ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2010

ARTICOL ARHIVAT

O cazare de vis

Giorgos Dalaras - Ax xelidoni mou

Vila Santa Emelia

Dupa indelungi negocieri pe mail cu mai multe hoteluri si vile din Lefkada m-am decis asupra acestei locatii, unde dupa……multe negocieri am reusit sa obtin un prêt am zis eu bun la prima vedere, initial cerea 80 euro pe noapte maisonette dar dupa ceva negocieri am ajuns la 50 euro pe noapte. Bucuros pentru pretul obtinut si din ce vazusem prin poze pe site m-am hotarat sa ramana Vila Santa Emelia ca loc de odihna si relaxare dup ce vom cutreiera insula in lung si-n lat pe timpul zilei. Asta dup ce am reusit sa-l conving pe d-l Lampros ca poate avea incredere si nu este nevoie de a trimite un avans.

Dupa calculele mele dar mai ales a celor de pe viamichelin trebuia sa ajungem acolo undeva pe la ora 15, ah am plecat de acasa in jurul orelor 22, dar cum drumul a fost foarte greu, a plout torential de cum am intrat in Grecia si pina am ajuns la Preveza. Ei bine pe la ora 17 d-l Lampros m-a sunat sa ma intrebe daca mai ajung, binenteles ca am fost foarte fericit si i-am spus ca suntem inca pe drum si dupa gps trebuia sa ajungem undeva la ora 20, dar fiindca traseul a foarte greu pe alocuri am ajuns undeva pe la ora 21 pe insula si la 22 in vasiliki, destinatia noastra.

Fiind intuneric nu am putut observa vila in toata splendoarea ei. Atunci grabindu-ne sa ne caram bagajele in camera si sa ne odihnim, dupa un drum de nici mai mult nici mai putin decat de …24 ore, asta fiindca cel mai mic membru al familiei de doar 11 luni a vrut asa. Oricum este foarte greu de plecat la un drum asa de lung cu un bebelus.

Dimineata eu m-am trezit foarte devreme si am plecat sa vad marea care era la doar 150 metri de vila. Si primele imagini au fost foartee frumoase. Intradevar marea era foarte aproape trebuia doar sa treci prin curtea Hotelului Porto Fico care era vizavi de vila noastra. Dupa ce mi-am incantat ochiul pe plaja m-am intors inapoi la vila sa-I trezesc si

pe ceilanti, si atunci mi-a aparut ea Vila Santa Emelia foarte frumoasa care de fapt sunt 2 vile in oglinda cu o curte foarte bine ingrijita un gazon foarte frumos si bine intretinut cu o piscina

care la prima vedere parea micuta dar odata intrat in ea era mai adanca, undeva pe la 1,80-2 metri, o apa foarte curata. Vila era asezata cu fata spre rasarit iar soarele ajungea la noi undeva dupa ora 8 dupa ce trecea de dealul dupa care se afla plaja Agiofili. Vila era doar cu un etaj in fiecare vila erau 2 maisonette. In spate aveam muntele care pe care daca-l treceai ajungeai la Porto Katsiki.

Dar sa trecem la descrierea vilei, unde la parter era un living imens care avea un pat matrimonial foarte mare si relaxant iar alaturi o canapea, un televizor lcd care prindea mai multe programe prin satelit, inclusive romanesti, un balcon spatios unde era o masuta si 2 scaune, iar in unele nopti cand nu eram foarte oboist datorita internetului wireless care era gratuit, puteram vedea ce se mai petrece pe AFA. Bucataria avea plita si cuptor electric, o cafetiera tot felul de vase care iti trebuiesc tacamuri chiar era foarte bine utilata. Un frigider foarte mare care racea bericica foarte bine. Tot jos se mai afla si un wc de serviciu.

La etaj era un dormitor destul de mare care avea un pat marree de mijloc si o canapea un dulap si doua balcoane de unde privelistea era superba, din balconul de la etaj se vedea marea foarte bine. Curatenie se facea la 2 zile inclusive schimbat prosoapele care erau din abundenta. Baia de la etaj era foarte mare cu cada si masina de spalat rufe, noi avand-o pe cea mica chiar ne-a fost de un real folos acest lucru. Peste tot in casa stralucea de curatenie si totul era aranjat cu foarte mult bun gust. Vreau sa spun ca spre deosebire de ideea ca la Greci camerele sunt mici, aici chiar proprietarul a fost foarte generos. Proprietar care un tip foarte de treaba nun e-a deranjat cu prezenta lui decat o singura data cand am avut probleme cu internetul si pe care l-a rezolvat foarte promt. Am fost deosebiti de incantati de aceasta locatie care s-a integrat perfect in peisajul mirific al acestei insule. Alaturi de noi mai era o familie din Germania care ne-au spus ca ei veneau aici de 2 ani si ca le place foarte mult aceasta insula si linistea pe care o gasesti in Vasiliki.

In imediata apropiere la circa 300 metri era un supermarket foarte

bun, de unde ne faceam mereu provizii de apa, suc si … o berica pentru mine :))))) ceva fructe pentru cea mica si iaurtele pe care le-a mancat cu o placere mai mare decat pe cele autohtone.

Recomand cu caldura aceasta locatie mai ales pentru familiile cu copii.

Vila avea si instalatie de incalzire, calorifere si toate cele pentru zilele mai friguroase, pot spune ca eu chiar le-am incercat pentru ca intr-una din seri neavand ce face m-am jucat la displayul ce deservea centrala termica si ne-am trezit undeva pe la 4 dimineata cu 30 de grade in vila, caloriferele ardeau iar noi eram super transpirati :)))))) Dar cu toate astea cred a fost o cazare minunata pe o insula de vis. Multumesc celorlanti colegi care au fost acolo si au postat impresiile pentru ca m-au determinat sa aleg aceasta insula.

Trimis de raduu1972 in 20.09.10 00:37:32

VIZUALIZĂRI: 6311 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raduu1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Zorii primei dimineti pe insula ,in stanga era vila santa emelia

dannek
[20.09.10 00:48:12]

Sa vina pozeleeeee!

[20.09.10 00:50:10]

acummmm, imediat nu m-am hotarat inca, mai sortam la ele, scuze de intarziere

magdalena
[20.09.10 07:57:16]

Excelenta negociere ai facut de la 80 de euro la 50!!!

Cat despre traseul de pe viamichelin si noi facem traseul in km folosind acest site, insa mai adaugam niste ore in plus care inseamna opririle cu masa cu tot. Calculul acolo e teoretic, respectand viteza maxima admisa prin localitatile de pe traseu.

Nu stiu daca in locul tau m-as fi incumetat cu cea mica pe un asemenea traseu...

Cei de la hotelul Porto Rico nu erau deranjati de faptul ca alti turisti treceau prin curtea hotelului?

Voi lua recomandarea ta de buna si astept pozele!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[20.09.10 08:18:22]

Asteptam descrierea ta cu nerabdare, pentru ca eram foarte curios si de conditii si de pozitia vilelor. Se pare ca eu m-am inselat, credeam initial ca Santa Emilia se afla in Pondi sus pe deal, dar se pare ca m-am inselat. Daca vila e in spatele lui Porto Fico e foarte bine pozitionata chiar la soseaua ce inconjoara insula si aproape de Euromarket, langa care am stat noi.

Te rasplatesc si eu cu un vot si astept si eu pozele si descrierea peripetiilor din salbatica si foarte frumoasa insula Lefkada.

@Magdalena, noi am facut exact 15 ore, dar nu am avut copil mic, am fost 2 soferi si am facut schimb la 2-3-4 ore, pauzele au fost scurte numai pentru toaleta si vremea a fost impecabila, senin tot drumul si am putut merge cu viteza relativ mare.

Pe ploaie se merge mult mai greu si mai incet, poti rata usor indicatoare, iar bebele sigur le-a mai adus cateva pauze in plus. Deci in viitor trebuie luata in calcul o noapte de tranzit pe drum, mai ales pentru cei cu copii mai mici.

Noi de obicei daca plecam in jur de 4 -4.30 putem face 1000-1100 km intr-o zi lumina mai ales datorita avantului si entuziasmului, dar la intoarcere ni se pare ca nu mai ajungem si timpul parca trece prea greu.

mirelutza
[20.09.10 11:06:29]

ce pitic frumos ai !... o poza cu el in slip nu ai ?

recul*
[20.09.10 13:53:21]

da-mi voie sa fiu invidios! grecia ramane... grecia!

ileanaxperta*
[20.09.10 14:05:37]

In primul rand, multe felicitari pentru curajul de a pleca la un asa drum lung si greu cu o bebita mica si atat de frumusica...

In al doilea rand, bravo ca ai reusit sa obtii o asa reducere consistenta la cazare, care adunata, poate ti-a realizat o parte din banii de buzunar, nu? !...

Si nu in ultimul rand pentru cele scrise de tine aici, impresii utile si frumos scrise. (ca sa nu mai mentionez locatia deosebita din iubirea noastra comuna, minunata si eterna frumusete care este GRECIA de oriunde...)

Si puncte si de la mine... votul nr.10

georgiana
[20.09.10 17:55:20]

Si eu asteptam cu nerabdare review-ul tau, dar mai ales il astept pe urmatorul, despre un obiectiv turistic din insula Lefkada.

Ia zi-mi? Ai vazut licurici?

Foarte tare faza cu incalzirea centrala in Grecia!!! Eu stiam ca se foloseste doar clima pe-acolo!

[20.09.10 18:08:28]

webmaster, te rog sa-mi atasezi urmatoarea melodie

multumesc frumos

[20.09.10 18:16:24]

@magdalena, multumesc, negocierea este o specialitate a mea. traseul de pe viamichelin este intradevar un pic cam fortat si eu imi iau o marja de cateva ore.

Cea mica a suportat nesperat de bine drumul, dar trebuia sa mai oprim pentru pentru diferite nevoi, gen schimbat pampers, facut papa, etc.

Nu, nu treceam prin curtea celor de la Porto Fico, chiar pe linga hotel era o alee, deci nu prin curtea lor, nu as fi facut asa ceva plus ca era deranjant si pentru noi si pentru ei.

Oricum pentru viitor sper sa putem face si trasee ceva mai lungi, pina vara viitoare pitica noastra va zburda si ne vom putea intelege cu ea mai usor

[20.09.10 18:25:45]

@ionescunic, De la Vila Santa Emelia pina la Heliotropia unde ai stat tu erau cam 400-500 metri, iar pina in sosea principala erau 15-20 metri.

multumesc frumos pentru ca mi-ai lecturat rew

[20.09.10 18:27:43]

@mirelutza, despre care pitic vorbesti? despre cel de la piscina despre baietel, nu? nu cred ca are poze in slip, multumesc de vizita

monikn
[20.09.10 18:30:33]

frumoase poze!

[20.09.10 18:34:02]

@recul, mare dreptate ai grecia pentru unii dintre noi are un farmec aparte, nu zic ca nu sunt destinatii mult mai frumoase, dar grecia pt mine e o destinatie super frumoasa

magdalena
[20.09.10 19:19:02]

Doamne, @mirelutza!!

@ionescunic, cand esti cu copiii dupa tine, din care unul e mic rau, drumul e foarte lung si stresant, crede-ma...

Pe drumul spre Thasos am intrat in toate toaletele de pe drum si in toate ne lua cel putin 10 minunte sa o facem "acceptabila" pentru fata....

[20.09.10 20:18:00]

iata si melodia solicitata!

[20.09.10 20:35:40]

multumesc mult webmaster

[20.09.10 20:38:05]

@magdalena, mare dreptate ai, dar oricum e si un sentiment placut in toata astea.

[20.09.10 20:40:23]

@ileanaxperta, multumesc ca ti-ai facut timp sa-mi citesti impresiile. da fata de drumul spre Zakynthos care este ceva mai lung, acum acesta a parut foarte lung, dar placut

[20.09.10 20:42:03]

@georgiana, stii ca tu esti unul din principalii vinovati pentru ca mi-ai insuflat o dorinta foarte mare de a merge si eu in Lefkada, multumesc, revin si cu alte impresii

georgiana
[20.09.10 21:30:16]

@raduu 1972,

''Vinovati'' in ghilimele, sau... chiar de rau?? !

[20.09.10 21:38:51]

@georgiana, evident ca in ghilimele, multumesc

trandafir 1970
[20.09.10 23:04:35]

Interesanta cazarea, o sa tin cont de ea cand vom ajunge in Lefkada!

Felicitari pentru curajul tau de a merge cu bebita voastra la drum lung, se pare insa ca ii prieste Grecia! De altfel, cui nu-i place?

Un vot pentru descrierea amanuntita, pozele sunt foarte convingatoare; interesant de stiut abordarea cu grecul pentru un asa discount...

Ellada_sagapo
[21.09.10 00:35:38]

Atunci cand deschid o impresie, cu atat mai mult cand ea este din Grecia, se intampla urmatoarea poveste: pozele ma atrag ca un magnet si nu ma las pana nu mai uit la toate, abia apoi ma apuc de citit.

Radu, intr-un review ai intrebat daca am sange grecesc. Acum nu imi ramane decat sa intreb acelasi lucru.

De ce?

Pentru ca atunci cand m-am uitat la "pitic" am zis: uite domne un om cu scaun la cap care pozeaza si frumusetile masculine elene, nu numai pe cele naturale! hehe Abia apoi am vazut ca de fapt e roman!

Sper ca nu te superi de gluma!

Sa va traiasca piticii si tu pe langa ei ca sa ne mai incanti cu poze din Grecia!

Sanziana
[21.09.10 10:55:52]

si eu sunt adepta inchirierii de vilute pentru familisti, in cazul vostru s-a dovedit a fi o alegere mai mult decat inspirata pentru ca vila arata foarte bine si dotarile sunt super, mai ales piscina. Un vot pentru o vacanta reusita

pepsi70ro
[21.09.10 19:57:32]

Foarte interesante impresiile, le gasesc si foarte utile, fapt care atrage negresit si aprecierea mea. Felicitari si vacante la fel de frumoase!

[21.09.10 20:01:14]

@pepsi70ro, multumesc mult pentru aprecieri, asta nu face decat sa ma oblige la a scrie si alte rew

mirelutza
[21.09.10 20:08:29]

..... . la fetitza ma refeream, s-o vad in pampers golutza... n-ai gustat deloc gluma! si ca sa fiu in asentimentul celorlalti colegi AFA care vad ca te incanta cu aprecieri, CHIAR MI-A PLACUT REVIEW-UL pentru scrii super insa nu-mi place sa ma repet de fiecare data!

phx
[22.09.10 16:30:35]

Foarte faina vila si mai ales, pretul! Data viitoare poate mergem impreuna, sa negociezi tu si pt noi... Desi e cam periculos, poate se indragosteste fii-mea cea mare de "piticul" tau (care numai "pitic" nu e...), sa vezi atunci belea

Multumesc pentru rabdarea pe care o ai, sa descrii atat de amanuntit totul...

anadragusin, dannek, Ellada_sagapo, georgiana, ileanaxperta*, magdalena, mirelutza, phx, raduu1972, recul*, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂVilla Santa Emelia: