ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2010
DIN: sannicolau-mare
ÎNSCRIS: 14.03.10
AUG-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 14 [ani]

O lume alcatuita din topogane, la Szeged!

Odeon - Az a Szep

Ah, ce zi frumoasa am avut intr-o alta lume! Lumea topoganelor! In jurul orei 10 am plecat din Sannicolau-Mare cu masina spre strandul din Szeged! Pe drum ma tot gandeam cum va fi oare acest strand! Am fost acum doi ani, dar stiam foarte bine ca s-a modernizat si precis voi fi surprins de ceea ce voi vedea!

Dupa aproximativ 1 h de mers am ajuns! Am fost surprins ca strandul are o parcare subterana foarte mare, iar pretul pentru parcare este inclus in biletul pentru strand! Dupa ce am parcat masina am mers cu pas alergator spre intrare! O intrare noua, foarte chipesa, simpatica multumita de cea ce contine in interior-plin de topogane-!

Se poate plati in mai multe moduri: in numerar forinti sau cu cardul. Tarifele sunt foarte variate, se poate studia lista de tarife aici: www.napfenyfurdoaquapolis.com/ro/preturi cu meniu in limba romana.

Dupa ce am discutat ce fel de bilet se potriveste cel mai bine familiei noastre, am achitat 11.400 Ft pentru 2 adulti si un copil 14 ani, adica 3 bilete pentru intreaga zi cu care am avut acces aproape peste tot, bazine interior si exterior, topogane exterior si interior, piscine, baile cu apa termala, cred ca nu era inclusa sauna si masajele terapeutice. Oricum este un bilet de baza si foarte potrivit pentru cei care adora topoganele.

Am primit fiecare cate o bratara, iar imediat dupa casa de bilete am luat-o la stanga pe un hol lung care duce la vestiare! Vreau sa fac aici o mica observatie ca totul era curat si modern! Pur si simplu am ramas impresionat! La vestiare fiecare putea sa-si aleaga un dulap care se descuia si incuia cu aceasi bratara. Dupa ce ne-am schimbat am iesit din vestiare si am intrat intr-un alt hol care ducea afara, dar tot de acolo se poate intra si la bazinele si topoganele din interior! Noi am ales varianta de a sta afara, deoarece timpul ne-a permis aceasta dorinta, era spre sfarsitul lunii august si foarte cald afara.

In incinta strandului a fost amenajata o scena, unde toata ziua s-a petrecut cate ceva: au fost diverse jocuri si dansuri pentru copii, spectacole de comedie, iar spre seara ne-a fost oferit in aer liber un concert! Fiind sfarsit de saptamana, strandul a fost deschis pana la ora 22:00, ora Romaniei. Mentionez ca acest strand este deschis si in timpul iernii!

M-am indreptat nerabdator spre topoganele de afara sa-mi fac “incalzirea” pentru ca stiam ce ma astepta inauntru! Pentru cei care nu au fost niciodata la strandul acesta le comunic ca sunt 4 topogane in exterior: primul este scurt cu “hopuri”, al doilea este rosu, care este tot acoperit si inauntru se vad stelute, buline, dungi, daca sunteti atenti aceste modele se pot observa si din exterior, al treilea topogan este cel mai periculos dintre cele de afara, are o curba, iar dupa aceea este abrupt si prinzi o viteza incredibila, iar al patrulea de culoarea galbena are multe curbe, iar daca te lasi pe spate prinzi o viteza destul de rapida! Acestea sunt topoganele de afara!

Am mers bineinteles si in interior sa vedem cum este! Cand am ajuns nu am putut zice decat un singur cuvant: Wooow!

De la prima vedere toate topoganele se intersectau intre ele! Am vrut sa incerc si eu pentru inceput unul mai mic, dar credeti-ma ca inainte de a incerca, am stat sa urmaresc traseul topoganelor sa vad pe unde duc si ce ma asteapta la fiecare, erau foarte intortocheate!

Sunt doua topogane foarte inalte, cu o lungime in jur de 200 m si 250 m, la care se ajunge doar cu liftul din interior. Mai sunt inca sapte topogane in interior foarte interesante si ele, dar nu atat de inalte ca cele doua ananconda cum le mai spune. Voi atasa poze cu topoganele din interior!

In incinta strandului se gasesc mai multe chioscuri cu mancare si locuri frumos amenajete pentru servirea mesei. Frigidere cu racoritoare si bere! Nu aveti nevoie sa va incarcati cu apa, sucuri, de acasa, deoarece preturile sunt acceptabile!

Pentru familiile cu copii mici, sunt locuri special amenajate pentru ei. De la bazine cu topogane pana la patuturi unde pot dormi!

Sincer sa fiu, nu am reusit sa cuprind intr-o zi tot ce mi-am propus, dar sunt bucuros ca am avut curajul sa trec prin toate topoganele din acest strand.

Am petrecut o zi de sambata minunata si astept sa ma reintorc in vacanta de iarna la aceste topogane.

Trimis de adrian2010 in 19.09.10 19:23:05

VIZUALIZĂRI: 14500 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrian2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Uriasele anaconda! Doar cu liftul se poate ajunge la ele.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 0 vot)

presario [19.09.10 19:28:19] »

De cand vreau sa ajung si eu la Aquapolis-ul asta din Szeged si nu reusesc.

Primul vot - de incurajare (era sa zic "puncte de la mine").

celeste [19.09.10 19:42:48] »

Am trecut prin Szeged acum 2 ani cand eram in interes de serviciu daca stiam ne opream si noi. Votul 2 de la mine... Felicitari!!!

georgiana [19.09.10 20:07:22] »

Review util, dar pretul la biletul de intrare mie mi se pare scump. Banuiesc ca daca nu ma dau pe topogan, costa mai putin, nu?

adrian2010 [19.09.10 21:51:44] »

@celeste,

Acum doi ani a existat acest strand, dar nu a fost finalizata partea din interior si nici cele doua uriase topogane nu au existat!

@georgiana,

Da, daca nu doresti sa te dai pe topoganele din interior, biletul pentru o zi intreaga este mult mai ieftin, 1500 Ft. Avand acces la topoganele din exterior!

gcami [19.09.10 21:58:48] »

Foarte faine pozele! Abia astept sa merg si eu! Din cate am inteles, se poate merge si iarna. Sunt si hoteluri in incinta strandului sau in zona?

adrian2010 [19.09.10 22:03:51] »

@gcami,

Se gaseste loc de cazare chiar la hotelul de 4* de langa strand, se poate ajunge la el chiar din incinta strandului, printr-un hol inchis!

adrian2010 [19.09.10 22:12:49] »

Rog sa mi se ataseze aceasta melodie:

webmaster25 [19.09.10 22:21:28] »

Done! Auditie placuta.

magdalena [20.09.10 08:00:38] »

Ungaria deja a inceput sa reprezinte pentru mine o destinatie pe care o voi alege in urmatoarele concedii!

Iar pentru copii, pare ideal aici! Nu mai spun ca se poate ajunge intr-o zi, deci e ok.

Felicitari cu SB!

Ellada_sagapo [20.09.10 13:01:07] »

Si tu wooow si eu wooow!

Eu nu pentru tobogane ci pentru modul elevat in care poti scrie tinand cont de varsta pe care o ai.

Sper sa imi dea Dumnezeu un copil talentat asa ca tine!

Felicitari si pentru alegerea melodiei!

Cred ca te vor iubi toate doamnele de pe AFA pentru ca are efect de cura de slabire: mainile imi danseaza pe tastatura, iar picioarele isi vad si ele de treaba lor!

Poza mea preferata este P05 pentru ca am vazut in ea, pentru prima data, persoana din spatele acestor impresii frumoase.

Sa ne traiesti!

Poate transmiti si altor tineri "microbul" acesta al pasiunii pentru scris, pentru calatorii si pentru frumos in general.

raduu1972 [22.09.10 13:39:26] »

bine spus lumea topoganelor, de cand vreau sa ajung si eu acolo, offf, foarte bune pozele

adrian2010 [25.09.10 11:24:19] »

Multumesc tuturor pentru aprecieri si voturi!

heruvimi [22.12.10 01:56:58] »

Te rog mult sa-mi spui daca este apa termala acolo in toate bazinele sau nu. Am studiat un pic site-ul lor si n-am prea inteles cu toate ca stiu ungureste.

Eu vreau sa ma duc iarna si nu stiu cate bazine acoperite au. Daca ai fost si la Debrecen cumva la topogane fa te rog o comparatie.

Mersi anticipat

Diana

adrian2010, celeste, Ellada_sagapo, gcami, georgiana, heruvimi, magdalena, raduu1972
Alte impresii din această RUBRICĂAqua Park Aquapolis Szeged: