, pentru a manca la pranz, era o aventura in sine, pe canicula aceea... Daca nu ai masina - si noi n-am avut - ramai izolat pe tot sejurul...

Divertismentul pe plaja "e sublim, dar lipseste cu desavarsire"... sky-jet, banana, plimbare cu barca, hidrobicicleta? vise... NIMIC!!! Divertismentul in general nu exista! De mancare si cazare, n-am nimic de zis... nici de rau, nici de bine... La banii pe care i-am dat, a fost ok.

Excursiile cu vaporul--plictisitoare; ghidele noastre de la sonya village - niste catastrofe... Am fost intr-una din aceste excursii, in care ghida ne-a recomandat calduros - pe bune! - ca la destinatie, unde am ramas o ora si jumatate, sa vizitam bazarul... ceea ce am si facut... Dragilor, nu vizitati bazarul... Noi am mers ca inecatii, sa cautam souvenir-uri ptr. acasa... E un bazar ordinar, unde se vand chiloti, tricouri si fructe... Si nu stiu de ce i s-a parut ghidei ca nenorocitul ala de bazar poate fi considerat un punct de atractie turistica...

Gerakini, cu Sonya Village s-au dovedit a fi prea linistite pentru gustul meu... E un loc unde nu se intampla nimic... Nu sunt genul care merge in cluburi, discoteca, dar mi-ar fi placut ca seara sa am unde iesi... Probabil e un loc bun pentru familii cu copii mici, dar nu pentru perechi, nu pentru cei sub 40 ani... Parerea mea! Si ar fi bine ca cei de la agentiile de turism sa informeze bine lumea... Asa nu ne-ar mai strica vacantele, pe care fiecare dintre noi le asteapta dupa un an de munca... Si inca ceva: la cateva zeci de kilometri distanta, in alte statiuni e cu totul alta viata... Ce folos ca noi am aflat prea tarziu... ca si de site-ul asta! Asa ca... aveti grija ce alegeti!

Trimis de for_nechi in 20.09.10 12:53:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 6011 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (for_nechi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

sandu.53
[20.09.10 18:08:30]

ce sa zic despre acelasi hotel jenu da astazi 89% iar for nechi 54%, si inca ceva perioada e aceiasi august 2010... asta e unul din motivele pentru care imi place acest site- diversitatea opiniilor si puterea de a spune fiecare ceea ce crede despre o anumita locatie, judecand dupa propriile experiente.

cred ca fiecare se poate interesa inainte de a pleca intr-un loc macar la modul general despre aspectele principale-distractie, cazare, cadru natural...

snicolaescu
[20.09.10 23:58:27]

Domnule for_nechi vad ca esti din Milano, de ce oare ai ales Gerakini, de ce nu ai mers la Riminni? Noi am mers al doilea an la Sonia si ne-am simtit f. bine. Sic. Dumneata fara copii-poate, nu te-ai simtit bine, dar pentru noi a fost un Paradis mai ales ca am facut cca. 300 km prin Gerakini si am vazut oarece. Iti recomand ca data viitoare ia-ti masina cu dta. si poate ai sa ai orizonturi mai mari, deoarece Gerakini e un vis, iar Sonia o oaza de liniste in care agitatii nu au loc. Sa traiesti!

raton88
[21.09.10 16:42:18]

Bun review, foarte folositor pentru mine, care caut tocmai liniste si sa nu se intample nimic! Si sunt perfect de acord ca agentiile nu stiu sa te indrume spre ceea ce ti s-ar potrivi.

Bubu74
[14.01.11 11:21:48]

erau masini de inchiriat acum 3 ani la 25-35 euro/zi daca chiar vroiai sa iesi din statiune. e adevarat ca nu sunt multe in Gerakina, dar noua ne-a placut, desi aveam atunci 30-34 de ani. daca vrei agitatie du-te in paralia sau zakynthos, sau alte statiuni pline de cluburi, de nu poti dormi pana la 6 dimineata

adryana
[14.01.11 18:38:24]

noi am fost la Gerakina de 2 ori si iti garantez ca zilnic pe mare functiona skijet, banana, hidrobicicleta, vaporas etc, apoi seara de la o anumita ora zilnic se tineau concerte si spectacole pe acea scena de langa piscina, imi aduc aminte cu placere de minunata seara greceasca din ultima seara la Gerakina, apoi in Gerakina mai exista atatea supermarket-uri, magazine de tot felul, terase, restaurante si spre mare, apoi aproape la 1 km e si Martha's Haus, o vila superba de 4 stele si... voi v-ati plictisit. Nu am ajuns la Sonia Village (si nici nu ma tenteaza), dar as vrea sincer sa imi spui de ce mergeati la plaja spre Gerakina, v-a placut plaja de acolo?

biancuta
[14.01.11 19:30:31]

Pacat ca nu ai fost multumit aici.

Eu din cate am vazut, toate brosurile prezinta bratul Sithonia ca fiind un loc pentru cei care iubesc natura, cu putine distractii si multa liniste, chiar specifica diverselor hoteluri (bungalow-uri): " potrivit pentru familii cu copii". Sithonia are multe plaje pustii, chiar la intrarea pe brat sunt cateva statiuni mai mici/catunuri pescaresti, dar pe masura ce inaintezi pe brat pustietatea e din ce in ce mai mare. Un loc mai animat ar fi Neos Marmaras, dupa care incep zonele tot mai pustii.

Gerakini este un sat (nu stiu daca e statiune sau sat) pozitionat chiar la intrarea pe brat, iar Sonia Village din cate am vazut este la 1 km.

Am vazut si eu persoane care au venit cu avionul si acolo nu au avut ce face, s-au plictisit, dar cei care au avut masina au avut posibilitatea sa viziteze diferite locuri si au fost incantati de frumusetea peisajelor.

In general, bratul Sithonia nu este un loc potrivit celor care cauta distractie ci celor care cauta liniste si relaxare.

for_nechiAUTOR REVIEW
[15.01.11 20:28:04]

Da, stimata Biancuta... ai dreptate... Nu am avut masina si am ramas izolati in campus... Seara, fiind pustiu si bezna pe alocuri, nu ne-am incumetat sa iesim... Si am ramas la baza, ca si majoritatea conationalilor nostri, care, la vreme de seara, stateau in balcoane, mancau seminte si beau bere... (noi, fie-mi iertat, ne-am refuzat placerile astea) Pentru ca Sonia e un complex plin de romani, deci nici macar sentimentul de evadare-vorba aceea, daca tot am iesit din tara- nu l-am avut... Nu am plecat in Gerakini sa caut cluburi si distractie... da' nici chiar asa, nu? Iti multumesc pentru interpelare! e reconfortant sa stiu ca zona aceea e mai mult decat am vazut si am trai noi...

corinka
[31.01.11 16:01:13]

Exista vreun centru de inchiriat scutere in Gerakini? Multumesc!

snicolaescu
[31.01.11 16:02:19]

da exista vreo 2-3 centre de acest gen...

adryana, biancuta, Bubu74, corinka, for_nechi, raton88, sandu.53, snicolaescu
Alte impresii din această RUBRICĂSonia Village Resort Hotel: