ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 09.09.09
SEP-2010

Va multumesc pentru ca existati!!!

Aflandu-ne in concediu in statiunea Obzor, am intrat pe forum in ideea de a cauta un drum de intoarecere cat mai atragator pt a nu simti tristetea caracteristica finalului de vacanta... si am ales Balcicul, unde ne-am umplut sufletele de frumusete insa cu tristetea aferenta unei pierderi...

Apoi cum maria sa Stomacul isi cerea drepturile, ne-am zis sa-i acordam prilejul unui festin marin... si am ales Ferma de MIdii de la Dalboca.

Mi-a fost de un real folos review-ul unei dragute doamne, care a indicat foarte bine drumul dinspre Vama Veche. Noi venind dinspre Varna am inversat directiile adica stanga a devenit dreapta si am ajuns f usor.

O locatie superba dar nu este semnalizata in niciun fel, deci felicitari doamnei care a scris despre ea.

Prcarea plina de masini romanesti, predominant CT, am avut impresia ca suntem in romania si nu am simtit trecerea prin vama :))

Mancarea super buna chiar daca a trebuit sa steptam ceva vreme luarea comenzii, insa peisajul pur si simplu iti umple ochii de bucurie si uiti de soricelul din stomac.

Chelnerii f amabili insa depasiti de numarul mare de consumatori, fetele mai putin amabile insa pt baieti nota 10!!!

Ce m-a intristat cu adevarat a fost drumul de acees care dupa ce ca este f abrupt, are doar o singura banda, probabil ca nu au mai ajuns banii si pentru un al doilea sens.

Parcarea de jos este f f f mica, trebuie lasata masina destul de departe.

La coborare mai merge esti flamand si usurel insa cand te intorci dupa ce ai mancat scoici, melci, raci si alte vietati marine, mai bei si o bere, doua ca sa poata inota vietatile, cu greu te tarasti pana la masina incercand sa nu scoti la lumina ceea ce tocmai ai ingerat :)

Dar odata ajunsi sus in deal... ne-am bucurat de urcus, constatand cu placere ca ne-a disparut usoara greata instalata dupa ce am inghitit slata de melci, salata de raci, frigarui de midi, si midii natur plus 2 pahare de bere rece si spumoasa.

Deci o locatie superba, mancare excelenta, servire accptabila plus sport :)))... mergeti cu incredere si nu veti regreta nici o clipa.

De la DALBOCA unde este aceasta ferma de midii, am urmat indicatiile unor prieteni de a merge spre Silistra in ideea de a trece cu bacul la Calarasi insa inainte cu 5-7 km pana a ajunge la Silistra a aparut un indicator RUSE 110 km... un drum superb si liber, asa ca dupa 1 ora am ajuns in vama Giurgiu.

Deci au bulgarii si drumuri si litoral si locatii superbe... la ei se poate la noi NU.

PACAT!!!

Trimis de clipa in 20.09.10 11:15:50

VIZUALIZĂRI: 3291 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (clipa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

pepsi70ro
[20.09.10 11:31:08]

Este intr-adevar un restaurant foarte apreciat si cautat, ma bucur ca v-ati simtit bine acolo si pentru ca ne-ai povestit despre el, felicitari!

dartax
[20.09.10 12:18:33]

"dupa ce ai mancat scoici, melci, raci si alte vietati marine, mai bei si o bere, doua ca sa poata inota vietatile"

You make my day!

sandu.53
[20.09.10 13:01:33]

foarte frumos scris si cred ca ai facut o pofta nebuna celor care prefera acest timp de mancare... fotografii?

[20.09.10 14:54:24]

din pacate fotografii nu am... baterii descrcate la Balcic

aparat foto + telefon... ghinion... voi merge sigur vara urmatoare... doar pt poze: P ))

dar pana atunci am fost week-endul ce tocmai a trecut, la noi in tarisoara pe Valea Bogatii... dar am sa scriu un review la sectiunea Romania... sa nu ma certe cineva pe aici ca incalc regulile...

va multumesc din nou pt ca existati

[20.09.10 17:26:50]

Asteptam cu interes orice impresie de vacanta iar pentru acest lucru nu cred ca te va certa cineva. Din contra...

presario
[20.09.10 17:45:59]

Numa' lucruri bune auzim despre ferma asta de midii, pacat ca e asa departe de mine.

celeste
[20.09.10 18:23:49]

Un loc frumos unde se mananca bine. Felicitari!!!

[21.09.10 10:21:54]

Ma tot framanta gandul ca nu am retinut ID-ul doamnei al carei review m-a ajutat sa ajung la ferma de midii

Acum dispun de putin timp liber, fiind la birou , am cautat si am gasit...

este ancamariagadea... mii de multumiri

o toamna frumoasa tuturor!

dartax
[21.09.10 10:33:08]

Da bouillabaise aveau pe-acolo?

[21.09.10 13:09:27]

nu cred ca am vazut pe meniu... apoi eu cu ciorba/supa de peste oricum nu prea le am... iar culoarea supei/sosului asta nu prea-mi incanta vizualul

poate stie cineva de pe aici si-ti va raspunde...

[21.09.10 17:58:33]

@clipa asa cum probabil ti-ai dat seama, la cosmetizarea review-ului in locul unde ai facut referire la "doamna" care a scris despre ferma, am inserat un link care conduce catre reviewul userului ancamariagadea, am intuit ca despre ea este vorba si ma bucura faptul ca mi-ai confirmat.

celeste, clipa, dartax, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂFerma de midii Dalboka: